nabíjení Ni-Cd KPH 150

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
Schneider
Příspěvky: 10
Registrován: ned srp 16, 2015 10:10 pm

nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od Schneider »

Zdravím

Dostali se nám do rukou s kamarádem baterie z lokomotivy. Jedná se o KPH 150. Baterie jsem dostali s tím, že jsou zničené. Přišlo mi ale blbé vyhazovat tak drahou sadu do sběru za pár kaček. Chtěli by jsme si je spravit pro pozdější upotřebení. Už nad tím fáráme asi měsíc. Sehnal jsem hustoměr na louhové baterie. Některé články mají 1,20. Tyto články jsme se rozhodli nabít....2 bedny po pěti článcích. Některé články mají napětí např 0,3 V, některé 1,2 V. Po půjčení laboratorního zdroje 60A jsme chtěli zkusit nabít články po jednom. Nastavil jsem na zdroji 1,4 V a 15A. Jenže článek se nabíjel asi 3 minuty. Napětí stouplo na 1,4 voltů a ampéry spadly asi na třetinu. Po vypnutí nabíjení ale napětí během chvíle spadlo zase dolů. Zkusili jsme to takto u 10 článku, ale všechny se chovají stejně. Nevíte, co děláme špatně? Nejsou baterie opravdu zničené a je třeba vyměnit elektrolyt?...díky

Zdenda :-)
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od olozx6r »

Nechat nabíjet až pokud napětí stoupne třeba na 1,6V. Udělat u všech článků a testnout, jestli u nějakého článku napětí spadne rychlejc dolu. Pokud při nabíjení rychle vystoupá až k 1,7V, tak zrepasovat článek...
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od ota »

Presne tak. NiCd akumulatory nelze jednoduse znicit.
Zaklad opravy , ale opravdu zaklad je vybit na nulu, proplachnout destilkou a vylit usazene zbytky desek, proplachnout peroxidem,znova destikou a nalit novy elektrolyt.
Potom nabit 300% kapacity a,udelat kapacitni zkousku.

Vice info zde na foru viz. Alchymie NiCd
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Schneider
Příspěvky: 10
Registrován: ned srp 16, 2015 10:10 pm

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od Schneider »

Nastavil jsem na zdroji 1,2 V a 15A. Zkoušel jsem tak nabíjet asi 10 článků. Napětí vylezlo na 1,2 a proud spadl na 4A. Takhle to dělaly všechny články. Nedělám to špatně?

Druhá věc....Čím mám ty články vybít? Vybíjecí nabíječku bohužel nemám, existuje jiný trik?....
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od ota »

Děláš to dobře pokles proudu ti ukazuje, že jsi dosáhl stupně nabití, které tomuto napětí odpovídá. Ale napětí 1,2V je malé. Klidně jim dej 1,5V/čl. a nabíjej dokud proud neklesne na 2A. Nabíjet je můžeš v sérii, pokud ti zdroj dá 15V.
Vybíjej třeba 50W autožárovkou, to je takový spotřebič vždy po ruce...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od gupa »

Což takhle si přečíst návod co píše výrobce a potom se tu vypisovat? Nakonec mohou být všechny dobré, jen prostě nabíjet podle doporučení výrobce ampérovou charakteristikou do 0,2C, což je do 30A, pokud je nabíječ do 60A, tak nastavit natom zdroji polovinu coto dá (půl z 60A) a nabíjet a na volty moc nehledět. V návodě píšou, že se může jít až k 1.6V na článek. Návod má výrobce Ferak, na svém webu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Schneider
Příspěvky: 10
Registrován: ned srp 16, 2015 10:10 pm

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od Schneider »

gupa píše:Což takhle si přečíst návod co píše výrobce a potom se tu vypisovat? Nakonec mohou být všechny dobré, jen prostě nabíjet podle doporučení výrobce ampérovou charakteristikou do 0,2C, což je do 30A, pokud je nabíječ do 60A, tak nastavit natom zdroji polovinu coto dá (půl z 60A) a nabíjet a na volty moc nehledět. V návodě píšou, že se může jít až k 1.6V na článek. Návod má výrobce Ferak, na svém webu.
Návod jsem četl až dnes. Ten zdroj udrží 15A ale asi dvě minuty, pak stoupne napětí na 1,2 (to jsem měl blbě) a proud spadl na cca 7A. Zkusím to tedy nastavit na 1,6 a uvidíme...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od kodl69 »

A to je ta cena za nezničitelnost NiCd, nabíjím 1,5V, zpátky dostávám 1,2V když to de dobře, pokud nabíjím míň než 0,1C tak nenabiju doplna nikdy, takže reálná účinnost ...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Schneider
Příspěvky: 10
Registrován: ned srp 16, 2015 10:10 pm

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od Schneider »

Už nabíjím....paráda. 1,6V a žere to 13A. :-) Děkuju za rady. Po nabití tedy udělat "kapacitní zkoušku"?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od gupa »

Já nabíjím podle vzorce, v kterém se sečtou ztráty s dodaným nábojem do baterie pro nominální kapacitu.

Tz. Vezmu si obyčejný elektroměr za cca 200Kč do zásuvky. Nastavím napětí a ampéry v počátku do 0,2C, tj 1/20 nm. kapacity, příklad, 100Ah baterie má nastaveno okolo 20A po prvních třech minutách po zapnutí nabíječe.

Potom vynuluji elektroměr a měřím sutečný odběr ze zásuvky. Například při baterii 100Ah 12V bych měl dodat teoreticky 1200W/h na jedno plné nabití sestavy. Jenže tu máme ztráty z nabíječe, kabely a také články, takže pro plné nabití se pohybuje spotřeba cca 2kWh na elektroměru pro cca 6-7h nabíjení - nastaveno 20A. Snad jsem to dobře spočítal, protože zkoušky nedělám často.

Po zjištění spotřeby se jednoduše ví, kolik kWh se má spotřebovat pro plné nabití.

Optimální je mít pro NiCd FVE panely a nechat slunce pracovat v podstatě za investiční náklady na pořízení panelů a regulátorů. Má to ten správný efekt, protože slunce svítí cca 200 dnů v roce. Optimální, co jsem zjitil z dokumentací regulátorů Victron, jsou 72 ( nebo x krát 2x36) polykrystalycké FVE sestavy pro násobky baterie 12V.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od olozx6r »

Schneider píše:Už nabíjím....paráda. 1,6V a žere to 13A. :-) Děkuju za rady. Po nabití tedy udělat "kapacitní zkoušku"?

Nedělal jsem kapacitní zkoušku nikdy. Každý články jsem připojil do systému a od tý doby pracujou. Loni jsem dovezl vyhozenou sadu ze sběrnýho dvora, jen dolil a zapojil. Nyní, po více než roce, jsem jen poprvé dolil destilku a aku pořád jedou. Nějakou kapacitu mají a zatím to stačí, nemám potřebu je řešit, když fungujou. U jedný sady jsem dělal repas, kdy se ze začátku jevily suprově, ale postupem času bych řekl, že se zase nějak srovnaly a jedou jako ostatní, jen plynují až při vyšším napětí, než před repasí, tudíž už byl asi louh plný uhlíku.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Schneider
Příspěvky: 10
Registrován: ned srp 16, 2015 10:10 pm

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od Schneider »

Tak jsem zase o kousíček dál. Věnuju se těm baterkám jak se říká "po šichtě". Něco jsem zase početl a nabíjím po večerech. Teď mi tam jde 30 A, článek má 1,5V. Jen mi článek začíná bublat a musel jsem trošku elektrolytu odebrat, protože začal vytékat....Není to špatně? Díky ;-)
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od ota »

Ne, neni to spatne. Takto se nicd clanek pri nabijeni chova.
Proste priste dej o trochu mene elektrolytu.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Schneider
Příspěvky: 10
Registrován: ned srp 16, 2015 10:10 pm

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od Schneider »

Tak opět po čase zdravím

Jednu basu jsem úspěšně nabil. K tomu mám jen jeden dotaz. Do kolika voltů na článek mám nabíjet? Většinou jsem to vypínal do 1,7. Myslel jsem si že NiCd baterie se mají vypnout až když začne stoupat teplota. Mě se tak ale nestalo, jen mi články akorát vařily.

A další věc se týká kapacitní zkoušky.

Kamarád mi udělal spotřebič z odporů, dohromady dají 4A. Jeden článek jsem začal vybíjet když měl 1,38V a vybíjel jsem ho 4A. Po 19 hodinách měl článek 0,7 Voltu. Mám pokračovat ve vybíjení, nebo se počítá kapacita do klesnutí napětí pod 1,2? Respektive nechápu, jestli je myšleno 150Ah do vybití do nuly, nebo do 1,2 voltu. Díky

Jen poznamenám že u elektřiny mám jen základní znalosti, nejsem odborník.

Děkuji, Zdeněk
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od olozx6r »

S kapacitní zkouškou ti moc neporadím, ale napětí by mělo klesnout na normované, což je někde kolem 1,2V. Jinak jestli aku někde ležely a nikdo je nepoužíval, tak to chce několik cyklů nabití a vybití, aby se "probraly" a zlepšila se kapacita. Pokud by to nepomohlo, tak repase. Jestli je budeš používat někde v systému, tak než se trápit s kapacitním testováním, zdá se mi vhodnější je rovnou zapojit a nechat makat. Následně řešit problém, pokud kapacita nebude dostatečná. Ušetříš spousta času i energie.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
Schneider
Příspěvky: 10
Registrován: ned srp 16, 2015 10:10 pm

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od Schneider »

olozx6r píše:S kapacitní zkouškou ti moc neporadím, ale napětí by mělo klesnout na normované, což je někde kolem 1,2V. Jinak jestli aku někde ležely a nikdo je nepoužíval, tak to chce několik cyklů nabití a vybití, aby se "probraly" a zlepšila se kapacita. Pokud by to nepomohlo, tak repase. Jestli je budeš používat někde v systému, tak než se trápit s kapacitním testováním, zdá se mi vhodnější je rovnou zapojit a nechat makat. Následně řešit problém, pokud kapacita nebude dostatečná. Ušetříš spousta času i energie.
Měly by zase sloužit jako startovací baterie pro lokomotivu, takže kapacita je důležitá. Rád bych jí tedy změřil. *batt*
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od olozx6r »

Tak to jo,,, :-) zatím nic neměřit, jen udělat několik (3-6) cyklů (nabít a vybít) a pak až začít měřit. Pokud k něčemu budou se rychle ukáže.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.
*CAR*
Příspěvky: 211
Registrován: pát srp 09, 2013 10:38 pm
Bydliště: Březinky-Nectava a pak Olomouc

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od *CAR* »

Může mi někdo zdejší se zkušenostmi s NIcd Ferrakem , kolik vlastně jednotlivých článků maximálně spojovat pro 24Vol. soustavu ( minimum je prý 20článků nebo je to optimum ? ) co třeba 24 článků - zvládne to vůbec udržet spádovost pro nabíjení z FV pole přes regulátor EP Solar 4210RN ??

Díky za nakopnutí
FVE ostrov systém zatím 24V
FVE JihoZápad 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoVýchod 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoZápad 1 300Wp Amorfní panely
WTA 24V/400W
MVE 24V/ 250W
Gravitační Ebaterie 24V/250W
Baterie Ni-Cd 24V / 10 KW + Hybridní měnič EASun 24V/ 3 KW
Botas
Příspěvky: 254
Registrován: pon pro 03, 2012 8:53 pm

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od Botas »

Rek bych ze 20 bude spis maximum.jelikoz pak dou clanky v podstate pri nabitem stavu pres 30volt a pak jiz dost menicu stavkuje z hlediska ochran na vysoky vstup treba meanwell proste nad trice volt nejede.takze nekdo spis dava i 19clanku.ale nicd chodi i dost hluboko takuze opet zajem kdy se menic odpojuje.vetsinou je to na 10.5v a nasobky.regl opet dle konkretniho modelu ale vetsinou kolem tech 30volt
Pak treba u me nastaval problem ze regl nabijel o nejakou desetinu vic nez skous menic a pri spickach to shazovalo menic takze naprd je potreba na to sladit komponenty ci upravit.proto a z dalsich duvodu jsem nicd opustil
Uživatelský avatar
olozx6r
Příspěvky: 490
Registrován: pát dub 11, 2014 8:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od olozx6r »

Standart je 20 článků, jenže když je chceš úplně nabít, tak to epsolar většinou nezvládne kvůli tomu, že nemá nastavitelný dobíjecí napětí. Proto já mám zapojeno 19 článků a s těma už to chodí. Když je potřebuju povařit/zformátovat, tak i jeden uberu na 18 článků nebo překlenu epsolar a tak může napětí vystoupat vý třeba až k 1,7V na článek. Mám takhle teď paralelně spojeny 4 sady akumulátorů a chodí to, když svítí, což teď moc nebejvá :-( 24 článků takhle zapojit jde, ale nebudou se vůbec nabíjet. NiCd maj rády vyšší proudy při nabíjení a musí se dostat na napětí tak 1,6V na článek, trochu si zabublat a pak jsou nabitý. Toť moje zkušenosti.
::fv:: 45x 225Wp, 10x 200Wp, 2x120Wp, 8x 255Wp, 8x 280Wp = 16645Wp ::pv:: , *sun* 6x MPPT střídače, vše jde do TUV a do podlahového topení :wood:.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek