Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od solárník »

Jotaak, to byla ironie ;) Tak jsem tam nakonec dal třicítky zelený, těch mám dost. Jsem to ale velkorysej :lol:

Mimochodem - jak to máš takhle na stejným šlahounu, jako balancer, tak ti to měření bude asi měřit lehce blbě. Bude tam znát ztráta na kabelech, když balancer zabere.

p.s. pěkná deska na stažení
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od pezizka »

Ono ten balancér od Mendy moc nezabírá ;) Funguje supr, ale proudy jsou do 1A a to jsem ještě nasadil. Těch deklarovaných 8A doopravdy dá, ale jen tehdy pokud by byl jeden článek vyloženě v 0V :uh: Takže úbytek napětí je v reále tak do 0,01V a to jsem fakt v klidu :yes: I ty třicítky pojistí vedení proti totálnímu průseru :lol: Nějakých pár mV není problém. Ty desky jsou 10mm a 6x M10, tak se snad žluťásky nenafouknou, kupoval jsem funglovky a mám k nim osobní citový vztah :yes:
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od mobilik »

Ja to budem riesit cez taketo poistky, osobitne chcem istit BMS a aj meranie clankov... 16 Channel Fuse Interface Module, Din Rail Mount, for 5x20mm Tube Fuse.
http://www.aliexpress.com/item/32292904 ... 04824.html
(from AliExpress Android)

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

k jištění a odpojování BMS sem použil obyč AC jističe ;) sice zaberou hodně místa , jenže když na to přijde , a že už párkrát přišlo tak jistí ;) .
ostrov3,96_033.JPG
Celá řada je mechanicky propojená :arrow: vybavení jednoho schodí všechny :yes: sice není ihned zřejmé kterej má poruchu , narozdíl od očuzený pojistky , zato se dá předejít případné lavinové destrukci :sm1: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od solárník »

pezizka píše:Ono ten balancér od Mendy moc nezabírá ;) Funguje supr, ale proudy jsou do 1A a to jsem ještě nasadil.
Měřil to někdo ty proudy?

Otázka druhá je, jak na výpočty SOC s tímhle nesmyslem. Je mi jasný, že budu jako poctivec počítat ampérhodiny a tenhle nesmysl si tam bude šrotit to svoje přelévání sem a tam, což má nějaké ztráty. Takže nějaké ampérhodiny vylétnou komínem a za pár hodin bude místo 80% SOC v reálu třeba 75% a já se nikdy nedopočítám. Máte to někdo podchycený, jak se to projevuje, nebo to budu muset zkoumat od začátku?
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3345
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marko250 »

Na straně pět pezizka,zkoumal proudy,spotřeba byla také několikrát uvedena "nula, nula" skoro nic.Čím jsou baterky rozhozenější,tím vše stoupá.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od pezizka »

Tak. Měřil jsem to ještě vícekrát, vždy +- tak do 1A. Ale je pravdou, že články byly do 70mV. Kdyby byl rozdíl větší, jistě by balancéry zabraly víc.
Abrams - pěkná baterie jističů :yes: Já ty pojistky chtěl co nejblíž pólům *batt* tak to pořešil takto. Jako pozitivní na tom vidím, že je jištěno i to vedení :mrgreen:
tomasko
Příspěvky: 156
Registrován: sob říj 22, 2016 8:13 pm
Lokalita: Bojnice
Systémové napětí: 24V
Kapacita baterie [kWh]: 3,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Bojnice

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od tomasko »

Zdar chlapi
tiez som si tento zazrak zadovazil a musim povedat, ze to funguje. zaial este nemam elektraren, ale skusal som to k zaloznemu zdroju. tam to staci, ale myslim, ze pri nabijani velkymi prudmi to nemusi stihat prelievat. samozrejme zalezi na stave clankov, o ktore sa to stara. inac hodil som jeden graf sem, teda do ineho vlakna.

https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 282#p59282

ma niekto podobny graf s vacsou kapacitou clankov?
Epever 24V/3000, 2x Epever EXTRA4210N
LiFePO4 - 8S, 24 Ah
Lion - 7S, 220 Ah (2x 60Ah, 2x50Ah)
panely - recyklovany odpad
Blue Smart IP22 Charger, 24 V, 16A, 1 output
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3345
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marko250 »

A "Vo tom to jé!" :-) .Mám kapacitu x10 než Ty ,setiny do 6 hodin tisíciny 12hod. Žádný neduh se neprojevil. Ať slouží.
Jen jsem teď přepojoval kabeláž na propojích sdružených modulů na té střídě a to všechny A a všechny B do jednoho bodu(3x deska s moduly 6+6+5) a nedotahujou se mi tisíciny a je to malinko pomalejší.Na druhou baterku z Li-ion prisem o stejné kapacitě jsem teď nahazoval další pumpy(2x deska s moduly 8+8) a tentokrát jsem je spojil jen mezi sebou a začátek s koncem a fičí to znatelně rychleji a vyrovnaně.Jestli se mě to jen zdá s tou rychlostí nevím,ale v sériovo/paraelním zapojení na tom byly lépe.Zkusím to na těch life taky tak zadrátovat a pak sem pisnu verdikt.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od Matess »

me jen stve ta cena... obednal jsem si spinane zdroje s vystupem 90-230V na 5V/0,7A s tim ze pri pretizeni funguji jako constant current a melo by to jet i ze 40V DC. Zkusim to ridit arduinem mega a udelat to z nich (stoji to cca 70kc)
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od solárník »

Já pumpy zatím taky používám, ale nejsem si jist, jestli to není kontraproduktivní.

Nabíjení má, jako takové, nějakou účinnost. Přelévání pumpou taky.

To se v jednotlivých nabíjecích/vybíjecích cyklech děje v podstatě stále, jen s různou intenzitou.

Tedy reálný výledek je pravděpodobně ten:

a) Že články jsou "tak nějak" sbalancované
b) Ale reálná kapacita battery packu je o všechny výše uvedené ztráty nižší. Kolik to je, si dnes netroufám odhadnout. Pokud jsou to řádově jednotky Ah, pak je to asi bez problému, pokud přelévání sníží kapacitu packu o desítky Ah, je to nanic.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od ota »

Vidím to selským rozumem takto:
Účinnost pumpy nemůže být špatná. Naprázdno mi při testování brala 50-70mA. To je 0,5W při 48V. Taky kam by ty ztráty mizely? Nic se v tom nehýbe, nehřeje se to, jen slabě píská jádro. Účinnost nabíjecího cyklu Li je okolo 90%, takže se ztratí 10% z přelitých pár Ah.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Bydliště: Trnava

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od Brčo »

Zdarec.
Otazka do plena:Mate niekto zapojene 4S (popripade 5S,6S) balanční modul s 1S balancerom?
Ako som spominal v mojom vlakne,Mandy mi poslala zle moduli na moju zostavu a momentalne je jeden članok z 34 bez balancovania.(V packu je 17 ks 200ah člankov a balančne moduli 6S+6S+4S). Mam nový 1S balancer(vdaka Otovi a Frantovi) .Mandy zatiaľ neodpisala.1S má červený a čierny kabel s okami-to pojde +a- članku a na druhej strane modrý a zelený kábel bez označenia.4S modul má dve svorkovnice na prepojenie medzi modulmi označené A a B :roll: :roll: A teď bábo raď :?: :?:
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3345
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od marko250 »

Brčo, všechny konektory k baterkám vytáhneš!!! Jako první zapojíš zelený B,modrý A a pak černý mínus/červený plus(nejdřív mínus!!!!)Pokud ale ten jednomodul dáváš jako poslední ,musíš před zapojením na póly nejdřív zastrčit do konektorů ty před ním.Protože se postupuje od mínusu k plus!
Tady důkaz:
IMG_20160114_171321.jpg
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Brčo
Příspěvky: 126
Registrován: čtv říj 20, 2011 8:04 am
Bydliště: Trnava

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od Brčo »

Dik moc,toto som potreboval. :handshake: Zajtra to skúsim zapojit...
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od honzaL »

pezizka píše:Za mně bez pojistek, no nevím :oops: Jinak autopojistky jsou docela brutální "šnekovky". A nedej Bože China :eek2: Třicítka je tak za 50A :uh: Já to řešil takto: Vodiče jsou 2,5mm a slouží jen pro balancování a měření. A měření je ještě dál jištěno :) Radši než :hell: A požární senzor je taky 8-) Barák smetený na lopatě za to jistě nestojí :lol:
Zdravím.

Taky jsem při první instalaci chtěl vše jistit a řešit pomocí výměných balancérů přes konektory. Praxe mne ale naučila, že to je blbost. Musel jsem začít přemýšlet a počítat.
Normálně jsem měl přes 2 konektory balancéry na 3,4A. Když jsem chtěl balancovat větším proudem (u některých článků) připojil jsem je přes přívodní měřící šňůru (10A = málo ) k balancérům 10A. A ono to nebalancovalo :evil: , 10A ani náhodou :twisted: . Problém byl v přívodních šňůrách a konektorech. Pokud se tam načetl odpor přechodů 0,02 ohmů, tak při proudu 10A to již byla ztráta 0,2V a balancér přestal balancovat. I ztráta okolo 0,05V ovlivňuje značně funkci balancování a to je při odporu 0,005ohmů. Pokud tam jsou tavné pojistky jistě mají odpor větší a už to přestává chodit (pozor taky na měřící body i ty jsou ovlivněny odporem).

Z těchto zkušeností jsem vyvodil závěry (zahodil všechny konektory, svorkovnice a pojistky) a dnes mám balancéry přímo připojené k článkům (300Ah) 1,5mm2 vodičem, který je zároveň pojistkou. Balancuje to o poznání lépe a hlavně to ani při měření cellogem moc "nekecá". ;)

Přeji srovnané články
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
dave
Příspěvky: 67
Registrován: stř úno 22, 2017 4:29 pm

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od dave »

Zdravim,

Mate niekto postavene nieco taketo Aktivny balancer kde realne vidim cisla ? nie len modul bez ukazatela hodnot?
Postavene na Arduino
https://www.youtube.com/watch?v=4pzvR_X ... Su79rlphnS
https://www.youtube.com/watch?v=wew_oW36HCg

Dik
rva
Příspěvky: 3518
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od rva »

Pro ty, kteří mají aktivní balancer z aliexpresu od Mandy https://www.aliexpress.com/item/lithium ... 54628.html. Prošlo to bez DPH a poplatku poště? Zvažuji objednání pro 16 článků a tak hledám optimum - jestli objednat najednou - větší balík + větší šance platit DPH + pošta, nebo objednat třeba 4 balíky pro 4 články, které projdou bez DPH a poplatku poště.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
dave
Příspěvky: 67
Registrován: stř úno 22, 2017 4:29 pm

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od dave »

po 3-4ks skus jeden balik, to by malo prejst, je to male a bez znalosti co to je to nikto neodhadne co to stoji
jars10
Příspěvky: 95
Registrován: úte čer 07, 2016 8:26 pm

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od jars10 »

Nezbyl tady někomu po testech jeden modul balancéru? Na 8S desce mi odešel 3.článek. Přemýšlím, že bych jej vyměnil, pokud jsou tedy všechny od Mandy stejné.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek