FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od solárník »

Jestli vidim dobre tak tam ale neco vede pryc z +5V arduina - co to je? Nebo jsou to jen GND piny?

Věc druhá - vidím, že na analog je zapojená destička s odporovými děliči patrně na měření napětí. Pokud při vypnutí 2kW některé z měřených napětí vykmitne i na msec podstatně přes 5V, tak se to opravdu zasekne (v lepším případě). To může klidně nastávat. Doporučuji tam dát k odporovému děliči ještě kondenzátory na zem, zmenší i šum měřených hodnot. Nevím, jaké mají hodnoty ty odpory v děliči, ale klidně kondenzátory větší 1uF i 10uF by měly mít rozumnou časovou konstantu a zabránit špičkám (a nezpomalit významně měření). S tím souvisí i to, že ten měřený obvod analogem má společnou zem s arduinem, která při velkých proudových rázech v obvodu může plavat o stovky mV...
Naposledy upravil(a) solárník dne čtv bře 09, 2017 11:16 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Ďakujem za radu, ten osciloskop poznám, problém nebude ani tak so zvukovkou, mám ich niekoľko
dokonca na 192 kHz - LineIn 100 mV, problém je s tou dierovanou PCB, potenciometrami, káblami,
pájkovaním etc.

Som čakal skor to, že mi niekto napíše, že aké má relé a aký zdroj či DC/DC menič používa
na Arduino Uin a napájanie relé a objednal by som to z Číny a problém by bol vyriešený.

Keďže ide o dosť sporadicky sa objavujúci problém, može sa stať že sa aj 10 dní nič nestane.

Áno, ten MeanWell aj Victron sú napojené na Pb + LiFe, ktoré sú cez deň pri nabíjaní, ako
aj spínaní prebytkov spojené cez 3 x 63 A istič, MeanWell je napojený na zbernicu, ktorá
je napojená na Pb + výstupy troch EpSolar Tracerov 40 A a k tomu je cez 2 x 50 mm2,
cca. 1 m napojený LiFE battery bank.

Takže tam dať 4 kondíky na ten odporový delič ? + na vstupy na analog piny a - na GND ?

Aké sú potom vhodné odpory do deličov, ak merám 4 x LiFE cca. od 2 V do 14.4 V, s tým, aby
to nespálilo nejaký merací obvod Arduina, ak nastane prekmit ?

Alebo je lepšie merať len jedným nap. deličom, ako v tomto videu ?
https://www.youtube.com/watch?v=4pzvR_X_Zpk
https://www.youtube.com/watch?v=sEU6fvdM0jk&t=336s
Naposledy upravil(a) rottenkiwi dne čtv bře 09, 2017 11:25 pm, celkem upraveno 1 x.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od solárník »

Ja to mam tak ze mam odporovy delic, pak 10uF kondenzator na zem (- na GND, pokud mas elektrolyt, ja mam X7R keramiku, ta neni polarizovana) a pak jeste odpor 1k na analog pin.

Stepdown na napajeni arduina mam ten, co jsi posilal link (vetsinou levne z robotstore.cz).

Relay desku mam z denkovi.com
https://denkovi.com/relay-board-12v-8-c ... no-pic-avr
ovsem ta nema oddelovaci optocleny, jen tranzistorove oddeleni, ale i tak funguje spolehlive.

Spinam s tim sice 1,5 kW sitove stridace, ale ne stykacem silnoproudou cast ale odpinam tim relatkem napajeni jejich procesoru, coz je daleko bezpecnejsi a zpusobuje pomale nabihani.

EDIT tu rele desku napajim primo z baterie - vydrzi az 16V bez problemu
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Tak som doma našiel 4.7 uF 50 V elyty, tak som ich tam dal 4 ks, jeden na každý delič
napatia, tak uvidíme v najbližších dňoch, ako sa to bude správať.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Tak aj dnes to seklo, ale neseklo Arduino, ergo stykače ďalej spínali prebytky, ale seklo
ten Eth. Shield., takže som nevidel napatia a stavy relé cez HTML cez LAN.

Ako to že Ar. Mega beží ďalej, ale padne len Eth. Shield ?

Ak tento stav detegujem, ako potom resetnúť Eth. Shield, bez resetu Arduina ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od solárník »

Má to čip Wiznet 5100? Ten pokud vím samostatný reset nemá. Když vysuneš a opět zasuneš LAN tak se to nevzpamatuje?

To možná začíná vypadat na tu variantu s přepětím po LAN (tedy špička může být v napájení protizařízení LAN) nebo tedy když se podívám na tvou fotku, tak ten eth shield je dost nechutně zasviněný nějakým prachem. Pak při vyšší rel. vlhkosti bych se vůbec nedivil kdyby se to sekalo samo o sobě - může tam nastávat svod.
kodl69
Příspěvky: 7402
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od kodl69 »

podobnou věc jsem řešil taky, a jediná možnost je ping http://playground.arduino.cc/Code/ICMPPing na nějakou "vždy živou" adresu, a když je adresa nedostupná, tak reset - ten jsem dělal tak, že mám nastavený watchdog na 8s prostě se nastaví delay 10s Asi by to šlo i jednodušej, ale netuším jak..
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Watchdog som chcel, ale tam mi beží čas na tom Arduine a ak ho resetnem, tak je čas v řiti. :)

No ale aj ďalšie Eth. Shieldy su od 2-ročného prachu a idú 2 roky bez seknutia.

Zajtra vyskúšam iné napájanie, oddelené úplne od napatie LiFe, na ktorom je menič.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Takže som sa dočítal, že tieto Eth. Shieldy s odporom 49R9 pri RJ45 konektore sú OK.
A naozaj, tie čo majú u mňa 49R9 idú OK a ešte nikdy sa nezasekli.
https://www.arduino.cc/en/uploads/Main/ ... _Front.jpg

No ale problémové sú tieto, čo mám aj ja na LiFe baterkách. S odporom, 510 ohmov, označený ako 511.
Máte aj vy túto koreláciu, že s odporom 49r9 idú OK a s 511 sekajú ?
Přílohy
w5100_511.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Dnes sa mi podarilo dosiahnuť z panelov 3 000 000 Wh. :) Trvalo to 26 mesiacov.
Celkovo to na AC strane robí : 1078 + 133 + 715 = 1926 kWh.
Účinnosť FVE kde je 20 kWh Pb a 3 kWh LiFE vychádza na: 64,2 %.

Od zakúpenia meniča Victron je účinnosť FVE : 74,88 %.
Sebestačnosť od zakúpenia Victornu je : 73,56 %.

Okrem toho od včera pre kamoša testujem MPPT regl. SRNE ML2430 a som milo prekvapený,
že ako presne merá prúd a ako rýchlo si vie poradiť s niekoľkými "hrbmi" pri čiastočnom tienení.
Přílohy
3000_kWh_DC.png
3000_kWh_monthly.png
SRNE_30A.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Ronn
Příspěvky: 266
Registrován: pon úno 08, 2016 2:09 pm
Bydliště: Ondřejov

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od Ronn »

rottenkiwi píše:Kde v baterkárni resp. pri nabíjačkách a meničoch umiestniť tento hasiaci prístroj ?
Já to mám nad předmětem, u kterého očekávám požár... 1x měnič; 1x rozvaděč; 1x odpojovače. Spíná to teplota 65C +...

Když ti to bouchne, dá se to vysát vysavačem... ;)

Taky je můžeš mít připravený na chodbě a v případě požáru je můžeš vhazovat přímo do ohniska... V tomto usecase je dobré se vybavit: http://www.vyzbrojna.cz/cz/2504/409/spi ... allet.html :lol:

Ronny
FVE01 - 3,9kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => Fronius IG Plus 5kW => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA<=>48V 550Ah LiFePO4 <= FVE2 SmartSolar RS 450/200 <= 15,6kWp Jolywood 390
FVE03 - 9,75kWp JolyWood 390 (JJZ 230°/43°sklon) => SolarEdge1 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
FVE04 - 9,75kWp JolyWood 390 (SVV 80°/43°sklon) => SolarEdge2 => AC-OUT 3xMultiplus 5000VA
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

V utorok neďaleko od nás, cca. 90 m udrel do objektu chráneného hromozvodom blesk.
Majú zničenú časť elektroinštalácie, lebo to je ešte bez zvodičov prepatia.

Ja som nebol doma, ale pred odchodom som vypol všetky ističe a vytiahol všetky
prívody z trackerov, lebo to mám cez zásuvky 32 A / 400 V - 5 kolík.
Ostatné prívody z panelov ostali na zvodičoch prep. Citel.

Skontroloval som zvodiče, ale sú OK. Jedine čo sa stalo bolo to, že mi resetlo server,
ktorý bol napojený na Victron, ale nič nie je poškodené.

Na tom grafe vľavo dole vidíte ostrý zlom, keby boli panely odpojené.
Takže čím skor ešte musím poriešiť prepeťovky na DC stranu, ako aj
prep. na AC výstupy meničov, dúfam že to do mesiaca stihnem.
Přílohy
blesk_04042017.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Urobil som dnes časozberné video, od 5:25 do 8:45, t.j. začiatok cca. pol hodiny pred východom
Slnka. Na budíkoch možete sledovať ako výkon a napatie PV korešponduje so zatienenením panelov.

Ďalšie 4 panely sa flákajú, lebo nie sú na trackeroch, ale pevne na azimut 220 a tak
na ne začína lepšie svietiť až okolo 10:00.

Škoda že som musel často meniť baterky, lebo bolo 0 *C, tak je to také rozhádzané.
https://www.youtube.com/watch?v=sDlGfGbklEE
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Chcel by som si opraviť menič, ktorý mi tu roky stojí, ale potrebujem riadiacu dosku,
vnútorný malý fan a niekoľko malých a veľkých FET-ov. Mohli by ste mi poradi´t, kde
nájsť za ne náhradu ?
Přílohy
fet_small.jpg
fet_big.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od PavelR »

http://www.tme.eu/cz/Document/67ad71e39 ... 50-DTE.pdf

http://www.tme.eu/cz/Document/b63d47786 ... 1405zs.pdf

napriklad. Akurat u toho nizkonapetovyho jsem nenasel nic co ma tak nizky Qg.
kyocera
Příspěvky: 1224
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
obrazně řečeno, místo chycení ryby a předání Vám
hotového úlovku – tedy ryby, naučím Vás chytat ryby.
Vrchní číselný kod z tranzistoru dáte do vyhledávače a ukáže se Vám soubor pdf, kde
jsou katalogové údaje Vašeho tranzistoru. Všimnete si hlavních údajů, jako
jsou napětí, proud a Rdson
To je odpor v sepnutém stavu tranzistoru. Pak hledáte např. v katalogu TME
údaje, aby měly co nejvíce shodu. Přičemž napětí a proud mohou být stejné nebo
i trochu větší než jsou původní hodnoty a odpor v sepnutém stavu může být i trochu
menší, když není stejný.
Obrazně řečeno, někomu chytat ryby a předávat úlovek nemusí se setkat vždy s vděkem.
Ještě někdo nakonec ohrne nos a řekne ,že chycená ryba je moc šupinatá, nebo málo
lesklá atd. Věřím, že můj návod v obecné rovině oceníte i když jsem už dříve napsal, že
Vám radit nebudu. Problém Vašeho zařízení může být také i v tom, že je tam další závada, která
Vám nové tranzistory opět odpálí. Při takových opravách Vám může jít o život, pokud
nemáte dostatečné znalosti a můžete si způsobit úraz elektrickým napětím a proudem.
Pokud máte dostatečné znalosti a úraz elektrickým napětím, které je často životu
nebezpečné Vám nehrozí, máte šanci se vlastním studiem a vlastní prací sám hodně
naučit.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od PavelR »

dulezitych hodnot je vice
kyocera
Příspěvky: 1224
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od kyocera »

Pavel IR : Já vím že je jich více, ale nové tranzistory umí více parametrů splnit snadněji
jako měly původní tranzistory, protože technologie výroby postoupila.
Když jste více parametrů nakousnul, tak zkuste sám těchto více parametrů trochu rozepsat a po lopatě
vysvětlit , atˇse lovit ryby naučí nejenom kiwi, ale každý kdo na toto téma náhodou narazí.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od FRSO »

rottenkiwi píše:Chcel by som si opraviť menič, ktorý mi tu roky stojí, ale potrebujem riadiacu dosku,
vnútorný malý fan a niekoľko malých a veľkých FET-ov. Mohli by ste mi poradi´t, kde
nájsť za ne náhradu ?
Ten malý je N-Fet má parametry VDSS 60V, ID=110A, RDS(ON) 0,008Ohm, ten větší je taky N-Fett, VDSS 500V, ID=25A, RDS(ON) 0,18 Ohm, dle těchto údajů najdeš podobné, nebo stejné typy fettů třeba na TME, GME, SOS, EBAY, VDSS může být vyšší, ID taky, RDS stejné nebo menší. :yes:
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od PavelR »

jeste bych daval pozor na total Qg - naboj hradla. Pokud je totiz vice tranzistoru paralelne na jednom buzeni tak to muze delat neplechu v extremnim pripade bum. Vlastni zkusenost.
kyocera: nejsem odbornik na fety jen jsem podotkl ze aspon ten naboj by mel odpovidat nebo byt mensi.
pokud se tim nekdo chce zabyvat tak at si pogugli millerovu kapacitu.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek