HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Hybridní elektrárny připojené do rozvodné sítě pro rodinné domy a bytové zástavby s možností plynulého řízení toku energie, popis, technické detaily, celkový výkon, fotografie.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od youda »

Protože na SolaXu mají mnohem více marže.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
NOPARasito
Příspěvky: 2530
Registrován: čtv črc 19, 2018 12:14 am
Bydliště: Vidiek, Trhanova Lhota

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od NOPARasito »

Cau Rouchi, jak makaj 370W halfcuty? A dost je zajem o vykon pri "zatazeno" resp. rozptylene svetlo???
Dik za info
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rouchi »

NOPARasito píše:Cau Rouchi, jak makaj 370W halfcuty? A dost je zajem o vykon pri "zatazeno" resp. rozptylene svetlo???
Dik za info
Ahoj, tak zrovna vcera odpoledne bylo fakt hnusně a pod mrakem a davalo to mezi 700 az 1500W. Viz prilozeny graf.
Screenshot_20200811-072243487.jpg
Včera jsem vyrobil cca 21kWh s instalovaným výkonem 9,99kWp ale myslím ze chvili nebylo kam dodavat (nebyla spotřeba a baterie byla na 98%) takže by to mozna vyrobilo o neco víc... Ale dopoledne sluníčko nejakou dobu bylo....

Zatím jedu v ostrovním provozu (nemam ještě všechny komponenty pro paralelní pripojeni, takže naostro ve finalnim provozu bych to videl tak za jeden az dva měsíce...
Vzhledem k tomu, ze mam ale 16,8kwh baterku a je leto tak v pohodě utahnu jednu kuchyň, dve pračky a dve sušičky... Když byl elektrický prostor a slunicko, tak jsem dobijel i sveho Leafa.... (Teď stal pořád nabitej)
Každopádně musím potvrdit ze je trochu problém omezení fázi na 3,3kW na fázi i kdyz to mam dost dobře rozděleno, tak se to ženským při dobíjení auta podařilo kuchyní a pranim vyhodit... Stejne tak jedna fáze neutahne nabíjení auta a zapnutí stavebního vysavače....
Ani jedna úplně prazdna fáze nerozbehne můj dvoupistovy kompresor -ten budu muset napojit primo na DS....
Vzhledem k tomu že zatím nemam k měniči vubec pripojenou DS, tak nemůžu dat zpětnou vazbu jak se to chová, kdyz je připojená DS.. a takovéhle chování dělá měnič v čistě ostrovnim režimu.
Jak budu vědět víc, tak dám informace navic...
Ken jeste nevím, jestli měnič umí na AC in (ongridove části) napájet z baterek spotřebiče, které by kvůli nedostatku výkonu z panelů jeli už ze sítě.... (Ale myslím ze to nepůjde a na co nebudou stačit panely to pojede uz jenom ze sítě což je při nějakých markách atd docela naprd.....
honzaMP
Příspěvky: 3
Registrován: pon zář 16, 2019 1:25 am

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od honzaMP »

Ahoj, koukam, ze podle posledních příspěvků se již elektrýrna realizuje a začíná makat. Prosím tedy o shrnutí finální konfigurace a nákladů, ať si to člověk může dát do kontextu s předchozí diskuzí. Případně pak přidat další první dojmy. Díky.

"... se to ženským při dobíjení auta podařilo kuchyní a pranim vyhodit..." znamená v praxi co přesně? Počítám, že to máte zapojeno na back-up výstup měniče, jak se měnič chová při přetížení?

Jinak, po připojení k DS se u hybrdního střídače (spotřebiče připojené na on-grid straně / mimo měnič) dodávané proudy sčítají. Tedy (papírově) 16.5A dá měnič, 25A dá DS, pak už by se vám vyhazování stávat nemělo (tak často ;-) ). Měnič podle měřáku na vstupu z DS pozná, že je v domě spotřeba a pustí energii z baterek i do "on-gridové části".
rouchi
Příspěvky: 63
Registrován: čtv čer 11, 2015 7:22 pm

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od rouchi »

Ahoj, elektrárna zatím maká, zapojená jenom jako ostrovní, takže ano všechno co jsem chtěl zatěžovat, tak jsem musel mít napojené na backup části...
už jsem i jeden den testoval reálné zapojení i s ongridovou částí, kdy mi goodwečko i při nastavení na 0 přetoky, měřilo na cívkách přetoky do sítě, i ve stovkách W (při velkých výkyvech např při sepnutí/ vypnutí tepelného čerpadla...) naměřilo mi to přetok 0,1kWh, tak doufam, že z toho nebudu mít nějaký popotahovačky s čezem.. :D

Každopádně bych měl tento týden dotáhnout revizáka k revizi a hned jak jí budu mít v ruce, tak posílám žádost o paralelní připojení a jel bych pěkně legalně komplětně propojený....
jinak mi příjde že pěkná kokotina jak je to dvojité jistění přes stykač (musíte mít na přípojce hlídací napětové relé a v případě poruchy na některé z fází se musí celá vaše domácnost odpojit od sítě) a zároven na ongrid části musí být vybaven stykač, který přes ovládání HDO vypne ongrid část měniče....
stminy116
Příspěvky: 67
Registrován: čtv bře 07, 2019 9:47 am

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od stminy116 »

Viem o týchto vychytávkach ako stykačoch a odpojovačoch, ale čo mám informácie, tak by to mal montovať Distributor (elektrárne) a nie investor. Nikomu, čo má FVE legálnu prípadne s dotáciou v mojom okolí také niečo nedávali a nechali to tak, len vymenili elektromer a odišli.
Quickyprd
Příspěvky: 246
Registrován: úte kvě 26, 2020 3:50 pm

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od Quickyprd »

CĚZ Východní čechy - relé, stykač, ovládání přes HDO, vše na straně investora. Technik dal jen 4Q elektroměr a zkontroloval právě funkci stykače přes HDO. Ostatně již to musí být v PD, která se posílá na distribuci v rámci kolečka před připojením. Je to povinnost myslím od 11/2019. Vím moc dobře, musel jsem dodělávat...
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: HFVE - plánovaná výstavba 8-10 kWh

Příspěvek od tomas »

rouchi píše:jinak mi příjde že pěkná kokotina jak je to dvojité jistění přes stykač (musíte mít na přípojce hlídací napětové relé a v případě poruchy na některé z fází se musí celá vaše domácnost odpojit od sítě) a zároven na ongrid části musí být vybaven stykač, který přes ovládání HDO vypne ongrid část měniče....
Žádné napěťové ani frekvenční relé se nemusí používat pokud to integrované ve střídači splňuje PPDS přílohu č.4. Navíc v případě že tam někdo tyto relé navíc doplní, tak hrozí že se přes ně nepřenesou funkce pro odporu distribuční sítě, např. LVRT, HVRT, P(u), P(f) a elektrárna se bude zbytečně vypínat i když nemusí. Měniče goodwe my měli PPDS splňovat, nic dalšího není potřeba instalovat.
Dálkové ovládání pomocí HDO lze realizovat několika způsoby:
1. výrobna omezí dodávku do distribuční sítě na 0% a přitom bude stále pokrývat spotřebu odběrného místa dvěma způsoby:
a) regulací výkonu dle aktuální spotřeby
b) začne přebytečný výkon mařit
-výsledný energetický tok přes předávací místo s distributorem bude kolem 0W záleží na regulaci
2. výrobna odpojí vazební spínač a přejde do ostrovního provozu i se spotřebou
-výsledný energetický tok přes předávací místo s distributorem bude 0W
3. výrobna se vypne a spotřeba není pokrytá. Zákazník nakupuje energii z distribuční sítě.
-výsledný energetický tok přes předávací místo s distributorem bude v odběru >0W.
U goodwe se HDO připojuje na svorky střídače https://www.solidpower.cz/vypinani-hdo- ... modul-m79/
V případě odeznění požadavku na snížení výkonu pomocí HDO je možné okamžitě přejít na plný výkon bez prodlevy a pozvolného nárůstu výkonu.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek