Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marko250 »

Super PLC,takže zesílit účinek na stejném obvodu nepude jo? S tou tlumivkou nejde hnout? Ty nezjistitelné hodnoty součástek půjdou ještě doplnit? Nicméně výroba kopie s jiným plošňákem(né čtyřvrstvý) by vyšla dostupně a muselo by se spojovat více kusů k sobě paraelně? Nějaký odhad ceny při více kusech? A nakoplo Tě to k upgrade svého modulu,který by převáděl intenzivněji a jak vypadá odběr modulu v Tvém případě? Při spojení dvou modulů naměřen 50% nárust a né 100%,dokázal bys vysvětlit proč jen polovina?
Ono celé je to o spolehlivosti,ceně a bezobslužnosti,tak pokud by šlo okopčit původní obvod na jinak vypracovaný plošňák(větší) tak bych byl spokojen s dablováním na článek a stačilo by to na ty mé 400A články v pohodě s rezervou.Pokud Tě ale napadá lepší varijanta při zachování podmínek ,tak budu asi nejen já rád za další vývoj s konečným produktem. Jelikoš budu posilovat baterku tak určitě pumpy budu chtít další. Zatím opravdu díky za kus práce.
>kodl69 co napadá Tebe?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

Ještě jedna informace co jsem zjistil v simulátoru a to že minimální pracovní napětí článku 2.1V což se mi moc nelíbí já bych byl pro aby to pracovalo od 3V a pod 3V aby to spalo, asi bych to dokázal takto upravit otázkou je zdali je smyslné rýpat do takového systému a nebo to udělat od začátku. Osobně bych to viděl tak, že udělat principielní systém fungující pro všechny používané typy baterií a u jednotlivých jen optimalizovat součástky a nastavení podle typu baterií.
Zkoušel někdo dát dva balancéry na dva tvrdé laboratorní zdroje a odzkoušet aktivační napětí?
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
kodl69
Příspěvky: 7413
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kodl69 »

trafo 12mH každé vinutí? Tak to je jistě ferit, ne železoprachové jádro. Se divím, že se nepřesycuje. L1 10-15uH na 1khz je asi jenom na ukázku, možná jakože odrušení....
Jestli to dobře počítám, tak dvě vinutí v sérii je 48mH a 22nF kondenzátor, to je rezonance cca 5kHz, to není řádově mimo..
Ten minitranzistor asi fakt nebude výkonovej..
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

marko250 píše:Super PLC,takže zesílit účinek na stejném obvodu nepude jo? S tou tlumivkou nejde hnout? Ty nezjistitelné hodnoty součástek půjdou ještě doplnit?
V simulaci jsem zkusil následovné hodnoty:
L1 6.8uH,11uH, 33uH
C5 22nF, 47nF, 470nF
Transformátor jsem aplikoval tak jak je 12mH což je nic moc
Q3 jsem aplikoval digitální FET BSS138 standardně se používá pro převod úrovní.
marko250 píše:Nicméně výroba kopie s jiným plošňákem(né čtyřvrstvý) by vyšla dostupně a muselo by se spojovat více kusů k sobě paraelně? Nějaký odhad ceny při více kusech?
Teď zkouším jak se to bude chovat při různých posiléní součástek a trafa, ale vše je to o rezonanci. Jak zjistím více tak budu informovat
marko250 píše:A nakoplo Tě to k upgrade svého modulu,který by převáděl intenzivněji a jak vypadá odběr modulu v Tvém případě?
No nakoplo měto a trochu posunolo dalším směrem můj modul odebírá pulzně 6 A při 100kHz což vychází průměrně na 2.5A konstantího odběru a převádí na napětí celé banky, respektive došťoucháva do celé banky transformovaný přebytek odsátý z článku. Probjém je že se musí vždy zvolit správné trafo, respektive buď pro systém do 24V a nebo nad 24V. Pokud spojím mé moduly paraleleně, tak jsou spolu synchronizovány a tudíž je celkový výkon 200%. Problém mých modulů je, že používají hotové komponenty a musí se externě řídit a tak je to celé drahé, proto hledám novou "jednodušší "cestu k dosažení stejného úspěchu v levnějším a autonomějším provedení.
marko250 píše: Při spojení dvou modulů naměřen 50% nárust a né 100%,dokázal bys vysvětlit proč jen polovina?
Zde bych na stoprocent řekl, že v rámci tolerancí použitých součástek dojde k vzájemnému ovlivnění řídící rezonance mezi balancéry a tak ani jeden nejed na plno. Pokub by se propojili nejen B+ a B- ale také by se propojilo paralelně trafo pak by se to mělo chovat správně.
marko250 píše:Ono celé je to o spolehlivosti,ceně a bezobslužnosti,tak pokud by šlo okopčit původní obvod na jinak vypracovaný plošňák(větší) tak bych byl spokojen s dablováním na článek a stačilo by to na ty mé 400A články v pohodě s rezervou.Pokud Tě ale napadá lepší varijanta při zachování podmínek ,tak budu asi nejen já rád za další vývoj s konečným produktem. Jelikoš budu posilovat baterku tak určitě pumpy budu chtít další.
Pokud se půjde tou či onou cestou pak jsem pro to, aby se na místě trafa použilo trafo co se bude profesionálně vyrábět jako standardní a nebo i zakázkový díl (to bych následně zařídil), aby se zachovala parametrická schodnost.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od pezizka »

Mendy by radost neměla! :yes:
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

kodl69 píše:trafo 12mH každé vinutí? Tak to je jistě ferit, ne železoprachové jádro. Se divím, že se nepřesycuje.
Ten minitranzistor asi fakt nebude výkonovej..
Jsem na to koukal a je to asi nejstříbrnější ferit co jsem viděl, asi jsem ještě neviděl vše... to ber s rezervou ;)
Každopádně i to samotné jádro je volné v tom svém plastovém obalu. A další zvláštnost je mezera mezi vinutí a jádrem je to 1mm po celém průřezu plus vůle jádro / pouzdro.

Jinak ta tlumivka pokud je pouze odrušovací, tak má celkový průřez vodiče cca 1/10 vinutí trafa, tak vcelku odvážně přenáží velké proudy z plus bateri na střed vinutí a ty dva fety dělají symetrický rozkmit o 180°posunutý. přitom pokud mám moduly na výstupním vinutí propojený všechny balancéry stejně, tak mi to přijde dost zbytečné - já zapomněl je tu ten samokmit. Vinutí totiž ovlivňují gate opačných FETů vzhledem k výkonovému spínání. Je to taková "polovodičová bramboračka" s pravidlem silnější zvítězí a určí synchronizaci.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

Tak jsem si navrhl jednostranou testovací desku s možností navýšení výkonu, kterou dnes vyrobím a zítra až dorazí chybějící součástky, tak osadím a uvidíme jestli něco vyčudí...
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3362
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marko250 »

Ani netušíš jak jsem napjatý,ať to výjde kruci pořádně pozitivně :-) .
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

Už se to leptá tak uvidíme, jak se zadaří.
Neleptal jsem už rok...
Vše si už nechávám dělat profi, ale tady musím oprášit leptání, abych nenechal vyrobit neco nefunkčního.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
kodl69
Příspěvky: 7413
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kodl69 »

pokud nehoří tak moc, tak využívám plosnaky.cz, 0,75 dm2 s poštovným za 95Kč, za pět dní doma, a nebo standart cca 150Kč/dm2 za dva dny a nebo příplatek za expres. Je to teda jenom holá deska, žádná maska, potisk.. ale na spoustu věcí není třeba.
To PLC: jaks teda vyhodnotil to jádro, je to železoprach? podle mýho kalkulátoru na toroidy mi nevychází u žádnýho železoprachu tak vysoký Al, a úplně sprostý železo to snad nebude, nebo myslíš že jo?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

Tak tady je fotka šupin jádra toroidu.
jádro.jpg
dle toho soudím že jeto železo prach a pěkně magnetizuje.
Jinak s těmi holými pcb díky za typ, určitě někdy využiji.
Jinak já už dokončuji proces leptání a jdu sundat fotorezistiv.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

Tak zde je malá ochutnávka 3x prototypová testovací deska.
pcb.jpg
Pokračování asi zítra, ještě se musim přes noc rozhodnout jestli na to dám masku nebo ne. Ale s těmi smd součástkami mám raději, když tam maska je.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Matess
Příspěvky: 1524
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od Matess »

off topic... delas pekne desky... jestli jsi rok nedelal, tak to je moc pekny vysledek. Masku jsem nikdy nenasel, ale rad se priucim jak v domacich podminkach na masku. Nechces nekam sepsat nejaky tutorial mimo toto tema?
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

Tak ráno jsem se rozhodl, že aplikuji masku.
No není to nic moc, když si člověk napamatuje, jak to dělal a začíná defakto od nuly.
pcb_maska.jpg
Lázeň byla trochu silnější a tak to dopadlo jak to dopadlo, hlavně že tam nějaké maska je a jak vypadá ja jendo.
Dílo pokračuje dalším krokem, oddělit, vyvrtat a osadit. :fuuu:
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

Tak a máme tu první vlaštovku, teď ještě udělat další.
osazeno.jpg
Pak se budu muset pověnovat výrobě transformátorů 8-)
Pak připravit zdroje, zadrátovat a začít testovat. :fuuu: a hlavně připravit hasičák :hell:
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

Tak jsem se dotrápil s jedním trafem. :fuuu:
No a výsledek start rozkmitu cca 2.1V na 67kHz následně při překročení 2.5V náběh do 4.8kHz.
Zatím jsem rozdýchal jeden modul, připojil k němu trafo a zkoušel jsem jak se to chová v provedení Czech Made ;) , aby bylo z čeho vycházet. :celebrate3:
Jeden rychlý test jsem provedl a zjištění jsou vcelku zajímavá, pokud nechám výstup trafa jen napojený na osciloskop bez zátěže, tak napětí na vynutí peak-peak vyšplhá na 22.5V a dolní FETy začnou hřát :hell: - vcelku logické maximální napětí FETu/Dioda je 24V. Když jsem výstup trafa zatížil 5 Ohmy, tak napětí šlo dolů na cca 17V a FETy si čvachtali.
Jinak zdroj v testu s 5 Ohm zátěží nastaven na 3.5V 4A.
Tak uvidíme, jak to bude až umorduju druhé trafo - to je fakt nezáživná činnost a spojím ho s druhou již osazenou deskou.
Dnes již toho moc neudělám, tak uvidím co zvládnu o víkendu, mám nějaká ježdění s rodinou, tak uvidíme, kdy mi nechají trochu času na další pokroky. :wood:
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
kodl69
Příspěvky: 7413
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kodl69 »

Jaký používáš jádro? To původní trafo mělo snad 3x16závitů, tak to asi netrvá.... já dělal na žlutobílým T106 vinutí tlumivky z 4,5m drátu 0,4 a desátej kus, to už je otrava..
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

Jádro jsem dal ze šuplíku T106-26, závitů 3x17 drátem 1mm a u 11 jsem to vymotal a začal znovu, aby se to tam správně a "souměrně" vlezlo. není to moc drátu, ale pokud chce člověk opakovatelnost a současně nějakou parametrickou shodnost, tak si musí najít způsob jak na to (nemotám trafa každý den). Když si vzpomenu na to, jak jsem navíjel 8 závitů drátem 2mm na stejném jádru, tak to byla luxusní pakárna. Ještě zkusím udělat druhé trafo před odjezdem do sněhového šílenství a zítra bych mohl pokročit v pokusech. Ještě si tady svařím dva 17.5Ah články ze 18650 článků na testování, abych mohl od zdrojů přejít do další fáze. Také bych pak dal svařence paralelně to bych měl 35Ah a postavil bych je proti tvrdému zroji 50A a uvidíme.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
kodl69
Příspěvky: 7413
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kodl69 »

škoda, mám tady kýbl tlumivek na T68-26, to je o kus menší. Ty T106-26 jsou v některejch PC zdrojích. Ale nezdá se mi, že by 17 závitů na tomhle mělo 12mH, já na to motám přes 4m drátu a naměřím 1,6mH, podle miniring core calc. mi to vychází 17 závitů na 27uH....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

Přátelé je to trochu větší boj, něž jsem předpokládál, zatím se potýkám se saturacemi transformátoru, které se mi ani součástkám moc nelíbí.
Každopádně to nevzdávám i za možnou cenu externí cetrální synchronizace, na prototypové desce je znát každá vzdálenost a délka propojovacích vodičů s trafem.
Dnes jsem učinil několik poznatků a změn a musím si to srovnat v hlavě - co je přínosnější a hlaně bude mít budoucí smysl.
Byl problém s buzením druhé větve FEtu, ale to jsem postupně odstranil, zřejmě uvažovaná neznámá součástka nebude to pravé ořechové, a tak se do toho znovu ponořím zítra a zkusím to nějak doladit.
Hlavním výsledkem celého testování je, že po 10kHz oscilace je nesmylsl zvedat výkon, při 5kHz jsem se dostal přes 15A, ale vše se náramně hřeje a pasiv to asi neuchladí, musím tedy najít jinou cestu, jak to celé uspokojit k našim potřebám. Současně jsem testovel své balancování s vnejším řízením na 10A a zde nebyl problém, protože pracuji na vyšších frekvencích a jiném střídovém poměru.
Zítra se uvidí další postup a budu informovat.
To kodl69: ne všecny hodnoty udávané měřákem jsou pravdivé... dá se vycházen z toho co jsi psal, ale budeš v těžkých saturacích vzhledem k zapojení.
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek