Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Ohřev TUV, aku nádrže, boilery, ohřívače vody, vytápění, klimatizace
Odpovědět
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od vata »

Zdravím,

Chtěla jsem se zeptat, dá se nějak spočítat skutečný okamžitý tepelný výkon (ztráta) topení, znám-li vstupní teplotu vody za výměníkem a výstupní teplotu vodu (před výměníkem) a teplotu vzduchu v místnosti?
Naopak neznám průtok vody.

Díky :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od honzasl »

Ne.
Dalo by se, kdybychom znali výpočtové tepelné ztráty dotyčné místnosti (respektive tloušťky a materiály zdí) a teplotu vně té místnosti. Potom bychom v ustáleném stavu věděli, jaký je výkon topidla a ani bychom se nemuseli zabývat vstupní a výstupní teplotou vody.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od vata »

Aha. Třeba jsem to zkomplikovala - zajímá mě ve skutečnosti výkon převedený výměníkem, jenže neznám průtok, tak jsem si myslela, že bych na to mohla oklikou přes teploty topení a vzduchu, který otopná tělesa ochlazuje, pokud znám i ty koeficienty konkrétních radiátorů jak je uvádí výrobce....
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od honzasl »

No, pokud známe parametry výměníku, tak by se něco dalo. Vzoreček získám jednoduše - vezmu ty koeficienty a kouknu, jaké mají jednotky.
----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... akorát že s výměníky nebyly dodány jakékoli dokumenty obsahující parametry či dokonce prohlášení o shodě :lol: .
Jsem rád , že systém stále slouží :fuuu: .
V bytech se používají kalolimetry na každém radiátoru k vypočtení plateb za teplo , ale okamžitý výkon otopné soustavy bez měření okamžitého průtoku média je nesnadné :dontknow: .
Napadá mne jedna možnost : zjistit průměrnou teplotu vody ve výměníku (vsup + výstup /2) a na přiměřený čas zastavit průtok vody :arrow: měřit teploty vody ve výměníku . Tak dostaneme určitý teplotní nárůst za určitý čas + stačí spočítat objem ohřívané vody (obsah dutiny výměníku) :arrow: vyjde nám tak okamžitý tepelný výkon :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od vata »

Tak tak - slouží výborně, akorát že nemám ani přibližnou představu o tom, kolik výkonu vlastně využiju v radiátorech. A protože mám teď v plánu měřit teploty (SDS a valcLogger), myslela jsem si naivně, že prostě vezmu teploty na různých trubkách a něco s něčím vynásobím a mám výkon :)
Zastavit vodu ve výměníku neumím - to by se tam musel dát ventlil, aby se zabránilo i samotížnému oběhu, a toho se vyloženě obávám, protože Murphy.
Ale jak říkám, mám takový pocit, že výrobce těch radiátorů udává někde výkon (ve W) konkrétního tělesa při různých teplotníchspádech, musím na to kouknout. A z toho by se to nějak přiližně dalo dovodit.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od brumlaj »

abrams píše:.......V bytech se používají kalolimetry na každém radiátoru k vypočtení plateb za teplo .......
no já jsem v životě na radiátoru kalorimetr neviděl. Možná ale že existují, nebude to však nic levného. To co se hromadně montuje jsou "indikátory" sloužící k rozpočítání topných nákladů. V podstatě měří pouze "teplotu" místa kde jsou umístěny a tu nějakým způsobem integrují. Je to pouze placebo a jediný účel mají v pocitu bydlících, že lze šetřit. Ano, lze omezit plýtvání, ale výsledkem je v drtivé míře plíseň.

2vata: no budeš ale muset vzít v úvahu i teplotu místnosti. Nebude to nic přesného. K čemu má výsledek sloužit? Tu představu bych asi s vyšší přesností měřil elektrickým přímotopem.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od vata »

Ještě mě napadlo - uměla bych (snad :) ) spočítat objem vody v určité části okruhu (v trubce), a taky přibližně změřit rychlost doputování teplotní změny v té části okruhu. Při zatápění nebo při přihození paliva jsou tam ty teplotní změny docela příkré, dělá to ten komínový výměník. Tím bych mohla průběžně počítat objemový průtok výměníkem, to už by pomoct mohlo, že?

Brumlaj: účel toho výpočtu - jen představa o výkonech. Měření tam dělat budu tak jako tak, chci nahradit stávající obvod pro spínání oběhového čerpadla něčím inteligetnějším. Ten stávající občasně nahrne studenou vodu do komínového výměníku, což pak kondenzuje, taky to má neregulovatelnou hysterezi, takže to při chladnutí vody v systému dost haraší s čerpadlem.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm
Reputace: 258

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od brumlaj »

vata píše:........nahradit stávající obvod pro spínání oběhového čerpadla něčím inteligetnějším. Ten stávající občasně nahrne studenou vodu do komínového výměníku, což pak kondenzuje, ......
O Tvém systému nic nevím, ale teplotu ve výměníku řeší troj či 4 cestný ventil, dle toho co si přeješ na výstupu.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od kodl69 »

Tak já bych zkusil odhadnout rychlost proudění v trubce, podle výkonu čerpadla a průměrů/délek trubek a potom stačí měřit teplotu teplé a studené, a monitorovat čerpadlo, jestli běží nebo neběží. Tohle ale nebude fungovat s termostatickými ventily, nedejbože s čerpadlem co si samo mění výkon podle protitlaku. Ten třícestný/čtyřcestný ventil doporučuju, teplotu "kotlovýho" okruhu je potřeba udržovat na vyšší hodnotě než je teplota zpátečky ze studenýho radiátoru.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
honzasl
Příspěvky: 275
Registrován: stř srp 29, 2012 10:25 pm
Reputace: 33
Kontaktovat uživatele:

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od honzasl »

----------------------------------------
http://honzasl.blogspot.cz/
mopadzi
Příspěvky: 989
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Reputace: 51
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od mopadzi »

kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od kybos »

To už by bylo asi levnější a přesnější použít vodoměr na teplou vodu třeba něco takového http://www.vodo-plasttop.cz/57733-bytov ... plou-vodu/.
S vodoměrem na teplou vodu jsem úspěšně měřil i primární okruh soláru (dokud se nedostaly teploty mimo rozsah vodoměru). Navíc je zde možnost doplnit vodoměr dálkovým odečtem, což by se pro malou regulaci dalo s výhodou použít.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2176
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Reputace: 96
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od gupa »

A to malé DC oběhové čerpadlo nemá nějaké štítkové údaje?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am
Reputace: 93

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od vata »

Ani ten průtokoměr, ani údaje na čerpadlu nepomůžou, protože průtok je proměnny. Jednak mám termostatický ventil na jednom z okruhů, jednak je to DC čerpadýlko regulované, a i kdyby nebylo, tak jej mám, jako celý DC okruh přímo na baterkách, takže napětí není úplně stabilní. Takže průtok se musí měřit za pochodu, až to měření nainstaluju, a začnou mi z toho lézt první data, něco vymyslím...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od kybos »

Tak v tom případě se hodí právě vodoměr s dálkovým měřením, jelikož ten proměnlivý průtok zvládne.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
xmasin
Příspěvky: 1765
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm
Reputace: 101

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od xmasin »

A nestačil by výpočet ze všech radiátorů? Na http://www.tzb-info.cz je kalkulačka na přepočet výkonu radiátorů podle zadaných parametrů. Takže pokud bychom znali teplotu vstupní a výstupní vody z radiátoru, teplotu místnosti a výkon radiátoru deklarovaný výrobcem při známém teplotním spádu a známé teploty v místnosti, tak by neměl být problém přepočítat výkon konkrétního radiátoru a pak už jen sečíst všechny radiátory. Sám jsem si takhle přepočítával radiátory na nestandardní teplotní spád. Odkaz na kalkulačku je tady http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-v ... nych-teles
Případně tady je excelová kalkulačka přímo od Korada https://www.korado.cz/common/downloads/ ... 538798.xls
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2699
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Reputace: 490
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od kybos »

Část výkonu radiátoru je předána do vzduchu sdílením a část sáláním na okolní předměty. Část výkonu, která se předává sáláním, je závislá na rozdílu čtvrtých mocnin absolutních teplot a na emisních koeficientech. Může tedy být velký rozdíl, zda je za radiátorem studená zeď nebo hliníková fólie na izolačním podkladu, při čemž teplota okolního vzduchu může být v obou případech stejná.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Reputace: 526
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Výpočet skutečného tepelného výkonu topení

Příspěvek od rva »

Obávám se, že bez měření průtoku a rozdílu teplot před/za radiátorem to budou nesmysly. Mají třeba http://www.aliexpress.com/item/Dalian-u ... eb201560_1 ale kdo si to pro zábavu pořídí?
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek