Nízke napätie turbíny

Výroba elektrické energie pomocí větrných turbín, malých větrných elektráren, diskuze na téma účinnosti, dostupných řešení, zkušenosti, nápady, praktické rady.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Zjistete si,jak se chova pri narustu vstupniho napeti,odhaduji,ze zacne fungovat od 3-4 V,vyzkousejte.
Jiny typ,ktery jsem meril,

http://www.ebay.com/itm/Boost-Converter ... 3f4a865045

zacinal fungovat od cca 8 V,chova se jako pomerne mekky ,napeti i proud narustaji postupne a nedochazi k zastaveni vrtule.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Dnesni vitr 8-10 m/s,153 cm rotor dodava kolem 150 W,maximum cca 180 W.
EasyWeather 3.10.2015.jpg
153 ,153 ,219 cm rotory 3.11.2015.JPG
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od solárník »

>>Dnesni vitr 8-10 m/s,153 cm rotor dodava kolem 150 W,maximum cca 180 W.
Jo to vypadá rozumně a srovnatelně, tohle zhruba dodává HYE400, která má srovnatelný průměr vrtule:
HYE400.png
HYE400.png (11.28 KiB) Zobrazeno 1194 x
Osa X je rychlost větru (m/s).
Modrá křivka je nejmenší zaznamenaný výkon za minutu (Watty) při té rychlosti větru, bílá je průměrný výkon za minutu a červená maximální výkon za minutu (Watty). Tedy to zhruba souhlasí. Jen poznámka - nad 13 m/s už je v datech pro graf jen málo hodnot, tedy už tato oblast je hodně nepřesná (jedná se o data z jednoho dne - 6. září 2015). Rozdíl mezi modou a červenou křivkou lze vysvětlit například mírou turbulencí větru. Jedná se o připojení přímo do baterie bez jakéhokoli měniče, měřeno až u baterie.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Velmi pekne, HYE jsou opravdu povedene,ochotne se rozbihaji za slabeho vetru,maji minimalni odpor rotujicich casti a dosaziteny maximalni [kratkodoby] vykon je temer dvojnasobny oproti tovarnim udajum-listy i generator vydrzely...
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od solárník »

Už v průběhu 4 let přestála i 24 m/s (2 x zrovna letos v lednu a dubnu), listy jsou velmi bytelné a pevné. Zatím nejsolidněji vypadající kupované listy, co jsem viděl. Vyšší nárazy větru jsem zatím u nás nenaměřil.
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Takže ten bazmek na zvyšovanie napätia sa mi neosvedčil. Volty nastavím ako potrebujem na 14,5V, ale zaťaží turbínu už pri cca 5V, tak ako mi to tu niekto z vás prorokoval. :roll: Vrtuľa sa vtedy nevie dostať do potrebných otáčok, takže prd dáva. Modul nemá čo regulovať, lebo VE nemá otáčky. Využijem ho na niečo iné - notebook, alebo projektor. Napätie reguluje pekne hore, aj dole.
A ešte jedna chyba. Keď zapojím ten modul, regulátor pre VE nesignalizuje pripojenú baterku. Pokiaľ sa nemýlim, tak bez pripojeného akumulátora sa rozbieha VE neochotnejšie. Asi by sa to dalo vyriešiť nejakým prepojením cez diódu, ale tadiaľto cesta nevedie.
Asi nahodím len usmerňovací mostík a fuknem to rovno do *batt* . Tých pár Watt, čo dá VE určite 230Ah + 160Ah neprebije. Prípadne zapojím cez solárny regulátor, na ktorom nemám na vstupe pre panel nič pripojené, lebo ho mám len ako ochranu pred úplným vybitím záložnej baterky.
="solárník" Jedná se o připojení přímo do baterie bez jakéhokoli měniče, měřeno až u baterie.
Asi som niečo zle pochopil. AC z VE môže ísť rovno do *batt* ?
Naposledy upravil(a) gadzius dne sob říj 03, 2015 4:29 pm, celkem upraveno 1 x.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Listy mate jeste puvodni male nebo nove ,vetsi?

NEEEE,spalite generator.Musite mit trifazovy usmernovaci mustek.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Ešte stále krátke. Ista Breeze BG kde som objednával a zaplatil nereaguje, neodpovedá. Musím objednať inde. Teraz ešte vytiahnúť naspäť love. Platil som cez PayPal, takže problém by nemal byť.
S tým priamym pripojením som sa ľakol, že mám až také vedomostné medzery. Ď. :mrgreen:
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

Solární regulátor bude též dělat problémy.Zatíží generátor hned jak se dostane na napětí baterie a bude se to chovat stejně jako na začátku.Já už snad budu mít nějaké volno a dám to též dohromady.Nejvyšší hodnotu si wattmetr během provozu s jedním rotorem zapamatoval 71W.Nevím ale kolik foukalo,protože jsem si provizorním umístěním větrníku odstínil signál anemometru.Podle windyty by to ale nemělo být víc než 7m/s.Tak jsem též velmi zvědav.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Jaky prumer ma zkusebni rotor?
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Keď pripojím VE na *batt* len cez usmerňovací mostík tak nebude mať problém turbína s rozbehom?
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

Ne,ale spoustu casu za mirneho vetru pobezi naprazdno-nebude dobijet.Dalsi smysluplne zkousky ale provadejte az s listy o vetsim prumeru.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od solárník »

Jen ať to zkusí, za to nic nedá :-)
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

gadzius píše:
Už som sa dosť natrápil so stožiarom, vedením, nechal som si rozbiť čelo vrtuľou /trafili ma všetky 3 lopaty/ keď som ju išiel tuningovať počas riadného vetra. Jazvy na čele mi ostanú do konca života a preto ju nemôžem vyhodiť.
Ja z toho spravím takú mašinu, akú svet nevidel!
Nu dobra,at zkousi,je to bezpecne napeti... :D
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od fugas »

petrs píše:Jaky prumer ma zkusebni rotor?
Pokud otázka patřila mě,tak kolem 150cm.Ale budu muset udělat nástavce,protože deskový alternátor značně komplikuje proudění za odtokovou hranou v kořeni listů.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

20151009_134524.jpg
Vyrobil som nové listy 75cm, takže priemer je cca 160cm. Točí už pri slabučkom vetre. Uvidím, či vydrží.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

S temito listy opatrne za vichrice,jsou pomerne masivni,alternator uz je pravdepodobne neubrzdi a mohl by se spalit.Pristup k vetrniku je podle fotografie dobry,zvazte moznost mechanickeho natoceni sestavy na 90* proti prichazejicimu vetru pro kritickou situaci.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
gadzius
Příspěvky: 56
Registrován: ned zář 20, 2015 7:45 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od gadzius »

Vrtula išla dole. Bál som sa, že mi utrhne bočnú stenu na chate, kde je ukotvená. VE vôbec nedrżala smer a robila bordel, ako keby po streche behalo stádo slonov. Bola to hrôzostrašné. Asi to vzdám. Manželka sa bojí ísť na chatu.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od solárník »

Evidentně to nebylo vyvážené :-) Nic víc. Nedej se odradit, když už jsi to koupil.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Nízke napätie turbíny

Příspěvek od petrs »

gadzius píše:Vrtula išla dole. Bál som sa, že mi utrhne bočnú stenu na chate, kde je ukotvená. VE vôbec nedrżala smer a robila bordel, ako keby po streche behalo stádo slonov. Bola to hrôzostrašné. Asi to vzdám. Manželka sa bojí ísť na chatu.
:D

Po nedeli budu sundavat jednu ze 153 cm elektraren,na jeji misto prijde vetsi 219 cm vetrnik. Mohu vam poslat na vyzkouseni kvalitni 3 ks listu pro 153 cm rotor-u me tento typ bezi priblizne rok bez problemu.Jestlize by ani tato varianta neuspokojila vase pozadavky,pak me dalsi rozumne reseni nenapada.

Pokud mate zajem,zaslete mne adresu do PM.

Dnes dosahla trojice 153cm,153 cm a 219 cm vetrniku maxima cca 945 W,od pulnoci vyrobily cca 0,5 kWh,vitr ale jde ze spatneho smeru pres mnozstvi stromu,proud je silne zvireny.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek