Ostrovní elektrárna Příbramsko

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od JiříK »

Tak já triakovku zapojil na Victron, no a ten vrčí jak vzteklý pes. Vrčí teda troroid, že by to nějak víc topilo, bych neřekl. Je to triakovka z čínské přímočarky, teď jsem postavil jinou, koupenou jako stavebnici, časem vyzkouším též. Zkoušel jsem i namotat pár závitů na feritový kroužek na přívod, ale vrčí to stejně. :dontknow:
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od PavelR »

ota píše: Pavle, SSR a PWM, ano. Proč ne, ale jsem děsně líný cokoli bastlit, když už se mi hotový modul válí v šuplíku. Taky bych to SSR asi neuměl řídit.
Jsem elektrikář, nikoli IŤák a moje filozofie je vyhnout se řízení elektrárny PC, Arduinem, nebo čímkoli, co má víc než 5 tlačítek. Můj čas je drahý a nedokážu ho trávit sledováním grafů, fine tuningem fičur atd.
Na rozvaděči mám AC a DC kombinované elektroměry s 4 číselným LCD displejem a stačí to.
Na Tristaru si vystačím s 3 LED.
Pokud nebude systém efektivní, přidám string se 3x240Wp za pár kKč, ale nepřinutím se řídit elektrárnu přes PC.

Mimochodem, používá tu někdo ten "dry contact" na Axpertu?
Jasny tomu rozumim. jinak na pwm pc netreba staci jedna 555ka.... :)

Jak jsi u me videl ja do toho PC (castecne) vlozil a prave ted jsem si uvedomil ze jsem vul. To podstatny jsem mohl udelat tou 555 ... :roll:
RadekS
Příspěvky: 105
Registrován: čtv bře 19, 2015 6:41 pm
Bydliště: Jizni Cechy

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od RadekS »

ota píše:Zkoušel jsem dnes použít "dry contact" z Axperta pro využití přebytků. Dry contact by měl spínat při dosažení určitého napětí na bateriích.
Nějak nejsem schopen ho rozchodit...
Používáte někdo tuto funkci, případně s jakým výsledkem?

Naproti tomu omezení výkonu pro bojler triakovým regulátorem funguje perfektně. Dá se seřídit od 250 do 1100W. Původně ten regulátor řídil výkon ve vysavači, ale vysavač je už ve sběrném dvoře, regulátor reguluje vesele dál.
Také jsem hledal v zapojení Axperta nastavení "dry contactu",nakonec jsem to vzdal.Pro spínání přebytků do bojleru používám LAN relé ,kde spínám podle napětí na bateriích s možností nastavení časové a napěťové hystereze.
480Wp Mono+EP3215+40Ah LiFePO4@12V, 12x300Wp SHUTTEN Poly+12x amorf Avancis 125Wp+Axpert MKS 4kW+ 8kW LiFePO4@48V
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od mobilik »

Ja pouzivam u svojho axerta ssr rele spinane v nule a pri odbere 1kW absolutme nic nepocujem, je tichy, nevrci.
Mam poslednu verziu axperta pwm 2400W a ten je fakt tichy a aj vetraky, co som prekvapeny po tom co som mal predtym este.
Vetraky spinaju v dvoch stupnoch a vobec to nieje tragedia.
Je pravda ze nepouzivam nabijacku v nom... :wink:
Čo bolo bolo, bude len horšie...
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Kvůli lepšímu využítí místa v baterkárně (spíži) jsem se rozhodl články přeskládat. Při té příležitosti jsem místo jedné baterkové propojky osadil DC jistič 100A, aby jistil případný zkrat na vedení před pojistkami v rozvaděči.
140620151046.jpg
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od kodl69 »

jenom trochu zavrtám: a ty tenký drátky, předpokládám k balancerům, jsou jištěný čím? Tam stačí trochu zmáčknout, a je neštěstí hotový. Já tohle řešil aspoň drátky s teflonovou izolací, jsou nejodolnější z běžně dostupných technologií (chemie, teplota, pevnost izolace, všechno OK)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Jen si vrtej, připomínky beru.
Pro balancer by byly děsně tenký, to by nefungoval. A já stejně žádný balancer trvale nepoužívám.
Drátky vedou k baterkovýmu monitoru. K ničemu jinýmu nejsou připojený, teflon to je. Při zkratu se vodič přepálí a izolace zůstane.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od kodl69 »

to vypadá, že už jsi to vyzkoušel? Já zatím ne...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od petrzobran »

Mimochodem, používá tu někdo ten "dry contact" na Axpertu?
Taky by mě to zajímalo jak se to dá využit na přebytky
Dreambox
Příspěvky: 277
Registrován: stř led 15, 2014 11:48 am
Bydliště: Dolní Podluží

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od Dreambox »

Ty slabé drátky to podle mě není problém.Mám to stejně.Při zkratu by uhořeli okamžitě .jednou už jsem si propojil článek a jen to prsklo a bylo po drátku.
3 ks.Studer XTM 4000-48,3 ks.VT-80 - Studer Innotec,BSP,rs232, východ střecha 3,3Kwp,jižní stěna 4,16 Kwp,západ střecha 3,19Kwp, chalupa Majda 4,2 Kwp.Lifepo4 48V 800Ah
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

petrzobran píše:
Mimochodem, používá tu někdo ten "dry contact" na Axpertu?
Taky by mě to zajímalo jak se to dá využit na přebytky
Dovolil bych si výzvu na všechny uživatele Axpertů: funguje někomu dry contact? nebo je to jen virtuální fičura?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Po čase jsem trochu zapracoval na elektrárně:
Sbalancoval články, připojil nový kabel mezi invertor a baterii. Kabel je nejtlustší co jsem kdy na ostrovní elektrárně viděl: 4/0 AWG. Ztráty na přívodu jsou při 100A krásných 0,05V.
kabel 4 AWG.JPG
S tím souvisí dotaz, který bych chtěl fóru předložit:
Baterie je jištěná 100A jističem. Z konstrukčních důvodů jsem jistič vložil nikoli na přívodní kabel, ale na spojku mezi články. Je to přijatelné, nebo je někde zakopaný pes?
jistic 100A (2).jpg
Kontrolní otázka: kde byl jistič vyroben.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od brumlaj »

Měl bych oto prosbu - nedokázal by jsi přiblížit průřez popisovaného vodiče člověku jenž byl vychován v mezinárodní soustavě SI? ;-)
Vložení jističe je úplně v pořádku, budeš chráněn i proti některým chybám při montáži ...... zbytečně neprovozuj nekrofilní zoofilii.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od vlkazajac »

Ten istič sa mi páči, ja mám obavy dať ho tam kvôli mppt regulátoru. Nehrozí zničenie, keď istič cez deň vypne ?

Ten prevod je tu:
AWG_mm2.jpg
a v pdf:
AWG_mm2.pdf
(60.83 KiB) Staženo 67 x
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od brumlaj »

Díky ale 4/0? nulou se dělit nedá, v případě více vodičů v kabelu bývá např 2x0,75, takže jsem pořád v matematické a SI pasti....... ;-)
Jistič by neměl sloužit k ochraně proti nadproudu, ale měl by tam být kvůli ochraně proti zkratu a následnému požáru. Takže jeho dimenzování by mělo být tak aby běžné proudy unesl bez mrknutí oka. A to jsem si nevšiml, že jede na 24V, takže 100A je málo, když má pole téměř 4kW. Oto ten jistič by měl mít minimálně 200A. A s tím souvisí i tloušťka kabeláže. A jsme zase na začátku ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od vlkazajac »

Veď preto som reagoval, že na Axperta aj na batérie sa mi to zdalo málo. Asi by som volil radšej silnejšiu poistku, tej trvá asi dlhšie, kým prehorí ( pri + 30% k istenému prúdu ).
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od rottenkiwi »

Tu nebude problém v kábli, obyčajný 50 mm2 Cu znesie pri zaťažiteľnosti 100% 270 A a 35 % cca. 400 A.
To znamená, že AWG 0000 je cca. 100 mm2 čo je max. prúd 540 A pri 24/7 cont.
Samo, že nie 20 metrový :)

Problém je vždy, ako ten kábel na poistku/istič napojiť, aby ten spoj nemal vysoký prechodový odpor
a aby samotná poistka sa nehriala. Ak je to multistrandový 512 a viac, tak ten odpor bude menší,
ako keď má kábel 10 či 50 vláken. Otázka je, ako meráte a ako často, prechodové odpory svoriek
na baterkách a na istení ?
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Axpert je softwarově nastaven tak, že nepustí víc než 99A. Pak vyhodí ochrana. Že vypne samozřejmě hrozí, ale ty baterky dají přes 1000A. Je levnější koupit nový invertor než nový dům. V předchozí verzi byla baterka jištěna 80A pojistkami a nebyl problém.
4kWp nehrají roli, regulátor omezuje proud na max.59A.
Vlkzajac, dík za tabulku. Jestli chceš jistič, napiš. Může být i 200A.
Kabel je asi z 1000 pocínovaných drátků. Přechodový odpor měřím tak, že měřím ztrátu na svorkách. Změřil jsem míň než 1mV.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od kodl69 »

s tím pomalejším přehořením pojistky pomalu. Nevím jak jističe z afriky, ale evropský s char B mají velice podobný charakteristiky jako pojistky gG a s char C jako aM, takže asi tolik. Jediný, čeho bych se u jističe při tomto proudu na DC obával je to, že nezhasne oblouk a shoří plamenem se vším ve svém okolí, ale tohle je tuším DC jistič, takže OK.
Další věc je, při jakém proudu vypne jistič/pojistka za jakou dobu, a to jsou hodnoty překvapivé, viz charakteristiky pojistek/jističů třeba na oez.cz
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
petrzobran
Příspěvky: 145
Registrován: sob pro 07, 2013 5:41 pm
Bydliště: 8 KM východně od Brna

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od petrzobran »

ota píše:
petrzobran píše:
Mimochodem, používá tu někdo ten "dry contact" na Axpertu?
Taky by mě to zajímalo jak se to dá využit na přebytky
Dovolil bych si výzvu na všechny uživatele Axpertů: funguje někomu dry contact? nebo je to jen virtuální fičura?
Jak jsi pokročils dry contact? Já už pátý den testuji dry contact na spotřebu přebytků.
Zjistil jsem že se přepíná při nastavené hodnotě 12 a 13 v nastavení. Když svítí slunko tak mě to funguje dobře, když nesvítí vybíjí baterku až do stavu přepnutí na síť(12). To se mi moc nehodí na přebytky, budu to muset odšéfovat jinak, zatím ještě nevím jak.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek