nabíjení Ni-Cd KPH 150

NiCd baterie, zkušenosti, obnova kapacity, údržba
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od JiříK »

V tramvajích je palubní síť 24 V a je tam článků 17.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
*CAR*
Příspěvky: 211
Registrován: pát srp 09, 2013 10:38 pm
Bydliště: Březinky-Nectava a pak Olomouc

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od *CAR* »

O.K. díky za reakce - myslel jsem si ,že to víc jak 20 článků nebude zvládat ,tak začnu na 18 kusech a uvidím jak to bude šlapat .
FVE ostrov systém zatím 24V
FVE JihoZápad 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoVýchod 2 500Wp Polykrystal
FVE JihoZápad 1 300Wp Amorfní panely
WTA 24V/400W
MVE 24V/ 250W
Gravitační Ebaterie 24V/250W
Baterie Ni-Cd 24V / 10 KW + Hybridní měnič EASun 24V/ 3 KW
Bohous1234
Příspěvky: 1
Registrován: úte lis 03, 2015 8:58 pm

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od Bohous1234 »

kapacitni zkouska u NiCd baterii se dela tak,ze se clanek vybije proudem 0,2C na 1V, pak proudem 0,2C nabije a pak se proudem 0,2C vybiji zase do 1V a pri tom se meri VA charakteristika. Vyrobce je schopen toto udelat, bohuzel cena za clanek je cca 300-400Kc za clanek....
brkon74
Příspěvky: 6
Registrován: ned led 15, 2012 10:56 am

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od brkon74 »

měl bych dotaz ohledně těchto článků, hrozí nějaké nebezpečí poškození při propojení pouze jedním šroubem, dobíjecí i odebíraný proud bude 40A
ome
Příspěvky: 159
Registrován: úte čer 03, 2014 5:16 pm

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od ome »

brkon74 píše:měl bych dotaz ohledně těchto článků, hrozí nějaké nebezpečí poškození při propojení pouze jedním šroubem, dobíjecí i odebíraný proud bude 40A
Nehrozi, to zvladnu.
500Wp seriovo balkon JZ a 960Wp paralelne strecha J a JV,
epsolar 2210, 24v 19xKPH 150 + 12xSunica 70 cca 3,3 kW/h, menice modif. sinus 1000W cina a PJ 3000W LF
Schneider
Příspěvky: 10
Registrován: ned srp 16, 2015 10:10 pm

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od Schneider »

Po čase vás zase zdravím....

Koupil jsem 10 litrů elektrolytu od Ferraku. Přišel mi naředěný na 1,21. Vzal jsem jeden článek co neudržel napětí, vylil jsem elektrolyt, vypláchl několikrát destilkou. Tekl z toho černý sajrajt a černé šupinky. Až to bylo čisté, nechal jsem vykapat a nalil nová elektrolyt. Bohužel, vykapání asi nebude nikdy dokonalé, takže po zalití a odstátí jsem naměřil 1,16. Jednou jsem článek nabil. 30A, 10 hodin. Po týdnu jsem se k tomu zase dostal a článek měl 0,2 V :oops: . Dal jsem ho znovu nabíjet asi na 5 hodin. Ráno jsem naměřil 0,6 V. Takže tenhle článek se mě asi moc nepovedl.

Můžu článek vyplachovat obyčejnou vodou, nebo musí bát destilka? Dělám to destilkou, ale spotřeba je pěkně vysoká a destilka není zadarmo.

Může se ten článek ještě zbrchat? Nebo je KO?....

Díky,
Zdenda
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od mart.fish »

Ferak taky píše, že by se měl článek vybít k 0. Vyplachovat destilkou můžeš, leč při naplnění novým elektrolytem, nebudeš mít hustotu 1,21:-( Lepší je vyplachování starým elektrolytem(vylít přes sítko a znovu do baterie) a tak to udělat třeba 5* dokud z toho furt tečou saze. Taky bys měl přemýšlet o peroxidu. Podle Tvého popisu mi přijde, že má článek zkrat mezi deskama. Další průplach s protřepáním by tomu mohl pomoci, ale taky ne:-((( Pokud má článek elektrody na konci životnosti, tak to můžeš čistit jako blázen a nic z toho. A obyčejnou vodu si nech na pití, ta nepatří do žádné baterie.
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
xxtt

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od xxtt »

Schneider píše:Po čase vás zase zdravím....Můžu článek vyplachovat obyčejnou vodou, nebo musí bát destilka?
Mužete články vyplachovat pitnou, nebo užitkovou vodou. Peroxid není treba. Co je duležité, nechat články naplnené první vodou stát nekolik hodin, rekneme i den, ať vydifunduje všechen v aktivní hmote rozpuštený uhličitan. Když baterie byly dlouho bez elektrolytu, tak asi i 2. výplach nechat odstát. 2-3 výplachy by mely stačit.
Pokud to nezabere, tak je článek pravdepodobne poškozený, nebo nejak zdegradovala aktivní hmota. Než zjišťovat proč, tak je asi levnejší obstarat jiné články.
Co elektrolytu po čase škodí je CO2, ten je príčinou degradace hydroxydu v elektrolytu na uhličitan. Takže si obstarejte nezmýdelňující olej (bílý, medicinální nebo parafinový v cene tak kolem 100-150 Kč/litr) a do každého článku navrch elektrolytu dejte štamprli aby vrstva oleje byla nekde mezi 4-8mm (spočítejte odhadem podle plochy hladiny).

...zmerte také nabíjecí proud, jednou nabitý aku musí vydržet nabitý i mesíc, ne den.
RCZf
Příspěvky: 305
Registrován: stř dub 10, 2013 5:48 pm
Bydliště: Ostrava

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od RCZf »

Pocet clanku jsem po nekolikaletem sledovani upravil tak, aby vri vypinacim napeti menice to delalo 0,9V na clanek. Clanky mene plynuji a dostanu z nich vic energie. Clanky pritom cykluji nekolikrat za den. V prumeru tak 600- 700 cyklu rocne.
xxtt

Re: nabíjení Ni-Cd KPH 150

Příspěvek od xxtt »

RCZf píše:Pocet clanku jsem po nekolikaletem sledovani upravil tak, aby vri vypinacim napeti menice to delalo 0,9V na clanek. Clanky mene plynuji a dostanu z nich vic energie. Clanky pritom cykluji nekolikrat za den. V prumeru tak 600- 700 cyklu rocne.
Snížením napetí opravdu stoupá energetická účinnost (puvodní 55-60% na asi 70%, podobne, jako Pb, nezdá se mi ale, že by to spodní napetí šlo až na 0.9V). Klesá pritom výrazne kapacita. Obsah uhličitanu v elektrolytu jste asi nekontroloval. Je to myslím duležitý parametr. Neznám jeho kvantitativní vliv.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek