Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Vyplatí se nebo nevyplatí se? Koupit použité nebo nové? Za jak dlouho se to vrátí? Kolik mi to ušetří? Kolik za to zaplatím? Nebude to příliš drahé? ... a podobné dotazy : )
Uživatelský avatar
hurvayz
Příspěvky: 951
Registrován: čtv bře 20, 2014 9:17 pm
Bydliště: Skoro u SK

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od hurvayz »

Vidim to na petrolejky a navrat do 17 století.
Okolo 11kWp, soustava několika měničů krmící soustavu několik bojlerů.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od goodbie »

hurvayz píše:Vidim to na petrolejky a navrat do 17 století.
nějak mi napadlo to samé :lol: ale jen přes zimu v létě to bude dobrý :yes:
Trosecnik

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od Trosecnik »

hurvayz píše:Vidim to na petrolejky a navrat do 17 století.
Jsem ostrovanem teprve jednu zimu..., ale věřte mi pánové, že petrolejka je jen nouzovka, nebo specifické lokální svítidlo. Plynová lampa je to co potřebujeme. Prý existuje i lihová (tu teprve seženu), na stejném principu.

Je jen škoda, že plynové lampy se snad všude na světě dělají jen ve vysokotlakém (přímotlakém - k odpaření dojde v kovové láhvi, nevím že by existoval systém s vlastním externím zplynovačem) provedení a tedy při potřebě vysoké intenzity světla syčí.

Jinak myslím, že tahle plynová lampa by mohla stát stejně jako ta petrolejka. Hrozné kam se dnes ty ceny za kus skla a plechu dostaly. Samotný provoz plynové lampy není levný (2kg PB - tak 80 Kč - na zimu mi to bezpečně vystačí, ale ještě jednu lampu dokoupím abych měl alespoň dvě, punčoška - tak 30 Kč), ale přesto to výjde levněji než u olejové lampy a světlo i komfort v ovládání i užívání (žádný smrad) je s petrolejkou téměř neporovnatelný.

P.S.
Mimochodem od druhé poloviny ledna jsem plynovou lampu musel použít snad dvakrát, abych šetřil baterii. Od února to vidím, již na pozvolný přechod na plný a plnohodnotný provoz na panel.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od goodbie »

Trosecnik píše:
hurvayz píše:Vidim to na petrolejky a navrat do 17 století.
Jsem ostrovanem teprve jednu zimu..., ale věřte mi pánové, že petrolejka je jen nouzovka, nebo specifické lokální svítidlo. Plynová lampa je to co potřebujeme. Prý existuje i lihová (tu teprve seženu), na stejném principu.

Je jen škoda, že plynové lampy se snad všude na světě dělají jen ve vysokotlakém (přímotlakém - k odpaření dojde v kovové láhvi, nevím že by existoval systém s vlastním externím zplynovačem) provedení a tedy při potřebě vysoké intenzity světla syčí.

Jinak myslím, že tahle plynová lampa by mohla stát stejně jako ta petrolejka. Hrozné kam se dnes ty ceny za kus skla a plechu dostaly. Samotný provoz plynové lampy není levný (2kg PB - tak 80 Kč - na zimu mi to bezpečně vystačí, ale ještě jednu lampu dokoupím abych měl alespoň dvě, punčoška - tak 30 Kč), ale přesto to výjde levněji než u olejové lampy a světlo i komfort v ovládání i užívání (žádný smrad) je s petrolejkou téměř neporovnatelný.

P.S.
Mimochodem od druhé poloviny ledna jsem plynovou lampu musel použít snad dvakrát, abych šetřil baterii. Od února to vidím, již na pozvolný přechod na plný a plnohodnotný provoz na panel.
co se týká efektivního svícení fosilním palivem jedině tlakové splynovací lampy na 1,5L benzínu či nafty svítíš více než 12hodin viz moje FVE mám ji tam vyfocenou má výkon cca 500W
drama
Příspěvky: 999
Registrován: čtv črc 28, 2011 12:01 pm

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od drama »

U mě to není nic speciálního, na fóru jsem to tady už určitě popsal. V podstatě vše co jede delší dobu jede na stejnosměrné napětí (včetně 160l mrazáku). Pereme, luxujeme, řežeme dřevo atd. když svítí slunce. Samozřejmě, že ještě před rokem bylo více praní plen a tak to nebylo tak dobré. Jsme spokojen s tím, že nemáme skoro žádné "energetické" externality vyjma vodovodu. Pracuji z domova, manželka je doma s dětmi, všichni se doma stravujeme, topíme/vaříme na dřevu...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od fugas »

Trosečník: Plynová lampa z filmu Saturnin.Dá se pořídit v armyshopu.Jednu mám,je to opravdu plnohodnotné světlo.Jen to není moc na přenášení,protože jakmile se rozpadne punčoška,je nutno dát novou.Palivem je petrolej vstřikovaný do punčošky pod tlakem,který vytvoříš pumpičkou na nádobě.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od kybos »

drama píše: V podstatě vše co jede delší dobu jede na stejnosměrné napětí (včetně 160l mrazáku).
Pro mne je to pořád spotřeba z říše snů a zářný příklad, že to přece jenom jde (téměř ustřihnout se od distribuční sítě).
U mne jen trvale běžící střídač spotřebuje přes 1,5 kWh za den (drtivá většina spotřebičů běží z AC).
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od FRSO »

kybos píše:
drama píše: V podstatě vše co jede delší dobu jede na stejnosměrné napětí (včetně 160l mrazáku).
Pro mne je to pořád spotřeba z říše snů a zářný příklad, že to přece jenom jde (téměř ustřihnout se od distribuční sítě).
U mne jen trvale běžící střídač spotřebuje přes 1,5 kWh za den (drtivá většina spotřebičů běží z AC).
Zdravím drama: tak to je hodně velký odběr naprázdno i v létě, co je to za měnič ?, asi nějaká UPS-ka na 48V
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Trosecnik

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od Trosecnik »

A kde se dají "pořídit" ženský co zvládají alespoň letní provoz FVE. "Pořídil" bych na jaře, do zimy třeba najde takové stvoření něco co ji přiměje zůstat i nadále (a co já dnes nevidím a tedy nemohu nabídnout).

Dřív se myslim chodilo pro ženský do vězení. To už dnes padlo? Klidně nějakou "zachráním", v naší mizerný zemi (ne že by na tom Evropa nebo zbytek světa byl lépe) stejně nemůže být v base nic hrozného. Bral bych třeba nějakou zavřenou za kreslení tykadel prostitutkám a vlastizrádcům...
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od kybos »

FRSO píše:... co je to za měnič ?, asi nějaká UPS-ka na 48V
Upravený PIP6048LC. 6 kW 48 V UPS. V originálním provedení měl spotřebu přes 5 kWh za den. Klidová spotřeba byla 4,5 A při 48 V. Podařilo se mi jí stáhnout pod 1,2 A.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od marko250 »

drama> Ale jak dokážeš hlídat spouštění měniče ve chvílích ,kdy užíváš AC spotřebiče?To je to co pořád neumím pochopit na rozdvojování AC/DC rozvodů. Přeci měnič potřebuje po zapnutí chvilku na provozní stav a až pak dokáže měnit a pokud mám většinu spotřebičů v domě přebastlených na DC ,ve chvíli kdy na AC rozvodech potřebuji třeba vysavač(2000W) tak musí být měnič zaplý.A zaplý v pohotovosti bez odběru žere pořád stejně ať mám ,nebo nemám DC rozvody. To opravdu tyto AC činnosti necháváte prostě na příhodnou dobu se svitem slunce,kdy zapnete měnič a pak jdete všechno dělat?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od rva »

Nevím jak u drama, ale Axpert i jiné mají nejen ON/OFF, ale ještě nějaký Stand-by, kdy pouští do sítě jen krátké pulsy a pokud zaznamenají odběr od třeba 20W, tak se zapnou. No a v tomto režimu mají nižší spotřebu, než v režimu stále ON. Ale zase to má nevýhodu, že pokud zůstane zapnutý slabý spotřebič, tak je periodicky zapínán a vypínán, což mu nemusí dělat dobře.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od FRSO »

marko250 píše:drama> Ale jak dokážeš hlídat spouštění měniče ve chvílích ,kdy užíváš AC spotřebiče?To je to co pořád neumím pochopit na rozdvojování AC/DC rozvodů. Přeci měnič potřebuje po zapnutí chvilku na provozní stav a až pak dokáže měnit a pokud mám většinu spotřebičů v domě přebastlených na DC ,ve chvíli kdy na AC rozvodech potřebuji třeba vysavač(2000W) tak musí být měnič zaplý.A zaplý v pohotovosti bez odběru žere pořád stejně ať mám ,nebo nemám DC rozvody. To opravdu tyto AC činnosti necháváte prostě na příhodnou dobu se svitem slunce,kdy zapnete měnič a pak jdete všechno dělat?
Zdravím, tak na spouštění měniče až když je potřeba jsem si před cca 8 lety zkonstuoval elektroniku pro 12V systém, která odebírala ve STBY proud jen 0,0004A, dělal jsem to i kamošovi na chatu, aby se co nejvíce ušetřilo energie ze systému, protože jsme měli oba panely jen 13Wp !!, já to mám na měniči 250W, kamarád aktuálně delší dobu na 1000W, oba modifik, spotřeba měničů naprázdno byla už v té době jen cca 0,25A u obou měničů, doposud to funguje, akorád se musí do světla s úsporkou zapojit paralelně odpor cca 100-150Kohm/2W, pokud jde o spotřebič s trafem, nebo nějaký odporový spotřebič, tak není potřeba dělat žádnou úpravu, měnič nabíhá s úsporkou za cca 4 vteřiny, s odporovými spotřebiči a trafem to nabíhá v podstatě hned, po vypnutí je taky nějaká malá prodleva cca 1-2 vteřiny. Jinak i Victron se umí spouštět při určitém odběru, každě 2-3 vteřiny pouští na výstup napětí a dle odběru se pak aktivuje, ideální pro spotřebiče jako jsou ledničky, vodárny, varná konvice, atd.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od mobilik »

Zaujimave riesienie a mohol by si tem obvod popisat blizsie, celkom ma to zaujima, tiez by som rad na chate zriesil axperta na stand by, ale chladnicka to proste neda potom nijal raz. ;-)
Dikes
Čo bolo bolo, bude len horšie...
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od goodbie »

Ahoj FRSO umí to i měniče Meanwell TN aTS 3000 není odběr vypne se
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3351
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od marko250 »

I PJ má tento režim,ale Vy nemáte v domě bižutériji ,která ten měnič stejně udržuje v ON místo standby? Všeobecně řečeno ty DC rozvody pořídit pro tuhletu havěť a výkonové AC spotřebiče se budou spouštět přez standby režim měniče jo? A co ty rázy z toho vzniklé(el.motor,konvice,vysavač,TIG atd)?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od FRSO »

marko250 píše:I PJ má tento režim,ale Vy nemáte v domě bižutériji ,která ten měnič stejně udržuje v ON místo standby? Všeobecně řečeno ty DC rozvody pořídit pro tuhletu havěť a výkonové AC spotřebiče se budou spouštět přez standby režim měniče jo? A co ty rázy z toho vzniklé(el.motor,konvice,vysavač,TIG atd)?
rázy s tím nemají nic společné, to si zařídí sám měnič - soft start, atd, vyšší výkon měniče po určitu dobu, dá se to v podstatě použít pro jakýkoliv měnič, který má svorky pro dálkový start, nebo pokud nemá, tak se to připojí paralelně k spínačí měniče, mám vyzkoušenou jen verzi na 12Volt, ale po úpravě není problém i pro 24V, měl jsem to vyzkoušený do výkonu cca 1Kw krátkodobě.

Jinak tato automatika je funkční jen, pokud spotřebič pak vypne a nemá žádný odber, např. pro ledničky pouze s klasickým termostatem a elekricky funkčně podobné zařízení !!
Naposledy upravil(a) FRSO dne ned led 31, 2016 7:02 pm, celkem upraveno 2 x.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od FRSO »

mobilik píše:Zaujimave riesienie a mohol by si tem obvod popisat blizsie, celkom ma to zaujima, tiez by som rad na chate zriesil axperta na stand by, ale chladnicka to proste neda potom nijal raz. ;-)
Dikes
ta lednička ti nespustí toho experta když je ve STBY ?? to je divné, když při startu lednička bere krátce cca 600W-800W, nevím, jakou ledničku máš.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od rottenkiwi »

Ja mám Meanwell 3000 VA a ten sa pri komb. chladničke, ktorá má kľudový odber 4 W ani nevypne.
Pri umývačke asi v 1/3 cyklu nastane okamih, kedy um. neberie nič a vtedy sa vypne, ale ďalej,
keď chce umývačka pokračovať, tak sa to nezapne, len každé 2 sec. blikne menič a nič.

Neviem si predstavť ako by takto fungovala komb. chladnička, lebo ona žerie bežne 75 až 68 W,
pri rozbehu 1650, ale keď sa vypne DS a potom sa znova zapne, tak cca. 15 min žerie 200 W,
to by neprinieslo žiadnu úsporu, ak by sa každých 45 min. znova bralo 200 W.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: Jaký máte nejdelší interval bez výroby?

Příspěvek od goodbie »

rottenkiwi píše:Ja mám Meanwell 3000 VA a ten sa pri komb. chladničke, ktorá má kľudový odber 4 W ani nevypne.
Pri umývačke asi v 1/3 cyklu nastane okamih, kedy um. neberie nič a vtedy sa vypne, ale ďalej,
keď chce umývačka pokračovať, tak sa to nezapne, len každé 2 sec. blikne menič a nič.

Neviem si predstavť ako by takto fungovala komb. chladnička, lebo ona žerie bežne 75 až 68 W,
pri rozbehu 1650, ale keď sa vypne DS a potom sa znova zapne, tak cca. 15 min žerie 200 W,
to by neprinieslo žiadnu úsporu, ak by sa každých 45 min. znova bralo 200 W.
Taky je u tohoto měniče udáno že spotřeba musí padnout pod 4w

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek