dotaz jištění - regulátor - baterie

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od rva »

1. Z panelu se využije jenom třetina možného výkonu kvůli napěťovému nepřizpůsobení. Musel by být regulátor mppt a ne pwm.
2. Ověřil bych si, jestli ten pwm vůbec snese takové napětí panelu
3. Pojistka mezi panelem a regulátorem je celkem zbytečná, panel víc nedá. Snad jen pro případ poruchy na pwm regulátoru a současném zkratu na panelu, což je vysoce nepravděpodobné. Nebo ji používat jako odpojovač panelů při kontrolách
4. Spotřebiče bych připojil přes pojistku přímo na baterii a ne na regulátor. A velikost pojistky takovou, aby stačila s přiměřenou rezervou utáhnout spotřebiče. Tomu přizpůsobit dostatečně "tlusté" kabely od baterie, aby se nehřály a při zkratu se pojistka bezpečně přepálila.
5. A mezi regulátor a baterii pojistku o něco vyšší, než max. proud z regulátoru. Ta tam je pro případ poruchy (zkratu) na regulátoru.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od Choze »

20190130_142350-784x1613.jpg
No, to sem hňup. Tak jdu shánět jinej panel :uh:
Měnit regulátor se mi nechce. Nebo dát baterky do série a pak to škrtit na 12V. To ale asi neni cesta co?

Co se týká jištění, tak raději chci víc, než míň. Zatím baterky jezdím nabíjet a mám jen pojistky na každém okruhu.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od goodbie »

Choze píše:
20190130_142350-784x1613.jpg
No, to sem hňup. Tak jdu shánět jinej panel :uh:
Měnit regulátor se mi nechce. Nebo dát baterky do série a pak to škrtit na 12V. To ale asi neni cesta co?

Co se týká jištění, tak raději chci víc, než míň. Zatím baterky jezdím nabíjet a mám jen pojistky na každém okruhu.
foto regulátoru??
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od rva »

Nespěchal bych a vše si nejdřív rozmyslel. Panely na 12 V vycházejí dráž, než běžné panely, které jsou třeba tady v bazaru. A je potřeba počítat s tím, že panel 60 W dává těch 60 W jenom v ideálních podmínkách - slunce svítí kolmo na panel. Většinu doby to je (podstatně) méně. Raději panel 200 Wp, který něco dává i když je zamračeno. A regulátor pak mppt - jsou i tady doporučované za dobrou cenu "MakeSkyBlue".
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od Choze »

20190130_150123-784x1613.jpg
Je to zahradní domek, kam jezdím jednou za dva týdny na jeden den. Vystačil jsem si tam s jednou atobaterkou, kterou jsem jednou za rok nabíjet. Zas bych nevymejšlel šilenosti.

Musim vymyslet co s tím. Už mám vše nakoupené a nebudu vse prodávat a zas nakupovat. Musím to poskládat aby to vyhovovalo 2.5mm kabelu, PWM 30A. Držák soláru sem vyrobil na výšku 60cm(max) a šířku 80cm(min).

Panel sem koupil výhodně. Tak mě to snad nebude tak bolet
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od diablo007 »

30a a kabel 2.5mm? To bude asi slušná topná spirála
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od ResHacker »

Zdravím, pokud nechceš měnit panel, ani regl a chceš to rozchodit tak, jak to je, co ty 2 baterky 74Ah zapojit do série a naplno tak využít 60W "potenciál" tvého panelu? Napěťově by to takto mělo být přizpůsobené, navíc při 24V systému budeš mít poloviční proudové zatížení kabelů a na toto napětí seženeš i spoustu DC spotřebičů - např. pro kamioňáky, takže třeba nebudeš potřebovat ani měnič ;) 2,5mm kabelem bych dlouhodobě netlačil víc než nějakých 10A, také záleží na délce kvůli celkovým ztrátám => měnič připojit co nejblíže baterkám.

EDIT: pardon, nevšiml jsem si, že už jsi o sériové kombinaci baterek uvažoval .. Kvůli čemu potřebuješ zrovna 12V? Pokud jen na něco nežravýho, stačí pořídit spínaný DC/DC měnič, 10A kousky se dají sehnat za pár stovek a zbytek věcí hnát na 24V ..
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od goodbie »

pwm regl to napětí srazí na panelu na napětí +- co má baterie možná o volt či dva více,na prázdno to nikdy nepojede,neodpojí li tedy nikdo baterii,a pak je to stejně jedno :lol: určitě to ten regulátor v tomto zapojení vydrží,a také bych volil 24V ne 12.A 2,5mm kabel na to bude stačit akorát
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od Choze »

2.5mm mělo téct do 2A od panelu. Údaj 30A byl k regulatoru!

Důvod je ten, že už jsou v chatě spotřebiče na 12V. Tj rádio a led pásky (COB) to je vše co napájím.. Kabel od soláru k regulátoru bude cca 10m. Od regulátoru k baterkám 0.5m.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od goodbie »

jo od panelu to bylo myšleno,do regulátoru z baterie tak 6mm nebo 10mm podle toho co vleze do svorek,když to už je na 12V nechal bych to tak no
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od ResHacker »

Choze píše:2.5mm mělo téct do 2A od panelu. Údaj 30A byl k regulatoru!

Důvod je ten, že už jsou v chatě spotřebiče na 12V. Tj rádio a led pásky (COB) to je vše co napájím.. Kabel od soláru k regulátoru bude cca 10m. Od regulátoru k baterkám 0.5m.
V tom případě pro tebe bude asi nejschůdnější ten DC/DC měnič, další případně potřebný výkonnější věci - např. slabá 300W rychlovarka nebo rovnou měnič bys pořídil už pro napětí 24V.
2A od panelu do reglu odpovídá, 2,5mm kabel bude stačit i mezi reglem a baterkama. Pokud bys přidával časem další panely, tak i silnější kabel!

Tak ať se daří ;)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od Choze »

Teď sem se teda zapletl do možností :)
1. Zapojit baterky sériově, dát měnič na 12V
2. Vyměnit panel za jiný.

Pokud bych dal ménič DC/DC 24/12, nebude to prasárna?

Nechci z levný akce nabíjení prd využívaných baterií dělat nějakej projekt. Myslim si že kdybych vzal ten 40W panel za litra, co je tu na eshopu, že i ten by zvládl za tejden za dva dobít spotřebovanou el. Moje spotřeba je v létě v pátek rádio přes den. V zimě jednou za měsíc 2x LED cca 10w celej večír s rádiem.

Teď neusnu ;D
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od ResHacker »

Prasárna to určitě neni, měniče jsou spínaný a s poměrně vysokou účinností (okolo 90%) viz např.: https://www.mulac.cz/menice-napeti/24v- ... qdc10a.htm Výhodou je, že budeš mít 2 napěťový úrovně. Nevýhoda je nutnost dokoupit ten měnič.

Pokud bys měl možnost bez finanční ztráty vyměnit stávající panel za jinej napěťově přizpůsobenej na 12V, tj. s 36článkama, bude to určitě nejlevnější řešení. Nutný je ale i tak počítat se ztrátama kvůli použití PWM reglu, tyto panely mají Umpp někde okolo 18V, naprázdno přes 20, takže ti z těch potenciálních 40W za ideálních podmínek zbyde cca 30W, nehledě, že od sluníčka rozpálenej panel štítkovej výkon nedává, spíše tak 80%, takže podle mě jsi na max 25W reálnýho využitelnýho výkonu! Pokud bude 2 týdny zataženo, těžko baterky dobiješ a i ten reglík naprázdno něco málo papá, tak nevim nevim...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od Choze »

Tak děkuji pánové. Já se zamyslím a snad něco rozumnýho vymyslím. V tomhle vlákně už je to off topic. Třeba je nakonec budu nabíjet v sérii na 24 a používat paralelně na 12 :D

ještě jednou děkuji
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od diablo007 »

Se správně zvoleným přepínačem s nulovou polohou bys dokázal přes den nabíjet na 24v a v noci svítí na 12v ale byl bys přes den bez šťávy a to by nemělo logiku
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od ResHacker »

A nebo tak no....měl by šťávu, kdyby si tam připojil ten měnič... ;)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od goodbie »

ResHacker píše:A nebo tak no....měl by šťávu, kdyby si tam připojil ten měnič... ;)
ono to ve finále bude jedno já bych to nechal na těch 12V když už to tam má,baterie tam budou dvě 75Ah asi??akorát si myslím,že ten 60W bude žalostně málo
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od ResHacker »

Jojo, 2x 75Ah.. To si právě myslím taky....proto bych mu doporučil přikoupit zde na fóru nějakej levnej 220Wp panel, nechat to na 24 a 12 řešit z měniče... Měl by pak skoro 300Wp a to už je slušný. Dávat x tisíc za nějakej 36čl 100Wp panel mi nepřijde uplně rozumný...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od vata »

Pojistka mezi panelem a regem určitě ano - jako odpojovač.
Pak baterii, za ní pojistka, a přes ni spotřeba a výstup regulátoru. Rychlé malé pojistky pak pokud možno před každým DC spotřebičem. Takhle to mám prakticky všude. Při servisu pak nejdřív odpojit panely, pak baterku.
S tím panelem, PWM na 12V a tenkým káblíkem - to je svatá pravda, je to potíž. Na jiném vlákně jsme se dotkli malých mppt regulátorů Victron, já teď jeden kousek pořídila, a je to bezvadně funkční a bezproblémová věc, řekla bych, že i levnější a jednodušší, než nějaké DC-DC měníče nebo jiný panel. Pro olovo to nemusíte ani nijak štelovat, stačí vzít ten levnější bez BT, ve Vašem případě 70V na 10A a máte po starostech.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
Choze
Příspěvky: 95
Registrován: stř led 30, 2019 8:34 am

Re: dotaz jištění - regulátor - baterie

Příspěvek od Choze »

Vy mi dáváte zabrat :) děkuji za reakce. Pokud pořídím MPPT, vytěží z toho panelu stejně, nebo více, než když bych měl vhodnější panel 65W ale 14V s PWM?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek