Nízke napätie turbíny

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Mám záujem. Píšem PM.
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Mám záujem a listy samozrejme nechcem zadarmo. 1500,-ČK vyplatím - za tie 73cm predĺžené listy. Už nechcem experimentovať. Každý výstup na strechu je spojený s rizikom. Posledná demontáž nebola sranda. Musel som čakť, kedy sa VE zvrtne a bude na nule. Tá fotka z prístupu ku VE klame. Ja pristupujem k nej z druhej strmejšej strany, od komína, lebo z tej, čo som fotil, prístup je nemožný. Keď už mám tú VE, tak by som bol šťastný, ak by vyrobila aspoň nejakú elektriku a nie aby bola ďalším spotrebičom. Zima sa blíži, ohrievač mám zapojený, ale nemám šťavu. :(
Přílohy
20151009_134401.jpg
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

3 listy,ktere vam dnes poslu na vyzkouseni,jsou original ze zamori,byly trochu drazsi plus zapocteni celnich poplatku

http://www.ebay.com/itm/6x62-Wind-Turbi ... 1e7c28c8c7

zapujcim vam je do konce roku,vyzkousejte a v pripade spokojenosti si objednejte kopii s podobnymi parametry

http://www.ebay.de/itm/73cm-Rotorblatte ... 7#shpCntId

postovne 17 euro,obcas se objevi i v aukci za nizsi cenu.Dalsi kusy v jednom baliku zasila vyrobce za cenu pouze jednoho postovneho,pokud byste se dohodl s nekym dalsim na foru,dalo by se na postovnem usetrit .
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Objednával som raz zo zámoria cez jednu spoločnosť. Mám odkaz v druhom compe v robote, kde poštovné vychádza 10,-€ + colné poplatky. Pri 17-Eurovom poštovnom to nie je až taký rozdiel, ale vúčšinou je poštovné 50,-€ a vyššie, prípadne nie je možnosť sem objednať vôbec. Ešte stále sa handrkujem s Paypal o vrátenie ceny objednaných listov z BG, kde predavajúci - ogficiálny distribútor ista breeze vôbec nereaguje.Čo sa týka vyváženia vrtuľe. Je tu niekde postup? Ja som urobil listy na chlp rovnaké a vystredil som ich tak, že vzdialenosť medzi vrcholmi jednotlivých lopatiek je presne rovnaká. Chvost na tej VE sa mi ale zdá príliš krátky a nedokáže udržať smer vetra. Okrem toho neviem, ako by sa zachovala pri silnom vetre. Turbína by to asi nevydržala, lebo účinnosť je pri tých listoch veľmi vysoká a točí auž aj pri vánku. JSú podľa všetkého skôr pre nízkootáčkové generátory. Robil som tie lopatky z rúry 150cm priemer. Celý deň som brúsil, rezal a prispôsoboval, bez uspokojivého výsledku. :(
Přílohy
20151008_181120.jpg
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od kodl69 »

Tohle korugované-extrudované PVC nemá šanci vydržet, buď rád, že to někomu neublížilo...
Podobné materiály jsem rád používal na lecjaké venkovní konstrukce(kryty antén, AP...) , ale slunko to vždy s jistotou zkřehčí a za 2 roky se to rozpadne i bez mechanického namáhání. Navíc na konci listu v tomhle profilu se to muselo ohýbat až hrůza...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Roztoceni za mirneho vetru bude spis nez vysokou ucinnosti zpusobeno zlabovitym profilem lopatek- vztlakova sila vznika na vydule strane lopatek,za slabeho vetru se na roztoceni bude podilet spise vypoukla strana,jejiz ucinek je u tohoto typu profilu znacny.Pri silnem vetru ale vlivem neprilis kvalitni aerodynamiky a castecne nevyvazenosti listu plus nedostatecne velikosti ocasni plochy dojde k :
gadzius píše:Vrtula išla dole. ... a robila bordel, ako keby po streche behalo stádo slonov. Bolo to hrôzostrašné. ...
Vyrobene listy radeji nepouzivejte,nemusely by vydrzet kombinaci ruznych aerodynamickych a mechanickych vlivu.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od KUTIL »

Gadzius, radil som vám z čoho sa nedá upliesť bič, márne. A tie listy ktoré ste vyrobili sú na niečo takého... To sa pri slabom vetre netočilo pre vysokú účinnosť, ale v podstate len rozdielom tlaku na vydutej/vypuklej strane (odporový princíp). O tom že listy z e-bay budú na ...(nič) sa už tiež písalo. Čokoľvek tam dáte len tak baj očko nebude fungovať.
Pri výpočte vrtule treba poznať predovšetkým charakteristiku profilu a najmä hodnoty pre súčiniteľ vztlaku a odporu pri návrhovej rýchlosti vetra. Aké hodnoty ste uvažovali? (O tom ste pri vašom návrhu asi ani netušili). A ešte iné hodnoty ako je napríklad rýchlobežnosť, ale tým vás nebudem zaťažovať.
Ak máte záujem o výpočet a návod na výrobu listov pre vašu vrtuľu napíšte mi na mail. Potrebujem tieto hodnoty - návrhová cut-in rýchlosť vetra (odporúčam cca 3,5-4 m/s), návrhové otáčky (cca 300/min), priemer vrtule (cca 1,5-1,6 metra). Tie otáčky by mali byť pri napätí pri ktorom turbínka začne dávať do aku (cca 12,6-13 Volt). Najlepšie by bolo ich zmerať, ale to vy asi ťažko...
A ak sa vážne nechcete zabiť, pouvažujte o prerábke stožiara tak, aby sa dal sklápať alebo aby k nemu bol jednoduchý a bezpečný prístup.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

petrs píše:3 listy,ktere vam dnes poslu na vyzkouseni,.
Listy odeslany,nejpozdeji do konce roku ocekavam jejich vraceni v puvodnim stavu,pokud by se vam je podarilo poskodit,pocitejte s uhradou 2500,- Kc [cena 6ti ks listu + postovne + celni poplatky deleno dvema].Sledovaci cislo baliku a adresu pro zpetne zaslani napisu do PM.

Spolu s listy jsem dnes demontoval i vetrnou elektrarnu a provedl jeste kontrolni mereni drive popsanym zpusobem za pouziti vrtacky,trifazoveho usmernovaciho mustku a elektrolytickeho kondenzatoru 1000 mikrofaradu k vyhlazeni DC napeti na vystupu mustku.
Zjistena zavislost napeti na otackach je cca 1,5 V na 1 otacku za vterinu u 24 V provedeni alternatoru.
U 12 V varianty teto vetrne elektrarny lze pocitat s napetim cca 0,75 V na 1 otacku za vterinu.
Nabijeni 12V akumulatoru s timto typem 12 V vetrne elektrarny pri primem spojeni DC vystupu mustku a akumulatoru tedy zacne kolem 1000 ot/min .Pokud by nekdo z majitelu nebo potencialnich kupcu uvazoval o nahrade nevyhovujicich malych standartnich listu za jine,je potreba zvolit velmi rychlobezne provedeni ,pokud by byly pouzity listy s mensi rychlobeznosti,je treba zaradit do sestavy vhodny regulator-zvysovac napeti.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

To : petrs
Poslal som vám PM.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od KUTIL »

Gadzius, beriem svoju ponuku späť.Kúpili ste zmetok a s vašim prístupom z toho nič lepšie nebude.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Nez listy dojdou,bylo by dobre sehnat merici pristroj s vetsim rozsahem pro mereni proudu [20 A DC],pripadne vyrobit jednoduchy bocnik,ktery jsem uz popisoval:
Pro priblizne mereni vetsich proudu - nahrazkove reseni- vezmete cca 0,5 m oceloveho dratu [vyzkouseno 0,5 m , prumer 3 mm pozink,pri proudu 10 A ma ubytek napeti hodnotu 100 mV = 10 A.]Ocelovy drat zapojte jako cast jednoho vodice ,napr.plusoveho,mezi vystup +regulatoru a svorku + akumulatoru, merici pristroj prepnete na mereni napeti,rozsah napr.200 mV DC.Merici kabel multimetru cerveny + pripojte na ten konec oceloveho dratu,ktery je bliz regulatoru,merici kabel - cerny pripojte na ten konec oceloveho dratu,ktery je bliz akumulatoru.Roztocte generator vetrne elektrarny a pozorujte udaje na multimetru.
Podminkou pomerne presneho mereni jsou dokonale spoje bez prechodovych odporu,idealni je pajeni spoju.

Pokud jeste nemate trojnasobny spinac pro zkratovani vsech 3 vodicu z generatoru do 1 bodu,postaci v pripade nouze vyvest 3 kratke vodice napojene k vystupnimu trizilovemu kabelu z alternatoru a tyto v pripade vichrice navzajem zkratovat.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Mám objednaný prepínač na 3 vodiče. Robím to tak, že mám vyvedené tie fázy, ktoré skratujem. Asi objednám aj kliešťový merač prúdu. Je tuším do 200A.Ten čo mám je len do 6A.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

Dobré ráno ve spolek.
Tak jsem do noci bastlil a bastlil,protože jinak není prostě čas.Protože nemám čím alternátor roztáčet,zkoušel jsem to rukou za jeden z centrovacích šroubů rotorů.Vymámil jsem z něj takto 18W-0,71A :yes:
Dneska půjde na vzduch,tedy pokud aspoň na chvíli přestane pršet.Začíná se mi to rýsovat,že do striktních úprav se vyplatí jít i když ve chvílích kdy jsem dělal na větrníku nevratné změny jsem se moc necítil.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

KUTIL píše:Gadzius, beriem svoju ponuku späť.Kúpili ste zmetok a s vašim prístupom z toho nič lepšie nebude.
::cry2::
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Nahodené listy od petrs. Smerovka ale teraz pri väčšej vrtuli nedokáže udržať smer a VE sa odtrháva od vetra - nevie stále nabrať potrebné otáčky na dosiahnutie nabíjacieho napätia. Úpravu smerovky som nestihol, lebo sa totálne posralo počasie a nemal som odvahu liezť v daždi a vetre na strechu. Je to ale na dobrej ceste. Skúsil som VE aj napojiť priamo z regulátora na rezistor 150W /ohrievacie teleso z 12V prídavného ohrievača do auta/ a hreje. Ak zväčšená smerovka nedokáže dostatočne stabilizovať turbínu, tak najväčší problém u mňa bude s jej umiestnením na šikmej streche v dosť malej výške.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

Zvětšení směrovky pomůže.Instalací deskového alternátoru jsem si gondolu také rozhodil a po prodloužení/zvětšení směrovky krásně drží směr.Tak tedy držím palce.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od KUTIL »

Fugas, neboli by nejaké fotky a technické údaje od vašej turbíny? Lepšie by sa o vašom stroji diskutovalo.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

No prosím :)
Jak můžete vidět,vše je provizorní.Čekám na nějaký ten vítr,abych se přesvědčil,že má smysl do toho dále investovat čas.
Jinak dále bych chtěl,aby na tom byla vztlaková VAWT.Ale to uplyne asi ještě hodně vody.
Pokud jde o technické údaje,mnoho jich zatím neznám.Snad jen že momentálně fouká 2-3m/s ,napětí generátoru je 18V-20V ,otáčky 200-230 ot/min. a výkon 3W-5W.
Přílohy
PA250095.JPG
PA250094.JPG
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

VE je už funkčná. Listy od Petrs zabrali + som zväčšil smerovku. Pripojené to mám cez DC to DC modul, aby bola využitá energia aj pri slabom vetre.
Přílohy
20151019_151310.jpg
20151019_125203.jpg
Upravená smerovka
Upravená smerovka
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

No tak výborně.Dej do placu nějaké hodnoty,ať máme představu.Tyhle Ista Breeze jsou teď dost v inzerci a ani to není drahé.Aspoň je návod pro ostatní jak to doladit k nějakému výkonu.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek