permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovice

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

FRSO píše:
petrs píše:
Pekne vyreseno,jen mne pri pohledu na fotografii blesklo hlavou-vcera jsem u podobneho cerpadla vymenoval prasklou hadici-voda byla vsude....Toho Victrona by byla skoda.
Zdravím, šak není na zemi a je zaplý jen když je majitel na chatě, voda by tekla zpět do studny, je to v koupelně.
Tož ,ona u mne kapala voda i ze stropu,praskla hadice na vystupu z cerpadla[cerpadlo asi po hodine naskocilo...] :D
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od mobilik »

Ja by som co sa tyka menica zvolil radsej najlacnejsiu variantu axperta a to KS2400W. Da sa zohnat za velmi dobru cenu a hlavne je tam rezerva aj na prebitky ak by boli do bojlera. Druha vec je ta ze na prebitky by trebalo mat nainstalovane aspon 1,5kWp. Cez leto su potom prebitky okolo 1kw, samozrejme podla slnka. Regulator ak lacnejsi tak victron ak drahsi nic ine ako PCM by som nekupil. ;-) Hold kazdy haji svojho boha. :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
seva
Příspěvky: 33
Registrován: čtv čer 04, 2015 9:09 pm

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od seva »

upraveny system: vymena regulatoru a menice na 230
4x panel 250wp
regulator victron blue solar mppt 150/70 s rele
menic 24v-230v sinus victron energi phoenix 1200va 24V
24v/12v victron orion 17A/200w
baterie trojan 4x6vx 225Ah 5,4kWh
vetrnik carspa 1000w
mppt regulator 1kw vitr a 300w solar +dumping load
dekuji za rady jestli mate jeste nejake pripominky rad si je poslechnu
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

napr. http://www.bupro.cz/kabel-cyky-j-3x10-632

pokud z vetrniku pujde 3xAC
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od FRSO »

seva píše:http://eshop.neosolar.cz/menic-napeti-s ... 1200va-24v
myslite ze tenhle by vyhovoval dekuji
Určitě, jeden takový jsem dával taky na chatu na 24V, taky tahá celou chatu, vodárna cca 500W, lednice, TV, světla a ještě bude přebytky dávat do bojleru 1600W (zapojen přes trafo 230/120V/500VA-takže výkon tělesa se sníží na cca 400w) dle nastavení BMV-700.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
seva
Příspěvky: 33
Registrován: čtv čer 04, 2015 9:09 pm

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od seva »

Generator je 3 fáze pmg doufám že je to správně
Děkuji za kabel perfektní.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

Jestli je to ona

http://www.abctech.cz/sitove-prvky/alte ... 4-48v.html

vidim na obrazku cerveny a cerny drat-pravdepodobne uz z usmernovaciho mustku pouze + a - -pokud k ni obrazek skutecne patri...

vykon 1008 W pri 14 m/s [tabulka] ,Jmenovitá rychlost větru: 10 m/s -v popisu :?

Vitr 14 m/s poskytne 2,744 vetsi vykon na jednotku plochy oproti vetru 10 m/s

Maji trochu zmatene udaje.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
seva
Příspěvky: 33
Registrován: čtv čer 04, 2015 9:09 pm

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od seva »

to je ona vyrobce uvadi to same pri 10m/s-756w toho jsem si vedom, ale nic lepsiho jsem nenasel bohuzel.
http://www.carspa.cn/productshow/1000w- ... id413.html
je tam i vice fotek
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od Pavel.Z. »

zdravím, nebolo by lepšie investovať namiesto veternej el. radšej do slnka prípadne do akumulátorov? Samozrejme pokiaľ je miesto, dobrý uhol a svetová strana. Cenovo si myslím že to vyjde narovnako.
Tiež som chcel veternú el. (síce menšiu), ale keď som čítal príspevky ľudí čo ju vlastnia, tak som si spravil názor že je skorej pre potešenie. Myslím si že je s ňou dosť roboty, ako postaviť kvalitný stožiar a údržba pri poruche....
No a ešte ako píšete že nemáte kvalitné veterné podmienky, tak by som to zvážil.
Skorej nech sa vyjadria o tejto mojej úvahe skúsenejší :-D.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

Pokousel jsem se investora odradit
petrs píše:Pro experimentovani s vetrnou elektrarnou bych zvolil radeji cenove mene narocnou variantu-drahe vetrniky se po neuspesnem experimentu,ktery vzhledem k mistnim podminkam nesplni ocekavani, prodavaji s velkou ztratou...
ale je zatvrzely... :D
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Pavel.Z.
Příspěvky: 160
Registrován: ned lis 25, 2012 10:06 am

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od Pavel.Z. »

Aha, veď som čítal tento príspevok a jaksi som si to neuvedomil. Tak pardón že som sa opakoval.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od brumlaj »

hned prvni prispevek pod pozadavkem je dotaz kolik hodin rocne mu tam fouka. Spis mi pripada, ze "chce" mit i VTE a na kacku nehledi. Kdyby ty prachy radeji dal do LiFe baterii, udelal by lepe, pokud nevi odpoved na mou otazku. Uz nejednou zde na foru bezelo doporuceni prvne ROK provozovat anemometr a az potom vyhodnotit, ze VTE pripadne muze mit smysl.... Investice do anemometru se samozrejme vyplati na usetrenych penezich za VTE a ten dloooooooooooooooouhy kabel k ni.
Tezko rici zda si seva uvedomuje, ze 5,4 kWh olovo muze pravidelne cyklovat z 20%, tedy bezna kapacita je tak 1-1,5 kWh. Bude mu to stacit? Sic ziji permakulturou, ale zamyslet se nad tim, ze olovo v teto kombinaci je rychloobratkove zbozi a ze zvolenim LiFe snizi ekologickou zatez, to jaksi nevoni..... nebo se to nehodi do kramu.....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
seva
Příspěvky: 33
Registrován: čtv čer 04, 2015 9:09 pm

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od seva »

zkusil jsem trochu patrat a nasel jsem jeste tohle
http://www.istapower.net/de/home/13-ist ... rator.html
s tim 3xAC u jednoho vyrobce jsem nasel moznost upraveni nejsem si jisty jestli je to spravne
pisou vystup-usmerneny DC (moznost upraveni na 3faze)
http://www.futurenergy.co.uk/turbine.html
nevim presne kolik hodin rocne zde fouka ale ziji tady jiz 5 let a anemometr jsem mel pujceny nekolik mesicu sledoval jsem prumerny a nejvetsi vitr v cechach a porovnaval s namerenymi hodnotami. Kapacitu baterie si uvedomuji proto ji mam v planu vyuzivat minmalne a pouzivat velke spotrebice(vodarna,pracka) jen kdyz dost fouka nebo sviti. Na svetla mam ted 20Wp panel a baterii 55Ah a je dostatecna.
dekuji za prispevky posouva se to spravnym smerem
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

napr.48V provedeni-pri vhodne kombinaci pouzitelne i pro 24V system.

http://www.ebay.de/itm/48V-1-5-KW-Model ... 58c670623d

Skutecny vykon odhadnu na 1 kW-vyrobce prehani,mensi provedeni 500W[realne cca 300W]mam.
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od brumlaj »

Možná se mýlím, ale naprudko odhadem jen úbytek napětí na těch 200m 3x10mm2 při výkonu 1000W a sdruženém napětí 24V bude asi 6V, takže 1/4 vyrobené energie zase vyzáříš do okolí. Už jsi počítal kolik Tě vyjde ta větrná sranda? cena jenom toho kabelu je 16 000 Kč. což je cena více než 1k'Wh baterie.
Naposledy upravil(a) brumlaj dne ned čer 07, 2015 10:23 am, celkem upraveno 1 x.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
seva
Příspěvky: 33
Registrován: čtv čer 04, 2015 9:09 pm

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od seva »

dekuji co znamana vhodna kombinace.
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od petrs »

seva píše:dekuji co znamana vhodna kombinace.
Nejjednodusi vychazi z predpokladu,ze vitr v dane lokalite nebude prilis silny a spoustu casu by se generator tocil v nizkych otackach-takovych,kde 24 V provedeni jeste neda dostatecne napeti k dobijeni akumulatoru,kdezto 48V varianta doda napeti dvojnasobne,byt s mensim proudem,toto napeti uz dokaze nabijet 24V akumulatory.
Pak jsou dalsi kombinace za pouziti elektronickych regulatoru,zpracovavajicich nizka napeti,dodane generatorem,tyto je ale potreba ,,doladit,,k pouzite vetrne elektrarne,cena neni zanedbatelna a vzrusta pravdepodobnost poruchy slozitejsiho systemu.

Jaky byl vysledek mereni z anemometru?

Muze tam nastat jeste dalsi problem..
http://www.vtip.cz/vtipy-vtipky-ftipky/ ... 5&vid=1742
200 m je dost daleko navic do kopce-predpokladam.

Osobne bych dal prednost - pokud je o vetrne elektrarne rozhodnuto- co nejjednodussimu a co nejlevnejsimu reseni.
Jestlize se osvedci s ohledem na [nezname]hodnoty vetru v danem miste,je mozne system casem doladit na max.vyteznost.

Proto bych zvolil,-je-li rozhodnuto-ekonomickou variantu a finance pouzil na jine casti systemu.

Uz jsem se ptal:
Jaky je vlastne priblizny rozpocet?
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od vlkazajac »

seva píše:super diky koukal jsem na to mate naprostou pravdu nasel jsem vypocet pro motor 550w se rozbehovy proud pocita x5.
takze ja potrebuju spickovy vykon 2750w.
nasel jsem menic carspa 2000w spickovy 4000w cos by melo byt ideal jestli jsem to spravne pochopil jak na rozbech pracky s vodarnou (pracka 250w a vodarna 550w) tak na vykon el.
Už je rozhodnuté, zvolili ste Victrona, dobrá voľba!
Pre úplnosť, aby neprijal niekto neobjektívne fakty o Carspe, uvádzam moju skúsenosť. Moja Carspa 2000 W / 24 V sin berie naprázdno 0,48 A a moju práčku nerozbehne. Predpokladám, že Victron od veľkosti 1200 VA vyššie by to zvládol hravo ( ohrev vody vypnutý !!! ).
Veterná turbína podľa môjho názoru sa vyplatí len výnimočne pri tých najlepších podmienkach, ktoré poväčšine nemáme. Nemá význam z hľadiska veľkosti prínosu energie, nepodstatný význam má v niekoľkých málo okamihoch počas roka v tom, že ak zafúka v noci, vylepší ranné SOC. To sa dá udržať vyššie podstatne lacnejším spôsobom - investovaním do batérií. Nie som si istý, či si uvedomujete obtiaže s reguláciou veternej turbíny......
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
seva
Příspěvky: 33
Registrován: čtv čer 04, 2015 9:09 pm

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od seva »

Ta větrná 1500w 48v je moc pěkná a jednoduché řešení je nejlepší. Rozpočet je 170 000na nákup komponentů.máte se zapojovanim zkušenosti a jaké mohou nastat problémy s regulací.průměrná rychlost větru na kopci je 7m/s. Přes den v noci nevím ale fouká tu stálé z kopce na západ vidvidím až na šumavu úžasný větrný koridor za námi pár km je orlík kopec je 545m.plně otevřená krajina kolem dokola pole nejbližší vesnice 2 km pod kopcem.
díky moc petrs informace k nezaplacení
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2717
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: permakulturni farma ZION (1kwp vítr,1kwp slunce) Mirovic

Příspěvek od kybos »

petrs píše:napr.48V provedeni-pri vhodne kombinaci pouzitelne i pro 24V system.

http://www.ebay.de/itm/48V-1-5-KW-Model ... 58c670623d

Skutecny vykon odhadnu na 1 kW-vyrobce prehani,mensi provedeni 500W[realne cca 300W]mam.
Byl bych velmi opatrný, co se týče předpokládaných výkonů. Prodejci lžou jeden více než druhý. Jen tak pro srovnání:
http://www.ebay.de/itm/2-KW-48V-Modell- ... 1286375997
Někteří prodejci jsou schopni prodávat VE s vrtulí o průměru 210 cm jako stroj o jmenovitém výkonu 2 kW.
Můj odhad jmenovitého výkonu pro tuto VE je nanejvýš 750W. Sám provozuji VE o průměru 216 cm, která má jmenovitý výkon 750W. Lze z ní za extrémních větrných podmínek a ideálního přizpůsobení zátěže dostat až 1kW, ale očekávat od vrtule o průměru 210 cm jmenovitý výkon 2 kW je opravdu hodně nadsazené.
Další "drobný" podraz pro kupce, kteří nejsou matematicky zdatní je ten, že jmenovitý výkon je udáván pro rychlost větru 12,5 m/s. Standardem je 10 m/s. Poměr jmenovitých výkonů stejného stroje pro rychlost 10 m/s a 12,5 m/s je 1,953. Čili pouhou definicí jmenovitého výkonu pro rychlost 12,5 m/s místo obvyklých 10 m/s si takto opticky navýší jmenovitý výkon na téměř dvojnásobek.
Jen tak pro zajímavost: stroj se jmenovitým výkonem 1 kW (pro 10 m/s) bude mít při 7 m/s výkon cca 343 W.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek