Nízke napätie turbíny

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

Realitu z provozu VAWT popisuje na svých stránkách Miro.Nedávno jsem také koupil vrtuli-HAWT,protože jsem si chtěl hrát a na výrobu nezbývá dost času.No prodejce tvrdil,že naměřil hodnotu 300W.Tak já tedy jen 80W a to až po výměně magnetů,což se ale samozřejmě projevilo horším rozběhem.Takže dkončuji alternátor který na to naroubuju a uvidím.
Ložisko na kterém se to otáčí na stožáru si vybudovalo takový vakl,že je to vidět z dálky.Nenechte se uchlácholit a peníze věnujte raději vlastnímu projektu.Zahradní nábytek se kutálí po dvoře a wattmetr se chlubí hodnotou 6W!Efekt,kteý mi přinesla tahle "elektrárna" v původním stavu,by mi zařídil i pouťový větrník.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

kybos píše:Já jsem už třináctý rok celkem spokojený. K řešení VE se nesmí přistupovat příliš zbrkle. Je potřeba nejprve řádně zmapovat situaci a nejméně rok měřit a logovat sílu větru a to nejlépe ve výšce budoucí turbíny. Pak teprve se rozhodnout zda se vůbec vyplatí projekt realizovat a na základě naměřených hodnot vybrat vhodný typ a výkon.
Tohle je už ale opravdu pěkná vrtule.Pokud se budeme bavit o větrnících do 500W na papíře,většina je asi hup na špek.
Stačí projet "Tvou Rouru" a videa jako "where is my 600W" a jiná.Mě zbyla neporušená v podstatě jen vrtule a ta poletí taktéž.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od kybos »

Není to až tak daleko od limitu 500 W. Listy má 116 cm a typový výkon 750W. Historicky nejvíc jsem z ní dostal 1 kW. V běžném provozu živí 250 W čerpadlo nebo 500 W vrtačku.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

gadzius píše: ...Nepomohlo by na mojej VE aj úprava smerovky? Zdá sa mi, že je blízko vrtule. Ak by bola ďalej, lepšie by VE držala smer vetra. Všimol som si, že keď konečne naberie otáčky, tak sa stočí mimo priamy smer a otáčky idú dole.
...
Hlinikovy plech,pomuze ke stabilite smeru
Vitr 0061.JPG
Zkontrolujte si jeste spravne nastaveni listu,obla strana musi byt bliz k prichazejicimu vetru,ostra strana bliz k ocasu vetrniku.
Vitr 0031.JPG
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od KUTIL »

Očakávať výkon 500 Watt z turbínky s priemerom 1 meter (plocha necelých 0,8 m2) je obyčajná ilúzia.
Menovitý výkon veternej turbíny sa podľa normy EN 61400-12 stanovuje pre okamžitú rýchlosť vetra 11 m/s, v lepšom prípade by to pre „Ista Breeze“ bolo asi 125 Watt, a aj to len vtedy ak by bola optimálne navrhnutá, čo táto nie je ani náhodou. Hociktoré listy z tých „šablí“, čo ponúka internet sa nehodia (na nič).
Mal som taký prípad začiatkom roka (pozri článok http://www.male-veterne-turbinky.sk/new ... at-vrtulu/ na mojej stránke, ktorý som vtedy napísal). Čiastočným riešením bolo zahodiť čínsku vrtuľu a dať tam drevenú rýchlobežnú s väčším priemerom a dostať z „GIGU Wind 550“ W nejaký výkon okolo 100 Watt, ktorý bol asi to maximum čo ten alternátor mohol dať. Podobne to bude aj v tomto prípade.
Potvrdilo sa porekadlo „..za málo peňez málo muziky“ a bude to platiť vždy a pre každého, kto naletí na deklarovaný výkon 500 Watt a nepozrie sa na priemer vrtule. Pre tento výkon a pre slabé veterné podmienky by na 500 Watt bolo treba vrtuľu s priemerom asi 2 metre tak, aby merný výkon bol okolo 150 W/m2, lepšie menej ako viac. Ten iluzórny merný výkon 625 W/m2 mal každého odstrašiť a mal by po problémoch.
Už som viackrát narazil na prístup, keď si niekto vrtuľu nejakú „...BREEZE“ kúpil a potom v diskusii hľadal rady ako ju nejako sfunkčniť, opačný prístup ako sa vyhnúť problémom, čiže najprv sa pýtať a diskutovať a až potom (prípadne) kupovať je ojedinelý, podobne ako v prípade amatérskych návrhov je obľúbený (spočiatku) prístup najprv zváraj a potom počítaj a nakoniec to zahoď do šrotu....
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od vlkazajac »

"Zkontrolujte si jeste spravne nastaveni listu,obla strana musi byt bliz k prichazejicimu vetru,ostra strana bliz k ocasu vetrniku."

Teda to je sila! Nevšimol som si to hneď, je to des, takto to zmontovať a čakať na nejaký výkon. A tie skrutkové spoje sú tiež horor. Asi si výrobca nedal námahu dotiahnuť detaily a priložiť dobrý návod.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

???
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od vlkazajac »

Len som okomentoval ten posledný obrázok. Je to o detailoch, nedá sa povedať, že by neboli dôležité.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Na poslednim obrazku neni tovarne vyrabena Ista breeze,,500 W,,[tureckych,vykonnostne podobne cinskym] ,ta je na prvnim obrazku,navic s upravou ocasni casti pro vetsi stabilitu a s vymenenymi listy rotoru s prumerem cca 155 cm namisto puvodnich 103 cm.Varianta 24V dokazala pri zkousce do zateze dodavat proud 13 A /24V,pohon vrtackou 230V.
O kontrole nastaveni spravne pozice listu pisu proto,ze se mne takovyto psi kus podaril ve spechu udelat.

Na poslednim obrazku je experimentalni cca 210 cm vetrnik vlastni vyroby,v soucasnosti provozovany jako dvoulisty.Kratsi srouby nebyly v okamziku montaze dostupne,ztraty zpusobene nevhodnou delkou sroubu jsou nepodstatne ,odhadnu 1% z vykonu,polomer otaceni je velmi maly.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od vlkazajac »

Súhlas, zvlášť keď ide o experiment, sú podstatné iné hľadiská.
Len sa mi stále zdá, že práve na tom poslednom obrázku sú listy montované opačne, t.j. práve oblá časť listu smeruje k chvostu - ocasu. Spodný list vidím jasne s nábežnou hranou smerom dolu - ak sa mýlim, tak ma v tomto opravte, máte to isto " v oku " lepšie, ako ja.

Listy vyzerajú veľmi pekne !!!
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Jsou spravne na obou fotografiich.Zatimco listy podobne vrtule,pouzite napr.v letadle by bylo treba otocit o 180*,aby vztlak na venkovni oble casti tahnul letadlo zadoucim smerem,u elektrarny se prichazejici vitr ohyba pres nabeznou[zaoblenou]hranu a nasledne vytvari vztlak,ktery se listy snazi nasledovat a roztaci generator.Obe elektrarny se otaceji ve smeru hodinovych rucicek pri takovem pohledu na vrtuli,kdy ocas je vzdalenejsi nez lopatky.

Listy jsou take turecke,doladovane [otrepy z lisovaciho nastroje na nabezne i odtokove hrane delaly neskutecny hluk pri silnem vetru].Prezily uz i narazy cca 20m/s.

P.s. Vezmete si polevkovou lzici,uchopte ji mezi palec a ukazovacek na konci drzadla a vydulou casti se s ni dotknete proudu vody z vodovodniho kohoutku...
Pokud se omylem podari namontovat listy vetrne elektrarny naopak,bude se ve vetru pouze neochotne a pomalu tocit.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Dnes dobre fučalo, turbína točila a nameraných max. 3A. S tak malým výkonom som teda nepočítal. :(
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Generator ma na vic,chtelo by to rozumne vylepsit vrtuli.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Čo vy na tieto listy?
http://www.banggood.com/1Pcs-Wind-Turbi ... 56405.html

alebo tiet :
Obrázek
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Vhodny prumer vrtule je kolem 1,5 m,listy by mely mit lehce pres 70 cm delky.Vymenou rotoru 1m za jiny 1m prumeru vpodstate nic neziskate,1,5 m prumer prinese vice nez dvojnasobny vykon.

http://www.ebay.de/itm/73cm-Rotorblatte ... 2351454f07
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

Držím palec a jsem zvědav na výsledky.Já jsem osadil deskový alternátor zatím jen jedním zhotoveným rotorem a mám provizorně na 4m stožáru s původní pětilistou vrtulí bez nástavců.Průměr měřený na hřebeni střechy je teď 2,8m/s.Vrtule se točí a napětí je 12-16V.Tak snad trochu foukne,abych viděl co bude až napětí přeleze napětí akumulátoru.
Původní alternátor se mi teď zdá poněkud titěrný :D
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

fugas píše:...Nedávno jsem také koupil vrtuli-HAWT,protože jsem si chtěl hrát a na výrobu nezbývá dost času.No prodejce tvrdil,že naměřil hodnotu 300W.Tak já tedy jen 80W a to až po výměně magnetů,což se ale samozřejmě projevilo horším rozběhem...
Jaka to je?
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Tu sú originál istabreeze 73cm. Je lacnejšia doprava, takže pár Evri ušetrím.
https://www.istabreeze.com/online/index ... duct_id=76

Odchádza mi zrejme aj akumulátor - klasicky štartovací 180Ah. Má 2,5 roka, takže som musel objednať nový. Objednal som olovo na solar banner 230Ah za 260,-€. Už ma to začína hnevať. Stále len do toho vrážam love.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Listy prebruste jemnym a jeste jemnejsim smirkovym papirem nebo brusnou houbou v mistech,kde budou nerovnosti z vyroby.Na jemne zabrouseni pouzijte takovou zrnitost,ktera nebude z materialu tahat vlakna.Prebrousene listy natrete necim takovym s teflonem

http://www.sans.cz/autokosmetika/hobby/ ... -2634.html

V zime na vrtuli nebude tolik ulpivat namraza a po roztoceni z vrtule rychleji sklouzne.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od miroc »

petrs píše:Vhodny prumer vrtule je kolem 1,5 m,listy by mely mit lehce pres 70 cm delky.Vymenou rotoru 1m za jiny 1m prumeru vpodstate nic neziskate,1,5 m prumer prinese vice nez dvojnasobny vykon.
Obávam sa, že chcete vylepšiť nevylepšiteľné. Navyše si koledujete o haváriu, pretože väčší priemer vrtule nemusí alternátor v silnom vetre zvládnuť a buď ju neubrzdí, alebo aj zhorí. Hlavne ak táto Breeze nemá žiadnu serióznu mechanickú ochranu pred silným vetrom. Jedine ten krátky chvost, ktorý sa tiež chystáte predĺžiť. Myslite na to...
fugas píše:Držím palec a jsem zvědav na výsledky.Já jsem osadil deskový alternátor zatím jen jedním zhotoveným rotorem...
Fugasi, výsledky s jedným rotorom budú biedne. Napäťovo je to oproti dvojitému rotoru síce len polovičný rozdiel, ale výkonovo to bude podstatne viac. Takýto "polovičný" generátor bude mať aj obmedzené možnosti brzdenia v prípade potreby.
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek