Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní stroj?

Obecná diskuze na téma "soběstačnost" s využitím alternativních zdrojů energie, jejich využití v běžném životě, potravinová soběstačnost atd.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od kodl69 »

to co je na obrázku je na chlazení, zapojit hadicí se sponkou 300°C olej je trochu out. Pokud budete někdo dávat TEGY přímo na kotel, mám obavy, že bez regulace může dojít k místnímu přehřátí, a přenos tepla olejem nebo roztaveným olovem je trochu mimo běžný bastlení. (na to olovo se dají sehnat čerpadla z linky na pájení vlnou)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

kodl69 píše:to co je na obrázku je na chlazení, zapojit hadicí se sponkou 300°C olej je trochu out. Pokud budete někdo dávat TEGY přímo na kotel, mám obavy, že bez regulace může dojít k místnímu přehřátí, a přenos tepla olejem nebo roztaveným olovem je trochu mimo běžný bastlení. (na to olovo se dají sehnat čerpadla z linky na pájení vlnou)
Přidělat TEGy přímo na kotel je začátek jejich konce. :/ Ta šance, že se to přehřeje a TEGy se rozpájí je moc velká a za tu cenu TEGů bych to asi neriskoval.

A médium, které by na to bylo vhodné, tedy nevařilo se při 300 stupních je problém. Olej se vaří někde při 240. A jak říkáš, olovo je mimo. Další je sodík, ale to je jako olovo v bledě modrém. Takže jedině ten olej. Ale tím se člověk ochudí o nějaký ten stupeň. :/

A to je přesně to, proč se mi do TEGů nechce. Na běžné vodě to nemá cenu, to se člověk nedoplatí a při vyšších teplotách to bude všechno náročnější. :/
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

Tak co, je tu někdo kdo by nějak pokročil? Mám rozdělaný generátor dřevoplynu a asi tak i zůstane. :/ Mám v pácu pořád vyzkoušet nějaký parní stroj, ale kde vzít a nebo jednoduše vyrobit? Jdu se inspirovat sem do fóra - https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... troj#p3152

Ale i tak, někdo někam pokročil a má rozumně vymyšlené vykrývání zimního nedostatku slunce?
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

Myslíte, že by šel využít píst z hydrauliky či pneumatiky jako píst na páru?

Je to asi nejsložitější část na výrobu, tak by se hodilo kdyby šlo využít něco běžně dostupné.... :)
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od gupa »

Válec hliník, píst odlitý cín. Co si pamatuji z webu parního skalního oddaného pivaře, tak cín se pozná od slitiny cínu s olovem podle objemové hmotnosti. Jakou třídu hliníku nevím, tense odstěhoval do Humpolce.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
jahodovák
Příspěvky: 1928
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od jahodovák »

gupa píše:Válec hliník, píst odlitý cín. Co si pamatuji z webu parního skalního oddaného pivaře, tak cín se pozná od slitiny cínu s olovem podle objemové hmotnosti. Jakou třídu hliníku nevím, tense odstěhoval do Humpolce.
Pokud vím,bylo by to ůplně zbytečné,ten píst z cinu se dá docela lehce odlít a je přímo do té trubky,lití pístu jsem sám vyzkoušel,není to nic složitého,pokud se to nepovede,jde znova roztavit takže se nic nevyhodí.Válec s pístem teda mám nachystaný,jen jsem se nedostal zatím k jeho využití.Ono to asi nebude pro každého,protože to není bezobslužné a málo kdo má dnes doma parní topení a parní generátor se neprodává.Pokud se použitá pára použije na ohřev vody nebo na topení,tak je výroba proudu smysluplná.Samozřejmě tímto se nevybuduje soběstačnost ale je možno alespon trochu dobít akumulátory.Až pokročím dál a vyrobené použiju,rád se s váma podělím o zkušenosti,hezký podvečer
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od zajo »

Nechci být rejpal, cínový píst je hloupost, je měkký(kujný) s nízkou teplotou tavení, použít ho max na kompozici do kluzných ložisek s bronzi. Raději bych asi použil na válec ocel (ocelolitinu) a na píst to samé nebo nějakou slitinu hliníku z pístů ze šroťáku.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
jahodovák
Příspěvky: 1928
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od jahodovák »

zajo píše:Nechci být rejpal, cínový píst je hloupost, je měkký(kujný) s nízkou teplotou tavení, použít ho max na kompozici do kluzných ložisek s bronzi. Raději bych asi použil na válec ocel (ocelolitinu) a na píst to samé nebo nějakou slitinu hliníku z pístů ze šroťáku.
Ale kdeže,nerejpeš pokud nepoužiješ přehřátou páru a tlak do 5 atmosfér tak není nic lepšího,pokud ale chceš použít vyšších tlaků,můžeš použít slitinu kterou nechal vyzkoumat pan Šedý a pak můžeš jet i na vysokou teplotu i tlaky.Tam se ale netřeba dostat,tím že je píst měkký tak se sám dotěsnuje a stále těsní,ba provozem se utěsnuje,pokud náhodou přeženeš teplotu maximálně se píst roztaví a odleješ ho znova.Výhoda tohoto je v tom,že se nemaže olejem ale je to samomazné.Pokud máš dost trpělivosti,podívej se na blog pana Šedého a trochu si počti,je to sice nadlouho,protože tam řeší ledacos a musíš dost hledat....
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
jahodovák
Příspěvky: 1928
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od jahodovák »

jahodovák píše:
zajo píše:Nechci být rejpal, cínový píst je hloupost, je měkký(kujný) s nízkou teplotou tavení, použít ho max na kompozici do kluzných ložisek s bronzi. Raději bych asi použil na válec ocel (ocelolitinu) a na píst to samé nebo nějakou slitinu hliníku z pístů ze šroťáku.
Ale kdeže,nerejpeš pokud nepoužiješ přehřátou páru a tlak do 5 atmosfér tak není nic lepšího,pokud ale chceš použít vyšších tlaků,můžeš použít slitinu kterou nechal vyzkoumat pan Šedý a pak můžeš jet i na vysokou teplotu i tlaky.Tam se ale netřeba dostat,tím že je píst měkký tak se sám dotěsnuje a stále těsní,ba provozem se utěsnuje,pokud náhodou přeženeš teplotu maximálně se píst roztaví a odleješ ho znova.Výhoda tohoto je v tom,že se nemaže olejem ale je to samomazné.Pokud máš dost trpělivosti,podívej se na blog pana Šedého a trochu si počti,je to sice nadlouho,protože tam řeší ledacos a musíš dost hledat....
http://petrsedyabcd.blog.cz/
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od gupa »

Pokud se bavíme o něčem tak do 150W, tak bych řekl, že to pomůže významně, páru bych vyráběl podle jednoho parního vyvíječe co se použil na jízní kolo někdy okolo r.1930. Šlo oto, že to má předehřívák a samotná pára chodí jen v trubičkách, takže ikdyž to někde prdne, nezboří to chalupu.

https://www.youtube.com/watch?v=C1xUOzpJnZw
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
jahodovák
Příspěvky: 1928
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od jahodovák »

gupa píše:Pokud se bavíme o něčem tak do 150W, tak bych řekl, že to pomůže významně, páru bych vyráběl podle jednoho parního vyvíječe co se použil na jízní kolo někdy okolo r.1930. Šlo oto, že to má předehřívák a samotná pára chodí jen v trubičkách, takže ikdyž to někde prdne, nezboří to chalupu.

https://www.youtube.com/watch?v=C1xUOzpJnZw
Výkon je závislý od toho co použiješ jako generátor,mám vyhlídnuto jak tomu říká zesilovač síly,jako generátor se používá elektromotor z elektrokola nebo elektroskutru ,může být i vyřazený,kterému odešly halové sondy a vinutí zůstalo v pořádku podle tlaku páry se mění zdvih a tím i výkon.Pokud se ti to podaří dát do rezonance,výkon prudce naroste a spotřeba páry klesne,toto je z jeho blogu,nějak se nemohu donutit to dodělat.Píst s válcem mám ted už jen zdroj páry a rotační přepínač páry a hurá na to.Hliníkovou trubku jsem koupil ve Feroně,bez problému je možno koupit a cin na píst doporučuje 90 procent cínu,ten se ale hůř schání,klempíři s ním neradi dělají,protože má vyšší bod tání a tak pěkně se neslejvá.Odlejvání je docela zábava a není na tom nic těžkého a výsledek výbornej,jen je třeba dle jeho návodu nejprve pomalu zabíhat bez zátěže,nakonec to má na stránkách popsané,jen se to hůř hledá,řeší se tam kde co..
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od zajo »

tak to jo, ale za předpokladu že to bude hračka pro dospělé k zabití volného času, ale jako cesta k soběstačnosti tak jako slepá cesta.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
jahodovák
Příspěvky: 1928
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od jahodovák »

zajo píše:tak to jo, ale za předpokladu že to bude hračka pro dospělé k zabití volného času, ale jako cesta k soběstačnosti tak jako slepá cesta.
Pokud dokážeš vyrábět páru při vytápění domku tak dostaneš elektřinu téměř zdarma a zbytkem vytápíš .Potom to není hračka ale v zimním období tím pokreješ spotřebu,protože nesvítí moc slunce,samozejmě pokud není třeba topit tak už je slunce dostatek.Ono pokud se s párou správně zachází není nijak nebezpečná jen to chce dodržovat zásady ...Problém v tom je ten,že to chce dohled a častou kontrolu,není to jako elektrocentrála kam naleješ benzím a dokud nedojde tak máš po starosti.Pokud ale topíš dřevem,tak to už smysl dává
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
Uživatelský avatar
zajo
Příspěvky: 146
Registrován: úte kvě 30, 2017 9:29 am

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od zajo »

S rostoucí teplotou jakéhokoli media i vody (páry) rostou i ztráty systému a ve spojení s parním strojem který sám o sobě není s účinnosti na tom zrovna dobře, raději bych šel např. cestou,že malou dieselovou dvouválcovou, vodou chlazenou Kubotou o objemu 400cm3 a výkonu 5KW s adekvátním altíkem nakrmím použitým fryťákem z knajpy a "odpadním" teplem chladicího okruhu a výfuku dovytopím barák, než vyrábět páru pro parní stroj i za cenu katastroficky mizerné účinnosti a obrovských ztrát celého systému.
Panely: 4,665kWp (9poly*275 Wp Winaico)-jih; (6mono*365Wp Sunergy)-východ; Měnič: GoodWe GW3648D-ES; Baterky: LiFePO4 24,0kW 500Ah (10*PylonTech US2000B - 2,4kWh)
jahodovák
Příspěvky: 1928
Registrován: ned dub 02, 2017 3:45 pm
Lokalita: podhůří Orlických hor
Výkon panelů [Wp]: 7500
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od jahodovák »

Asi si nerozumíme,výroba elektřiny je v tomto případě jen doplnková a zbytek páry se využívá k ohřevu,jedině tak to má smysl,je třeba ale s tím počítat a vřadit vyvíječ páry tak aby byl před ohřevem vody,a použitou páru pak předat zpět dud do topné vody nebo boileru,na to netřeba žádný velký vyměník,stačí pár metrů trubky,navíc tím získáš i destilovanou vodu,pokud ji nebudeš vracet zpět do systému.Takže teprve když topíš vyrábíš trochu elektřiny ,pokud máš ale topení na uhlí,nebo automat tak to asi moc jednoduše udělat nepůjde
7,5kWp-
aexpert max 8 kw,power jack 10 kw a cca 45kW LIFE A LION
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od kodl69 »

No to teda nerozumíme, pokud potřebuju 1kW elektřiny z generátoru, tak potřebuju 1.2kW mechanicky a při běžné účinnosti malého parního stroje 10% pak potřebuju minimálně 12kW tepla , a kam to teplo jako budu dávat, když moje denní spotřeba elektriky je okolo 10kWh? 120kWh tepla do baráku a boileru nacpu při mrazech tak za 3 dni... Navíc se nedá předpokládat zcela automatický bezobslužný chod, a dělat kvůli pár watům celodenně strojníka mi taky nepřijde dobrej nápad. V tomhle jedině peltier, je bezobslužnej a jediná podstatná vada je cena a problémy s přenosem tepla z kotle při teplotě okolo 300°C. Pak by se dalo využívat výrobu elektriky jako "bonus" k topení.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

kodl69 píše:No to teda nerozumíme, pokud potřebuju 1kW elektřiny z generátoru, tak potřebuju 1.2kW mechanicky a při běžné účinnosti malého parního stroje 10% pak potřebuju minimálně 12kW tepla , a kam to teplo jako budu dávat, když moje denní spotřeba elektriky je okolo 10kWh? 120kWh tepla do baráku a boileru nacpu při mrazech tak za 3 dni... Navíc se nedá předpokládat zcela automatický bezobslužný chod, a dělat kvůli pár watům celodenně strojníka mi taky nepřijde dobrej nápad. V tomhle jedině peltier, je bezobslužnej a jediná podstatná vada je cena a problémy s přenosem tepla z kotle při teplotě okolo 300°C. Pak by se dalo využívat výrobu elektriky jako "bonus" k topení.
A těch 10kWh máš každý den? Kam to utíká?

Jinak tady se nikdo nebaví o tom, že by chtěl parní stroj jako jediný zdroj energie. To je blbost. Je to jako doplněk na to období, kdy panely nedávají dostatek - zima. V zimě (aspoň někdo) stejně topí, takže i kdyby se ti povedlo proměnit 10%, tak je to dostačující. Ale ve výsledku se dostaneš na lepší účinnost, protože se tam započítává i účinnost kotle, který by byl stejně účinný ať topím do vody nebo vyrábím páru (ano, budou tam nějaká procenta rozdíl).

A o co se nemusíš starat? Parní stroj může být stejně údržbový jako jiný zdroj elektřiny. Tedy pokud se připojíš do sítě, tak nemáš žádnou práci, ale tak o tom to fórum tady není. A pokud vymyslíš jakýkoliv jiný případ, tak to nějakou tu obsluhu obnáší. Za mě je parní stroj celkem bezúdržbový. Pokud se bude dobře mazat (a mazat se dá automaticky), tak se tam nic nekazí.

A peltier? Už jsi tady viděl něco funkčního? Je pravda, že ani parní stroj tu zatím nikdo nedokončil. Ale u peltiera mám problém s výdržností. Sem tam se mluví o tom, časem klesá účinnost a mě by zajímalo, jak je to rychlé a drastické. Jinak jsem také pro, pokud peltier vydrží alespoň 25 let a stál 1/10 toho co teď, tak bych do toho klidně šel. Jenže ta účinnost je s parním strojem prašť jako uhoď, protože peltier někdy ani těch 10% nedosáhne. Zatím u toho parního stroje je vidina 10% celkem reálná.

Každopádně by mě právě třeba u toho peltiera zajímalo nějaké čerpatelné médium, které se nevaří při 300 stupních (ano, ideální by byl asi sodík, ale to je o stupeň nebezpečnější než parní stroj) či jak ohlídat teplotu když je to položené na kamnech tak, aby nepřesáhla maximální povolenou u daného peltiera. Protože tu teplotu přesáhneš jen jednou. Někdy vícekrát, ale z každým přesáhnutím ten článek dostane na prdel a upadá mu drasticky účinnost.

Co bych chtěl zkusit, tak na teplou stranu použít glycerol. Ten má bod varu 290 stupňů a pod nějakým menším tlakem by těch 300 stupňů mohl vydržet a oproti olejům má lepší měrné teplo. Ale to by bylo na pokus. ;) Protože nejideálnější by bylo použít články s maximální povolenou teplotou 320 stupňů a držet na druhé straně 50 stupňů, tak by se dal udělat rozdíl 250 stupňů a to už by bylo trochu energie. Otázka, jestli to je možné přes tak malou plochu vůbec protlačit. :/

Pokud by peltier stál 1/10 toho co stojí teď, tak by to asi stálo za úvahu. Ale teď kdyby jsi si udělal 100W generátor, tak na to padne tak cca 10 000 Kč a stačí to jednou přehnat s teplotou a je to celé v ... . :/

U parního stroje nemáš nic, co by s časem stárlo. Ano, pokud nebudeš pořádně mazat, tak jednou za čas vyměníš ložiska, ale to je investice pár stokorun. A s trochou hraní a automatizace ten parní stroj bude bručet léta bez nějakého zásahu a bude tlačit do *batt* co se dá. A stejně má člověk pořád na střeše ::pv:: a ty také něco vyrobí, takže tak.

Jediné co mě trápí je jak ho vyrobit bez nějakých složitých nástrojů a přístrojů. A pak jestli existuje nějaký hořák na štěpku ideálně do 10kW maximálního výkonu, který by se použil v kotli na páru. Pak by to celé šlo naprosto zautomatizovat.

Za mě je oboje cesta. Peltier má výhodu celkem jednoduchého složení. Prostě nakoupíš články, uděláš nějaký výměník a je hotovo. Parní stroj mi zase přijde jako lepší z dlouhodobějšího hlediska. Když se něco pokazí, tak si to většinou člověk opraví operativně sám. U článků bude závislý na někom dalším kdo mu je dodá.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od 8milan8 »

jahodovák píše:...Pokud se použitá pára použije na ohřev vody nebo na topení,tak je výroba proudu smysluplná.Samozřejmě tímto se nevybuduje soběstačnost ale je možno alespon trochu dobít akumulátory.Až pokročím dál a vyrobené použiju,rád se s váma podělím o zkušenosti,hezký podvečer
Super! Mluvíš mi z duše. Když už člověk stejně musí topit, tak si trochu ukrást té energie a vyrobit nějakou tu kilowatu za to stojí. :yes: Hlavně když je v zimě tak *cloud* :roll:

Držím palce a těším se na případné výsledky! :celebrate3:
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od kodl69 »

10kWh není moc, stačí 1x pračka (1.6-2kWh), 2x myčka (2x2kwh), něco vaření a už zbejvají jenom cca 2kWh na všechno ostatní, jenom blbej domácí vrátnej, wifi, PC, a osvětlení půlky domu je přes zimu 1.5kWh za den. Ono je něco jinýho bydlet sám, jíst v restauraci a prádlo si nechat vyprat, oproti 5-ti členné rodině s malejma dětma. A to bych řekl, že ta spotřeba je celkem minimalizovaná, někteří mají i dvojnásobek, a to vaří a ohřívají vodu plynem, a ten ke mně nesmí do baráku, protože vybuchuje...
Bezobslužnej parní stroj... no tak to jestli se ti povede, že se mu budeš věnovat hodinu za na vyrobenou kilowathodinu tak budeš úspěšnej řešitel..
Na přenos tepla se taky dá použít roztavenej kov, třeba cín, olovo nebo slitiny, zubový čerpadlo na cín je běžná věc v aparátu na pájení vlnou. Akorát trubky by musely být nerezový, protože měď by se v tom cínu rozpustila.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: Dřevoplyn, Peltierův článek, Stirlingův motor, Parní str

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
možná ani nevíte, že malá fabrika u nás vyrábí Stirlingovy motory o výkonu
až do desítek kW. Stránky mají v angličtině, protože to kupují zákazníci jen ze zahraničí.
Ale pokud kliknete na kontakt, vidíte malou strojírenskou firmu v Jihomoravském kraji.
http://www.concentrating.eu/
Technologii výroby mají tedy zvládnutou.No jen ta cena je pro našince nějak vyšší.
Teplo berou ze sluníčka, ale stejně tak by to teplo šlo brát i z jiného zdroje , třeba ten kotel.
Jednou jsem jel kolem a bylo to v provozu. V ohnisku paraboly byl malý obláček jako by
páry a zvuk jako z tlumeného kompresoru.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek