Pomoc s jištěním ostrovního systému

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
Linspir
Příspěvky: 4
Registrován: pon črc 20, 2015 7:59 am

Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od Linspir »

Zdravím,

plánuju projekt menšího ostrovního systému (detail na obrázku) s 10-ti FV panely o celkovém výkonu 1500 Wp. Bohužel nemám žádné velké zkušenosti s tím jak ostrovní systémy jistit, a proto jsem Vás chtěl požádat o radu. Jak tento systém jistit? Jsou vhodnější pojistky nebo jističe?

Všem Vám mockrát děkuju za rady a Váš čas
Přílohy
dotaz.png
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od PavelR »

Neni toho olova nejak malo? kdyz uvazim dlouhodobe vyuzitelnou kapacitu ....
Linspir
Příspěvky: 4
Registrován: pon črc 20, 2015 7:59 am

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od Linspir »

Možná jsem to měl uvést hned, systém bude provozovaný na rybářské chatě, která je navštěvována především od března do října a to na hlavně na víkendy. Takže je to obýváný max. 4 dny v týdnu, což myslím, že by mohlo stačit. Když k tomu uvážím, že největší příkon který bude napájen budou dvě čerpadla pro TUV, ale taky je možné, že se pletu jak jsem psal nemám moc zkušeností.
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od honzaL »

Zdravím.

Bývá zvykem dávat k panelům pojistkový odpojovač s nominální hodnotou 1,2x Imax, dalo by se to asi použít i místo svorkovnic.
Otázka jištění proti přepětí zívisí na poloze objektu, poloze panelů na objektu a pravděpodobnosti úderu blesku, délky vedení a pod. Je to otázka ceny ochrany a ceny chráněného zařízení. Asi jedna přepěťová ochrana mezi panely a regulátor by se snesla za drobnou tisícikorunu či dvě. Chce to zvolit vhodné napětí a zajistit dobrou zem, což u chaty nemusí být jednoduché.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od kodl69 »

trochu bych se zamyslel nad průřezy vodičů a jejich délkami. Měnič 800VA na 48V bude brát cca 16A, takže pojistka 32A by měla stačit, ale co úbytek napětí na kabelech, při nízkém napětí je to obzvlášť poznat, na 12V se to tady nedávno probíralo. Prostě ohmův zákon a kalkulačka stačí, 1m vodiče CY 1mm2 průřezu má 0,017 Ohmu (6mm2 /6, tj 0,0028 Ohm)
a délku je potřeba počítat tam i zpět. Rozumný úbytek napětí při jmen. proudu je do 4 procent. Pak je potřeba taky počítat cca 5A/mm2 kvůli jištění a oteplení vodičů, raděj méně.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od PavelR »

Linspir píše:Možná jsem to měl uvést hned, systém bude provozovaný na rybářské chatě, která je navštěvována především od března do října a to na hlavně na víkendy. Takže je to obýváný max. 4 dny v týdnu, což myslím, že by mohlo stačit. Když k tomu uvážím, že největší příkon který bude napájen budou dvě čerpadla pro TUV, ale taky je možné, že se pletu jak jsem psal nemám moc zkušeností.

Rezim provozu je jeda vec. Ale dulezite je kolik energie se vyuzije primo ze slunce a jaky je ocekavany vyuiziti aku.
Pokud uvazim hloubku cyklu u volova 20% tak to neni z 230Ah zrovna moc. Zalezi co se tam v noci deje.
Linspir
Příspěvky: 4
Registrován: pon črc 20, 2015 7:59 am

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od Linspir »

Všem Vám mockrát děkuju za rady, omlouvám se byl jsem pracovně vytížený, tak jsem sem nestíhal psát reakce. PavelR děkuji Vám já trouba si nevšiml, že jsem v CADU nenapsal k bateriím 4x. Kodl69 já jsem si právě myslel (znám kdo myslí hov*o ví), že když zvolím průřez 6mm2 namísto 4mm2 tak to bude na úbytky napětí OK, jestli byste my mohl nějak přiblížit v čem mám chybu? Jinak jsem na systému udělal nějaké změny tou největší je odstranění vývodu 12V a zesílení měniče (z 800VA na 3000VA) viz. obrázek. Dále jsem doplnil systém o jištění (prozatím bez přepěťových ochran), snažil jsem se to vymyslet dle Vašich rad a selského rozumu, tak bych Vás chtěl ještě jednou poprosit jestli byste měli čas a hodili po systému očkem jestli jsem neudělal někde nějakou chybu?

Všem Vám děkuji za rady
Přílohy
dotaz 2.pdf
(175.05 KiB) Staženo 204 x
Linspir
Příspěvky: 4
Registrován: pon črc 20, 2015 7:59 am

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od Linspir »

Doladil jsem průřezy a hodnoty jištění.
Přílohy
OSv_2.pdf
(220.7 KiB) Staženo 256 x
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od honzaL »

Linspir píše:Doladil jsem průřezy a hodnoty jištění.
Jen 2 postřehy. Jeden panel má Isc 2,62A deset panelů 23A - já bych počítal spíše těch 26A.
Naopak měnič AC/DC má na straně DC výpočtový proud 135A ve skutečnosti to bude špičkový proud po dobu několika vteřin.
Při 3000VA a 50V baterie bude maximální proud cca 60A. Průřezy kabelů se mi zdají být vpořádku.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od kodl69 »

celkem dobrý, akorát pojistka 10A pro panel 2,6A Isc, stačila by 4A.... Za mě, bych uzemnil - pól a ušetřil polovinu pojistek(a taky ztrát na nich), za ušetřený peníze bych koupil aspoň přepěťovku od citelu k panelům...
má ten victron možnost připojení napětí pro měření přímo z baterie? pokud ne, bude ti předčasně ukončovat nabíjení, takže to asi udělej taky z 35mm2, pokud to vstřebají svorky victronu a pojistkový odpojovače (z tohodle důvodu používám u baterek nožovky PN000)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 546
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od ResHacker »

Nechce se mi zakládat zbytečně nové téma, tak se zeptám tu: Jde mi o jištění ostrovu na dřevěné chatě s hromosvodem a 3f přípojkou z DS.

1) Je bezpodmínečně nutné, abych pro svoji FVE řešil samostatné zemění (zemnící tyče a kabel do rozvaděče)? Nebo se stačí připojit k rozvaděčovému PENu?

2) Od panelů k regulátoru mám cca 15m 16mm2 kabelu, těsně před regl připojím odpovídající ss přepěťovky od Salteku. Stejně tak, pokud chci chránit i panely, tuším že by měl vodič tohoto průřezu jít na střechu a chránit i přímo panely přes další obdobné DC přepěťovky v jejich rozvaděči. Na straně u regulátoru budu mít 16A DC jističe, ty by měly být předpokládám za přepěťovkou směrem k panelům tak, aby fungovala a chránila i v případě jejich vypnutí....?

3) Jakou přepěťovku použít za měničem? Stačí nějaká typu C? Kam dát jističe z výstupu měniče? Předpokládám mezi měnič a přepěťovku tak, aby když zabere, tak měnič neposlala přímo do země a nemohlo dojít k jeho poškození a jen to shodilo jistič..?

Která další místa bych případně měl jistit?

Díky za všechny rady a postřehy!!
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od tomas »

Máme pouze jednu Zemi a proto je i jen jeden zemí potenciál. Vytvářet na Zemi různé oddělené zemní potenciály způsobuje problémy, rozdíly potenciálů a poškození elektroniky která je mezi těmito "zeměmi", hlavně při úderu blesku v okolí nebo oddělené sítě s jiným zemním potenciálem.

Na přepěťovce bývá uvedeno jaké maximální předjištění musí mít. Například Citel má 160A, zvládne tedy svést přepětí které vyvolá proud až 160A. Pokud má zdroj nižší jištění než uvedený proud na přepěťovce nebo takový proud vůbec není schopen dodat, tak se přepěťovka nejistí. Snižovalo by to ochrannou úroveň, a investice do drahé přepěťovky která dokáže svést velké proudy by ztrácela na významu. To by jste si tam potom mohl dát rovnou malé varistory za cca 10Kč a efekt by byl stejný.

Omlouvám se, špatně jsem to pochopil. Jistič na výstupu z měniče ještě před přepěťovkou je vhodný. Otázka je jestli měnič ten jistič bude schopný vůbec vybavit, jestli dodá takový proud po dostatečně dlouhou dobu a jestli ochrana v měniči nebo pukání FETů nebude rychlejší. Jestli ten jistič bude mít nějaký význam, když ho měnič stejně nevybaví.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od kodl69 »

je bezpodmínečně nutné abys měl uzemnění a to spojený s PEN instalace, to je snad samozřejmost. Už se to tady řešilo mockrát, tady jsou i obrázky:
https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... =40#p29970
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od shuty »

Ahojte, mam mensi problem v mojom ostrove a to ze mi nevypinaju istice. Od baterky k menicu mam na + kabli 100a DC istic a na vystupe z menica na L 10A AC istic. DC napatie 24V. chcel som to mat dimenzovane na cca 2,5kW. Vcera som mal konecne cas a zapojil fen aj ohrievac, Powerjack ukazoval ak si dobre pamatam 2700W a 12A. ani DC ani AC istic nezareagoval, napatie na baterii kleslo pri zatazi pod 24V. Nevie prosim niekto preco ani jeden istic nevypol?
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•
rva
Příspěvky: 3523
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od rva »

Jistič není nějaká přesná součástka, která při mírném překročení proudu okamžitě zareaguje. To by stál násobně více. A obvykle je zbytečné, aby tak reagoval. Podívej se na charakteristiku http://oenergetice.cz/elektrina/elektri ... ti-jistic/ typického jističe a uvidíš, jak rychle při jakém násobku jmenovitého proud se vybaví.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od kodl69 »

A doplním, podle charakteristiky je taky patrné, za jaký čas vypne při přetížení 20 procent - odhaduju to na hodiny... Dokonce se u jističů udává jmenovitý nevypínací proud, a ten je obvykle 1.15 In, takže 115A příp. 11.5A.
Naopak elektronická ochrana v měniči reaguje na přetížení rychle, jistič obvykle nestačí vybavit.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
shuty
Příspěvky: 706
Registrován: ned úno 05, 2017 7:21 pm

Re: Pomoc s jištěním ostrovního systému

Příspěvek od shuty »

Aha tak. Moc dobre sa v tomto neorientujem tak dakujem za objasnenie.
**********
•MPP Solar PIP-5048MK•3.69kWp•18kWh LiFePo4•

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek