LED osvětlení

Domácí i venkovní osvětlení, žárovky, úsporky, halogenky, zářivky, led, pasivní osvětlení světlovody, atd.

Doma svítím

Žárovkama
25
12%
Úsporkama
50
23%
Zářivkama
25
12%
Led diodama
83
39%
Halogenkama
13
6%
Svíčkama
15
7%
Jinak
4
2%
 
Celkem hlasů: 215

bogovik
Příspěvky: 2
Registrován: ned úno 19, 2012 8:47 pm

Re: LED osvětlení

Příspěvek od bogovik »

To Ace:

Tak ja nerikam, menit spotrebice. Osobne si myslim, lidi nechcou menit spotrebice kvuly funkci. Kdyz bude lednicka stejna na 220V a stejna 24V. Kdo bude mit ostrovni system sahne po te na 24V. Nemas volbu a je to jenom na 220, pak neni otazka nechci menit, ale fakt nemuzu menit. Smysl treba u me je osamostatnit se, nebyt zavysli a nechat si tu pohodlnost co mi civilizace prinasi(lednicka atd.)

Kdyz mam ale moznost mit neco na 24V tak je spise chybou dat menic a rici si nechci menit, pak se straci smysl proc delat ostrovni system(ten nepojede primarne na 220V). U neho je potreba zmena mysleni a u svetla zustanu u 220V? Kdyz dáte odkaz na diodu o lepsi cene ci pomeru W/lumen ok. Ja jsem napasal zpusob kam sla diskuse, a to ze musime mit diody ve starem systemu patic. Pro me je otazka proc? Presne to vystihuje veta neni v patici? Proc by melo? Kdyz si udelam nove svetlo v obyvaku tak nikdo se nedivi, ze musim koupit paticu E27 a to te teprve muzu dat zarovku, tak proc zduraznovat "nema to paticu". Asi sme se nepochopili, ja neutocim na volbu zarovky jako takove, ale na zakopane mysleni v minulosti. Kdyz uz se snazim menit domacnost, tak neni od veci dat do krabice trafo(za predpokladu, ze neni nekvalitni drat tj. male prurez) na svetlo primontovat rovnou diodu natvrdo. Pokud to nebude lustr (v nem by ta diodova byla jako pest na oko taky). Vse je to o tom co chci a tomu se vse podridiv.

Vzor co tim myslim:
Menim svetelne okruh v kuchyni, za predpokladu treba domacnosti co se teprve pripravuje na prechod. Do krabice dat trafo, dat chladic na nej diodu a draty primo prisroubovat, a dat lustr s mlecnym sklem co to zakryje a rozptili. Pokud, ale mysli nekdo, proste udelam ostrovni system a vsude dam 220V/E27 zarovky, ty straty budou takove, ze me panely navic co to pokryji budou stat majlant.
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: LED osvětlení

Příspěvek od Martin »

Jaké ztráty? Měnič, který je stejně ve většině systémů nezbytný pracuje s účinností okolo 85%, stejně jako trafo.
A mimochodem, zkuste se podívat na ceny 24V chladniček (samozřejmě kompresorových, absorbční chladnička je pro uchovávání potranin naprosto nedostačující).
radex
Příspěvky: 59
Registrován: pon lis 07, 2011 3:06 pm

Re: LED osvětlení

Příspěvek od radex »

To je velmi stará záležitost, tenhle válka proudů :)
http://vtm.zive.cz/clanek/ac-dc-valka-proudu
Já chci oba rozvody. Na mraky drobných stejnosměrných spotřebičů stejnosměrný rozvod trvale v pohotovosti. Na ty těžkotonážní, které běží jen občas, původní střídavé rozvody doplněné s invertorem a nějaké inteligentní řízení.
Světla jasně LEDky na stejnosměrném rozvodu. Ale kvůli historické zátěži ten přechod bude trvat.
havran
Příspěvky: 44
Registrován: pát bře 30, 2012 4:32 pm

Re: LED osvětlení

Příspěvek od havran »

Rozhodl jsem se že doma vyměním normální žárovky za LEDkové. Celkem mně nadchnul tento článek http://www.auto88.cz/_pdf/LED-uspora.pdf . Má tady na fóru někdo další reálné zkušenosti nebo nějaké typy na dobré LED žárovky?
luge
Příspěvky: 751
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: LED osvětlení

Příspěvek od luge »

*sun* Mám led všade v celom dome.Neporovnatelná úspora.Spotreba do 100W všetko.Článok je pravdivý.Ak môžem doporučiť led z Lidlu.Napríklad pre menšie miestnosti mám Livarno 3W warm white 3000 K 220-230V 30mA 15 led.Cena asi 5,-e.Uplne postačujúce.Velké miestnosti 7W-9W.Do nového priestoru pribudne led pás
http://www.dealextreme.com/p/waterproof ... 12v-102358 *sun*
Uživatelský avatar
Martin
Příspěvky: 98
Registrován: stř srp 17, 2011 11:25 am

Re: LED osvětlení

Příspěvek od Martin »

Nic proti LED žárovkám nemám, sám používám doma Livarno z Lidlu, mají sice své mouchy, jako je nepřirozený odstín světla (nezaměňovat s barvou světla, tzn teplotou chromatičnosti), slabý výkon (zatím jsem nenašel LED žárovku, která by plnně nahradila klasickou 100W žárovku), vysoká cena (která se ale během své životnosti vrátí).
Ale článek je poněkud zavádějící, výpočty tam uvádí úsporu při svícení každou jednotlivou LED žárovkou vyměněnou za původní klasickou 2,7 hodin denně celý rok! žárovek má doma 36. Neumím si představit, že se u někoho, komu, jak je vidět, leží spotřeba elektriky na srdci, úhrnem denně 97 hodin někde svítí. a to ani v zimě, kdy je pořád tma, natož v létě. Taky pochybuju, že autor doposud platil za elektriku spotřebovanou světlem 45 600 Kč/5let, tj 9 120 Kč/rok.
radex
Příspěvky: 59
Registrován: pon lis 07, 2011 3:06 pm

Re: LED osvětlení

Příspěvek od radex »

havran píše:Celkem mně nadchnul tento článek http://www.auto88.cz/_pdf/LED-uspora.pdf . Má tady na fóru někdo další reálné zkušenosti nebo nějaké typy na dobré LED žárovky?
Nadšení z článku celkem chápu. Ale dal bych si hlavně pozor na směrovost svícení LEDek. Nejlepší koupit nebo půjčit pár různých vzorků, ozkoušet v plánovaných místnostech a až pak stvořit nákupní seznam.
Pokud jde o životnost, tu může zkrouhnout hlavně předřadná elektronika. Samotná LEDka buzená správným proudem jen tak neodejde. Do delší budoucnosti počítám se stejnosměrnými rozvody a LED pásky - flexibilita umístění a směrování světla, oddělený a vyměnitelný zdroj s regulací proudu=světla.
Ale na 230VAC kupované LEDky do klasických patic si taky nemůžu stěžovat.
Nejpodobnější klasickým žárovkám:
Těchto mám 4ks několik měsíců: http://www.svitidla-osvetleni.biz/led-z ... anlux.html
Těchto asi 12ks několik měsíců až rok a něco: http://www.czc.cz/evolve-ecolight-7w-sv ... 93/produkt
Plus asi 12ks různých z i4wifi, zatím mi jen jedna odešla, vyreklamována a druhou jsem kuchnul, nešel zdroj, ale samotné LEDky OK.
Akorát se pořád nemůžu dočkat poklesu českých cen, který bych při rozšiřování nové technologie čekal.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: LED osvětlení

Příspěvek od mopadzi »

cenová úspora pokud bych nahrazoval úsporky LED žárovkami snad není žádná, svítivost LED v lm, včetně barvy světla, vyzařovacích úhlů atd není zrovna ideální...s výkonovými čipy navíc děsně hřejí a v nevětraných svítidlech půjdou brzy do...Dejme této technologii čas..Třeba se objeví něco jako svítící panely v "rozumné" ceně...LED pásky jsou také fajn...
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
bourbon
Příspěvky: 26
Registrován: čtv bře 10, 2011 11:04 pm
Bydliště: Vlašim

Re: LED osvětlení

Příspěvek od bourbon »

Jde jen o zvyk,kdybychom neznali žárovky připadalo by nám svítit LEDkami úplně normální.Mám je také skoro všude a když přijde návštěva nikdo nic neřekne.Až když se zmíním že svítíme LEDkami tak se dozvím že je málo světla...Jenže ono je to tak,že kde světlo potřebuji mám ho dostatek,ale na co mám svítit do horních koutů místností(abych viděl na pavouka???).Výsledek je takový,že za tři roky jsem nemusel do žádného svítidla lézt a vyměňovat žárovku nemluvím o spotřebě.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: LED osvětlení

Příspěvek od burda »

Ano svítit ledkami v ostrovním systému je naprosto rozumné a potřebné. Navíc je jistě více než žádoucí, alespoň u malých ostrovů, mít udělaný 12V rozvod (nebo 24V ale pro ten je menší výběr) . Existuje spoustu ledek, které naprosto bez měniče připojíte na 12V rozvod a v pohodně fungujete. Ale NEKUPUJTE je v česku;) Jsou tak 3x předražené a nejvíce se tu prodávají buď naprosté šunty s 5mm ledkama, ještě tak levné pásky s čínskýma diodama. Pokud to srovnáte se špičkovýma diodama XLM od CREE, kde jsme s účinností nad 100lm/W, jde o naprosto jiné svícení.
Důležité je také ledky udržet (uchladit) na teplotu ideálně pod 40st C, potom vydrží oněch 50tis hodin. Detailněji jsem část svých světel doma popsal ve fóru : http://forum.fotonmag.cz/index.php?showtopic=2480
Tož tedy to z vrozené lenosti nechci přepisovat. Jinak tohle fórum je na svícení ledkama velmi zaměřené a najdete tam lidi (výrobky a návody) na bastlení na naprosto špičkové úrovni (ale občas i blbé dotazy;).

Pokud chcete vypáčit nějaké rozumy ptejte se, klidně ukážu poradím s ledkama si intenzivně "hraju" posledních 4-5let , přehled si udržuju aktuální...
timpomat
Příspěvky: 92
Registrován: úte zář 13, 2011 3:18 pm
Bydliště: Bratislava

Re: LED osvětlení

Příspěvek od timpomat »

burda píše:Existuje spoustu ledek, které naprosto bez měniče připojíte na 12V rozvod a v pohodně fungujete. Ale NEKUPUJTE je v česku;) Jsou tak 3x předražené a nejvíce se tu prodávají buď naprosté šunty s 5mm ledkama, ještě tak levné pásky s čínskýma diodama
v 2007/2008 som kupoval LED v cine ( dx.com ) pretoze lokalne obchody to mali fakt predrazene (baumax, gme, SK eshopy), ale posledne 2 roky mava LIDL 3W LEDky (15 SMD LED) za ~6E, MR16 na 12V, maju aj na 220V. Takze mam na chate najma tie, v jeseni mali uz aj 5W s jednou LED, ale tie su uz dost bodove, vyhodnejsie je dat do jednej instalacie 2-3 kusy 3W, za tu cenu som zatial lepsiu alternativu nenasiel.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: LED osvětlení

Příspěvek od burda »

No to bylo možná lepší. Dnes je situace taková že se mnohde u nás vyprodávají "levné" ale staré 3 a 5W modely žárovek se stejně starými a neúčinnými LEDkami. Dneska je doba kdy můžete pořídit za stejné nebo lepší peníze Cree XML, MTG 2 a podobné moderní ledky kde máte účinnost (poměr vyzářeného světla na W výrazněji přez 100Lm/w). Ale proti gustu ... klidně kupujte v Lidlu šity, kterých se chce někdo zbavit.... Solidní informace najdete v češtině na http://forum.fotonmag.cz/ .
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: LED osvětlení

Příspěvek od SJM »

burda píše:Důležité je také ledky udržet (uchladit) na teplotu ideálně pod 40st C, potom vydrží oněch 50tis hodin.
Pokud chcete vypáčit nějaké rozumy ptejte se, klidně ukážu poradím s ledkama si intenzivně "hraju" posledních 4-5let , přehled si udržuju aktuální...
Bylo by to možné poněkud rozvést - postupy, jednoduché návody ap. A ještě otázka na používané vypínače (nikoliv stmívače).
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: LED osvětlení

Příspěvek od vata »

Mě, jako fanynku led pásek (pro výrobu funkčního svítidla zapotřebí takřka nulový fortel :) ) by zajímalo, podle čeho se dá na eshopu rozlišit čínský šunt od kvalitnějšího pásku. Nějak jsem si na těch eshopech nevšimla, že by uváděli výrobce. Sice jsem možná koupila šunty, nicméně už druhý rok tím úspěšně svítím celý dům (natvrdo bez regulace na baterii). Vada je zatím na jediném svítidle, kde občas mírně poblikává trojice ledek.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: LED osvětlení

Příspěvek od burda »

to SJM: Rozvést to jde, ale nikoli všechno tolik času nemám;) Prostuduj odkazované fórum http://forum.fotonmag.cz/ je tam vlákno i o osvětlování domácnosti. Obecné rady: čím větší chladič tím lépe;) a raději několik "menších světel na více místech" než jedno velké. To jsou asi základní východiska. K vypínačům běžné vypínače ala tango většinou v pohodě stačí. Neb se DC proud "vypíná hůře" zase platí čím vyšší proud vypínače tím lépe;)

To vata: Na eshopu se to dá odlišit fakt nesnadno. Na čínských shopech nakupuju metodou, koupím kousek vidím a v případě spokojenosti, nakoupím další. V případě že by jsi chtěla nějaké podobně dimenzované svítidlo: http://forum.fotonmag.cz/index.php?showtopic=2480&hl= ve zkratce 10-12W , 30W mám odzkoušené z DX diody, která bych doporučil a to i pásky.
K páskům obecně: raději brát ty s čipy 5050 a 5060 než 3525 (lepší poměr svítivosti na m) potom rozhoduje i hustota osázení čipů na m. Samozřejmě existují kvalitní pásky osázené diodama od CREE, Nitchia atp. Mohu naposílat odkazy.
Problém pásků je v jejich "snadné instalaci" ne vždy a ne dlouhodobě lepidlo drží. Tam kde pustí lepidlo, diody brzo chcípnou - dramaticky se jím sníží svítivost, nebo začnou blikat. DOPORUčení! Přilepte si z boku LED pásek aspoň termolepidlem, nebo něčím lepším. a chlaďte zrovna pásky jsou na vyšší teplotu dost citlivé ! (protože nemají driver a část tepla umořujou v rezistorech a tím dále zvyšují teplotu celého svítidla...

Přiznávám taky jsem použil ve svém domě LED pásky, zpočátku to vypadalo slibně, ale v porovnání s XML a MTG diodama od CREE kde je při nižších proudech efektivita ke 150Lm/W je to už překonané řešení...
SlezY83
Příspěvky: 121
Registrován: sob úno 02, 2013 7:01 pm

Re: LED osvětlení

Příspěvek od SlezY83 »

Mel bych dotaz na ohledne teploty LED svetla:
Nasel jsem takoveto zarovky s patici GU10 na 12V:
http://www.ledzarovkysvitidla.cz/led-bo ... -bila.html
http://www.ledzarovkysvitidla.cz/led-bo ... -bila.html

Zarovky by mely byt pouzity do lampicky se zavitem E14 a redukci E14=>GU10 a mela by nahradit 11W zarivku, ktera dela svetla az dost.
Ktera z tech LED zarovek bude vice odpovidat zarivce? Mate nekdo s temito teplotami barev zkusenosti?
Co je prijemnejsi pro oci?
Co je lepsi pro praci?

Co si myslite o tomto reseni?
Jake pouzivate patice/lampicky/svetla na 12V?
Spousta 12V zarovek ma jine konektory, ktere se v normalnich svetlech nesezenou. Jak resite tyto situace?

Diky za kazdou odpoved;)!
Ostrov 6,4kkWp mono; Victron 150/35 + 150/45; Multiplus II 5000; 50Ah+50Ah+120Ah LiFePo4 (11,2kWh); Cerbo; BMV-700
Topení klimou; TUV Bojler 80l (předřazen před plynový kotel)
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: LED osvětlení

Příspěvek od trud »

Nekupuj..kup v cine ! Hlavne 3W svietia na prd .) Kupis akekolvek aj zavit E14..cena aj z dopravou tretinova.
http://www.aliexpress.com/store/product ... 97872.html
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
Uživatelský avatar
ok1lpd
Příspěvky: 19
Registrován: pon říj 08, 2012 6:45 pm
Bydliště: Neggercity near Prag

Re: LED osvětlení

Příspěvek od ok1lpd »

Ahoj, já nakupuji v Suntech.cz, dobrý ceny a dobrá doba dodání...M.
SlezY83
Příspěvky: 121
Registrován: sob úno 02, 2013 7:01 pm

Re: LED osvětlení

Příspěvek od SlezY83 »

Tak na tom Suntech.cz je výber docela dobrý a ani ty ceny nejsou přemrštěný (v porovnání s jinými e-shopy v CZ), ale na 12V LED tam mají jenom s paticí MR16, kterou bych špatně dostával do současné lampičky.

Pro mě by bylo ideální mít 12V LED žárovku v E14 patici (což je jak koukám docela problém - všechno je na 230V /ono tedy popravdě ta patice je pro 230V žárovky a spíše 12V žárovka v této patici je bastl :-/ /), lampičce ustřihnu 230V vydlici do zásuvky a napájím auto-zásuvku...

Na tom aliexpress.com jsem teda taky nenašel žárovku se závitem E14 a napětím 12V...

PS: nějaké další tipy ohledně otázek víše?
Jak máte realizovány 12V rozvody do žárovek/světel/lampiček? Všechno jste si doupravili?
Ostrov 6,4kkWp mono; Victron 150/35 + 150/45; Multiplus II 5000; 50Ah+50Ah+120Ah LiFePo4 (11,2kWh); Cerbo; BMV-700
Topení klimou; TUV Bojler 80l (předřazen před plynový kotel)
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: LED osvětlení

Příspěvek od trud »

Napriklad tu
http://www.aliexpress.com/item/2pcs-Lot ... 38673.html
celkovo je ich tam stovky na vyber,.do vyhladavaca na aliexpress zadaj "led e14 12V" po vyhladani zaskrtni FREE SHIPPING
ak nechces bodovku su aj vecsie wataže..nakupil som odtial uz niekolko desiatok ziaroviek pre celu rodinu.Nad 13-15w pozeraj hlinikove rebra aby mala..plastove sa dost hreju.
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek