HE3DA úložiště po česku

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3345
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od marko250 »

Jen ať to je pěkně v tématu,stavět se už začalo nedaleko u Havířova(SM),jen zařízení dodávané přez čínského investora má dorazit za čtyři měsíce.Stále nikde nejsou uvedeny parametry,co bude vlastně vyráběno jako prvotní a zároveň nikde nejsou data laboratorního článku o kapacitě 1kWh,jen zmínka představy dělat 1/2/4/8kWh bloky,o jakém napětí netuším.Cena je stále propagována v nízké hladině oproti "lijonkám" z Tesly: Kapacita 1kg materiálu stejná s LFP,ale 5x nižší vnitřní odpor,proudy jsou uvedené v tabulce na stránkách a stručně se dá říci čím silnější elektroda,tím nižší a zároveň větší cyklovatelnost.Opět zmíněný výměnný elektrolit,který degraduje a zároveň slouží jako chladící médium svým nutným oběhem.Takže uvidíme jak na konci roku bude,či nebude výroba chrlit.

http://video.aktualne.cz/dvtv/nase-bate ... 590604f2e/
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
host19
Příspěvky: 34
Registrován: sob led 23, 2016 7:07 pm

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od host19 »

Včera i dnes jsem měl rozhovor s ředitelem výroby HE3DA, druhým nejvyšším po panu Procházkovi. Jsou prakticky před spuštěním předsériové ostré výroby,nemohou ale v ČR sehnat dodavatele takové, z laického pohledu jednoduché, prkotiny. Dvou svorníků M8x260mm, z mědi a hliníku. Pro funkci baterie ve výkonu 1kW je to ale podstatná součástka z hlediska elektrovodivé funkce. V ČR to nikdo není schopen vyrobit, v EU ano, ale pouze ve statisícikusových seriích. Potřebují 1000+1000ks měsíčně. Tech.výkresy mám,kdo by vědět o levné výrobě (ne soustružení, ale lisování), napište mi SZ.
Edit: šroubárny v ČR na to nemají stroje,ani na Slovensku (již obvoláno), maloseriový výrobci a soukromníci taky ne. Točit to z plného materiálu je drahé (odpad přes 50%,čas). Hlava svorníku je klasický 6-ti hran 12,8mm pro 13ku klíč, plný dřík, závit jen na konci M8x18mm. Je to docela oříšek, nelze to technologicky obejít jinak!
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

máte-li na mysli plastické tvarování vysokým tlakem , metoda používaná i k výrobě třeba hliníkových profilů nosné konstrukce pod ::pv:: , tak to je sakra nesnadná technologie .
Z popisu usuzuji že se prakticky jedná o dlouhé šrouby a to z hliníku a mědi . Klasické soustružení je nejproveditelnějsí - "odpad" holt je .

Edit : napadají mě dvě proveditelné metody - jedna náročnější s výsledným šroubem z jednoho kusu a druhá snadnější s výsledným šroubem ze dvou kusů .

Elektronům zdar *sun*
Naposledy upravil(a) abrams dne pát zář 23, 2016 7:31 am, celkem upraveno 1 x.
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3345
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od marko250 »

Jakože klasický šroub 260mm dlouhý s 18mm metrického závitu na konci z mědi a nebo hliníku jo? Tím budou stahovat patrově ty lisované elektrody uvnitř a budou to výstupy z baterky?Tisícovku bych nechal osoustružit pokud to je na pokusy a pak už budou potřebovat jen statisíce,pokud dodrží prvotní sliby :-) .Máš už podrobnosti o článcích a cenách,popřípadě postupu co bude?
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od kodl69 »

Asi nedostatek konstruktérské invence: na kulatinu udělám na obou koncích závit. Tam co bude hlavička, tak našroubuju matku (může být ten závit "natěsno")
a na mědi připájím mosazí, na hliníku hliníkem (jde svařit i pájet, kupoval jsem na to jakousi vodičku a dráty na aukru). - a už zbývá jenom obrousit případný grótek po pájení. To že by nikdo v čr nedokázal udělat? Spíš mám obavy o mechanické vlastnosti hliníku, v přípojnicových rozvodech se používají Al šrouby a matky tuším M12 a je to utržený hned, je to jak z tvarohu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

měď a hliník asi proto že to tak mají všechny LiXXX . Plus hliník a mínus měď .
Kodl69 - přesně tak :arrow: kulatina průměr 8mm na jednom konci závit 18mm a na druhým jen pro matku - tu zajistit buď zanýtováním , nebo přivařením ;) měď se dá svařovat docela v klidu ale hliník o takové malé hmotě :? .

Možná bych se u prvních kusů vyprd na měď + hliník a použil nerez :idea: když jej používají renomovaní výrobci *batt* tak by mohli i v HE3DA :yes: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
host19
Příspěvky: 34
Registrován: sob led 23, 2016 7:07 pm

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od host19 »

Pánové, jako rady a nápady dobrý, ale svorník tak,aby hlava byla jako matice, ať už Cu nebo Al, navíc nízká 4,5mm, je problém. Navařit,aby to drželo? Prodražuje to cenu! Musí to být lisované a závit válcovaný v jedné operaci.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od ota »

To je divný argument "prodražuje to cenu"
Pokud bude he3da hotové, ikdyby byly svorníky třeba ze zlata, furt se to vyplatí, protože výrobce vydělá víc peněz než kdyby měl diamantový důl.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7399
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od kodl69 »

A znovu opakuji, je to o konstruktérské invenci a schopnostech, zkonstruovat něco, co se dá vyrobit potažmo zaplatit. Proč zrovna nízká hlava na tom šroubku? Proč ne normální, nebo třeba kužel, nemusel by na tom být šestihran a snadněj by se to vylisovalo? Neznám podrobnosti dané konstrukce, ale svého času jsem jako servisák montoval různý prototypy, co konstruktéři udělali od stolu, ve výrobě se to nějak složilo a pak to nešlo opravit normálním způsobem (tak jsou dnes dělaný všechny auta a většina motorek) a teprve po několika extempóre ve firmě se konstruktéři byli párkrát podívat na montáži. Když jsem jednoho z nich nechal namontovat jeho výtvor, po hodině to vzdal, že to není možný. A o tom to je. V autocadu nebo jiným 3d cadu namaluju cokoliv, nějaká mašina to obrobí, akorát to možná nepude poskládat do sebe, ale konstrukce je to dobrá?!!
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od vlkazajac »

Nedovolil by som si posudzovať jednu súčiastku na základe slovného popisu bez zostavného výkresu. Možno je to prostá skrutka so šesťhrannou hlavou, možno niečo viac.
Každé jedno auto je konštruované s prioritou upriamenou na nízke náklady a efektívnu montovateľnosť vo výrobe. Každé tisíce auto bude mať závadu, ktorú zvládne servis výmenou celej malej alebo väčšej skupiny. Opraviteľnosť je dnes nepodstatný parameter. Päťročné auto treba predať v Česku alebo na Slovensku, staršie rovno v Bangladéši. Ešte stále sme zaťažení našim naturelom - všetko si opravím sám.......... a v najhoršom v servise.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
host19
Příspěvky: 34
Registrován: sob led 23, 2016 7:07 pm

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od host19 »

To Abrams: SZ !
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od gupa »

Nechápu tu celkovou funkční podobu šroubů - svorníků, ale pokud je to taková švihácká věc, tak proč to jednoduše třeba nesnýtovat? Když může nýt vytláčet třeba na výrobní automobilové lince užití šroubu na čepech řízení, (Land Rouver) atp.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od redcrown »

Tak ať si tu mašinu na lisování svorniku koupi, snad to nejsou garážníci.

Odesláno z mého LG-D802 pomocí Tapatalk
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
host19
Příspěvky: 34
Registrován: sob led 23, 2016 7:07 pm

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od host19 »

redcrown: netýká se to tématu, ale musím reagovat.
Ekonom a podnikatel asi nejspíš nejsi, že?
Víš kolik stojí taková mašina? Desítky milionů! Vyrábí ji pouze pár výrobců na světě, v EU Holanďané. Chtěl bys,aby 50% ceny HE3DA akumulátoru byly jen ty dva svorníky? Ta cena za kus svorníku musí být v řádu maximálně stokorun...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od fugas »

Lidi tak co je na těch šroubech tak zázračného? ;) Začínám si připadat provinile,že jsem v železářství toho člověka okradl.Za závitovou tyč chtěl podezřele málo na to jaká to je technologie.Na každém šroubu je závit udělán stejnou technologií.Pozná se to podle toho že závit je na omak ostrý,kdežto závit řezaný očkem nebo nožem má vrchol hladký.
Je při tom úplně jedno o jaký meteriál se jedná.Jo radeco by asi dělalo drobet problémy :D Nebo což tak CNC?To by také šlo.Nechtějte mi namluvit že lidé zběhlí ve výrobě akumulátorů takové technologie se zastaví na výrobě čroubů s třináctkou hlavou.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od fugas »

Nuže dobrá,konec srandy.Vezmu kulatinu a na ni vyříznu závit o požadované délce.Na druhý konec vyříznu závit na hloubku matky a zároven na soustruhu vypálím díru o hloubce jedné třetiny matky.Pak našroubuji matku a celou věc upnu do jednoduchého přípravku.Do díry pak vložím kužel příslušného úhlu a uštědřím mu ji kladivem tak akotát.Odpad v podstatě nula a výsledkem je požadovaný svorník.Nežádám desítek milionů.Postačí mi když mě uvedete jako vynálezce.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od redcrown »

host19 píše:redcrown: netýká se to tématu, ale musím reagovat.
Ekonom a podnikatel asi nejspíš nejsi, že?
Víš kolik stojí taková mašina? Desítky milionů! Vyrábí ji pouze pár výrobců na světě, v EU Holanďané. Chtěl bys,aby 50% ceny HE3DA akumulátoru byly jen ty dva svorníky? Ta cena za kus svorníku musí být v řádu maximálně stokorun...
Podnikatel jsem... Kolik přesně stojí mašina nevím, ale nějaký milion to bude. Protože ale nevím, kolik MWh aku měsíčně se bude vyrábět, tak podle mě nejde posuzovat ekonomickou rozvahu.
Jen vím, že pokud se v masové výrobě bude hledat nějaká oklika pro jasné produktivní technické řešení, tak to opravdu produkt prodraží....., to zase vím já. A jediná produktivní metoda je prostě tváření základního tvaru a válcování závitu. Naválcovat závit tady umí kde kdo (cena jednotky korun), jen dořešit to tělo. Co takhle pěchovat hlavu na klasickém lisu....
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od ota »

Podobnou situaci jsem už několikrát viděl.
Objevilo se Perpetum mobile a konstrukterovi chybel poslední drobný detail aby mohlo zařízení fungovat.
A samozřejmě ten detail stojí peníze, které musí investor rychle doplnít.
Věřím ze HE3DA není ten případ.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
David
Příspěvky: 30
Registrován: úte zář 04, 2012 12:44 pm

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od David »

Nemáte někdo zprávu o tom co prezentoval Procházka 25.10.2016 na té konferenci? Měl tam mít o H3DA prezentaci. Tak mě zajímá jaký je stav věcí pro výrobu a kdy to někomu "nezávyslému" dá na testy.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3345
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od marko250 »

12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek