HE3DA úložiště po česku

Baterie, dobíjení, údržba, zapojení, diskuze i nad jinými způsoby uložení energie
brblay
Příspěvky: 4
Registrován: sob lis 23, 2019 8:27 am

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od brblay »

Díky za informace, zejména kolem dědečka z ranče.
Docela pěkná komediální scéna, ladící s šaškárnou s Lincolnem, samopalem, krumpáčem a "vynálezcem" broukem Pytlíkem (Br.P.) Janem Procházkou.
HE3DA sleduju od června 2015. Od počátku ji považuji za podvod.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od marko250 »

PavelR píše:1000cyklu pri 80%dod. Neni to nejak malo?
No to jsem zvedavej co z tohoto vypadne za vyrobek...
Néééé otázka zněla kolik cyklů udělá plných 100%DOD a původní kapacita poklesne na 80%.(0.1C/20°C/2.5>4.2V)

Ohledně toho "pasivního" monitoringu ,jsem se ještě ptal,jestli mu není blbé tvrdit,že to způsobuje oxidace kontaktů měřících sond :-) ,po nahození se to každý týden rozjede dle vysílání z Gerlachu.A klekne to vždy při podpětí jednoho článku pod 2V,nikdy když jsou dle monitoringu ,jakš takš u sebe.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od redcrown »

Máte můj obdiv, mě už dávno téma heda nebaví. Teď právě přemýšlím, proč toto vlákno občas čtu:)
Ale ještě k tomu monitoringu. Možná bychom si od pana mohli nechat dat kontakt na dodavatele pasivního monitoringu (ostatně nevím co znamená pasivní monitoring), aby situaci vysvětlil. Já být výrobce nejlepších baterek na planetě, tak při prvním selhání monitoringu vypovím vztah, než si takhle veřejně kazit jméno. To podle mě jen svědčí o zoufalé neprofesionalitě Heda. Chce se mi blejt...
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od volente »

Za pasívní monitoring jistě považují ty čínské voltmetry a teploměry na článcích, a toho dědu co mu zavolají aby jim to vyfotil. To je kino.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od diablo007 »

Mně osobně by zajímalo jaký je rozdíl mezi pasivním a aktivním monitoringem. Že pasivní na to sere a aktivní je spolehlivější?
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od rva »

Pasivní jenom zaznamenává hodnoty, kdežto aktivní je mění tak, aby vypadaly dobře. :)
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od mypower.cz »

Aktivní: Monitorovací systém sám periodicky vyžaduje hodnoty od monitorovaného zařízení
Pasivní: Zařízení samo zasílá stavové informace
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od diablo007 »

mypower.cz píše:Aktivní: Monitorovací systém sám periodicky vyžaduje hodnoty od monitorovaného zařízení
Pasivní: Zařízení samo zasílá stavové informace
Takže pokud doplním jediné slovo do té definice tak zjistíme že výsledek je stejný jen to aktivní zní víc honosněji ale na výsledném grafu nic nepoznám

Aktivní: Monitorovací systém sám periodicky vyžaduje hodnoty od monitorovaného zařízení
Pasivní: Zařízení samo PERIDICKY zasílá stavové informace[/quote]
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od mypower.cz »

diablo007 píše:
mypower.cz píše:Aktivní: Monitorovací systém sám periodicky vyžaduje hodnoty od monitorovaného zařízení
Pasivní: Zařízení samo zasílá stavové informace
Takže pokud doplním jediné slovo do té definice tak zjistíme že výsledek je stejný jen to aktivní zní víc honosněji ale na výsledném grafu nic nepoznám
Ne. Aktivní monitoring může měřené zařízení zahltit, nebo chtít data v momentě kdy monitorované zařízení nemá čas.
Pasivní monitoring zasílá data tehdy, když čas má, obvykle v pravidelných intervalech.

Například microlog pracuje v obou režimech. WWW rozhraní je aktivní monitoring, www rozhraní si pravidelně vyžádá data. Zasílání dat na mypower je pasivní, microlog zasílá v pravidelných intervalech když má čas.

Aktivní monitoring se u micrologu může trefit do fáze samplovaní a tehdy HTTP dotaz má prodlevy a čeká se než arduino dokončí samplování, nebo než odešle data na mypower, nebo nějakou jinou činnost.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od diablo007 »

mypower.cz píše:
diablo007 píše:
mypower.cz píše:Aktivní: Monitorovací systém sám periodicky vyžaduje hodnoty od monitorovaného zařízení
Pasivní: Zařízení samo zasílá stavové informace
Takže pokud doplním jediné slovo do té definice tak zjistíme že výsledek je stejný jen to aktivní zní víc honosněji ale na výsledném grafu nic nepoznám
Ne. Aktivní monitoring může měřené zařízení zahltit, nebo chtít data v momentě kdy monitorované zařízení nemá čas.
Pasivní monitoring zasílá data tehdy, když čas má, obvykle v pravidelných intervalech.

Například microlog pracuje v obou režimech. WWW rozhraní je aktivní monitoring, www rozhraní si pravidelně vyžádá data. Zasílání dat na mypower je pasivní, microlog zasílá v pravidelných intervalech když má čas.

Aktivní monitoring se u micrologu může trefit do fáze samplovaní a tehdy HTTP dotaz má prodlevy a čeká se než arduino dokončí samplování, nebo než odešle data na mypower, nebo nějakou jinou činnost.
A kterému systému oxidace způsobí že mu ukazuje postupně klesající napětí až k nule i když články jsou srovnané :lol: .
Jsem to ironií omylem rozjel technickou diskuzi ale aspoň je nějaká osvěta
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od marko250 »

Tomu v Nevadě :-) :-) .

V příloze něco na dlouhé večery.
CDC versus HE3DA.pdf
(851.58 KiB) Staženo 428 x
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od Jan Novák »

Další newsletter od pana Kučery: Novinky z projektu MES - informace k aktuální situaci a založení fondu

https://www.televizeseznam.cz/video/x-t ... l-64035936
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od volente »

Baterie budou, jen se nám to kvůli koronaviru trošku posune. No proč ne, to už se posunulo pro kdeco.
https://www.solarninovinky.cz/he3da-v-l ... ni-morave/
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
Uživatelský avatar
volente
Příspěvky: 2413
Registrován: stř srp 20, 2014 1:01 am
Bydliště: Brno - venkov

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od volente »

Jestli tomuto projektu věří nějaký investor se základním ekonomickým vzděláním, tak bych doporučil vrátít doklad o zkoušce.
5,5kWp - 4x Solartec mono 180Wp +¨6x IBC 155Wp poly + 10x Solea 170Wp mono + 6x Husinage HSG 190Wp + 6x Calyxo 70Wp amorf vertikálně (JV), 2x ZN ShineSolar poly 250Wp + 2x 260Wp poly (JZ), Epever LS 3024B, Epever LS 2024B, MakeSkyBlue 20A, eSmart 3 - 60A, 19 kWh Li-Ion, Axpert MSXE PF1, 24V/3,0kW, Axpert MSXE 24V/2,4kW.
nextclick
Příspěvky: 47
Registrován: stř srp 21, 2019 9:10 pm

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od nextclick »

Mrkněte na článek s videem: https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek ... u-40336730
Z článku a videa vyjímám zajímavé:
- "Ani několika desítkám investorů včera ještě nechtěl ukazovat přímo výrobní linku, s vysvětlením, že se jedná o utajované postupy. Kameraman Novinek.cz měl možnost nahlédnout k jednomu z robotů v nové hale."
- Na videu je vidět robot předvádějící pohyb s elektrodama akumulátoru v boxu umístěném ve velké prázdné hale. Elektrody jsou umisťovány na jakousi platformu/desku kde by měla zřejmě probíhat další montáž. Ta ale předváděna není. Zdá se že i toto předváděné pracoviště je nekompletní.
- Na videu je vidět svářeč s předvádějící svařování obalovanou elektrodou připojenou na přímo k 7 akumulátorům v sérii
- Ačkoli video nemá dostatečné rozlišení tak se mi zdá že černá těla akumulátorů jsou vyrobena na 3D tiskárně klasickou FDM techonologií ( pravděpodobné potvrzení tohoto faktu níže)
- reportérka v komentáři zmiňuje že cituji "hlavní výhodou této technologie je až 100x větší kapacita než mají baterie nyní" a Následně Prus ukazuje běžný 18650 Li článek o kterém říká že ta baterka má kapacitu 10W a na dosažení kapacity 1KWh potřebuje 100 těchto baterií.
- životnost Prus udává 4x větší u HE3DA v porovnání s 18650. ( které dle určení a typu mívají 300-1000cyklů. )
- na videu v 51 sekundě je vidět zelený akumulátor s černým tělem u kterého je vidět deformace u základny typická pro odloupnutý tisk z podložky v 3D tiskárně. Také tam jsou vidět těla akumulátorů která jsou vylisována či odlita z jednolitého plastu. Zajímavé na nich je že zatímco ta baterie s černým tělem musela byt do boxu kompletována zhora tak u těch z jednoho kusu musí být zřejmě kompletována zdola. Což by naznačovalo celkem významou změnu v postupu výroby.
- dále ukazují skříň pro 540MWh uložiště. Prázdné bez akumulátorů.
- zajímavou informací je že Aleš Loprais spolupracuje s HE3Da na výrobě závodního kamionu který by měl zvládnout ujet Dakarskou etapu a u toho je opět vidět nějaký box na akumulátor vytištěný na 3D tiskárně s etiketou na které je napsáno, že jsme jim to zaplatili z našich daní díky podpoře z ministrestva.

Když to shrnu: Investorům ukázali prázdnou halu s jednou robotickou rukou. Neukázali novou kompletní baterii pouze prototypy s těly tištěnýmy na 3D tiskárně. Prus nezvládá terminologii kolem problematiky. Neukázali žádné hodnoty jako je hmotnost a kapacita základního akumulátoru.
Takže muj dojem z toho nadále je, že je to podle mého názoru slušná potěmkiáda.
Jan Novák
Příspěvky: 128
Registrován: úte říj 01, 2019 8:32 am

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od Jan Novák »

Běžte se podívat do Letňan jako investor MESu na přednášku přímo v prostorách výzkumáku. Sice vás donutí podepsat mlčenlivost, ale minimálně v Letňanech vám něco ukážou. Chodí mi newslettery ale je to vždy stejné, za mě to je letadlo a baterky je takové příjemné vrtění psem. Ta konstrukce je funkční, je jiná, ale objektivně to v tomhle stavu není konkurenceschopné, tj stav separátoru a elektrod, které jsem viděl v roce 2018.
5,4 kWp [20 x BYD-270 W poly]
5 kVA Axpert King [PIP-5048MK]
4,6 kWh [14S2P - SAMSUNG SDI 60 Ah, Li-Ion]
last update: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... 57#p172957
Jardat
Příspěvky: 124
Registrován: ned srp 12, 2012 2:40 pm

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od Jardat »

casper
Příspěvky: 53
Registrován: ned bře 20, 2016 9:40 am

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od casper »

Našel jsem ještě tento článek.
https://oze.tzb-info.cz/akumulace-elekt ... orni-suche

Když rozpočítám 100 mil. EUR na 200 MWh, tak mi vychází cena 13 000,- Kč/ kWh.
To je opravdu výborná cena za tuto ohromě levnou výrobu. To by mě zajímalo co za blázna to koupí.
Matess
Příspěvky: 1514
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od Matess »

jak jsem psal v minulosti... bude to chtít každý pro koho je bezpečnost a spolehlivost na prvním místě. V momentě kdy před rokem byly oznámeno že baterie dosáhly na nejpřísnější bezpečnostní certifikace bylo jasné, že pro nás "amatéry" to baterie cenově dostupné nebudou.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: HE3DA úložiště po česku

Příspěvek od ota »

Je to baterie “jakou svět neviděl” :-)
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek