Nízke napätie turbíny

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Dobrý deň.
Kúpil som VE "Ista Breeze" 12V 500W, ale ani pri dobrom vetre a otáčkach nenabíja akumulátor.
Bez záťaže medzi fázami dá aj 30V, po pripojení regulátora bez pripojenia aku. pri 15V spustí brzdu (alebo el záťaž?) a vtedy napätie dosiahne max. 10V, čo pre nabíjanie baterky nestačí.
Ampére odmerať neviem, lebo merač má rozsah max. 6A a vyskočí to hneď hore, takže ho nechcem odpáliť.
Po pripojení VE na akumulátor, ani keď som točil vrtačkou s VE napätie nestúplo tak, aby bolo na merači pozorovateľne, teda nenabíja.
Skúšal som už dva regulátory čínske : http://www.banggood.com/1224V-300W-Turb ... 56624.html - reklamoval som prvý, lebo som myslel, že je chyba v ňom, ale chovajú sa rovnako.
Požičal som si aj originál predávaný k IstaBreeze, ale s rovnakým výsledkom. Tento : http://www.solariss.sk/Regulator-nabija ... 500w-d8.ht
Verím, že na Vašom fóre poradíte, čo robím zle.
K akumulátoru je pripojený aj fotovoltaicky panel cez iný regulátor, ktorý pracuje normálne + cez prepínač batérií Victron 120A napojená druhá batéria z ktorej je odoberaná prebytocná energia do bazenového filtra..., aby bol el. systém využitý a nebežal naprázdno.
Ďakujem, Pekný deň.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2568
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od tomas »

gadzius píše:pri 15V spustí brzdu (alebo el záťaž?) a vtedy napätie dosiahne max. 10V
Ano při 15V by měl brzdit, tak je tam 15V nebo 10V? Nebo brzdí už při 10V?
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Pro priblizne mereni vetsich proudu - nahrazkove reseni- vezmete cca 0,5 m oceloveho dratu [vyzkouseno 0,5 m , prumer 3 mm pozink,pri proudu 10 A ma ubytek napeti hodnotu 100 mV = 10 A.]Ocelovy drat zapojte jako cast jednoho vodice ,napr.plusoveho,mezi vystup +regulatoru a svorku + akumulatoru, merici pristroj prepnete na mereni napeti,rozsah napr.200 mV DC.Merici kabel multimetru cerveny + pripojte na ten konec oceloveho dratu,ktery je bliz regulatoru,merici kabel - cerny pripojte na ten konec oceloveho dratu,ktery je bliz akumulatoru.Roztocte generator vetrne elektrarny a pozorujte udaje na multimetru.
Podminkou pomerne presneho mereni jsou dokonale spoje bez prechodovych odporu,idealni je pajeni spoju.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Keď pomaly zvysujem otáčky, tak dosiahne 15V a začne brzdit. Cítim, že ide VE ťažšie a napätie klesne na tých 10V. To meranie prúdu určite vyskúšam, ale najskôr musím vyriešiť volty. Prestane brzdiť až keď znížim otáčky.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Chybi mne zminka o tom,kde je onech 10 V mereno.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od ota »

A jak se to chová když se připojí akumulátor?
Pokud se připojí aku, na svorkách nemůže být 10V.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Merané na výstupe z regulátora, kam sa má zapojiť akumulátor. Merám to bez pripojenej baterky, lebo keď je pripojená, tak napätie je stále rovnaké cca 12,5V podľa momentalného stavu nabitia - nestúpa.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Takze pripojte baterii,zhotovte si zminovany jednoduchy bocnik a proverte si proud,tekouci do akumulatoru.Bez pripojeneho akumulatoru bych regulator vubec nezkousel,mimoto pravdepodobne merite nikoli stejnosmerne napeti,ale pulzujici tepave-usmernene regulatorem.Takoveto mereni je k nicemu.


Je to tento typ?
http://www.ebay.de/itm/24V-White-Editio ... 58cdccfc4c

Ma stridavy trifazovy alternator,mam 2 ks,jeden v provozu.
Naposledy upravil(a) petrs dne pon zář 21, 2015 3:01 pm, celkem upraveno 1 x.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od ota »

Neznám sice použitý regulátor ale pokud není zatížen akumulátorem, nebude výstup ukazovat správné napětí.
Připoj akumulátor a měř proud který do aku teče. Pak lze ověřit, zda je regulátor funkční a nabíjí či nikoli.
Pokud se tedy už při chodu naprázdno bez baterie regulátor neodprásknul...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

To napätie určite nie je ideálne jednosmerné a preto je tam tak málo Voltov. Ale pri pripojenej baterke by napätie malo byť vyššie nie? Bez akumulátora som to zapojenénemal. Odpojený bol, len keď som to meral, lebo fučalo, točilo, ale elektriky nikde.
VE je istabreeze l500 12V 500W. Má ale tú smerovku natocenú dole. Boli tam čierne listy vrtule, ale tie som reklamoval, lebo boli divne skrutené. Teraz sú biele a asi tiež nič moc.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Tato vetrna elektrarna dokaze s rotorem o prumeru 103 cm dodat cca 150 W,tzn.proud do akumulatoru cca 12 Amperu pri vetru,ktery lame vetve [konare].
500 W je pouze nedosazitelny reklamni udaj,neocekavejte proto prudky narust napeti na akumulatoru s kapacitou ??? Ah.
Za bezneho vetru muzete pocitat s nabijecim proudem nekolik malo Amperu,tyto hodnoty by zvladl zobrazit i vas multimetr s rozsahem 6 A,vyzkousejte.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Dúfal som, že okolo 300W z toho dostnem. Ono to teda zrejme nabíja, ale pri bežnom vetre je nárast napätia príliš malý, aby som ho odmeral. Akú mám 180Ah. Keby som nemal stožiar,, vedenie a všetko, tak to vrátim a hotovo. Dúfal som, že to utiahne nejaký malý ohrievač cca 200W,aby mi to temperovalo chatu v zime. Teraz nefuka, tak neviem zmerať nič. Dávať dole sa mi ju zase nechce. Dám vedieť, ako som dopadol. Ďakujem vám všetkým za ochotu.
dedo2
Příspěvky: 135
Registrován: úte úno 14, 2012 7:47 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od dedo2 »

gadzius-velká škoda,že som váš článok nečítal skorej,všetko preto by som bol spravil,aby ste to nekupoval/a ešte 12V/Ja mám 750W 24V a musí dobre fukať,aby ampermeter ukázal na pár sekund 8A.Tento rok merám aj výrobu veterníka,tak na konci roka vám napíšem,kolko som vyrobil.Lepšia investicia by bola bývala do panelov/čím viac panelov-tým viacej výkonu/a to na viacero smerov.Ak sa dá,čím skorej vrátit.Pozeral som graf a tabulku výroby,tak s polutovaním hodnotím,že spotreba regulatora/wind.solar hybrid bola vatšia ako výroba z veterníka.
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Tak to si ma moc nepotešil. Panel mám, ale v zime je to slabé. Keď zasneží, tak vôbec nič. Mňa somári dvaja chatári presviedčali ako dobre tlači prúd. Mám 145W panel + dva menšie prenosné, slabé. Všetko mám na 12V,takže je prechod na 24V by bol nákladný. Menič, chladnička, LED svetla, anténa...
Nepomohlo by, keby som náhodil iné listy, väčšie? Teraz má priemer 103cm.
Ak som správne pochopil, tak všetko je OK, akurát VE je v podstate hračka, ktorá dáva tak malý výkon, že sa my zdá, že nejde.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Tyto listy[ 3 ks] se daji po drobne uprave pouzit,sam jsem je menil

http://www.ebay.com/itm/6x62-Wind-Turbi ... 1e7c28c8c7

prumer namisto 103 cm je 155 cm,lepsi kvalita provedeni,dosazitelny vykon vice nez dvojnasobny,muze ale nastat problem s brzdenim za vichrice.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Mal som tam 130cm priemer, ale bol to zmätok, lebo od polovice listu sa sklon lopatky točil na opačnú stranu. Niečo určite pošpekulujem.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Zkratit,zabrousit hrany

http://www.ebay.de/itm/103cm-Rotorblatt ... 2359655274

pripadne na stavajici listy vyrobit stredove nastavce delky cca 25 cm podobne jako u

http://www.ebay.de/itm/SET-Flugel-2-25m ... 235947fd5b
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Matess
Příspěvky: 1519
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od Matess »

ja kdyz na tady ty elektrarny koukam, tak si porad rikam ze se mi VAWT libi nejvic. Jeste bohuzel nejsou realne zkusenosti.
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Skôr si myslím, že u VAWT sú uvádzané reálne parametre - kým sa nezačnú vyrábať vo väčšom množstve a výrobcovia nezačnú uvádzať neskutočné výkony.
Nepomohlo by na mojej VE aj úprava smerovky? Zdá sa mi, že je blízko vrtule. Ak by bola ďalej, lepšie by VE držala smer vetra. Všimol som si, že keď konečne naberie otáčky, tak sa stočí mimo priamy smer a otáčky idú dole.
Je vôbec niekto s klasickou VE spokojný?
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od kybos »

Já jsem už třináctý rok celkem spokojený. K řešení VE se nesmí přistupovat příliš zbrkle. Je potřeba nejprve řádně zmapovat situaci a nejméně rok měřit a logovat sílu větru a to nejlépe ve výšce budoucí turbíny. Pak teprve se rozhodnout zda se vůbec vyplatí projekt realizovat a na základě naměřených hodnot vybrat vhodný typ a výkon.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek