Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od marko250 »

Jak je řešen kluz a těsnost hřídele lopatek v nerezové trubce a uchycení na špičce? Obal je kónusový od první po poslední kolo? Jak budeš regulovat stálý tlak páry ve vyvíječi?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

další pokrok :mrgreen:
Parní turbina 1.0 009.JPG
Už to nabývá funkčtního vzhledu :) jenže je to tím vic a vic i obtížnější :? .
Brzy provedu první testy ::rolleyes:: .

Pár upřesnění : aktuální kus je více méně pokus k ověření proveditelnosti , finální verze turbíny by měla být vyrobena z nerezu místo z mosazi (obrobitelnost nerezu doposud použitou technikou netestována :? ) , nevyrábím ji dle existujících vzorů / výkresů - dá se říci že si výrobu vymýšlím za pochodu :mrgreen: .

Dost spoléhám s použitím MPPT reglu - výroba páry nebude dozajisté stabilní , nejen vlivem změn výkonu , ale i řadou jiných okolností . V plánu mám jen hrubou regulaci turbíny a to především s ohledem na celkovou bezpečnost , nezničení reglu a k zajištění nějakého stupně blbuvzdornosti :sm1: . Laicky předpokládám , že by si celý systém mohl být schopen
nějak sednout a fungovat dle nejslabšího článku ... ten bych případně poupravil ku prospěchu celku ;) . Fakt nevím co bude - jsou to pro mne neznámé vody a mě docela baví zakopávat a hledat cestu :)) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od vlkazajac »

Prikláňam sa k názoru vyššie, že najvhodnejšia záťaž by bol masívny rezistor. To preto, lebo môže nastať prípad, že regulátor začne počítať ( bohvie čo ? ) a na nejaký čas odpojí vstup, čím odľahčí turbínu a tá pôjde do otáčok. Ak by napätie vyletelo pritom nad dovolené vstupné napätie a vstup sa znova pripojí, je po regulátore. EPsolary majú svoje muchy, nie sú ekvivalentom TriStaru ani zďaleka.
Predpokladám, že nemáte ešte na vstupe pary žiadny spätnoväzbový regulátor k otáčkam.
Stratégia začiatok skúšky s jedinou fázou je iste správna, i keď ten generátor - striedavý motor - by chcel tri.
A predsa sa točí ! - to už niekto povedal :D , tak držím palce a teším sa na takú správu !!!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od miroc »

EP Solar je nevyspytatelný regulátor pre iné ako solárne použitie. Odpája vstup aby meral napätie panelov naprázdno, čo je normálne, lenže jemu to trvá dlho preto, lebo zrazu začne napätie rásť a on čaká kedy prestane. Kým u FV je to otázka chvíľky, u turbíny nie.
Aby ste si postrážili napätie, stačí ho merať niekde za usmerňovacím mostíkom. EP Solar sa obyčajne spamätá, keď mu na chvíľu odpojíte vstupné napätie (aj ak sa ho práve snaží merať naprázdno) a začne pracovať z toho bodu ktorý dostane po zapnutí. Ale môže to byť boj :lol:
No a veľmi by som neskúšal generátor len na jednu fázu. Neviem pri akých otáčkach ste ho skúšali a či ste pri tých otáčkach zaťažili alebo skratovali 1 fázu, ale nedivil by som sa keby to vibrovalo. Neviem čo by také vibrovanie mohlo spôsobiť sústave v otáčkach aké tam očakávate.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od vlkazajac »

Súhlas, ja som myslel pripojiť jednu fázu len dovtedy, kým bude jasné, koľko tá turbína dá. Možno by generátoru škodilo aj nesymetrické tepelné zaťaženie, nemám skúsenosti.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od miroc »

To nie, nesymetrické tepelné zaťaženie mu nebude vadiť, aspoň sa teplo lepšie rozptýli, ale spraví z neho rapkáč. Skoro doslova.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od tomas »

Doporučuji tam dát ještě před usměrňovač (např. Midnite nesnese zkrat nebo větší zátěž na vstupu - obrácený tok energie) nějaký výkonný Transil (nebo více) případně i udělat s pomocí tyristoru napěťový limiter který připojí při vyšším napětí nějakou zátěž a značně turbínu brzdit. Podobně jako u větrníku:
http://www.vawt.om2cm.sk/?q=node/679
Dále se může otevřít elektroventil a pára odfouknout ven, tak jako u klasické elektrárny. Tlakový pojistný ventil by tam měl také být.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od petrs »

abrams píše:Zdravím ,

další pokrok ...
...V plánu mám jen hrubou regulaci turbíny a to především s ohledem na celkovou bezpečnost , nezničení reglu a k zajištění nějakého stupně blbuvzdornosti :sm1:

Elektronům zdar *sun*
Mate 12kWh LiFePO4 ,pokud by bylo mozne bez zvlastnich komplikaci spojenych s pripojovanim se k AKU systemu po krocich zvysovat pocet nabijenych clanku,dostanete hrubou vykonovou krivku po cca 3,5 V kaskade,coz by pro prvotni zkousku mohlo stacit-nevyzpytatelnou elektroniku bych na Vasem miste radeji nepouzil.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

tak už máme za sebou první testy ... sedíte ? To je dobře .

Testy sem začal s následujícími komponenty :
- dvustupňový pístový kompresor poháněný 5,5kW 3f motorem ,
- 400l vzdušník s max tlakem 8bar ,
- jedno plné naplnění vzdušníku trvá cca 264 vteřin = cca 400Wh el. , v reálu to bylo méně - motor nejel na 100% ,
- turbína s generátorem 210KV ,
- tři 1f usměrňovací můstky 600V 50A ,
- dva elektrolitické kondenzátory 400V 560uF ,
- Epsolár regl 2210RN (je jen do 100V :( místo spomínaných 150V ) ,
- wattmetr Turnigy 130A ,
- dva LiFePO4 akumulátory 13V "80Ah" .
- a manometr stlačeného vzduchu .
Turbínové soustrojí ve svěráku v triskacím boxu
Turbínové soustrojí ve svěráku v triskacím boxu
Elektro ancábl s Ep reglem
Elektro ancábl s Ep reglem
... vpravo vykukuje manometr
... vpravo vykukuje manometr
Teď kýžená čísla :
maximální dosažený proud 15,04A a maximální dosažený výkon 407,4W .
Průměrný max výkon byl kolem 300w :arrow: dost záleželo jaké napětí regl držel :( musím uznat , že se docela snažil najít MPP ;) .
Poslední test s Ep byl měření "účinnosti" :arrow: z 8bar na 0bar (dokud něco generoval) , 11,01Ap , 297,2Wp , 0,134Ah , 3,6Wh :D .

Následovaly testy přímého nabíjení aku - bez reglu .
Elektro ancábl přímého nabíjení
Elektro ancábl přímého nabíjení
1. při napětí aku 26,8V (8 článků) :arrow: 8,98Ap a 242,3Wp .
2. při napětí aku 40,2V (10 článků) :arrow: 7,94Ap a 320,8Wp .
3. při napětí aku 46,9V (12 článků) :arrow: 8,06Ap a 380,5Wp .
4. při napětí aku 54,1V (16 článků) :arrow: 7,90Ap a 430,8Wp .
Z čehož usuzuji ža daná konfigurace turbíny s generátorem je chopna poskytnout za testovaných podmínek cca 8A el. proudu . Při 150V DC by měla být schopna dodávat cca 1,2kW el. :shock: .
Za lajcky teoretických parních podmínek dvou-násobku oproti stlačeného vzduchu by turbína mohla dodávat přes 2kW čisté el. :eek2: :celebrate2: :celebrate2: :celebrate2: :celebrate2: :celebrate2: .

Poslední test při přímém nabíjení aku byl na "účinnost" :arrow: z 8bar na 0bar (dokud něco generoval) při 54V , 8,24Ap , 445,2Wp , 0,085Ah a 4,6Wh :mrgreen: .

Závěr : sice se nepodařilo zuhelnatět Ep solára masivním přívalem el. :twisted: , i tak jsou výsledky více než slibné a vidím slušný potenciál pro funkčtní paro-kogenerační kotel ::rolleyes:: .

... co to plácám ... mám z výsledků ohromnou radost a moc moc moc se těším na pokračování v konstrukci :yes: :yes: :celebrate4: :celebrate4: :mrgreen:

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od petrs »

Gratulace !
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
xxtt

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od xxtt »

abrams píše:Průměrný max výkon byl kolem 300w
Kolik desítek sekund, minut? Klíčový údaj chybí.
Ten vzdušník má kolem 160kJ.
Na páru se také turbina vetšinou nechová tak dobre, jako na vzduch. Nahnat rozumnou účinnost a mít aspoň 100W čistých není moc jednoduché. Neco také sežere napájecí čerpadlo, co težko muže jít na hrídel naprímo.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od mobilik »

Gratulujem ti a drzim velmy palce!!! Pekny uspech. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

díky , snad je to začátek super mašiny :wood: :arrow: *batt* :mrgreen: .

Pro grafo-mily sem nakreslil (sem zapoměl jak funguje Excel :? ) graf z posledního testu - mám z něj nejvíc fotek :D .
Parní turbina 1.0 014.JPG
Snad bude něco vypovídat i učenějším členům ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od rottenkiwi »

Paráda. :yes: Ergo to by sa dalo použiť aj tak, že sa prebytky natlačia do zásobníkov
a v prídade potreby sa to pustí cez turbínu a robí spať el., pretože ja mám tepelné
straty 3 až 5 kW, tak verzia s kotlom a parnou turbínou ma až tak nezaujíma.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od ome »

xxtt píše:Kolik desítek sekund, minut? Klíčový údaj chybí.
Ten vzdušník má kolem 160kJ.

Neco také sežere napájecí čerpadlo, co težko muže jít na hrídel naprímo. :?: :?: :?:
Ak dobre pocitam piskalo to cca 36 sekund. Abramci smekam klobouk.

Aha uz to vidim na grafe. (Pocital som to z priemeru, ospravedlnujem sa zle som pocital)
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od petrs »

abrams píše:Zdravím ,

díky , snad je to začátek super mašiny :wood: :arrow: *batt* :mrgreen: .

Pro grafo-mily sem nakreslil (sem zapoměl jak funguje Excel :? ) graf z posledního testu - mám z něj nejvíc fotek :D .
Parní turbina 1.0 014.JPG
Snad bude něco vypovídat i učenějším členům ;) .

Elektronům zdar *sun*

Z grafu je patrny strmy narust vykonu pri zvysujicim se tlaku-naprosto presne mne to vypovida,ze by to chtelo nejaky bar navic... :idea:

http://www.skandalbar.cz/o-nas
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od abrams »

xxtt píše:
abrams píše:Průměrný max výkon byl kolem 300w
Kolik desítek sekund, minut? Klíčový údaj chybí.
Ten vzdušník má kolem 160kJ.
Na páru se také turbina vetšinou nechová tak dobre, jako na vzduch. Nahnat rozumnou účinnost a mít aspoň 100W čistých není moc jednoduché. Neco také sežere napájecí čerpadlo, co težko muže jít na hrídel naprímo.
Zdravím ,

... ano , toho jsem si vědom , pára není vzduch . ale bude jí mnohonásobně více než stlačeného vzduchu .
Režii pomocných komponentů beru v potaz od počátku úvah celé koncepce , pochopitelně . Proto usiluji o výkonný zdroj z nějž bude i nezanedbatelný užitečný výstup el. .

Teď jsem si uvědomil , v přívodní hadici před turbínou nebyl identický tlak vzduchu jako v měřeném přívodním potrubí :idea: z přívodního potrubí jde vzduch přes odkalovač :arrow: do nožního ventilu :arrow: až poté do turbíny . Doteď jsem si neuvědomoval že tyto komponenty nezanedbatelně působí na proudění vzduchu :shock: . Tudíž omezením max výkonu nebyla samotná turbína , ale konstrukčtní vlastnosti / omezení nožního ventilu ::facepalm:: . Zajímavé , na co se dá postupně přijít opakovaným přehráváním si událostí ::rolleyes:: . Další test bude :twisted: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od abrams »

petrs píše:
abrams píše:Zdravím ,

díky , snad je to začátek super mašiny :wood: :arrow: *batt* :mrgreen: .

Pro grafo-mily sem nakreslil (sem zapoměl jak funguje Excel :? ) graf z posledního testu - mám z něj nejvíc fotek :D .
Parní turbina 1.0 014.JPG
Snad bude něco vypovídat i učenějším členům ;) .

Elektronům zdar *sun*

Z grafu je patrny strmy narust vykonu pri zvysujicim se tlaku-naprosto presne mne to vypovida,ze by to chtelo nejaky bar navic... :idea:

http://www.skandalbar.cz/o-nas
Zdravím ,

... takový bary mě nezajímají :lol: málo užitku .
Ovšem že vyšší tlak = vyšší výkon . Jak jsem napsal v předešlém příspěvku , achilovou patou při testech byl zřejmě nožní ventil :( :arrow: příště bez něj bude větší hukot :twisted: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od redcrown »

Gratulace
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
xxtt

Re: Kogenerační paro-turbína 1.0 Abrams

Příspěvek od xxtt »

Velmi hrubý odhad vlastností z grafu, v poradí strední tlak [bar], hmotnost prošlého vzduchu[kg],
objem vzduchu [m3], energie[kJ], výkon[kW] účinnost[%]:

bar,kg,m3,kJ,kW,%
6, 1.2, 0.18, 108, 4.3, 8
4, 0.5, 0.11, 44, 1.8, 9
3, 0.4, 0.12, 36, 1.4, 7
2, 0.4, 0.18, 36, 1.4, 3.6

Hmotnost vzduchu v nádrži 0.4m3 pri 7bar je asi 3kg.
Nutno pripomenout, že tato účinnost turbiny je pouze mechanická, nikoliv termodynamická, která bude nižší.
Hledat v tom nekde cestu není jednoduché.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek