2210RN

Diskuze o regulátorech EP Solar
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

2210RN

Příspěvek od lzahradil »

Ahoj vsem,
dnes se mi stala takova neprijemna vec a ani nevim jak ni doslo.
za dnesniho celkem slunneho dne mi padl jistic co mam mezi baterkama a epsolarem. Mezi jisticem a epsolarem mam zaroven jeste ACS712 30A. Po nahozeni jistice vyskocil z desky svab ACS712 a jistic byl opet dole. Pak uz sel nahodit protoze ACS nevedl.
Bateriove svorky na epsolaru jsem meril a do zkratu nejdou, ale zrejme se neco podelalo a bere si vic nez je zdravo. Pri nahozeni jistice v mziku spadne, ale v tom mziku je videt probliknuti displaye

Nesetkal se s tim nekdo ? Regl je cca 2mesice starej. Je to na reklamaci ? nebo ne a mam jej otevrit a skusit se podivat zda tam neco nebude videt
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2210RN

Příspěvek od kodl69 »

Tohle se řešilo u jinejch regulátorů - při odpojení zátěže (baterie) se prorazí výkonový FETy v regulátoru, a regulátor de do zkratu, ne že není zkratovanej - je otázka, jestli ti to někdo uzná na záruku. Předpokládám, žes měřil multimetrem - tj napětím max 1,2V, a to pouze v poloze přepínače pro měření diod, to o ničem nevypovídá. ACS 712 - něco v smd pouzdře s nožičkama 0,6mm pro proud 30A - to je dost odvaha. Mám ACS758, prej do 200A, ale vývody jsou 1,2x3mm, nemám odvahu to použít, abych nedopadl podobně jako ty, možná do 50A by ten ACS758 byl dostatečnej.
co uvidíš vevnitř : https://www.youtube.com/watch?v=HIWvAo_mz8c asi od poloviny - shora asi dvojitá dioda, ze zadu na chladiči 5 ks výkonových fetů neznámého typu. 4ks asi po dvou stepdown/buck, a ten poslední spínání zátěže, ale to je jenom odhad... Co všechno sfajrovalo s těma fetama je těžko říct, když se odpojí baterka tak na výstupu nekontrolovatelně vzroste napětí (indukční špička z tlumivky) .
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 2210RN

Příspěvek od lzahradil »

kodl69 píše:Tohle se řešilo u jinejch regulátorů - při odpojení zátěže (baterie) se prorazí výkonový FETy v regulátoru, a regulátor de do zkratu, ne že není zkratovanej - je otázka, jestli ti to někdo uzná na záruku. Předpokládám, žes měřil multimetrem - tj napětím max 1,2V, a to pouze v poloze přepínače pro měření diod, to o ničem nevypovídá. ACS 712 - něco v smd pouzdře s nožičkama 0,6mm pro proud 30A - to je dost odvaha. Mám ACS758, prej do 200A, ale vývody jsou 1,2x3mm, nemám odvahu to použít, abych nedopadl podobně jako ty, možná do 50A by ten ACS758 byl dostatečnej.
co uvidíš vevnitř : https://www.youtube.com/watch?v=HIWvAo_mz8c asi od poloviny - shora asi dvojitá dioda, ze zadu na chladiči 5 ks výkonových fetů neznámého typu. 4ks asi po dvou stepdown/buck, a ten poslední spínání zátěže, ale to je jenom odhad... Co všechno sfajrovalo s těma fetama je těžko říct, když se odpojí baterka tak na výstupu nekontrolovatelně vzroste napětí (indukční špička z tlumivky) .
presne tak. vyzkousel jsem mereni pres diodu obyc multimetrem. Skousel jsem jeste pak misto 24V baterii vzit klasickej 12V 500mA napajeci adapter abych vyzkousel a nemusel mit obavu bez jisteni. Kdyz si strejchnu o svorkovnici na baterie tak se blejska. Tzn, ze zkrat tak opravu bude. Zapojene mam spravne, akorad misto pojistek co maji v manualu mam umistene jistice. Z jakeho duvodu padl jistic a proc zrovna tenhle nevim. Menic mam napojen primo z baterky a je take jisten jisticem. Pokud by doslo k nejakemu pretizeni, mel by padnout prave jistic od baterky do menice.
Otazkou je teda jak tomuhle predejit kdyz mam zapojeno jak vyrobce uvadi ?

Na reklamaci to vyzkousim. Pokud je zapojeno tak jak vyrobce uvadi, nemel by v tom bejt snad problem.

K tomu ACS712. Taky se mi ty nozicky nezdaji ale zkousel jsem pres ten 30A protahnout cca 17A. Meri to v pohode.
Nemyslim si ze tenhle problem s regulatorem by mel mit nejakou souvislost ACS. Jedna se o seriove vrazeni do kabelu a v pripade ze by prohorel tak by kabel proste prestal vest. Coz se nestalo. Zde doslo pravdepodobne k nejakemu zkratu a nez stihl zareagovat jistic tak ten ACS prohorel protoze do nej mohlo tect klidne az 105A co mam baterku a to v 30A verzi zakonite nemohl ustat.

A to jsem jeste zapomel napsat, ze se to pres to ACS svezlo az do arduina. Takze mi lehlo popelem i Arduino Mega s ethernet shieldem W5100 :(
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: 2210RN

Příspěvek od kodl69 »

a to je to, proč se mi nezdá ACS 712 na 30A, protože jeho konstanta i2t je asi menší než u jističe nebo pojistky tohoto proudu. Arduino i ethernet shield je na Ebay celkem levnej, tam bych problém neviděl. Nekdo na fóru dokonce přes to ACS dává bočník z měděnýho drátu, z tohohle důvodu, že se mu ACS přeruší a je zle. Na jakej proud byl ten jistič? a kolik máš panelů a jakejch? Ono se někdy stane, že ty panely na chvilku dají tak 120 procent jmen. výkonu, nejčastěj po přechodu mraku. Z mých 1500Wp mám naměřený špičky i 1800W.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
rob.brno
Příspěvky: 964
Registrován: sob čer 09, 2012 9:14 am

Re: 2210RN

Příspěvek od rob.brno »

lzahradil:
Podle mě ten ACS za to nemůže(odešel při zkratu na reglu zkratovým proudem z aku), pouze má moc slabé nožičky sice 2x ale to je furt málo. Dal bych místo něj ACS758(na ebay kolem 150kč) - má skrz "kolejnici" s 6mm2 průřezem. ACS asi ani nezpůsobilo likvidaci Arduina, protože má silnostranu galvanicky oddělenou od slabostrany, tuším až 4kV.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 2210RN

Příspěvek od lzahradil »

kodl69 píše:a to je to, proč se mi nezdá ACS 712 na 30A, protože jeho konstanta i2t je asi menší než u jističe nebo pojistky tohoto proudu. Arduino i ethernet shield je na Ebay celkem levnej, tam bych problém neviděl. Nekdo na fóru dokonce přes to ACS dává bočník z měděnýho drátu, z tohohle důvodu, že se mu ACS přeruší a je zle. Na jakej proud byl ten jistič? a kolik máš panelů a jakejch? Ono se někdy stane, že ty panely na chvilku dají tak 120 procent jmen. výkonu, nejčastěj po přechodu mraku. Z mých 1500Wp mám naměřený špičky i 1800W.
Na tomhle postizenem stringu mam 2x Shutten poly 260Wp paralelne. Protoze ma regl max 20A, mezi baterii a reglem jisteno 2P 20A jisticem. Proto sem mel 30A ACS aby tam byla i naka rezerva nad teoretickym max vykonem

O arduino mi nejde. Mam tu jeste 3x UNO 1x mega a 2x nano :)
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 2210RN

Příspěvek od lzahradil »

rob.brno píše:lzahradil:
Podle mě ten ACS za to nemůže(odešel při zkratu na reglu zkratovým proudem z aku), pouze má moc slabé nožičky sice 2x ale to je furt málo. Dal bych místo něj ACS758(na ebay kolem 150kč) - má skrz "kolejnici" s 6mm2 průřezem. ACS asi ani nezpůsobilo likvidaci Arduina, protože má silnostranu galvanicky oddělenou od slabostrany, tuším až 4kV.
Ja jsem prave psal ze si nemyslim ze by za to mohl ACS. Dle meho doslo ke zkratu na reglu a probehlo ACSkem 105A nez zareagoval jistic

Vyzkousim objednat tu 758 verzi. Aspon nebudu muset resit zestihlovani dratu aby to slo na svorkovnici ACS712
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: 2210RN

Příspěvek od dracekvo »

První chyba je, že se jistilo jističem se stejným proudem jako regl bez žádné rezervy ..... takže žádný div, že to slítlo a odpálilo se to.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 2210RN

Příspěvek od lzahradil »

dracekvo píše:První chyba je, že se jistilo jističem se stejným proudem jako regl bez žádné rezervy ..... takže žádný div, že to slítlo a odpálilo se to.
rad se samozrejme poucim. predpokladal jsem vyber jistice tak ze regulator ma v idealnim pripade 20A. Panely v souctu do zkratu cca 18A. Dle meho predpokladu by ke spadnuti jistice nemelo dojit protoze hodnota jistice v nasich podminkach slunecniho svitu neni prekrocena. Usuzuji teda ze se muselo porouchat neco v regulatoru, ten sel do zkratu a z toho duvodu zareagoval spravne jistic.
Mam jeste jeden oddelenej string, tam sice neni 2x 260Wp ale jen 2x250Wp, ale jinak je uplne stejne resen. Taktez s 2210RN a k takovemu problemu nikdy nedoslo.
Pokud mi vyvratite muj predpoklad o hodnote jisticu, rad si necham poradit a z duvodu ochrany zarizeni radsi vymenim
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: 2210RN

Příspěvek od dracekvo »

Určitě dej silnější. 2210 sem měl taky a má auto omezení na 22,5A ale reaguje pomalu a viděl sem na LCD i proudy okolo 25A než zareagovala a začla omezovat proud. Myslím, že pojistkou 25A nebo 32A nic neskazíš. Pokud dojde k proražení fetů v regulátoru, tak to přepálí i tu 32A.

Jinak imho, co dají panely do zkratu není proud který poleze z MPPT regulátoru, tam se to počítá trošku jinak.
2x260Wp je 520Wp. Při ideálních podmínkách tj studené nanely a ostré slunce myslím, že dokážou dát i 600W a při napětí bateríí 26V to může dát až 600W / 26 V = 23A. To že ti druhá pojistka ještě neschořela bude dáno asi její výrobní tolerancí a trošku slabšíma panelama. Okamžitě bych jí raději vyměnil za silnější.

A zkus reklamaci, oni většinou nepoznají, proč schořeli fety, občas se to stává. Reklamoval sem 2010 2x a pokaždý v pohodě. Jen mě nevyhořela, ale jednou přestala nabíjet a podruhé přestal ukazovat displej.
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 2210RN

Příspěvek od lzahradil »

dracekvo píše:Určitě dej silnější. 2210 sem měl taky a má auto omezení na 22,5A ale reaguje pomalu a viděl sem na LCD i proudy okolo 25A než zareagovala a začla omezovat proud. Myslím, že pojistkou 25A nebo 32A nic neskazíš. Pokud dojde k proražení fetů v regulátoru, tak to přepálí i tu 32A.

Jinak imho, co dají panely do zkratu není proud který poleze z MPPT regulátoru, tam se to počítá trošku jinak.
2x260Wp je 520Wp. Při ideálních podmínkách tj studené nanely a ostré slunce myslím, že dokážou dát i 600W a při napětí bateríí 26V to může dát až 600W / 26 V = 23A. To že ti druhá pojistka ještě neschořela bude dáno asi její výrobní tolerancí a trošku slabšíma panelama. Okamžitě bych jí raději vyměnil za silnější.

A zkus reklamaci, oni většinou nepoznají, proč schořeli fety, občas se to stává. Reklamoval sem 2010 2x a pokaždý v pohodě. Jen mě nevyhořela, ale jednou přestala nabíjet a podruhé přestal ukazovat displej.
Ten zkratovej proud jsem uvadel spis proto ze je vyssi nez Impp. Tam jsme na nejakych 16A. Ja byl na tom ze jistic je k tomu aby ochranil. Cim nizsi tim defakto vyssi ochrana protoze pri nizsi zatezi odpoji. Kdyz tam dam silnejsi jistic tak vylitne pri vyssim proudu kterej presahne max proud regulatoru. Regulator ma v sobe integrovanou 2x nozovku po 25A. Ale ta je zdrava. Takze ji mnou instalovanej jistic zachranil.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 2210RN

Příspěvek od lzahradil »

Nemate k tomuhle regulatoru nekdo schema nebo alespon co je tam za typ tech fetu? Pro pripad ze by nevysla reklamace. Podival bych se ale je to zalite nejakym Lukoprenem nebo nejakym podobnym sajrajtem
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: 2210RN

Příspěvek od dracekvo »

Tak je jasné, že dříve vypadne 20A jištění než 2x25A. Kdybys to zapojil napřímo, tak věřím, že vyletí i ty 25A.
Navíc v tomto případě je to kontraproduktivní, protože regulátor nesmí zůstat bez baterek připojený k panelům.
Takže těžko říct, proč odešel, jestli pojistka vypadla při normálním běhu a následkem toho ti schořel regulátor, nebo se v něm něco pokazilo před výpadkem pojistky. Ale sázel bych spíš na první možnost.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: 2210RN

Příspěvek od vlkazajac »

dracekvo píše:....
Navíc v tomto případě je to kontraproduktivní, protože regulátor nesmí zůstat bez baterek připojený k panelům....
Práve preto, žiadny istič by som tam nedával, už len preto, že Epsolar má istenie proti skratu na výstupe. Poistka 1,5 x reálny max prúd by sa mi pozdávala viac. Nie som na to odborník, mám skoro 3 roky Epsolar 4215 a istím len Ibat poistkou 40 A, medzi batériou a regulátorom nemám nič.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
invence
Příspěvky: 45
Registrován: úte led 27, 2015 10:16 pm
Lokalita: Holešov

Re: 2210RN

Příspěvek od invence »

Pojistka mezi regulátor a baterii patří na 100% !!!! Jde o bezpečnost, proražený regulátor, nebo blbost při manipulaci a je to o hasiče (baterka do zkratu). Hodnotu bych dal 1,5x maximální proud regulátoru - pomaloběžné provedení.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: 2210RN

Příspěvek od ota »

Taky bych se přimlouval za pojistku. Nebo za jistič.
Uvědomte si, že spolehlivost zkratové ochrany regulátoru závisí z velké části na tom, jak se nějaký dělník na druhém konci světa vyspal den před tím, než mu prošel váš regulátor výstupní kontrolou.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
lzahradil
Site Admin
Příspěvky: 926
Registrován: ned srp 12, 2012 1:18 am
Lokalita: blízko Plzně
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5840
Kapacita baterie [kWh]: 28
Bydliště: CZ

Re: 2210RN

Příspěvek od lzahradil »

ota píše:Taky bych se přimlouval za pojistku. Nebo za jistič.
Uvědomte si, že spolehlivost zkratové ochrany regulátoru závisí z velké části na tom, jak se nějaký dělník na druhém konci světa vyspal den před tím, než mu prošel váš regulátor výstupní kontrolou.
Ja tam mam jistice misto pojistky. Jde spis o to, pokud je regulator nachylnej jak tu nekdo psal na odpojeni baterie tak by pri kazdem problemu kdy spadne jistic/prehoreni pojistky mely odejit fety v regulatoru. Jak tomu zabranit?
Vradit tam nejakej mekci zdroj napeti ktery se aktivuje odpadnutim baterky? Tim by mel regulator pocit ze je stale pripojenej i kdyz by byl hlavni zdroj odpojen jisticim prvkem.
FVE 5,84kWp [Axpert 5048MK - LiFePO4 580Ah@48V (zatím) | 3x Axpert MSXE 2400W - NiCd 800Ah@24V]
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: 2210RN

Příspěvek od kybos »

Jedno z možných řešení je použít dvoupólvý spřažený jistič a jedním pólem jistit vstup a druhým výstup regulátoru. Při přetížení výstupu se tak odpojí i vstup, což je alespoň u některých regulátorů považováno za bezpečné.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
invence
Příspěvky: 45
Registrován: úte led 27, 2015 10:16 pm
Lokalita: Holešov

Re: 2210RN

Příspěvek od invence »

Proto si myslím, že je na místě použít pojistku / odpojovač, který není tak náchylný na případné náhodné vypnutí (mechanicky) a s hodnotou 1,5x výstup regulátoru, kdy již je jasné, že nejde o provozní proud, ale krizový stav. Tedy vypadne jen když se prorazí výstup regulátoru nebo když někdo blbě hrábne do kabelů a jdou do zkratu, jinak není důvod aby jištění s hodnotou 1,5x regulátoru vypadlo.

Vypnout současně vstup i výstup je asi řešení, ale předpokládám, že polovodiče v regulátoru budou vždy rychlejší než jistič/pojistka, tedy to situaci nezachrání ... myslím si.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: 2210RN

Příspěvek od fugas »

A co dát pojistku 1,5X,která shodí stykač vstupu a pojistku 2X,která odpojí baterky?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.