Nízke napätie turbíny

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od Matess »

mame oba pravdu... nerikam ze ne. Jen rikam ze mi prislo jednodussi tam dat vetsi flasku do vykonove cesty a mit okamzite mereni nez si to zpozdovat odporvem v RC clenu.

S tim odporem a kondenzatorem jsem dost laboroval a kdyz jsem zjistil ze staci pridat jeden vetsi do vykonove cesty tak v ramci jednoduchosti to u me proste zvitezilo.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od solárník »

No ono hlavně ty máš v té výkonové cestě na těch simulacích poměrně velké odpory před tím tvým kondenzátorem. To je dost nereálná vysoká hodnota (10 ohmů, 100 ohmů). Sériové odpory ve výkonové cestě jsou nežádoucí (zbytečně hřejou a změkčují zdroj).

Tedy to reálné vyhlazení nebude takové a kondenzátor vysoké kapacity je hodně drahý.

Mnou navrhovaný obvod je podstaně levnější. Některá ACSka mají dokonce přímo vstupy na kompenzační kondenzátor, který právě vevnitř přímo zajistí uvedený filtr typu dolní propusti s vysokou strmostí. Proto pak ani není nic dalšího potřeba.

Příklad je sériově vyráběný senzor proudu s ACS714 zde
Obrázek
kde se přidává kondenzátor pro tento případ mezi plošky označené FILTER. Viz https://www.pololu.com/product/1187
Na stránce je i postup výpočtu velikosti kondenzátoru (F = 1 / (2πRC) = 1 / (11kΩ * (1 nF + Cf))) kde Cf je přidaný nový kondenzátor a F je chtěná dělící frekvence obvodu. Hodnoty je samozřejmě potřeba převést na F a Ohmy.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od kodl69 »

Nevím jak ACS712/20A a arduino měří 50mA. když AD v arduinu nemá ani takový rozlišení - pokud vím, tak má citlivost 100mV/A, arduino rozlišení 10bitů, tj 1024, tj. 4,8mV, tj 48mA v optimálním případě. u 30A varianty je to dokonce 66mV/A, takže rozlišení je 72mA. Kolísání nuly, kolísání reference (napájecí nap. arduina) mi způsobují s 30A variantou chybu +-140mA okolo nuly. Při proudech okolo 6-10A je to celkem ok. Stačí ale, aby 5cm daleko cvaklo relé malý relé (impuls 200ms, jsou impulsní) a je tam o víc než 200mA jiná hodnota, při jakýmkoliv proudu, trvale a to do relátka už nic neteče, pro sepnutí je to cca 50mA na 12V. Pokud cvakne relé hned vedle acs, a nebo dvě, tak to je i té 0,5A. Takže indikace, ne měření. Musel jsem dodělat autokalibraci nuly, a to tak, že když je relé obvodu odpojeno, průměrná naměřená hodnota se uloží jako nula, protože jinak to fakt nebylo k ničemu. Zkoušel sem ty moduly všelijak na drátech otáčet, ale k ničemu to nevedlo.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od Matess »

ano kalibraci nuly jsem delal take stejne... ale ostatni jak popisujes se u me nekona... co se tyka rozsahu tak je to +-20A od 2,5V s tim ze plny rozsah je 0,5-4,5V (tj spravne 100mV/A). Ja osobne jsem to meril atmegou na 3,3V s tim ze jsem to zapojil tak aby prochazejici proud vystupni napeti snizoval a referenci jsem stahl na 3,11V - meril jsem teda v nasobcich 31mA a litalo to jen kolem 3 dilku... tj +-50mA
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Dnes by melo u Bratislavy celkem slusne foukat-jak vypada situace?

https://www.windyty.com/?2015-11-15-18,50.083,14.417,6
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

Kolik to dává petrs?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Jeste ke Kromerizi poradny vitr nedorazil-vyradi se spis na zapade,navic z tohoto smeru mam stromy,takze i silny vitr za moc nestoji.Anemometr sice ukazuje 6-8 m/s,vykon cca 1,5 kW sestavy se nyni pohybuje v desitkach Wattu :D .
Pokud by takovyto vitr sel z jihozapadu,davala by sestava cca 500 W....
Jak to ted vypada u vas u .......?
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

Na západě Prahy kolem 5m/s.Vrtule je malá a navíc z laciného materiálu.Ohýbá se jako deštník.Dává to max. do 100W.Ale průměr 30-40W.Ovšem panely dnes 12W,takže nepohrdám.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Ano,dnes se vrtule hodi...
Vitr 15.11.2015 0022.JPG
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

Patrně jsem zaznamenal problém.Zatím co dvě fáze na vtupu do regulátoru proti sobě dávají přes 20V,s tou třetí mají obě jen 6V :?:
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Mezizavitovy zkrat? Ohmmetr napovi...
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

Já doufám že jen špatný kontakt.Stator jsem měřil po zalití do epoxidu a vše bylo OK.Nedá mi to,půjde dolů.Ale nejdřív zkusím pootočit stožár,jestli to není na uhlíkách.Celé to pěkně vibruje.Ze dvou fází se odebírá víc než z třetí,tak jsem zvědav.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Petrs. Chatu mám až v Holíči, teda skoro 100km od BA. Som tu, ale je bezvetrie a prší. :( O zábavu som sa ale postaral. Motal som sa v skleníku a drblo mi sklo na ruku. Žena ma hnala na šitie, ale keďže som bol nejaký lapiduch, takže som sa zreparoval sám.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

Tak část problému byla na uhlících a část ve špatném spoji.Už zase jedu na tři fáze,ovšem nefouká.Dle předpovědi by se to ale mělo zlepšit.Přes noc pouhých 60Wh.Hlavně že je po problému.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Som z toho jeleň. Tie moduly step UP môžu byť spolu paralelne zapojené? Jeden pracuje od 5V, druhý potrebuje 10V. Ten silnejší ale zrejme nepracuje, aj keď led kontrolka svieti, lebo dostáva nízke napätie. Nameral som na vstupe do modulov max. 8V. Ktorý mam dať preč? Ak nechám ten 10V, tak vrtuľa bude pri slabom vetre točiť naprázdno, kým toľko nedosiahne, takže budem v podstate zase tam kde som bol. Ak nechám od 5V, tak sa skoro zaťaží VE a nedostane sa do max. otáčok.
Merač som objednal tento. Pre moje potreby bude stačiť. Nabíjam ale cez dva okruhy /solar a vietor/, takže naraz to nezmerám. Meranie na výstupe z bateriek by bolo ešte komplikovanejšie.
Přílohy
dsddddddddd.jpg
dsddddddddd.jpg (17.12 KiB) Zobrazeno 1375 x
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Vstupy menicu je mozne zapojit ,,natvrdo,, paralelne, na vystupy ale radeji pouzijte dostatecne dimenzovane ochranne diody do vystupnich + vyvodu,na kazdy menic 1 ks.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od kodl69 »

Diody určitě, některý step down můžou při poklesu napětí na vstupu vracet elektriku zpátky, synchronní to dělají jistě...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

OK. Ale keď sú spolu paralelne a napätie je do 8V,tak jeden z nich nešlape.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od PavelR »

Mam merak co vypada stejne. Nevim proc ale vzdy se sam od sebe vynuluje. Nepamatuju si pri ktere hodnote ale je to na prd.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Menice nejsou absolutne ,,tvrde,, pro prochazejici proud.Ten vetsi typ,ktery mam,postupne zvysuje napeti na vstupu podle sily vetru- 10,14,18......V,na vystupu drzi stale zvolene napeti.
V tomto pripade se do zvysovani napeti napred zapoji slabsi menic,kolem 10 V na vstupu se procesu zucastni i silnejsi menic.

U merice vykonu je na boku zdirka se tremi piny pro pripojeni akupacku cca 5 V - modelarska-plocha.S 4xNIMH 1,2 V je spotreba cca 10 mA,meric uz nevypina.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek