Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

LiFePO4, LiFeYPO4, atd., zkušenosti, rady, tipy ...
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

Zdravím jsem teď na projektu mimo a vracím se na základnu příští pátek. Po všech testech jsem rozpracoval českou verzi a rád bych to po návratu dodělal s kloudnou účinností. Mám toho teď trochu přes únosnou mez a v říši to jde pomalu...
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od Matess »

Ahoj, jak to vypada? povedl se nejaky pokrok?
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od ota »

Měl bych dotaz k uživatelům přelévacích pump:
Jak vlastně poznám, že přelévají?
Mám problém s tím, že dokud jsem takto balancoval LiFePO, bylo vše v richtiku, ale li ionky se mi pořád rozbíhají. Mám zapojeny 9S Li ion. První a poslední článek (č.1 a 9) mají funkci akumulační nádrže, kam se přelévají přebytky. Články 2-7 jsou pod zátěží. Běžná zátěž 15A, špičkově 100A.
Moduly (2x 5 pump) normálně pískají ale některé články se rozcházejí.
Nemohl jsem nějaký z modulů při montáži zničit? Dá se multimetrem změřit, že pumpa pumpuje?
Poslechem se to nepozná. Zkoušel jsem to i stetoskopem a píská to všude možně ale nepoznám zda pískají všechny.
Dík předem za pomoc zkušenějším.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kodl69 »

asi nejjednodušší by byl klešťový DC ampérmetr - do článků s nižším napětím by měl téct nabíjecí proud, a z těch s vyšším napětím proud odebírat.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

nebo schrastit devět ručičkových ampérmetrů -10A až 10A :mrgreen: . Koukal sem na pár bazarů jenže prd :? . Nebo by mohli stačit 10A a trochu jim "překalibrovat" ručičky na 5A @ 0A :arrow: pak z nich budou -5A až 5A :yes: , přesnost v riti , ale informativní účel super :lol: .
Za 55Kačen 10A maj v GME : http://www.gme.cz/panelovy-ruckovy-ampe ... a-p723-052 :idea: .

Elektronům zdar *sun* / *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kodl69 »

jelikož se v DC vrtám pořád častěj, tak jsem si klešťák i s DC objednal, i když mám pořád možnost si ho půjčit, takže vlastně můžu měřit i dvěma, až mi ten UT203 dorazí - nejlevnější DC klešťák co jsem našel, "solidní" čína.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kybos »

To už bych doporučil raději tohle: http://www.thelektro.cz/products/jl-40- ... -40x40mm-/
Je levnější, není potřeba upravovat rozsah a na rozdíl od produktu z GME (není to v nabídce uvedeno ale tipnul bych si, že je na střídavý proud ) vypadá, že má i lineární stupnici.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od ota »

Díky všem za tipy. On by mohl fungovat i střídavý, protože přelévací oscilátory běhají někde na 5kHz.
Vyzkouším a budu referovat.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2707
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od kybos »

U střídavého (elektromagnetický měřicí systém) by byl problém rozlišit směr proudu. Deprézské měřicí ústrojí mívá většinou lineární stupnici a je vždy pouze na DC.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od ota »

Nakonec jsem přívody k pumpám změřil obyčejným AC multimetrem. Některé pumpy nepumpovaly vůbec, jiné přélávaly 300mA a jednou teklo 8A! vypadá to na chybu v zapojení.
Když jsem totiž do jednotlivých článků pump pouštěl 3,7V ze stabilizovaného zdroje, pískaly úplně všechny. Zajímavá je spotřeba naprázdno, která je 50-80mA.
Tak jsem to rozpojil, zapojil jinak a přes noc manuálně sbalancoval žárovkou coby pálícím odporem a teď nabíjím. Všechny články jsou na 3,8V, uvidíme co to udělá večer.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od Matess »

odkud ty pumpy mate? Ja se na ne koukam na aliexpressu ale prijde mi to hrozne drahe.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od gupa »

Mám takovou teoretickou otázku pro elektroniky znalé, když zapojím na vstupu baterie DC/DC step down měnič - izolovaný a natu samou baterii připojím na jeho článek výstup, případně sadu DC/DC izolovaných měničů na jeden vstup , výstupy do série na kontakty. Je to bez destrukce možné? Díky za reakci.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od honzaL »

gupa píše:............. výstupy do série na kontakty........
Nepochopil jsem, prosím o upřesnění případně nákres.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

trochu mimo téma , ale jo , má-li DC/DC měnič galvanicky oddělený vstup od výstupu tak s jeho výstupem lze napájet cokoli ;) třeba 6. článek baterie z níž je DC/DC měnič napájen :yes: .
Opakuji že je to možné jen a pouze s měniči/napáječi s galvanickým oddělením :!: .

Elektronům zdar *cloud* :arrow: *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od Matess »

a mate nekdo na nejaky tip na galvanicky oddeleny menic? Ja se na to koukal a napadlo me jen nejake silene reseni v podobe mereni jednotlivych clanku a nabijeni supercapu ktere se potom budou pres menic vybijet... (vse rizeno jednocipem a mosfety tak aby galvanicky oddeleny menic nebyl potreba) ale je to jen takova myslenka co mam v hlave...

z vystupu baterie nemuzes zapojovat dc menice na jednotlive clanky, protoze menice pracuji s nejakou efektivitou a prakticky porad by dochazelo k tomu ze by ti to baterku vybilo.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

v mé minulé BMS sem měl 16 DC/DC gal. izol. měničů napájených přímo z ::pv:: (cca 120VDC) , fungovali i přímo na 52V *batt* . Potřeba balancování připojila napájení do všech DC/DC a relé spínáním řídil které články nabíjet a které vybíjet rezistorem .

Ovládání lze realizovat i spínáním napájení jednotlivých měničů :arrow: není-li třeba , spotřeba 0,000nic :mrgreen: . Je to hlavně otázka řízení , detekce stavů článků :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Matess
Příspěvky: 1518
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od Matess »

muzes mi prosim dat nejaky tip na galvanicky oddeleny dc/dc menic... shanim...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od abrams »

Matess píše:muzes mi prosim dat nejaky tip na galvanicky oddeleny dc/dc menic... shanim...
Zdravím ,

měničů je hejno , ale zatím sem nenašel žádný co by uměl curent limit za rozumný peníz :( . Hrál sem si s upravenýma AC/DC zdroji se šťítkovými 3,3V a 5,0V :arrow: jímž bylo třeba potunit zpětnou vazbu aby byly schopny dávat nějaký proud v pásmu 3,45V ... sou to zdroje napětí = nestabilní zdroj proudu při kolísání napětí .
Pak se dají sehnat i origo DC/DC měniče s různým DC vstupním napětím , třeba tu : http://www.czech-meanwell.cz/meanwell . Dodnes se mi nepovedo zbastlit plovoucí zpětnovazební řízení napětí tak , aby zdroj fungoval v režimu
CC :arrow: CV :? .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od burda »

OK a konkrétní link , na měniče, které jsou opravdu galvanicky oddělené ? Většinou jsem někde našel nějaký odpor co se mi přez něj něco proplazilo...
Uživatelský avatar
PLC
Příspěvky: 77
Registrován: čtv čer 06, 2013 7:51 am
Bydliště: Kosmonosy

Re: Aktivní BMS/"přelévací pumpy"

Příspěvek od PLC »

Zdravím,

po dlouhém odmlčení vlivem jiné práce a dovolené, jsem trochu bádal jak to udělat jinak obousměrně a vytvořil jsem prototyp, který bude v první fázi na základě komparačního průmerného napětí článku celé banky schopen buď odebírat a nebo dotovat připojený článek. První verze nepočítá s komunikací po sběrnici ta se bude řešit výměnou jednočipu za desku osazenou jiným jednočipem s adresovacími DIP switchi a izolovaným komunikačním rozhraním. Druhá varianta bude samozřejmě umožňovat současné měření jednotlivých článků.
To pro mne nejdůležitější je to, že modul bude pracovat v neslyšitelném spektru.
Modul je momentálně limitován pouze maximálním napětím bateriové banky na cca 65V.
Ve verzi 1 je jedno kolik modulů připojíte, každý žije vlastním životem.
Ve verzi 2 to bude maximálně 255 modulů na sběrnici.

Zde je malý náhled musel jsem si na to nechat udělat desku, aby se netestoval nějaký zkratový bastl.
balancer_comp_maly.jpg
balancer_comp_maly.jpg (76.16 KiB) Zobrazeno 529 x
FVE 4420Wp (52x85Wp Amorf - 10 Východ + 12 Jih + 30 Jihozápad), MidNite Classic 200, PowerJack 8000W, baterie 48V@400Ah Pb

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek