Prasárny na občany

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od MilanK »

kybos píše:
MilanK píše:Já nechci nic obhajovat ale podle nových tarifů bych ušetřil 6000Kč ročně v sazbě D25d jistič 3*25A
To bych rád věděl při jaké spotřebě je tato úspora dosažitelná.
10MW rodinný domek 3 dospělí 2 děti a topení je plynové. Není problém natočit na RD 30MW s tepelným čerpadlem.
kodl69
Příspěvky: 7410
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od kodl69 »

A co to tepelný čerpadlo dělá? Pokud to není hrad, nebo vytápěnej stan, tak musí ohřívat vnější prostředí, protože tohle jsem nedokázal nikdy, ani s nezatepleným barákem cca 250m2 podlah s přímotopama na trenkový teploty.
A těch 10MW je taky na pováženou, možná by to stálo ověřit, jestli na to nejede i soused.... ale kdo chce kam
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
SJM
Příspěvky: 586
Registrován: pon dub 23, 2012 2:51 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od SJM »

lwq píše:... se budu soudit do roztrhani tela a just jo ...
Zdá se že jste poněkud dobrodružná povaha. Již jste se někdy soudil? Zkusil jste již někdy žalovat stát tj. ČR? Výsledek?
MilanK
Příspěvky: 161
Registrován: ned led 15, 2012 11:31 pm
Bydliště: Slavkov

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od MilanK »

kodl69 píše:A co to tepelný čerpadlo dělá? Pokud to není hrad, nebo vytápěnej stan, tak musí ohřívat vnější prostředí, protože tohle jsem nedokázal nikdy, ani s nezatepleným barákem cca 250m2 podlah s přímotopama na trenkový teploty.
A těch 10MW je taky na pováženou, možná by to stálo ověřit, jestli na to nejede i soused.... ale kdo chce kam
Tepelné čerpadlofunguje jaksi jen do určitých teplot. Pak se spínají topné tělesa. Toto je ze života ne s papíru.
Jinak denní spotřeba na RD není problém 25-30Kw bez TČ. Já se nedostanu ani v noci pod 250W. Plynový kotel Když topí jede na 100W čerpadlo podlahovky 50W. TV vypnutá DO 10W x2, Mikrotik, Multiswitch TV sat, Kamera před Domem 50W,
Lednička 7W když nemrazí Atd. Běžně jsem dělal 25-30Kw. Po připojení 3x mikroměnič 250W a boiler na FW jsem se dostal na 15Kw za den. Investice byla do FW 3x mikroměnič 12000Kč, Panely 3Kw 45000Kč, Konstrukce 10000Kč, Střídač Pro boiler Oplocký 2500Kč. Najaký ten drát skřín jističe 10000Kč, Bratru za 80000Kč mi šetří 10Kw denně. Každý si to spočítá jaká je návratnost.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od PavelR »

nic ve zlym ...
Tepelny cerpadlo s topnyma telesama? no snad jedine vzduch/voda coz povazuju za znouzectnost - pouze muj nazor.
Na tepelny ceradlo taky byvaji jiny tarify. vim o dvou lidech co provozuji novostavby s tepelnym cerpadlem za cca 25k rocne za el. rocne vcetne TUV.
Ono zateplena novostavba je jina vec nez starej barak/slepenec s cca 220m2 nezateplene plochy. Kdyz jsem topil plynem tak posledni fa byla na cca 48k.

Spotreba 25-30kwh/den je fakt brutalni to si dovedu predstavit tak na 3generacnim baraku.
Ja placu kdyz za prosinec jsem natocil ze site 190kwh.
Wagoneer
Příspěvky: 180
Registrován: stř kvě 30, 2012 2:46 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od Wagoneer »

Taky mi to přijde dost. Teď přislo vyúčtování a mám 3,45MWh. Tedy pod 10kWh denně v průměru. Velký nezateplenÝý barák, stejné běžné spotřebiče, hardvér internetu, dvě TV, částečný ohřev TUV ( malý 80l bojler umyvadlo ), také plynový kotel ( vytapení plus hlavní ohřev TUV).
A to jsem se hrozil, minulý rok to bylo 3,3MWh...
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od jose »

MilanK píše:
kodl69 píše:A co to tepelný čerpadlo dělá? Pokud to není hrad, nebo vytápěnej stan, tak musí ohřívat vnější prostředí, protože tohle jsem nedokázal nikdy, ani s nezatepleným barákem cca 250m2 podlah s přímotopama na trenkový teploty.
A těch 10MW je taky na pováženou, možná by to stálo ověřit, jestli na to nejede i soused.... ale kdo chce kam
Tepelné čerpadlofunguje jaksi jen do určitých teplot. Pak se spínají topné tělesa. Toto je ze života ne s papíru.
Jinak denní spotřeba na RD není problém 25-30Kw bez TČ...
Kolego, šíříte tady fámy, možná na základě levného typu tepelného čerpadla. A navíc vůbec nerozumím popisovaným jednotkám. Okamžitý příkon spotřebiče se udává v kilowattech, tedy kW, nikoli Kw (Kiwi?) a jeho spotřeba se udává v kilowatthodinách, tedy kWh, nikoli KW, Kw, případně MWh, nikoli MW, to je příkon elektrické trakční lokomotivy.

Dodám nějaká fakta. Mám rekonstruovaný 90 let starý dům, podlahy ve dvou patrech celkem 200 m2, zateplený, tepelné ztráty 7,2 kW, TČ NIBE 12 kW vzduch/voda. Topíme na 22 °C podlahovým topením, chodíme v krátkém triku, o víkendech pro atmosféru topíme v kachlových kamnech a vaříme na nich. Za tuhle mírnou zimu protopím zhruba 6 MWh. V největších mrazem (-10 °C) jsem protopil 58 kWh denně, jinak je to výrazně méně. I v těch největších mrazech čerpadlo stíhalo vytopit celý dům na těch 22 °C, TOPNÁ TĚLESA SE NEZAPNULA a i kdyby, mám je vypnutá jističem. Takže v mém případě tepelné čerpadlo pracuje do dostatečně nízkých teplot.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od gupa »

Jeden píše o denní spotřebě, druhý jen otom, kolik protopí. Proč neporovnávát v celku? Mít nastaveno na 22°C neznamená mít 22°C, protopit 6MWh neznamená dle sdělení mít celkem spotřebu 6MWh. Připadá mi to jak u blbých. Osobně mám zatepleno, mám i stropy, nevím v jaké zástavbě a jaké máte jiné podmínky, ale mamka si přitápí ve svém, má nezatepleno, ztopí a šetří jak může a když kní dojedu, má pocitově teplo oproti mému obydlí. Proč? Protože o ztrátách to je i o umístění v terénu, jestli ti dospělí jsou přes den pryč a jestli se vaří a tp.

Edit: Spotřeba energie zhruba je u mamky včetně plynu někde u 1MWh. Umne x10.

Když se vrátím k prasárně a praseti, tak určitě není možné, aby se vůbec ten zákon tak jak je naplnil, i postupné zdražování el. energie je plně zpoplatněna ve všech svých částech pohyblivých a nepohyblivých. Prostě toto je důkazem jak prasata myslí, když se rozežerou.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
jose
Příspěvky: 277
Registrován: pon zář 12, 2011 2:25 pm
Bydliště: Kvasice

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od jose »

V předposledním souvětí jsem oznámil, že je dům vytopen na 22 °C, tedy MÁME 22°C na vnitřním teploměru. 6 MWh je číslo, které by se objevilo u tepelného čerpadla, kdybych u něj měl podružný elektroměr, tedy primární energie. Včetně ohřevu TUV. Řadová zástavba, střední pomoraví.
Měnič Xantrex XW6048; 0,5 baterie Tesla Model 3 (40 kWh)
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

Tak dneska v OVM ministrině za energetiku a zástupce za OZ. A delší video o ostrově Karla.Jasně bylo řečeno ,že se systém plateb do roku 2040 musí změnit a to tak, jak jej dnes prezentuje ERÚ,jen né tak skokově.Dále bylo jasně řečeno ,že se bude stavět jádro,tlumit uhlí a dotovat FVE.Pak plná huba chytrých sítí a jak že to tu nespasí.Jsem jen průměrný občan a potřeboval bych vysvětlit pojem "Chytré sítě"?Co je tedy konkrétně za tímto pojmem vzhledem ke koncepci vývoje energetiky,která byla schválena a stát hodlá dle toho dělat kroky.Znamená to ,že budou ČEZáci u každé obce montovat baterkárnu nebývalých kapacit podle FVE v obci,nebo to budou jen tak odporově pálit? Nebo mě dají na měřák povinně oddělené výkonové spotřebiče a budou mi je spouštět jen když bude přebytek z FVE?Vždyť to je jedno a to samé pořád dokola,vyhlásí se podpora OZ s tím,že na ni uživatel nemá nakonec právo a vůbec ho to za ty garantované drobné co dostane nesere a řídit to bude monopol,co je tohle za decentralizace.Takže za slovy chytré sítě vidím jen zájem a jeden velký tunel jedné společnosti podporované státem. Jsem opravdu mimo ,když si myslím,že to může vyřešit pouze nařízení stavět FVE bez dodávek,nebo dodávek z akumulace řízené dle potřeby DS,ale pořád jen a pouze v místě výroby. Čisté bude jen a pouze úplné odpojení od DS,žádná spolupráce nemůže fungovat a kroky vlády a ERÚ to jen potvrzují.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

z úst zástupkyně MPO jen již známé fráze jen v pozměněném sledu tváříc se novými podrobnostmi ... :hell: .
Jednoznačně bylo opět z celku jasně patrné "my nic , to má v kompetenci ERU" + obligátní mlžení + opětovné nesdělení kdo bude v navrhovaném NTS výrazně šetřit = vydělávat !!!
Opět nejednou zazněla brainwashing fráze o nutnosti vybrat XXmld. na rozvoj DS a PDS kvůli přibývajícím decentralizovaným zdrojům připojených k DS na hladině NN :uh: stále nevím zda-li nás , občany považují za idyoty , nebo zda sami mají v palicích vákům (ve váků se nešíří zvuky :arrow: tudíž ani ohlasy občanů) . Odběrné místo s nově instalovanou FVE o výkonu přiměřené spotřebě daného OM a v souladu s platnými podmínkami o připojení k DS (10% přetok) nemůže ze své podstaty představovat enormě vyšší nároky na DS !!! Ba právě naopak :arrow: co se v daném okamžiku v OM spotřebovává z FVE nezatěžuje DS a je-li nějaká dodávka do DS , tak i ten "přeteče" k sousedům :arrow: tudíž i o tento okamžitý výkon je DS a PDS odlehčena :mrgreen: . A když OM s FVE "nevyrábí" , tak se chová jako běžné OM srovnatelně jako do doby před instalací FVE . Tudíž navrhovaný dvojnásobný poplatek za OM u FVE do 10kWp včetně , oproti OM bez FVE lze považat za sankci (trest) z pořízení a užívání ON-grid FVE :hell: .
Jsem velice zvědavý , zda-li dosavadní předsedkyně ERU , Pí Vitásková dostojí svých veřejných slibů o neuvedení NTS poškozující malo-odběrové domácnosti do praxe . Vzhledem k dosavadní "práci" nejen ERU je vhodné mít v záloze připravený vhodný postup , jak na ně ::phocos-cx: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

marko250 : pod pojmem smart grids si ČEZ představuje variabilněji ovládané dnešní HDO :sm1: . V případném zahrnutí parkujících a připojených elektromobilů možná i reverzní tok el. z Euta do DS .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
fukuši
Příspěvky: 356
Registrován: úte úno 19, 2013 10:27 pm

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od fukuši »

abrams píše:Zdravím ,

marko250 : pod pojmem smart grids si ČEZ představuje variabilněji ovládané dnešní HDO :sm1: . V případném zahrnutí parkujících a připojených elektromobilů možná i reverzní tok el. z Euta do DS .

Elektronům zdar *cloud*
At jdo do pr....le.To jako podle potřeby Čezu budu čekat až vyjedu jestli mi milostivě nevybijí auto.A manželka pracující na směny bude čekat až ji zapnou automatku a myčku.V práci chtěj čím dál víc přesčasů a když je člověk doma tak nic neudělá páč bude čekat na signál HDO. :oops: :oops: :oops:
Na to jim se ... m.Nechápu proč chodíme do práce a živíme kde co a kde koho.Doufám ,že se dožiji toho až se odpojím od Čezu a v politice budou jen pro národní strany.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od RCZf »

Ono je to tezke. Nejjednoduchsim a ekologickym resenim by bylo neproplacet pretoky do DS. Jenze je tu lobing firem, ktere ziji prave jen z dotaci, nebylo by treba stavet chytre site, protoze by se pouze snizila spotreba, navic pokud by se nevyplacely dotace tak by nebylo mozne argumentovat EU ze podporujeme ekologicke zdroje. Takze jsou tu 2 moznosti. Bud si poridite FVE klasicky pripojenou do DS dostanete dotaci kterou vam na ruznych fixnich poplatcich stejne seberem. Druhou moznosti je provozovat FVE bez dotaci , ale za trest ze zdarma nedodava do DS tak ty penize je treba taky nejak vybrat a navic se muze stat kasat , kolik zaplati na podporu OZE . No a je prece spravedlive, aby se odberatele se statem o ty poplatky podelili. Takze hlavnim cilem bude vystavba chytrych siti. Takze bude vazne super ,kdyz si nachystas mycku, pracku nebo troubu a budes cekat az ti ji zapnou. A ze to nebudou mit jednoduche jelikoz tady na Ostravsku signal HDO nefunguje.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

dnes postavebá ON-grid FVE s licencí k "prodeji" (za 0,0nicKč/1kWh) přetoků je díky NULOVÝM provozním dotacím ztrátovější než mikrozdroj připojený k DS bez licence ! Jenže ten je omezen max 10% přetoky :arrow: překročení je mastně trestáno !!!
Jak Jsi RCZf napsal , vládne tu lobby zaostalých a slepých atom-uhelných baronů = NEPODPORA OZE :hell: .
A za dosavadní reálně blokující kroky k rozšiřování OZE si stát žádná % podílu energie z OZE nezaslouží ! Přece se nenecháme buzerovat a penalizovat jen proto aby stát měl ZADARMO rostoucí % OZE , nebo snad jo ?
Du zas blejt :uh: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od rottenkiwi »

Vždy ma zaujímali riešenia problémov, toto vlákno je plné rečí, ale aby tu niekto dal komplexné
riešenie, návrh celej distribučnej siete, spravodlivý a bez blackoutov, tak toto som tu nevidel.

Ako to robia v iných štátoch, napr. Germany, USA, Canada, Australia, Spain ?
Ako to robia Nóri či Maročania ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od gupa »

rottenwiki: Tito lidé, si tu přečtou, že si vyrobím několik kWh a dělají proti mne vše, jen abych tu mikrovýrobu zrušil. A takovým mám radit, jak mají dělat svou práci? Neberou snad zato slušný platy? Ty tu pomalu žebráš aby jsi přežil a nakonec mi radíš, aby ti chudáci co neví jak utrati prachy z mazadel které dostávají aby se papíry vyrobily, mám mít sněma soucit a sdělit co mají dělat?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od PavelR »

Spravesdlivy? no snad jedine ze kwh stoji xx kc vcetne vsech nakladu a to pro vsechny jak chaty tak tovarny.
Spotrebujes moc? zatezujes vic sit a tim padem platis vic na provoz site.
Spotrebujes malo? zaplatis malo na provoz site.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3357
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od marko250 »

Zavázali se naši vládnoucí v Bruselu k % OZE,tak ať staví vodu a spalovny.Voda tady teče všude a bordelu je čím dál více a nemám na mysli megalománské stavby prováděné kdysi,nopak rozložit tam kde jsou zdroje.Skládky jsou snad za každým městem,odbočit tok s metrovým spádem to má kdejaká malá vodní turbína v česku a nedělá problémy přírodě a těch jezů ,ke kterým by se jen doplnily.
Zatím jen ukázali cestu jak doje.at DS a dotace. Stačí vydat zákon,chceš FVE tak jen s akumulací a je pokoj.Chcete stabilní DS na vysokém napětí,tak ji nepoužívejte pro kšeft s okolními státy.Na NN snad existuje nějaký problém,o žádném nevím?Chcete spravedlivý systém platby,tak po mě chtějte platbu za jednotku,kterou v domě měříte a tou je kWh. Já v tom vidím jen hamužnost a propojenost s tím jak se to vyvíjí.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Prasárny na občany

Příspěvek od ota »

Věc je jasná milý Watsone.
Prostě z nás potřebují vyždímat další peníze. O posílení distribuční sítě zde neběží ani náhodou.
Ony ty prachy sice nějak protečou ekonomikou a část z nich se vrátí lidem ve výplatách díky tomu, že průmysl pojede o trochu lépe. Bohužel větší část sežerou darmožrouti.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe