Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je ned pro 16, 2018 2:28 am

Skutečné zkušenosti s měniči

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Předchozí

Re: Skutečné zkušenosti s měniči

Příspěvekod youda » úte srp 21, 2018 11:31 am

marko250 píše:Zkus tu účinnost i s větší zátěží,postupně jim nalož,nebo jeď jen s jedním do maxima.

Jasně marko250, až bude vhodná příležitost, vyzkouším i pořádné zátěže.
Včera odpoledne mi jel bojler (AC), pračka a do toho se žehlilo u TV. "User experience" tedy zatím stejná jako s DS. Určitě to ale bude chtít nějaké exaktnější měření.

marko250 píše:To jsou údaje ,které hodně pomůžou ostatním při výběru,díky.Zatím to zvládá bravůrně jen Studer.

Popravdě, InfiniSolar není produkt, který bych mohl doporučit průměrnému malo-solárníkovi. Obzvláště, pokud řeší i ekonomickou stránku věci. Ta krabice je sice levná na pořízení a umí toho strašně moc (paralelní provoz, offgrid, přisosávací hybrid s limiterem, UPS režim atd.), ale v reálu je k ní potřeba dokoupit desítky panelů a desítky kWh baterek. To prostě není pro každého.

Nechci aby to vyznělo, že snad Infini pomlouvám. Já jsem zatím spokojen a těším se na bádání. Chci prostě podávat pravdivé informace, protože to co fakt nemám rád je, když tu někdo s ušmudlaným 1200W měničem a olověnou baterkou tvrdí, jak mu to utáhne cokoliv, vlastní spotřeba s malou zátěží je 7W a ovládací software je super-špica. Prostě když píšu report, tak plusy i mínusy, aby se z toho ostatní opravdu mohli poučit.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: http://youda.mypower.cz
youda

Příspěvekod youda » úte srp 21, 2018 5:45 pm

marko250,
jak sis přál, vyzkoušel jsem nějaký větší AC výkon:

2x InfiniSolar Plus 5KW v paralelním zapojení:
Untitled.png

Postupně jsem pozapínal několik zón elektrického podlahového topení, přidal horkovzdušnou troubu a navrch ještě rychlovarnou konvici. Udělalo to 10.640W. Přiznám se, že naložit tomu ještě víc jsem měl strach, takže jsem to takto nechal běžet jen 4 minuty, a to od 18:06 do 18:10. Jestli by to vydrželo déle netuším, jelikož se mi v kalhotech začaly hromadit bobky.
PS: Na 230V AC v tu chvíli elektroměr ukazoval 46.5 Ampér.

Do mého výzkumnického notýsku si tedy můžu zapsat, že co se týče maximálního výkonu, tak v případe InfiniSolar Plus 5KW nám pan číňan nelhal a maximální výkon v datasheetu tedy není nutné dělit dvěma, tak jak je to u čínských výrobků jinak zvykem.

Datasheet: http://www.voltronicpower.com/oCart2/fi ... lar_DS.pdf
youda

Příspěvekod marko250 » úte srp 21, 2018 11:12 pm

Super že to dají a ta účinnost?
JZ-50°/20xChaori<dává 5360W>,JV-90°/12xJinkoSolar<davá2750W>,MakeSkyBlue <60A>, Midnite Classic 150<89A>,baterka 58.4VDC LFP4/370A+Li-ion/300A<uloží 35kWh>,měnič PJ 10 kW<dává stále 8600W>
marko250

Příspěvekod youda » stř srp 22, 2018 6:05 am

Ahoj Marko,

Během testu jsem si poznačil tato čísla:
Výstup
AC 230V = 10.641W
Celkem = 10.641W

Vstup
Inf1FV1 = 2.044W
Inf2FV2 = 1.121W
Ubat x Ibat = 53,2V x 158A = 8.406W
Celkem = 11.571

10.641W / 11.571W = 92%

Pozor, účinnost bude určitě proměnlivá vzhledem k tomu, jaký bude v tu danou chvíli poměr energie tahané z baterií vs z FV. Interní sběrnice infini je totiž postavena na high-voltage a má lepší účinnost při okamžité spotřebě energie z FV. Baterka je k tomu vlastně přilepená z boku, přes interní DC-DC konvertor. A spotřeba z baterie má účinnost horší.

Až bude vhodná příležitost, vezmu zátěž třeba 6kW po dobu půl hodiny. Ideálně když bude obloha zcela bez mráčku, aby se čísla vůbec nehýbala. Při výše uvedeném 4 minutovém testu je, dle mého názoru, chyba měření příliš veliká a výsledek je tak vlastně pouze orientační - účinnost cca 90%

PS: Drtivá většina zátěže měla odporový charakter, jen cca 500W kapacitní charakter. V tomto případě tedy snad lze mnou provedený zjednodušený výpočet považovat za přijatelný postup.
youda

Příspěvekod tomas » stř srp 22, 2018 11:37 am

To napětí 53,2V jsi měřil na svorkách měniče? Při 158A už mají docela velký vliv úbytky napětí na kabelech i pojistkách. BMS v akumulátoru bych to napětí nevěřil.
Dále je to přesně jak píšeš. Infini prioritně a s velkou účinností pokrývá spotřebu, to co jde přes baterku 48V je s horší účinností a výsledek závisí na vzájemném poměru těchto energetických toků.
Infini má největší účinnost když pracuje bez akumulátoru a obousměrný DC/DC měnič/nabíječ je vypnutý. Ten 48V aku. tu účinnost dost zhoršuje.
Studer to vyhrává pouze v noci na vlastní spotřebě, ale v celkovém toku aktuálně vyráběné a spotřebovávané energie: panely - regulátor - 48Vdc - měnič 230Vac nemá šanci.
tomas

Příspěvekod kybos » stř srp 22, 2018 12:11 pm

youda píše:
Pozor, účinnost bude určitě proměnlivá vzhledem k tomu, jaký bude v tu danou chvíli poměr energie tahané z baterií vs z FV. Interní sběrnice infini je totiž postavena na high-voltage a má lepší účinnost při okamžité spotřebě energie z FV. Baterka je k tomu vlastně přilepená z boku, přes interní DC-DC konvertor. A spotřeba z baterie má účinnost horší.

Aby dalo měření nějaké hodnoty, které by vypovídaly lépe o vlastnostech měniče, bylo by vhodnější oba energetické režimy změřit samostatně. Tedy zvlášť třeba v noci režim na baterie a samostatně kolem poledne v provozu při odpojené baterii (pokud je to možné).
7,5 kWp poly +3x Tristar MPPT60 (>30 MWh) + 48V VRLA 540 Ah + LiFePO 300 Ah + UPS 6kW
kybos

Příspěvekod youda » čtv srp 23, 2018 3:33 pm

Napětí 53,2V repotovaly oba Infini přes RS232.
Proud 158A reportovala BMS. (Infini reportovaly o pár Ampér menší proud, protože naschvál kecají.)

Režim jen na baterie změřím snadno, jen nevím jestli se mi chce týrat zbytečně AKU proudem skoro 200A po celou dobu potřebnou k měření. Režim jen PV by šel změřit v režimu Ongrid (hybridní režim), ale ten já nepoužívám.

Pro mne osobně jsou asi důležité dva údaje - že se z toho dá vytáhnou těch 10kW, když by náhodou bylo potřeba. A že v noci, s tím mým typickým zatížením domácí havětí, to žere jako kyselina.
youda

Předchozí

Zpět na DC-AC měniče, střídače, invertory