FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od jarinox »

rottenkiwi píše:Máte niekto skúsenosti s týmto relé ?
http://www.dx.com/cs/p/1-channel-5v-30a ... 4TdkvmLTmE
Udrží a zopne 20 A pri 12/24 V DC alebo 16 A pri 240 AC ?
Mám ho na spínanie ohrevu 3,2kW (230V) v zásobníku na vodu... cca 2 roky v prevádzke, zatiaľ bez problémov. Počet cyklov - zopnutí podľa logu 1600..

PS: každopádne u čínskych relé bez optoizolátoru odporúčam doplnkové oddelenie vstupu od mikroprocesora..toť nedávno sa mi stalo, že došlo k poruche a k prierazu výkonovej spínanej časti do riadiacej časti..
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Doteraz som mal na Arduine výstupy a grafy len za posledný deň, čo mi aj stačilo, ale niekedy
chce človek porovnať výkon FVE za niekoľko dní, a tak som dorobil fileserver, ktorý zobrazí
logy za x dní dozadu, od určitého dňa. Trochu som sa s tým trápil, lebo jeden deń to nešlo preto,
lebo som odkomentoval jeden riadok a som si to všimol až neskor, v javascript debuggeri.

A dnes som sa trápil, lebo nemám 2. arduino a akosi objekt String nespája reťazce tak ako v C++.
Už len naplním SD kartu logmi, lebo to mám zálohované na SSD a pojde to, ako má.
Přílohy
trackers_logs.png
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od kodl69 »

Tak to by mě zajímalo, mám na sd kartě data v souborech s názvy podle datumů a rád bych se k nim dostal přes web, stačila by mi textová podoba, abych si to mohl zpracovat v pc. Tohle je ale na mě už moc vysoká dívčí, jak zobrazit na webu seznam souborů na sd bych asi dokázal, ale jak z nich udělat odkazy netuším, zobrazit obsah je v příkladu. Možná by mi stačilo stáhnout všechny soubory co na sd kartě jsou a mít možnost ji naformátovat...
Vytahovat kdesi na půdě sd kartu, načíst data a dát ji zpátky je dost pakárna...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
cz7jfm
Příspěvky: 30
Registrován: ned říj 11, 2015 2:51 am
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od cz7jfm »

kodl69 píše:Tak to by mě zajímalo, mám na sd kartě data v souborech s názvy podle datumů a rád bych se k nim dostal přes web, stačila by mi textová podoba, abych si to mohl zpracovat v pc. Tohle je ale na mě už moc vysoká dívčí, jak zobrazit na webu seznam souborů na sd bych asi dokázal, ale jak z nich udělat odkazy netuším, zobrazit obsah je v příkladu. Možná by mi stačilo stáhnout všechny soubory co na sd kartě jsou a mít možnost ji naformátovat...
Vytahovat kdesi na půdě sd kartu, načíst data a dát ji zpátky je dost pakárna...
Není to možná úplně k věci, ale nedávno jsem řešil problém jak v arduinu měnit parametry programu např. kdy zapínat/vypínat AC,DC. OK udělám konfigurační soubor na SD a nemusím pokaždé přehrávat program, ale kdo bude tu kartu pořád vytahovat a přepisovat? Vyřešil jsem to tak, že při resetu arduina, nebo o půlnoci si arduino smaže konfigurační soubor na SD kartě, nahraje si na ni nový z FTP serveru (multimediální centrum, linuxový sat. přijímač apod.) a načte novou konfiguraci.
Naopak to musí jít také, o půlnoci pošle arduino data z SD karty na FTP a na SD je smaže . Přístup k souborům na FTP z PC je již snadný. Řešil jsem však jen jeden přesně pojmenovaný soubor, neřešil jsem jak kopírovat např. celý adresář. Přemýšlím nad tím, že udělám logovací soubor na SD a budu jej jednou za 24 hod posílat na FTP do pokaždé nově vytvořeného adresáře s názvem aktuálního datumu.
FVP 2,4kWp, EPSolar 4215BN, BMV 700, Epever 3000SHI, Axpert msxe, BMZ Li-Ion 8,1kWh@24V
http://cz0njf.dreamsys.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Zatiaľ to je dosť jednoduché, cez AJAX určím day, month, year a počet súborov a ono to vytvorí
graf, lebo súbory sú rovnaké, majú rovnakú štruktúru.
Keď mi príde Arduino Mega, dorobím aj zobrazovanie roznych súborov, či už .cfg, .txt, resp. grafov.
Kód v Mega má zatiaĺ 47 kB, takže sa tam ešte toho vlezie dosť.
Hlavne bude zaujímavá komunikácia s inými Arduinami, čo riadia BMS LiFEPO4.

Takto sa to nedá ladiť, lebo mám len jedno, čo mi riadi FVE, a musím to mať na 1. šup,
lebo ináč v noci tratím dáta o FVE.

Minule bola búrka a som si všimol, že keď sú meniče odpojené, tak všetkých 7 ampérmetrov
vobec neposkakuje, ale je úplne na 0.0 A. Takže presnosť merania je 0,15A
pri 40 až 120 A rozsahu.

Zaujímalo by ma, ako je napr. odrušený BMV 700, lebo tam musí byť dosť presné meranie
prúdov, ináč sa im SOC pri roznych baterkách rozíde za pár dní, hlavne keď je tam kombinácia
Pb a LiFE.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
jarinox
Příspěvky: 75
Registrován: pon zář 01, 2014 10:33 am

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od jarinox »

Nerozmýšľal si nad použitím Arduino DUE? Atmel SAM3X8E ponúka oveľa viac možností na prácu s výstupmi .. grafikou a podobne. Teda pokiaľ nevyžaduješ 5V namiesto 3.3V pri DUE.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od kodl69 »

To Rottenkiwi: A co takhle udělat arduino knihovnu, něco jako je webserver pro ESP8266, https://harizanov.com/2014/11/esp8266-p ... r-reading/ aby bylo snadný to implementovat do dalších projektů.
To bych právě nechtěl, snažím se minimalizovat počet zapnutejch krámů, co žerou elektriku, to bych si mohl ty data brát online z web rozhraní, co tam mám. Takže potřebuju zcela autonomní aparát, ke kterýmu je odněkud přístup. Je fakt, že soubory mají předpokladatelný názvy, takže se dá určit název souboru "předem" třeba nějakým java skriptem a jenom ověřit, jetli tam je. Už se mi taky stalo, že log soubory na sd kartě nejsou tak úplně shodný, když došlo k výpadku napětí , tak jeden řádek nebyl zcela kompletní, chybělo CR+LF, a další záznam se nabalil k němu, ale to by snad šlo nějak programově ošetřit na straně tvorby grafu.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Tak a je to tu: 2 000 000 Wh. :D
Trvalo mi to síce 18 mesiacov, ale podarilo sa. Ešte som chcel toho roku dosiahnuť
aspoň raz 100 % sebestačnosť v niektorom mesiaci, ale zváral som tracker, takže
zváračka mi to pokazila.

______DC výroba _AC Spotreba__priem.denná.výr.__sebestačnosť
Apríl: ____ 189,635 ___ 11 ____ 6,6878333333 ___ 94,517407232
Máj : ____ 250,676 ___ 2 _____ 8,1508387097 ____ 99,2084725103
Jún : ____ 219,96 ____ 5 _____ 7,4986666667 ____ 97,7773826458
Júl : ____ 138,538 ___ 3 _____ 6,4335454545 ____ 97,880427871

Takže keby sa mi podarilo poriešiť november až február, tak by som bol max. spokojný,
zatiaĺ musím ostať na nevýhodnej zmluve, keď platím 0,23 € za kWh.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
JonasPP
Příspěvky: 1204
Registrován: pon srp 31, 2015 11:36 am
Bydliště: Okolie Popradu SR

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od JonasPP »

0,23€ za kWh? Ta to dajak nenažrate su tie elektrarne.Ja zatial nemam dokončenu elektrareň a hlavne nemam ani začate kablovanie do domu a v dome,tak zatial iba na čerpadle na polievanie a kosačke neplatim tym nenažrancom.Inak plna palba na trojfazovke im ide.Škoda uplne odpojenie asi nehrozi,lebo v dome sme 3 rodiny,ale Ja z priatelkov ako samostatna bytova jendotka to dokažeme už teraz aj len z 200Wp na streche.Zimu asi nezvladneme,ale ostatok roka bez problemu.
Inak jak som bol sam tak som testoval paru dni solarko a mal som spotrebu 0,3-0,5kWh na deň jak som nepoužival chladničku.To som sa ani neobmedzoval.Ruter 4-5w 24h denne,notas mini 10w 4-10h denne,svetlo mix LED-usporka,telefon 2x denne nabijany cez DC-DC a hocijake drobnosti aj 40W pajkovačka.Išiel som iba na 12v a 180Wp smerovanych iba na JV.Tak trocha nechapem ako je možne,že kopec solarnikov sa nedokaže utiahnuť niekolko mesiacov v lete jak krasne svieti slnko a maju na streche viac ako 1kWp.Nedavno som kolegovi posunul 4ks 20Wp MONO solarka a regulator a jemu doma žerie z DS iba chladnička 0,32kWh denne.Ostatne veci napaja cez tie solarka a baterie.prispôsobuje sa stavu baterii a žije takto už 3 mesiace.Som z nim v kontakte skoro denne a pochvaluje si to,dokonca prešiel z 12 na 24v,lebo sa dostal zadara k 25 ročnej 1000w UPS na 24v .
Mix panelov podľa potreby zapojene -9,2kWp papierovo +-5,6kW skutočnych;
48v-PCM-80A+Axpert 2,4KW+PJ 6kW;Li-ion -11kWh
24v-PJ 5kW;NiCd -10kWh
12v-10A MPPT;sin~300W;PB 4kWh
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Spínam týmto stykačom, čo je na fotke 2200 W / 230 V špirálu v bojleri.
Bude to fungovať bez problémov, alebo sa to bude prehrievať a stykač odíde ?
Přílohy
stykač_minia.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od kodl69 »

řekl bych, že jich fungují tisíce (možná i desetitisíce) v celé evropě (pod značkou siemens), tak proč by měl být problém u tebe?
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od vlkazajac »

Tak , tak. Spinal som tri spiraly v bojleri tromi stykacmi, stykace mali za sebou nejake desattisice cyklov, nez som ich nahradil SSR. Bez poruchy.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od mobilik »

A sranda je ze pre siemens ich vyraba ina Slovinska firma, videl som na vlastne oci v zavode. :mrgreen:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Na jednom z 8-mich LiFE článkov sa mi objavila oxidácia.
Je to ten najslabší článok, ktorý mi degradoval 115122 Ah
články na jeho úroveň 101 Ah pri C5.
Vybíjal a nabíjal som od 2.95 do 3.52 na článok.

Urobil som niekde chybu alebo mohlo ísť o vadný článok z výroby a mám právo na reklamáciu ?
Ak nie, mám ho vyhodiť a dokúpiť jeden nový ? Sada má cca. rok a cca. 300 až 400 cyklov.
Přílohy
life_oxidation.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od ota »

Viděl bych to na reklamaci.
Kapacita klesá, což by mohlo být zaviněno např. únikem elektrolytu okolo uvolněného a tedy netěsného šroubového spoje u vývodu. Takovouto korozi by ale únik elektrolytu neměl způsobit.
Nereklamovat ztrátu kapacity, protože na tu trvá reklamační doba 6měsíců. Reklamoval bych výrobní vadu, na kterou je záruka min.2roky.

Ještě bych upozornil na "pravidla moštárny" u reklamací: první reklamaci nepochybně zamítnou. Je třeba nedat se odbýt a reklamaci s novými a novými argumenty opakovat.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Můj menič MeanWell 3000 TN, nemá "prisosávanie" z DS, má len 10 ms prepnutie = bypass.
Ja však v prípade veľkých odberov napr. 2500 W práčka, či 2600 W gril, nechcem na niekoľko
minút prepnúť na DS, chcem len menej zaťažovať baterky a tak si chcem dorobiť prisosávanie,
pomocou dvoch nabíjačiek 15 až 40 A. Tie nabíjačky budem spínať stýkačom, stýkač bude spínaný
Arduinom cez relé.

Potreboval by som však nejakú signalizáciu, že keď nie je dostupná DS a Slnko je pod mrakom
na pár min., aby mi to Arduino nejako oznámilo.
To že je Slnko za mrakom si viem určiť z Amplockov, ale ako v Arduine jednoducho detegovať
že je = log 1 alebo nie je = log 0, dostupná DS ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od mobilik »

Cez rele s cievkou na 230V Zopnute rele, napajam vstup=1
Rozopnute rele=0

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Hej, dík, len ja vobec nemám prehľad o tomto sortimente. Kde to kúpim/objednám,
ako to vyzerá, ako je to popísané, napr. Uc = 230 V AC a ďalej ? Ako to namontujem ?
Treba na to nejakú krabičku ? Napr. IP 44 ? A pacnem do nej aj to Arduino ?
Akú to ma izolačnú pevnosť ? Čo keď mi príde z DS medzi NULAKom aj FÁZou 400 V ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od kodl69 »

Já na to používám buď relé, nebo optočlen, kde část s diodou je připojena přes kondenzátor podobně jako u nejsprostší led žárovky. Ale to relé je asi lepší, třeba klasika finder 4051 http://www.finder-relays.net/en/finder- ... ies-40.pdf jestli se dobře dívám, tak mezi cívkou a kontakty 6kV, to by snad mohlo stačit... Pár vteřin takový relé 400V vydrží, ale po minutě se usmaží ve vlastní šťávě. U vás se běžně přerušuje nula v síti? Pokud jo, tak existují hlídače sledu a přítomnosti fází, ty můžou shodit hlavní jistič při nějaké chybě (výpadek jedné fáze, přerušení nuly) ale stojí peníze.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: FVE ostrov 1020 Wp - Sobrance

Příspěvek od rottenkiwi »

Takže mám túto nabíjačku, čo je na obrázku.
Síce tam píše 460 W, ale dve takéto nabíjačky pri zapnutí vyrazia B10.
Bude stačiť na ich zapnutie tento stykač a B16 ? Vydrží ten stykač roky ?
http://www.hagard.sk/elektroinstalacny- ... 58&page=43
Potom na detekciu DS použiť toto relé ?
http://www.hagard.sk/elektroinstalacny- ... 03&page=37

Len nikde tam neviem nájsť paticu pre to relé.
Přílohy
nabijacka_40.jpg
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek