Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Matess
Příspěvky: 1522
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od Matess »

z logiky veci to zvladne docela dobre. Da se ocekavat ze koncove napeti tristaru nemas na 3,65V*pocet clanku, ale na max 3,45V*pocet clanku a potom se neni ceho bat, protoze tato pumpa nebalancuje az na konci, ale pracuje v celem rozsahu nabiti baterie. Je pravda ze u LiFePO se neda uplne presne podle napeti urcit stav nabiti a ze i tak jeden clanek muze vyletet o neco rychleji, ale nebal bych se toho za predpokladu ze to pripojis k sade baterii, ktera bude nabita a vybalancovana stejne, potom se ti to nikdy nemuze rozejit natolik aby to pumpy nestihly.

Samozrejmne pokud to pripojis k neznamym baterkam kdy budou vsechny na 50% a jedna na 90% a zacnes do nich tlacit 60A, tak to 6A balancer / pumpa logicky nezvladne. Pokud takovou sadu mas a nemas ji jak nabit, tak doporucuji prvni nabiti udelat u nekoho kdo nabijet muze s nabijeckou s proudem do 10A.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od solárník »

No proto se ptám na praxi, jestli je to bez problémů. U mne největší problém - staré baterky - může být nestejnost kapacit.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3352
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marko250 »

Ne nestačí uhlídat úlet napětí při absorbci,nebo equalize. Jde o to ,že těch 6A je jen při velkém rozdílném napětí.Čím jsou blíže tím méně agresivněji se chovají.Mám doma pověšené pumpy na 32 článcích a jde do nich i 90A z reglu a upravoval jsem časy Absorbce(6min),kdy mě letěly některé při 3,5V a 10min už rychle nahoru.Zpětně pár stránek jsou tu grafy jak se chovají.Ale vše je to taky o stavu baterek,já tu mám opravdu hodně rozdílné kusy.Na druhou stranu teď poslední hnusné dny mám perfektně srovnané všechny a tak zase startují do nového dne z jedné lajny.Takže pokud tam nemáš v balíku hodně rozdílné kusy budou stačit,protože jen upravíš Absorbční čas.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kodl69 »

to matess: není to pravda, pokud nabíjíš články s různým SOC a různou kapacitou (což je něco, co se tady řeší) tak je napětí na článcích pořád +- stejné, a je to do cca 3.4V. Pak je nárůst napětí na článcích s vyšším SOC (nižší kapacitou) rychlý, protože už tu energii není kam uložit. A pokud nabíjíš zrovna v té chvíli třeba 50A, tak to tenhle ani žádnej běžnej balancer nemá šanci zachytit. Už jsem to psal mockrát, mám nast. eq na 55.1V, tj 3.45V/článek, ale pokud jich 15 drží 3.4V, tak ten poslední má v té chvíli 4.1V a je s ním konec. Takže je potřeba ještě mít doopravdickej BMS, kterej spíná nějakou zátěž, nebo reguluje nabíjecí napětí, a má možnost nějak havarijně ukončit nabíjení při překročení 3.6V u kteréhokoliv článku, třeba shozením jističe od FV pole. A nebo je potřeba trvalý dozor :-)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1522
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od Matess »

hmm je pravda ze ja zatim vzdy delal s max 8 clanky v serii a tam to tak nehrozi, protoze u konecneho napeti uz klesa proud a navic rozdil v takovemto pripade nebude max 0,7V ale jen 0,35V... pro vice clanku v serii by to opravdu byl pruser a je potreba to nabijeni shodit, coz urcite neni dobry napad delat odpojenim FV regulatoru nabijeni to by ho zcela jiste znicilo - chce to odpojit pole. Máš pravdu - beru zpět.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja mám nastavené v lacných EpSolaroch SEL = 14.4 V a -2 mV kompenzáciu, takže keď perie
do bateriek 40 A cez každý z troch regulátorov, tak regle majú cca. 40 až 50 *C,
to znamená že to nikdy nebude 14.4 ale vždy menej. Okrem toho mám 3 nezávislé
paliče prebytkov, tak sú články cez deň na 3.38 V per cell.

K večeru stykače odpadnú a postupne články idú až k 3.45.
Na článkoch, ktoré majú 240 Ah nemám balancéry, lebo tie nikdy nedosiahnu 3.62 V.
Na článkoch s kapacitou 230 Ah mám po 2 ks balancérov a balancujem raz za mesiac,
takže tie články s 230 Ah majú 3.61 a balancéry topia a tie, na ktorých nie sú balancéry
sa blížia k 3.57 až 3.59 V. Potom mi to pípne, všetko sa odpojí a ostanú na regloch
len Pb baterky, ktoré večer povarím asi 45 min z LiFE.

Teraz keď mi prídu relé z Číny, skúsim postaviť jednoduchý aktívny balancér, len
či to neskončí fiaskom :)
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od solárník »

Blbá otázka, ale nedělá nějakej číňan MPPT regl pro jeden 3,6 článek se slušným proudem? Dal bych tam 4 na 12V rozvod a nemusel bych nic řešit. Asi to bude mít vyšší ztráty v převodu, ale ony některý balancéry taky pěkně topěj, takže o co jde.

Možná, že by šlo nastavit custom voltage 3,5-3,6V na nějakém levném reglu, třeba http://www.solar-elektro.cz/?action=det ... 1&catg=294# a koupit 4

EDIT: má to chybu, regly nejsou galvanicky odělený, musel bych jim asi rozdělit pole na 4 části...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

... dotaz , proč mlátíte ševcovský hřebíčky bouracím kladivem ?
Pokud se v sestavě baterie nachází vadný článek s živým vnitřním zkratem jež způsobuje neustálou ztrátu náboje , čímž dochází ke značným rozdílům zůstatkové kapacity a z toho vyplývajícího značného rozdílu napětí . Řešit takto problematický článek pomocí nasazení přelévacích pump je problém neřešící hovadina :hell: . Takový článek je rozumější vyměnit ;) .

U bateriové sestavy složené ze zdravých (nových či jetých) článků s +/- i +/- podobných kapacit nemusí být s rozbalancováváním problém :arrow: pokud jsou před sestavením řádně jednotlivě nabity na totožné napětí , jejich rozdíly by při finále nabíjení neměli vykazovat nějaké zvýšené excesy . Pochopitelně nejmarkantnější rozdíly se vyskytnou při vybíjení "u dna" :arrow: tam se projeví reálné rozdíly kapacity , beztak je tam už jen pár % SOC , tak de o prd ;) .
Zapotřebí je pochopitelně doplňkové nezávislé hlídání článků třeba CellLogem a to v návaznosti na přerušení vybíjení i nabíjení (jak psal Kodl69 odpojením ::pv:: od reglu ) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3352
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marko250 »

Tak chlapi momentálně začla akce u Mandy na Alienexpresu jsou pumpy a vše ostatní o 25% levnější :-) ,bohužel jen do 23:25hod dnes!!!! Odkaz najdete na první straně.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Bydliště: Trnava

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od Brčo »

Ak bude niekto objednavať,potreboval by som 1 ks,jeden modul...
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od mobilik »

Vsak si objednaj sam jednoducho sa zaregistruj a zaplatis priamo kartov. Ide to v pohodicke. ;-)

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Bydliště: Trnava

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od Brčo »

34ks je už doma a par mesiacov fachči.Len jeden kus sa dost predraži kôli poštovemu...
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od mobilik »

Preco sa predrazil? Nerozumiem.

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3352
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marko250 »

Nezaplatíš nic za poštu je tam free do CZ normální poštou(10-25dnů),Mandy mi psala po objednávce dokonce,že mě to pošle gratis DHL,bral jsem 16ks ve dvou monoblocích,cena 266USD.Už mě poslala tracking na DHL.Dráž to výjde když Ti to někdo bude přeposílat z CZ i SK :-).
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od solárník »

Kluci dáváte to napřímo, nebo radši přes pojistky, kdyby se to podělalo?

Kdyby se to zkratovalo, tak to články odrovná za chvíli... Ale je možné, že velký proud přepálí spoje na desce a samo se to odpojí. Chystám se to připojit, tak váhám, jestli to nedat přes nějaké autopojistky, třeba 30A každý článek nebo tak něco. Ale kvůli přechodovému odporu bych je tam asi musel připájet.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3352
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marko250 »

Mám to napřímo a spoléhám na sílu článku,který to utaví,navíc je modul komplet zalitý a vypadá ohnivzdorně(viz pitva).Je to šlendrijánství,ale to bych musel dát na každý drátek pojistku včetně celllogerů atd.Co pojistka to ztráta,prostě na to vědomě kašlu,možná lepší investicí bude kouřový hlásič,nebo termozapínací hasičák,který vyburcuje přítomnou osádku k akci.A zase svítí :-) :-) :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od solárník »

Já mám taky cukání to dát bez. Ale zas když bych to na ty 30A nožové autopojistky připájel, tak to asi moc velkou ztrátu neudělá. Ale na tak malý odpor doma měřák nemám, kolik ta pojistka může mít, aby se vypočítala ztráta.
Obrázek
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od pezizka »

Za mně bez pojistek, no nevím :oops: Jinak autopojistky jsou docela brutální "šnekovky". A nedej Bože China :eek2: Třicítka je tak za 50A :uh: Já to řešil takto: Vodiče jsou 2,5mm a slouží jen pro balancování a měření. A měření je ještě dál jištěno :) Radši než :hell: A požární senzor je taky 8-) Barák smetený na lopatě za to jistě nestojí :lol:
Přílohy
111.jpg
Naposledy upravil(a) pezizka dne ned pro 04, 2016 1:39 pm, celkem upraveno 1 x.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od solárník »

Vždyť tam máš pojistky dvacítky? Nebo koukám blbě?
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od pezizka »

Joooo ;) Vidíš dobře :mrgreen:

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek