Ostrovní elektrárna Příbramsko

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od kodl69 »

pokud je dohřev plynem, je důležitý, kde je umístěno čidlo pro sepnutí plyn. kotle. Standartně je v jímce ve dně boileru, tj plyn se zapne vždy, když se odebere jenom trochu vody - pak FV ohřev bude prakticky k ničemu. Čidlo je potřeba dát do horní třetiny boileru, ne li až nahoru, aby se plynem neohříval celý objem, ale jenom voda k okamžité spotřebě, a zbytek objemu byl "rezervovaný" pro ohřev FV. Třeba OKCE NTRR/sol má otvor pro el. topnou jednotku cca v polovině výšky, výměník pro solár je úplně dole...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od Martin P »

Dobrý den.
Bojler je v nevyrápěném sklepě. Podle toho, co vím od prodávajícího je v zimě ve sklepě teplota cca 8 až 10°C. Proto mne napadla přídavná tepelná izolace na bojler a potrubí tuv. (V bývalém domě byl bojler v kotelně, kde bylo při provozu kotle cca 30°C, proto jsem tam přídavnou tepelnou izolaci neřešil).
Známý řešil izolaci AN tak, že okolo ní udělal ohrádku z OSB desek natažených lepidlem a dovnitř dál foukanou minerální vatu. Napadlo mne použít tento postup s tím, že spodek bojleru nechám volně přístupný (přístup k tělesu). Bojler je v rohu, proto bude mít bedna dvě stěny závěsné na zdi. Vyříznout do spodni OSB desky kulatý otvor na dno asi nebude problém. Na teploměr tam mohu vsadit novodurovou trubku a pod strop udělat dvířka na zafoukani bedny m. vatou.
Snad jsem svůj nápad popsal dobře a budu rád, když se mi do toho pustíte. Připomínky a rady uvítám.
Edit:Kodl 69 - dobrá rada, byl jsi rychlejší než jsem svůj elaborát dopsal. :handshake:
Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od pezizka »

abrams píše:Zdravím ,no , to su docela lump , když mám v létě bojler zapnutej nonstop ať si bere co chce a kdy chce :twisted: . Nedozateplenej ve sklepě na ležato je :D .
Adabsurdun - nejnižší ztráty má žádnej bojler :yes: .
Elektronům zdar *sun*
No to je opravdu lumpárna :D Ležatý bojler je fakt *fall* A v zimě co? Obecně je nejlevnější ta energie kterou NEPOTŘEBUJI. Jenže my ji potřebujeme ;) A že je ji v létě díky FV dost? Sorry ale i to je plýtvání. Nechci moralizovat, asi se chovám o dost hůř, ale je to fakt.
rva píše:No pokud máte boiler ve vyhřívané části domu, tak je u plynu jedno, jestli jde teplo z boileru, nebo radiátoru.
To je mýlka. Pokud je objekt kvalitně zaizolován tak první zátopy jsou kvůli TUV nikoliv otopu domu :) Dělal jsem myslím maximum pro to abych vydržel s onou TUV co nejdéle, ale stejně je první zátop právě kvůli ní :? A čím oboje ohříváme není podstatné.
Martin P píše:Známý řešil izolaci AN tak, že okolo ní udělal ohrádku z OSB desek natažených lepidlem a dovnitř dál foukanou minerální vatu.
Taky se používal perlit který se nafoukal do "škalule". Při troše šikovnosti stačil starý vysavač. A taky se dal podobným postupem "odsát" při případném servisu. Je to sice zdlouhavější a žádá to jisté technologické zařízení, ale v mých očích je to jedno s elegantnějších řešení 8-)
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od pezizka »

Martin P píše:Dobrý den.
Bojler je v nevyrápěném sklepě. Podle toho, co vím od prodávajícího je v zimě ve sklepě teplota cca 8 až 10°C. Proto mne napadla přídavná tepelná izolace na bojler a potrubí tuv.
Tak se to běžně dělalo a má to 2 nedostatky. 1. nevytápěný sklep - dá se řešit dodatečnou izolací. 2. vedení ke kohoutkům je jak daleko a jakých průměrů? Tam schládne vody :( Ale tato již může přispět k otopu domu a hodně to záleží na místních podmínkách. Pravdou je že většina lidí než doteče teplá to pustí do odpadu a je to ztráta.
kodl69 píše:U ochlazování toho boileru pozor, spodek je prakticky studenej, díky rozvrstvení teplot, mám na boileru 3 čidla a rozdíl teplot může být i 40°C, ostatně proto nejsou origo boilery moc izolovaný odspoda, dost mě kdysi trápily tepelný ztráty nožičkama, ale úplně zbytečně. nikdy neměly víc než 30°C.
To Abrams: ležatej boiler nechápu, to je porušení několika přírodních zákonů, už třeba to, že se přitékající voda smísí s teplou, a ne rozvrství jak v boileru svislým. Vodorovnej boiler měli kdysi moji rodiče, a 200l boiler určitě nikdy nevydal víc než odhadem 80l horké vody a pak dalších 40l vlažné, na rozdíl od svislýho, kde bylo cca 150l horké, 30l vlažné a pak teprve tekla studená.
Naprosto přesné hodnocení ležatého. Jednoznačně co nejvyšší. Ty čidla pokud se používá FT minimálně 2. Jedno kousek nad hadem FT, druhé kousek od vrchu. Ty "kousky" jsou dost odvislé od toho jak je bojler velký a jaká je spotřeba TUV v domácnosti.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Zkusmo jsem přidal 5cm izolace na bojler.

Voda 62C
Teplota mezi původní a novou izolací 45C dt 17C
Teplota-vzduchu na povrchu 24C dt 21C

Výsledek ukazuje že izolace bojleru není (podle mě) dostatečná.
narychlo přidaná izolace má o 25% větší izolační schopnost než originální.
Přílohy
4014A17F-5F65-46A1-9F08-8A3820154F5E.jpeg
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

Běžný bojler "Dražice" 180l klesá s originál izolací cca 1°C za 3 hodiny (pouze elektrický ohřev, u výměníkového je to horší, samořejmě čím větší dt, tím horší, toto je při cca 60°C).
Pro upřesnění - u 180l topí příkon 2kW cca 8-9°C/hodinu. Tedy ztráta je při 60°C zhruba rovna -75W příkonu, jestli se nepletu. Tedy trvalým příkonem 75W lze udržet konstantní teplotu 60°C v 180l Dražice.

Za 24 h je to 1,8 kWh :?
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od pezizka »

ota píše:Zkusmo jsem přidal 5cm izolace na bojler.
Výsledek ukazuje že izolace bojleru není (podle mě) dostatečná.
Dobrý drobný počin na začátek a už jsou vidět výsledky :mrgreen: Umístění bojleru moc nenahrává pořádné izolaci, bude rozumné použít něco hodně kvalitního ať to nezabere moc místa, tady by nemusel být špatný syntetický kaučuk (ten je asi na fotce) a pokud je válec po obvodu bez výčnělků tak by šlo uvažovat o výrobě formy a vyrobit PUR fusak. A nebo jestli je to schůdné a možné tak šaluňk ze sádroše a opět PUR. Jen případná demontáž by nebyla nejjednodušší :? Taky jde o to co zhltnou rodinní dizajnéři :P Tato izolace není ani podle mne dostatečná, každý druhý barák je lepší zaizolovaný jak tento bojler :lol:
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Před časem jsem zde: https://forum.mypower.cz/viewtopic.php? ... ent#p78000
popisoval opravu LiFePO4 článků. Již jsou opraveny a nastal čas je zapojit.

Pro jistotu jsem jim pořídil "domeček" z masivního nerezového plechu.
IMG_3488[1].JPG
Dovnitř se vešlo 8S2P 300Ah akumulátorů. Pro jistotu je vložena i 300A pojistka na které je sice velký úbytek ale sichr je sichr. Otevřená krabice vypadá takto:

Celý akumulátor je ve zkušebním provozu, články časem plánuji vyjmout a spárovat. Vnitřní odpor cca 6mOhm Při proudu 60A je pokles svorkového napětí 350mV.
Přílohy
IMG_3489[1].JPG
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

ještě doplnit pyrotechnické odpojovače el. přívodů , automatické zaplavení vodou a pohotovostní popruh pro nouzové vytažení z objektu :D . Dělám si srandu , takovej paranoik nejsem :lol: .
Po léčebné kůře budou určitě fungovat mnoho let :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Čas trhnul oponou a s novými spotřebiči mě nezbývá než přejít po 5 letech na systémové napětí 48V.

Solární pole budou do začátku východ 6kWp, jih 4kWp, západ 4kWp
Uvažovaný výkon nového měniče je 6 až 10kW.
Požadavky jsou nízká spotřeba, přiměřená cena a přetížitelnost protože na elektrárně bude připojené TČ 3kW, které bude při rozběhu generovat velké proudové impulsy (já vím že v zimě TČ barák nevytopím ale na přitápění dobré).

Zvažuji následující alternativy měniče:
2x Axpert u kterého je dobrá cena a na druhou stranu mě odrazuje velká spotřeba naprázdno.
2x Infinity u kterého mě odrazuje cena a ještě větší spotřeba naprázdno
1x čínský bratranec odStudera 6 nebo 8kW /48V kde je super cena (6kW - 1500, 8kW 1800USD), ještě lepší spotřeba naprázdno (30W), ale nejistota výroby a morální pochybnosti.

Co si myslíte o alternativách.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

za mě pochopitelně 2x Axpert :yes: . 10kW za 36kKč , cena ve zdejším šopu včetně 2x 3,2kW MPPT reglů zřejmě těžko něco trumfne . Kosmetické mínus je 2x volnoběžná spotřeba , osobně tento parametr nepovažuji za směrodatný , ne nevýznamný . Dle reálných zkušeností , jak jsem již nesčetně krát psal , při *sun* je to šumák a při *cloud* je to taky šumák , jelikož těch pár desítek Wattů nic moc nezachrání a při 14kWp ::pv:: ... ::rolleyes:: . Redundance je oproti jedné škatuli klidnější jistota :idea: . No , až se po čase ukáže 10kW málo , stačí přikoupit třetího brášku :yes: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
peater
Příspěvky: 249
Registrován: pát bře 20, 2015 9:25 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od peater »

Ahoj Oto, já bych dal 2x Axpert King. Taky to teď budu realizovat.
9000Wp, 48v, 2x Pip-5048 MK paralelně, Li-ion 470Ah, ICC monitoring, GreenBonO vytěžovač
https://pvoutput.org/list.jsp?userid=50768
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od vlkazajac »

Ja viem, že chceš zmenu... Každý by to hnal s napätím vyššie, len staré železo ešte funguje a jeho výmena znižuje efektivitu.
Ja by som sa ešte pred zmenou zamyslel nad 3 x 3 kW s tromi meničmi :

https://www.hadex.cz/g563a-menic-24v230 ... pa-sk3000/

Alebo racionálnejšie, Tvoj Multiplus + 2 nové 3 kW.
Tých nevýhod je menej ako výhod, tak prečo nie ?
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od marko250 »

Jednoznačně c) XTH 8000VA o šestce ani neuvažuj. 30min 8kVA,5s 21kVA,efektivita přez 90% v celém pásmu.

Aktuálně: PIP 5048 MK- napeti baterie 61,7V odber 1.44A vystup AC odpojen, píše 3W. Cily volnobeh neco malo pres 80W
Naposledy upravil(a) marko250 dne pát kvě 10, 2019 12:20 pm, celkem upraveno 1 x.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Muj 3k24V multiplus by to ani s dopomocí neutáhnul a proudy nad 100A přinášejí velké ztráty.

Potřebuji měnič co unese 15kW proudový šťouchanec při rozjezdu kompresoru.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od vlkazajac »

Aký problém je rozbiehať kompresor pomocou DS a potom prepnúť na baterky ? Ibaže by si nemal DS.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od FRSO »

[quote="ota"]Čas trhnul oponou a s novými spotřebiči mě nezbývá než přejít po 5 letech na systémové napětí 48V.

Solární pole budou do začátku východ 6kWp, jih 4kWp, západ 4kWp
Uvažovaný výkon nového měniče je 6 až 10kW.
Požadavky jsou nízká spotřeba, přiměřená cena a přetížitelnost protože na elektrárně bude připojené TČ 3kW, které bude při rozběhu generovat velké proudové impulsy (já vím že v zimě TČ barák nevytopím ale na přitápění dobré).

Zvažuji následující alternativy měniče:
2x Axpert u kterého je dobrá cena a na druhou stranu mě odrazuje velká spotřeba naprázdno.
2x Infinity u kterého mě odrazuje cena a ještě větší spotřeba naprázdno
1x čínský bratranec odStudera 6 nebo 8kW /48V kde je super cena (6kW - 1500, 8kW 1800USD), ještě lepší spotřeba naprázdno (30W), ale nejistota výroby a morální pochybnosti.

Co si myslíte o alternativách.[/quoteL

A co 2 multiplusy II. 3kW paralelně dle potřeby, to musí stačit na RD, určitě bych neodcházel od LF technologie z důvodu spolehlivosti.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
rva
Příspěvky: 3462
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od rva »

Já bych zkusil tu čínskou alternativu 8kW.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
FRSO
Příspěvky: 2254
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od FRSO »

ota píše:Muj 3k24V multiplus by to ani s dopomocí neutáhnul a proudy nad 100A přinášejí velké ztráty.

Potřebuji měnič co unese 15kW proudový šťouchanec při rozjezdu kompresoru.
S přisosáním při rozběhu není snad problém na pár vteřin i s měničem 5kVA.
Nebyl by špatný i ten Qatro 8000VA, má 2 vstupy po 100A, takže start až ca 30kW.(poctivé chlazení fett ještě na Al chladičích).
Naposledy upravil(a) FRSO dne pát kvě 10, 2019 1:00 pm, celkem upraveno 2 x.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
luge
Příspěvky: 750
Registrován: ned lis 13, 2011 5:52 pm
Bydliště: SK

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od luge »

Za mna jednoznacne c) XTH 8000VA,budu v juli,po sice zatial len dvoj mesacnej dobrej skusenosti s mensim XTM.Cinanek je ako master ,co som aj rad nech maka a ukaze co v nom je.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek