Nízke napätie turbíny

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od kybos »

tomas píše:Když přesunete usměrňovač do gondoly tak si tedy podle mne z hlediska ztrát nepomůžete.
Je možno to doložit nějakým výpočtem?
tomas píše: Navíc se připravíte o informaci jaké má generátor otáčky (tedy frekvenci),...
Myslím si, že mám za usměrňovačem poměrně účinný filtr, leč přece jen nějaké to zvlnění tam pořád zůstává. Lze jej kapacitně snadno od DC silového vedení oddělit a v případě potřeby vyhodnotit.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od solárník »

Souhlasím s KUTILem, že už jsme opravdu hodně mimo, na otázky usměrnění bychom měli založit jiné téma. Tímto autorovi tohoto tématu (a asi i mnoha dalším, kteří si koupili podobný paskvil) nepomůžeme.
petrs píše:Zkousel jsem znovu generator teto vetrne elektrarny,provedeni 24V:
http://www.ebay.de/itm/12V-24V-White-Ed ... 2c79354b6c
Pouzite nastroje:
Generator bez listu rotoru
Trifazovy usmernovac 100A
Vrtacka Narex EVP 13 C-2H3 630W otacky 1.stupen 1100,2.stupen 2650 ot/min.[predpokladam bez zatizeni,hodnoty jsou priblizne]
Akumulatory 12V a 24 V s napetim kolem 12,5 [25]V,pri nabijeni byly zatizeny spotrebicem pro udrzeni priblizne konstantniho napeti
Klestovy multimetr 200A zapojeny na DC vystup usmernovace

Dosazene hodnoty[generator v provedeni 24 V ]

Akumulator 12,5 V cca 1000 ot/min 6 A 75 W
Akumulator 12,5 V cca 2000 ot/min 12,5 A 156 W

Akumulator 25 V cca 1000 ot/min 1 A 25 W
Akumulator 25 V cca 2000 ot/min 8 A 200 W
Na výsledky měření je třeba zarolovat dolů citaci.

Jestli jsem to dobře pochopil, tak toto měření je na je podobném, nebo stejném modelu, jako má autor tématu? Nebo v čem se liší? Toto je tady asi jediné konkrétní měření, kterého by se dalo držet.

- Je to tedy stejný model?
- Má autor tématu také 24V model, nebo 12V model?

Pokud to není stejný model, bylo by třeba alternátor také změřit podobnou metodou, ať se hneme z místa.

A příště, pokud si prosím vás někdo chcete koupit hotovou malou turbínku, tak si alespoň kupte toto
http://www.alibaba.com/product-detail/H ... 91652.html
u nás jde bohužel sehnat poměrně draho
http://www.solar-elektro.cz/?action=det ... &catg=2439
nebo cokoliv, co vypadá PŘESNĚ jako toto včetně vrtule. To je jediná opravdu funkční turbínka z těch, co jsem měl možnost vyzkoušet a která má velmi slušný výkon (osobně jsem měřil) a pracuje přímo na baterii bez regulátoru. Prodává se ve 3 a 5 listé variantě. Rozměry, tvar i délka listů kupodivu celkem přesně odpovídá výpočtům z matematických modelů. Ale komu není rady, tomu není pomoci. Příště si opět někdo koupí nějaký paskvil, který tu budeme řešit.

Jinak koho by to zajímalo, tak uvedený model je u nás instalovaný a má zatím denní rekord 1,5 kWh energie (naměřeno v prosinci 2014, cca 115 Ah do 12V baterie). V roce 2015 je zatím denní rekord 111 Ah do 12V baterie. Tedy žádný podfuk, opravdu to funguje. Jediné úpravy, které jsme udělali, bylo mírné zvětšení ocasní plochy a vyvážení listů podlepením izolepou v místě uchycení šrouby tak, aby konce listů byly při otáčení v jedné rovině. Při dlouhém skladování v lepenkové krabici byly lehce ohnuty (na konci dělal výkyv mezi jednotlivými listy cca 0,5 cm). Změřený počátek nabíjení je okolo 3 m/s při napětí 12,5 V. Jedná se konkrétně o 5 listový model.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od kybos »

Myslím si, že zakladateli vlákna petrs udělil cennou radu již v tomto příspěvku https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... =40#p45888
Nic chytřejšího bych v tomto stavu nedoporučil. Pokud by se přece jen vyskytly potíže s přebíjením (nepředpokládám), doplnit sériově ještě jednu diodu a paralelní regulátor složený z komparátoru napětí a spínacího tranzistoru.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od solárník »

Vyhodit regulátor a dát tam jen usměrňovač? Myslel jsem, že mu to nenabíjí, protože je vrtule příliš slabá a pomalá. Resp. alternátor příliš rychloběžný.
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Vedenie mám predimenzované dostatočne 3x6mm2. Keď mi prídu lopatky, tak bude vrtuľa 1,5m + skúsim nahodiť ten modul na zvýšenie napätia.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

solárník píše:
petrs píše:Zkousel jsem znovu generator teto vetrne elektrarny,provedeni 24V:
http://www.ebay.de/itm/12V-24V-White-Ed ... 2c79354b6c

Akumulator 25 V cca 1000 ot/min 1 A 25 W
Akumulator 25 V cca 2000 ot/min 8 A 200 W
Na výsledky měření je třeba zarolovat dolů citaci.

Jestli jsem to dobře pochopil, tak toto měření je na je podobném, nebo stejném modelu, jako má autor tématu? Nebo v čem se liší? Toto je tady asi jediné konkrétní měření, kterého by se dalo držet.

- Je to tedy stejný model?
- Má autor tématu také 24V model, nebo 12V model?
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
od gadzius » pon zář 21, 2015 10:03 am

Dobrý deň.
Kúpil som VE "Ista Breeze" 12V 500W, ale ani pri dobrom vetre a otáčkach nenabíja akumulátor.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Pokud to není stejný model, bylo by třeba alternátor také změřit podobnou metodou, ať se hneme z místa.
Jak vidno z uvodniho prispevku tohoto vlakna,jedna se o provedeni 12V,hodnoty vykonu alternatoru [ W ] by tedy mely priblizne odpovidat mnou merene variante 24V pri nabijeni 25 V akumulatoru

Akumulator 25 V cca 1000 ot/min 1 A 25 W
Akumulator 25 V cca 2000 ot/min 8 A 200 W

Z dalsiho dnesniho zbezneho pozorovani obou rotoru-puvodniho 103 cm a upraveneho 153 cm mohu odvodit,ze puvodni 103 cm je vpodstate k nicemu-rozbeh az pri vysokych rychlostech vetru[cca 5-6 m/s],proud v radu stovek mA ve chvili,kdy 153 cm rotor dodaval 2 A [cca 5-6 m/s].
Takze prvni veci,bez ktere se neobejdeme je vymena listu za 153 cm provedeni rotoru-bez nich neni skutecne mozne dosahnout za velmi silneho vetru vykonu vyssiho nez nekolik malo desitek Wattu.
V dalsim kroku experimentovani bych doporucil zmerit dosazene vykony bez jakehokoli regulatoru,pouze s trifazovym usmernovacem a pote s objednanym zvysujicim menicem ,podle vysledku zvolit jednu nebo druhou variantu.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
miroc
Příspěvky: 371
Registrován: ned srp 12, 2012 10:12 am
Lokalita: SK - pri TT
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 7900
Kapacita baterie [kWh]: 30
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od miroc »

Tu evidentne pomôže len zvýšenie výkonu pohonu. Teda dlhšie a kvalitné krídla. Podľa gadziusovho popisu niekde na začiatku vlákna, sa to správa tak, že začne nabíjať, ale tým sa znížia otáčky a nabíjanie skončí, kým sa znova vrtuľa nezrýchli.. a tak dookola. Takže chýba výkon pohonu, aby sa aj napriek záťaži otáčky udržali.
Lenže zväčšením priemeru zasa dôjde k spomaleniu. Teda nové krídla by mali byť aj rýchlobežnejšie ako tie súčasné. Ak by sa to nepodarilo, dá sa ešte skúsiť použiť ten Buck menič, ktorý ale prvý silnejší vietor neprežije, lebo je tuším len do 8A (ak nemá nejakú ochranu). Alebo potom skúsiť nabíjanie priamo do baterky, ako tu už bolo odporúčané. Ak nič z toho nepomôže, je ešte posledná možnosť - previnúť stator. Ale to už by bola celkom nová turbína :-)

Edit: kým som to dopísal, petrs to zhrnul predo mnou...
O malých domácich veterných elektrárňach: http://www.vawt.om2cm.sk/
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Listy 153 cm rotoru jsou [priblizne]stejne tvarovane ,prodlouzene a stoupani je [priblizne]stejne jako u zakladni 103 cm varianty,konce listu jsou velmi tenke a ploche,velmi rychlobezne ,pri dnesnim pozorovani jsem nezaznamenal rozdil mezi rychlosti otaceni obou provedeni bez zatizeni[pokud se ovsem 103 cm rotoru vubec podarilo nabehnout do otacek....].
Z toho se da odvodit,ze otacky za urcite rychlosti vetru zustanou zachovany,listy je ale treba pred pouzitim doladit peclivym prebrousenim a upravou nabezne hrany -zaobleni jemnym smirkovym papirem.Mnou pouzite listy pro 153 cm rotor jsou od jineho vyrobce nez tureckeho,kvalita a presnost zpracovani vynikajici,presto jsem listy jeste doladoval zejmena zaoblenim nabezne hrany-byla ostra-do spice.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od tomas »

kybos píše:
tomas píše:Když přesunete usměrňovač do gondoly tak si tedy podle mne z hlediska ztrát nepomůžete.
Je možno to doložit nějakým výpočtem?
Před diodou a za diodou je proud stejný na to netřeba výpočty. Nic na tom nemění ani to, že diod je víc. Můžeš je po kabelu posouvat z jednoho konce na druhý, ale nebude to mít na nic vliv.
kybos píše:
tomas píše: Navíc se připravíte o informaci jaké má generátor otáčky (tedy frekvenci),...
Myslím si, že mám za usměrňovačem poměrně účinný filtr, leč přece jen nějaké to zvlnění tam pořád zůstává. Lze jej kapacitně snadno od DC silového vedení oddělit a v případě potřeby vyhodnotit.
A jaký tam máš filtr? A co filtruješ a proč a ztráty ve flitru nemáš?

Na průbězích napětí z osciloskopu jsem si ničeho neobvyklého nevšiml. Ale napětí není to co nabíjí akumulátor (koná práci) a vyvolává ztráty, to dělá proud.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2719
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od kybos »

tomas píše: Před diodou a za diodou je proud stejný na to netřeba výpočty. Nic na tom nemění ani to, že diod je víc. Můžeš je po kabelu posouvat z jednoho konce na druhý, ale nebude to mít na nic vliv.
Ano, tato věta platí ale pouze v jednocestném usměrňovači. Zde byla ale řeč o třífázovém můstku. A pokud tvrdíš, že je lhostejné zda je diod víc a průběhy proudu jsou stejné ve střídavých větvích před usměrňovačem jako ve stejnosměrné větvi za ním, pak by tam ten usměrňovač snad ani nemusel být.
tomas píše:
A jaký tam máš filtr? A co filtruješ a proč a ztráty ve flitru nemáš?
Filtr mám typu RLC s nárazovou tlumivkou. Filtruji obsah vyšších harmonických. Ztráty ve filtru určitě mám, je to reálný RLC obvod, ale jsou velmi nízké.
Kapacitní složka filtru měla původně vyrovnávat energii v poryvech větru, má hodnotu 3,3 F ale na efektivní účinek při plném výkonu pro reálnou dynamiku by bylo potřeba tak asi o dva řády více. Při nižších rychlostech větru, kdy jsou nižší výkony a kapacita v této hodnotě by se alespoň částečně mohla projevit nejsou zase tak silné nárazy větru, aby bylo co filtrovat. Indukční složka filtru doplňuje indukčnost alternátoru a tvoří pracovní indukčnost paralelního regulátoru, který pracuje ve spínaném režimu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

S 1,5m vrtuľou by som to chcel napojiť len cez usmerňovací mostík priamo do akumulátorov, ale pri takom priemere vrtule sa bojím, čo narobí silný nárazový vietor, keď nebude mať žiadne brzdenie. Tlačí to do dvoch Pb akumulátorov 230Ah + 180Ah, takže prebíjania sa určite nebojím. Okrem toho pri dosiahnutí kapacity je prúd presmerovaný do ďalšieho okruhu cez 120A Victron Cyrix-ct, ktorým napájam spotrebiče využívajúce prebytočnú energiu. Momentálne mám pripojený 150W el. ohrievač, ktorý by mal temperovať chatu. Prebytok z FVP a z VE je spotrebovaný v kúrení. Ak by bol prebytok väčší, s veľkou radosťou zvýšim výkon ohrievania.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2572
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od tomas »

kybos píše: Ano, tato věta platí ale pouze v jednocestném usměrňovači. Zde byla ale řeč o třífázovém můstku. A pokud tvrdíš, že je lhostejné zda je diod víc a průběhy proudu jsou stejné ve střídavých větvích před usměrňovačem jako ve stejnosměrné větvi za ním, pak by tam ten usměrňovač snad ani nemusel být.
U třífázového můstku máš možná pravdu, jak budu mít čas tak to nasimuluji http://www.spsemoh.cz/vyuka/zel/circuit/circuit.htm prozatím to odkládám.
kybos píše: Filtr mám typu RLC s nárazovou tlumivkou. Filtruji obsah vyšších harmonických. Ztráty ve filtru určitě mám, je to reálný RLC obvod, ale jsou velmi nízké.
Kapacitní složka filtru měla původně vyrovnávat energii v poryvech větru, má hodnotu 3,3 F ale na efektivní účinek při plném výkonu pro reálnou dynamiku by bylo potřeba tak asi o dva řády více. Při nižších rychlostech větru, kdy jsou nižší výkony a kapacita v této hodnotě by se alespoň částečně mohla projevit nejsou zase tak silné nárazy větru, aby bylo co filtrovat. Indukční složka filtru doplňuje indukčnost alternátoru a tvoří pracovní indukčnost paralelního regulátoru, který pracuje ve spínaném režimu.
Pokud tam máš RLC filtr s tlumivkou tak to máš vlastně pasivní PFC. Jen jestli potom ale nebudou ztráty v pasivním filtru větší než v kabelu. Protože i tlumivka má odpor a kondenzátor ESR.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Po nekolikadennim trapeni a vicemene marnem cekani na zajimave hodnoty nabijeciho proudu-nekolik set miliamperu nebudi nadseni-jsem dnes u nove nainstalovane vetrne elektrarny s rotorem 103 cm s puvodnimi listy tyto nahradil delsimi -rotor 153 cm-,vykon za srovnatelnych podminek vzrostl z radove nekolika Wattu na cca 30 W prumernych pri rychlostech vetru 5-6 m/s,maximalni dnes zaznamenany udaj pri obcasnych poryvech vetru-cca 100 W.
Zaver-puvodni rotor 103 cm je vpodstate k nicemu.
EasyWeather 28.9..jpg
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od solárník »

S regulátorem, nebo bez regulátoru?
Špičkové výkony s regulátorem mohou být matoucí - může se jednat pouze o nabíjení kapacit a ne skutečný špičkový výkon. Pokud je osazen regulátor, je lepší měřit (například Arduinem) průměrný výkon, například za minutu.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Odecitano z analogovych-ruckovych-mericich pristroju,spicky trvaly nekolik vterin.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od solárník »

Ale byla turbína zapojená do regulátoru.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Zapojeni je podstatne slozitejsi,bezny regulator neni soucasti systemu.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od solárník »

Já se ptám proto, že pokud není testovaná turbína zapojena přímo přes usměrňovač do baterie a jsou jí v cestě zapojeny jakékoli elektronické prvky ve spojení s kapacitami, pak špičkový proud o ničem nevypovídá ve vztahu k turbíně.

Jednou jsem takový případ řešil, z turbíny s pokusným automatickým regulátorem lezly proudové špičky, odpovídající výkonu až stovek Wattů, ale přitom skutečný výkon turbíny byl řádově menší a jednalo se jen o přechodné jevy při spínání ve spojení s indukčnostmi a kapacitami obvodu.

Při takových pokusech (s přidanou elektronikou) je potřeba snímat a co nejjemněji časově integrovat výkon z turbíny a ten pak, například vyjádřen průměrem za minutu, skutečně vypovídá o jejím výkonu. Všechny ostatní údaje, jako "že jsem tam viděl špičku 10A" jsou zcestné. Čímž netvrdím, že je to tento případ, jen říkám, že jakákoli elektronika může svými uměle vyvolanými špičkami vyvolat zdání, že turbínka produkuje vyšší výkon, než ve skutečnosti.

Také v případě, že je elektronika špatně nastavena a příliš přetěžuje soustavu alternátor-vrtule, což se projevuje zastavováním vrtule a opětovným rozbíháním, bude při přetížení turbíny odevzdaný výkon na několik vteřin zdánlivě velký. Ovšem potom klesne na minimum z důvodu zastavení vrtule. To také vyvolá falešný dojem, že "turbína dodávala až 300W", ovšem už nic nevypoví o tom, že pak se na 10 s téměř zastavila a nastavení elektroniky není v pořádku.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Ne,neni to tento pripad,namerene hodnoty jsou realne,jejich relativni nekolikavterinova kratkodobost je dana zvirenim proudu vzduchu od okolnich prekazek.Pri vetru,vanoucim z vyhodneho nezastineneho jihovychodniho smeru lze namerene hodnoty sledovat bezne po dobu nekolika minut s minimalnimi zmenami.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Modul step up step down mi už dorazil. Objednal som pre istoru aj usmerňovací mostík, ak by som musel vyhodiť regulátor.
http://www.ebay.com/itm/Bridge-Rectifie ... 494353997?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek