Vyplatí se rozvody na 12V ?

Diskuze ohledně rozvodů, kabeláže, způsobů využití stávajících rozvodů, vhodných průřezů dle potřebného výkonu, plánování rozvodů, atd.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od kodl69 »

podle mě není důvod, aby měnič jel pořád, ani bez snížení komfortu. V chladničce stačí třeba nanode rf nebo jiná věc, třeba bezdrátový relé od jablotronu - která řekne, že je sepnutej termostat a rád by jel kompresor, a tím se zapne měnič, v kuchyni stačí jeden ovladač, klidně bezdrátový, pro zapnutí a vypnutí měniče. Nic jinýho, co by nutně potřebovalo 230V doma nemám. Pračka i myčka jsou v kuchyni, pohon vrat má stejně 12V nebo 24v zdroj, tomu je to taky jedno, televize už jsou na 19v a co víc potřebuješ, když skoro všechny adaptéry na 48V fungují spolehlivě.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od rva »

Málo početná domácnost to třeba zvládne. U nás je roční spotřeba asi 8 MWh, což dělá střední spotřebu 900 W. Z toho asi polovina ze slunce a polovina z DS. Náhodně se spínají - čerpadlo ve studni, oběhové čerpadlo fototermiky, klimatizace(chlazení + topení) a 3xkompresory lednic. Při takové spotřebě je měnič potřeba takřka stále.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
mozeg
Příspěvky: 121
Registrován: sob bře 21, 2015 10:45 pm

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od mozeg »

Ja som sa tiez rozhodoval ci pojdem do 24V rozvodov alebo nie nakolko tento rok idem stavat tiez. Nakoniec mi vyslo ze do 24V rozvodov nepojdem, namiesto toho bude v kazdej izbe jedna zelena zasuvka napajana z menica (800 alebo 1600w- to este neviem), osvetlenie tiez cez menic (300-600W), menice v pripade potreby sa prepnu na DS.

Ohrev vody za pomoci 8ks 250W panelov MPPT regulatora a klasickeho bojlera. Straty su oproti komfortu a usporam (financii a casu)pri stavbe zanedbatelne.

Pre mna 24V rozvod absolutne zbytocny vzhladom na moznost umiestnenia dostatocneho mnozstav panelov ci uz na strechu domu alebo auto pristresku.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od kodl69 »

opět nesouhlas, čerpadlo oběhové je na dc třeba jablotron, má vyšší účinnost než obyč oběhovka na 230V, čerpadlo na vodu mám na 24V dc od číňana za 1000Kč - a přijde mi výrazně energeticky účinnější než klasický odstředivý.
Ano, klimatizace a lednice jedou z měniče, ale ta náhodnost spínání lednic se dá celkem dost znenáhodnit, třeba tím, že každá lednice vydrží nějaký hodiny bez elektriky, ty lepší až 12 hodin, a když ta elektrika není, tak se kompresor nesepne. Když nesvítí slunko, tak klima není potřeba, stačí otevřít okno.
Nás je doma možná míň, ale 8MWh sme spotřebovali i s částečným topením elektrikou. A to se u nás denně vaří a každej den dvě myčky a 1xpračka...
Ale k tématu, já tvrdím, že rozvody na 12V se nevyplatí, kdyžtak na 48V DC, to už je všecko jinak.

Moje dnešní výroba je 10Ah/48V, to je skoro tolik, kolik spotřebuju na svícení v jednom patře a provoz PC, kdybych jel přes měnič, tak to sežere měnič a na mě nic nezbyde, a to je trochu pakárna, ne? V létě je to jiná, to bych i nějakou elektriku prodal.
To Mozeg: menič 1600W je tak na chatu, zásuvky si udělej na 48V, skoro všecko ti vnich pojede, ušetříš za měnič a dokonce ušetříš i tu elektriku co sežere naprázdno. Pokud budeš mít na střeše 8-10 250Wp panelů, tak to chce 10kWh do baterek a 8kW měnič a půl roku nebudeš DS vůbec potřebovat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od kybos »

kodl69 píše:...čerpadlo na vodu mám na 24V dc od číňana za 1000Kč - a přijde mi výrazně energeticky účinnější než klasický odstředivý.
Můžeš zveřejnit odkaz? Používám už 20 let 2 kW 3F sigmu - 7 kubíků za hodinu při 50m výtlaku (dodnes jede na výjimku z distribuční sítě) a tak za ni hledám náhradu v 1F provedení. DC čerpadlo adekvátního výkonu s vyšší účinností by bylo ještě výhodnější. Zatím jsem v DC provedení v uvedené cenové relaci vždy narazil jen na takový kempingový hračky pro přečerpání 5l vody z lavoru do lavoru (a to se ještě musí dávat pozor na to, aby ten cílový lavor byl níž než zdrojový).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od rottenkiwi »

Keby som nemal 12 V rozvody, lebo mám zatiaľ 12 V systém, tak to by som od októbra do februára
mohol na FV zabudnúť, zakonzervovať a vybrať z chladničky až v marci :)

Od 07.11.2015 do 05.01.2016, čo je 60 dní, som vyrobil len 60.5 kWh.
Keby som mal zapnutý 24/7, 3000 W menič, tak by mi zožral 72 kWh.
Ak by som mal zapnutý malý 700 W menič, tak by zožral 28.8 kWh.

Takto mi ide aspoň osvetlenie a router na 12 V a ešte mám aj každý deň baterky v absorbcii/equalizácii.
Zbytok sa dodá do LiFE a na notebook + monitor + svetlá to ide cca. 2 dni, lebo majú len 230 Ah.

Ešte tu niekto OT spomínal že má čerpadlo na 3F a potrebuje 1F.
Tu som videl frekvenčný menič, ktorý robí z 220 V, 3F a dá sa meniť aj frekvencia pre as. motory.
https://www.youtube.com/watch?v=8Se1fD56iVE
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od jarinox »

Ja osobne používam momentálne 24V rozvody pre budovy, kde žijú zvieratká. Pôvodne som tam ma 230V rozvod oddelený od siete cez oddeľovací transformátor - kvôli bezpečnosti ak by došlo k prehryznutiu vedenia. Ale už sa mi stalo, že zvieratká zo steny vytrhli kábel a obkusávali ho. Tak som prešiel na 12V rozvod. S týmto rozvodom som hlavne napájal ohrevné rohože s odberom cca 40 - 60W (niekde až 100W). Celkový odber cca 900W, pripojenie hlavných vetiev do hviezdy. Neskôr som prešiel na 24V rozvod, mám na ňom aj pár 10W LED + ventilátory i DC obehové čerpadlo a bez problémov.. Osobne odporúčam skôr 24/48V rozvod.

Pre zvýšenie bezpečnosti voči možnému požiaru mám všetky vodiče bezpečného napätia(12/24V) natiahnuté v jäkloch 1,5 x 1,5 cm z ocele. Na niektorých miestach mám ťahané 2.5mm klasické káble, úbytok napätia nie je veľký do 1V a pri väčšom odbere sa vodiče mierne hrejú, ale to nevadí, lebo sú ochladzované práve tým jäklom..
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od kodl69 »

to Jarinox: Tak pokud můžu trochu off topic, tak v zemědělství musí být instalace umístěná tak, aby se k ní zvířata nedostala, navíc musí být vodivé rošty a všechny kovové věci pospojovány a uzemněny, kvůli krokovému napětí...
Zkus se zamyslet nad tím, co se v tvé instalaci stane při zkratu, jestli pojistka vypadne dřív, než se rozpustí izolace na kabelech a co bude dál.
To Kybos: čerpadlo je původně k elektroosmóze, má obyč komutátorový motor ale zatím se drží statečně. http://www.mangala.cz/pomocne-cerpadlo- ... p-318.html oproti tomu co píšou mám odzkoušeno nasátí z 6m hloubky a dává cca 0,7l/min při 0,3MPa. Ještě mám klasický odstředivý 750W příkonu, ale protože za čerpadlem je filtr, tak jede třeba 5 minut než naplní 40l do zásobníku. Tohle jede podstatně dýl, ale díky malýmu průtoku ho tolik nebrzdí ten filtr. Stane se, že je takovej odběr, že to malý nestíhá a zapne se to odstředivý, ale to je tak dvakrát za den, ono má každý svůj tlak. spínač nastavený na jiný tlaky
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od marko250 »

Smysl DC rozvod má,ale je to komplikované samozřejmě přenést do praxe.Úspory jsou tím větší,čím větší systém FV máš,protože ta výroba má samozřejmě svou provozní spotřebu jako hrom.Já se blížím teprve k první MWh a když ji dosáhnu tak tam asi 200KWh skončí právě pro provoz FV.Třeba můj měnič 10KW(tři trafa,60kg) bere naprázdno 0,8-0,9A x 55V DC=49,5W+regl+stykače+cellloggery+relátka+.+.+.+.balast sežere prostě při provozu na 230V AC hodně.Ale kopat v baráku další rozvody DC no děkuji pěkně,leda bych stavěl nové bydlení :-) .Raději ještě nějak srazit nynější provozní spotřebu dalšíma úpravama.DC spotřebičů moc není pro nasazení do domácnosti a předělávky jsou zase takové-no rači ne.A na trhu se tím nikdo zabývat moc nebude.Když pořídíš z řad CARAVAN style,neočekávej výkon,velikost,výdrž,snadný servis,nízkou cenu,je to hobby "vyšších vrstev" a tak je nastaveno i vše kolem toho.O úspoře to nebude 100%.Na svícení ledkama toho moc ušetřit nejde,protože to není výkonová složka odběru jako jsou myčky,pračky,varky stroje atd.Ta FV vlastně má takový "placebo" efekt ve mě vyvinout úsilí, jak jí pomoci od nadměrné zátěže.A najednou člověk opouští zaběhlé standarty a vidí věci jinak a nabírá nové nápady.
Takže vyplatí/Nevyplatí se musí spočíst především v tom co vše to bude obnášet při zavedení jako celek.Ale bezpečné to při zkratu vůbec není!Minulý týden kolega z práce na křižovatce najednou začal hořet pod palubkou auta,stačil jen vyběhnout s klíčem pod kapotu a odšroubovat(vyškubnout nelze) kontakt,díky zavřeným oknům se to udusilo samo po odpojení.A to tam je hromada pojistek,káblíky malého pruřezu a na baterce 12V/60A,alťák podobně.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od jarinox »

[quote="kodl69"]to Jarinox: Tak pokud můžu trochu off topic, tak v zemědělství musí být instalace umístěná tak, aby se k ní zvířata nedostala, navíc musí být vodivé rošty a všechny kovové věci pospojovány a uzemněny, kvůli krokovému napětí...
Zkus se zamyslet nad tím, co se v tvé instalaci stane při zkratu, jestli pojistka vypadne dřív, než se rozpustí izolace na kabelech a co bude dál.


Samostatne stojace kovové klietky v interiéri (môj prípad), ktoré nie sú vodivo spojené so zemou sa neuzemňujú, teda neviem o žiadnej takej norme. Žiaľ ešte som nevidel, že by niekto mal klietku pre trebárz papagája uzemnenú. Ale možno myslíte iné prostredie (to je samozrejme iná vec, nemohli ste vedieť okolnosti v tomto prípade).

Umiestnenie inštalácie. Takto. Samozrejme máte pravdu, avšak nie vždy je možné umiestniť inštaláciu tak, aby sa k nej zvieratá nemohli dostať. Sú prípady, v ktorých sa niektoré veci vzájomné vylučujú. Niekedy je potrebné viac násobné zálohovanie vykurovania (podmienka chovu napríklad veterinárnej správy). T.j v našom prípade teplovodné vykurovanie radiátorom + vykurovanie elektrickou podlahovkou + vykurovanie lampami a vykurovanie "poslednej záchrany z batérií" priamo v spacích domčekoch. Ale niektoré zvieratá nemajú problém vytrhať dlažbu a z betónového poteru vytrhať káble, či odtrhnúť radiátory zo stien.. Tam je už riziko, že sa jednoducho k inštalácií môžu dostať ak dôjde k nehode. Práve z tohto dôvodu sa používajú bezpečné napätia do 24V..

"Zkus se zamyslet nad tím, co se v tvé instalaci stane při zkratu, jestli pojistka vypadne dřív, než se rozpustí izolace na kabelech a co bude dál."

Asi som dobre nepochopil, čo myslíte. V prípade skratu pri 24V DC rozvode, ktorý je vedený napr. v kovových profiloch v interiéri, ktoré nie sú spojené so zemou (kovové profily mám uchytené v klasických lištách z plastu na povrchovú montáž) nejaký veľký problém nevidím. Skôr vidím zvýšenie protipožiarnej bezpečnosti. Samozrejmosťou je vhodne zvolená a vypočítaná prúdová poistka..
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od kodl69 »

no a tu pojistku jsem myslel, bingo. Pokud dráty hřejí při provozu, tak je šance, že se roztaví izolace dřív, než se přeruší pojistka.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od jarinox »

kodl69 píše:no a tu pojistku jsem myslel, bingo. Pokud dráty hřejí při provozu, tak je šance, že se roztaví izolace dřív, než se přeruší pojistka.
Tak to je v poriadku, napríklad u mňa pri maximálnom výkone nastáva zvýšenie teploty vedenia cca o 3 °C oproti priestorovej teploty, čo je naozaj zanedbateľné.. Všetko je len o výpočtoch a ich overení v praxi :-)
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od vla »

Od 07.11.2015 do 05.01.2016, čo je 60 dní, som vyrobil len 60.5 kWh.
Keby som mal zapnutý 24/7, 3000 W menič, tak by mi zožral 72 kWh.
Ak by som mal zapnutý malý 700 W menič, tak by zožral 28.8 kWh. Skvělý příspěvek, takové zcela konkrétní mi tady chybí.
Nemám rád tenhle stát.
Vasek
Příspěvky: 10
Registrován: ned led 03, 2016 6:28 pm
Bydliště: Hranice

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od Vasek »

Děkuji za věcnou diskuzi, po přečtení všech příspěvků jsem provedl shrnutí a doplnil vlastními úvahami, opravte mne, pokud se mýlím. Elektriku u mne v domě bude provádět erudovaný člověk, nic méně měl bych mít alespoň základní přehled a přesvědčovací argumenty pokud se rozhodnu pro takovéto netradiční řešení.

48VDC
+ je vhodnější z hlediska dimenzování vedení,
+ světla nejsou problém, LED pásky se zapojí a nastříhají dle potřeby, nebo osadit regulátorem
+ většina nabíječek funguje i na 48VDC,
+ jištění okruhů v pohodě
- běžný sortiment baterií je na 12V – nutný měnič = ztráty, 12/48 DC/DC velmi špatně dostupný, nemalé finance navíc; nebo nakoupit baterie 3x 12V a sériově propojit, kapacita se nezvětší = finance navíc.

24VDC
+ napětí běžně používané, lehce sehnatelné komponenty,
+ světla nejsou problém, LED pásky se zapojí a nastříhají dle potřeby, nebo osadit regulátorem
- větší dimenze vodičů,
- běžný sortiment baterií je na 12V – nutný měnič = ztráty (např. Orion 12/24-10 DC/DC měnič 12V na 24V 10A); nebo nakoupit 2x 12V a sériově propojit, ale kapacita se nezvětší = finance navíc.

12VDC
+ velký sortiment LED světel
+ napětí běžně používané, lehce sehnatelné komponenty,
+ velký výběr baterií 12V, bez nutnosti použití měniče,
-+ nevím jak je to s běžnými nabíječkami?
- velké dimenze vodičů v opačném případě velké ztráty na vedení = nemalé finance navíc
- obecně malý možný výkon na vývod ve srovnání při použití vyššího napětí (48VDC, 24VDC) pro daný průřez vodiče,
- nutnost použití velmi slabých pojistek aby bylo dosaženo bezpečného jištění ve srovnání při použití vyššího napětí (48VDC, 24VDC) pro daný průřez vodiče.

Shrnutí
- LED osvětlení chránit před vyšším napětím vřazeným odporem, nebo regulátorem.
- Problém s běžně používanými domovními AC vypínači, nutnost jiného řešení.
Zkoušeli jste někdo použít a nějak esteticky zapracovat kolébkový nebo páčkový DC spínač místo klasického domovního AC vypínače?
- Jištění přes trubičkové pojistky = pojistkové odpínače pro válcové pojistkové vložky např. velikosti 10x38
- Z hlediska kladů a záporů se přikláním k 48V, nicméně mám problém s bateriemi a měničem viz odstavec „48VDC“. Nebo je zde jiné lepší řešení?
- Rozvod s 12V je pro mne přirozená první volba, ale mám osobní problém s příliš tlustými vodiči, které je nutné použít.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od brumlaj »

Nejsem si Vasku jistý zda správně používáš kapacitu baterií. Spíš se dívej na uloženou energii. Žárovka je dána příkonem (W) a pokud máš řekněme žárovku 25W, pak ve verzi 12V bude napájena 2A a za hodinu odebere z baterie 2Ah. Ve verzi 48V stejně svítící žárovka bude mít odběr 0,5A a za hodinu odebere z baterie 0,5Ah. Takže Tvé mínusy v tomto bodě v praxi nejsou mínusy, ale absolutně neutrální výrok.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Vasek
Příspěvky: 10
Registrován: ned led 03, 2016 6:28 pm
Bydliště: Hranice

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od Vasek »

A joooo. Pravda. :uh:
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od kybos »

Vasek píše: Zkoušeli jste někdo použít a nějak esteticky zapracovat kolébkový nebo páčkový DC spínač místo klasického domovního AC vypínače?
Použil jsem třístavové přepinače pro provoz v AC síti, které přepínají na vstup ENABLE proudového zdroje nulu, jedničku nebo výstup čidla pohybu. Vzhledem k zanedbatelným proudům přes přepinač není nutno řešit problematiku zhášení DC oblouku. Třístavový přepinač má tyto polohy:
1. zapnuto (horní hmatník)
2. dle pohybového čidla (žádný hmatník neaktivovaný)
3. vypnuto (spodní hmatník)
Přepinače jsou modulové, solidně designově zpracované a pasují do běžných instalačních krabic. Mají dva mechanicky spřažené hmatníky. Nelze stisknout oba najednou. Namáčknutí nejprve deaktivuje protilehlý hmatník a po té domáčknutím dojde k aretaci stisknutého hmatníku.
Jednou z levnějších zamýšlených variant byl i miniaturní páčkový třípolohový dvoupólový přepinač, který se nakonec uplatnil jen u rolety z důvodu snadnějšího, ergonomičtějšího a rychlejšího ovládání. Pro ovládání osvětlení byl páčkový přepinač zejména pro návštěvy příliš neobvyklý.

Další realizované rozšíření řízení osvětlení spočívalo ve vložení jednočipového procesoru mezi ovladače, pohybové senzory a vstupy ENABLE proudových zdrojů pro napájení LED. To nyní umoňuje téměř libovolně přemapovat ovládací funkce pouhou změnou programu kontroléru a doplnění dalších funkcí jako například simulace přítomnosti, sběr signálů pro zabezpečovací systém, stmívání dle okolního osvětlení ...
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od kodl69 »

Nevím proč bych měl u 48V systému měnit vypínače - díky samočistící funkci kontaktů při vyšším napětí fungují bez problému. 48V DC je pro klasický vypínač s mžikovým mechanizmem jistě lepší než 12V DC, tam to napětí nedokáže prorazit vrstvičku oxidu na kontaktech a je problém. A proč dělat měnič na 48V, když je to vlastně nejnižší možný napětí pro fv systém s víc než 5kW měničem (a zároveň nejvyšší co se dají běžně koupit komponenty, ale regulátory midnite 250 můžou mít baterku 120V jmenovitých, to je skoro 150V maximum)
To Kybos: myslel jsem si, že jsem hračička, ale na tohle nemám.... Pohybový čidlo ve světle nad vchodem mám napájený přímo z předřadníku z HV9861, po úpravě má klidovou spotřebu 1mA/48V, oproti původním 15mA/230V AC.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od rottenkiwi »

Z Arduina sa dá zapínať/vypínať až 54 stringov 12 V/24 V atd. zariadení, netreba ťahať žiadne
káble k vypínačom, len sa to ťahá priamo k osvetleniu či inému spotrebiču.

Ovládanie može byť buď cez BluTút :), wifi, hlasom cez mikrofón ov. zariadenia/v izbe, cez LAN / WAN pomocou
HTML5 aplikácie, či appky v Androide/iOS/WinPhone x.y
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Vyplatí se rozvody na 12V ?

Příspěvek od mobilik »

Neviem, ja mam zase na chate rozvod svetiel aj zasuviek na 12V a mozem potvrdit ze klasicke ABB vypinace to zvladaju uplne v pohode, na jednom okuhu je zavesenych 40W v bodovkach LED. Som tam sice len cez vikend, ale uz je to tak takto asi 4,5 roka uplne v pohode. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek