Ostrovní elektrárna Příbramsko

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Izolace bojleru - má smysl?

Příspěvek od ota »

Mám nový bojler a chystám se ho opláštit dodatečnými 10cm izolace.
V dokumentaci má nominální ztrátu 1kWh denně. Přes léto je to jedno ale za 2 měsíce bude sluneční energie znatelně méně a tak to řeším s předstihem.
Můžete mi někdo doporučit kalkulačku kde bych zadal druh izolace, plochu a rozdíl teplot a vypadla by mi ztráta tepla?
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

není to přesně to co poptáváš , pro představu ti určitě napoví toto : https://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a- ... ho-prurezu průměr bojleru stačí ručně přepočítat na nabízený průměr trubky :idea: . Docela široký výběr izolačních materiálů ;) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od xmasin »

Nějaké kalkulačky izolace jsou na TZB Info. Jsou sice stavební, ale princip by měl být stejný.
https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vy ... konstrukci
Můj názor je, že moderní bojlery se nevyplatí izolovat. Díval jsem se na svůj bojler temokamerou a plášť bojleru měl asi o stupeň vyšší teplotu než byla teplota okolí.
rva
Příspěvky: 3512
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od rva »

Tady je jednodušší si ten jednoduchý vztah zapsat třeba v excelu. Lambdu najdu dle použité izolace, její tloušťku si zvolím a spočítám tepelný odpor R=d/lambda dle https://stavba.tzb-info.cz/prostup-tepl ... ny-odpor-r. No a potom unikající výkon P= S*delta_t/R. Dosazování do excelu různých variant bude jistě rychlejší, než do webového formuláře.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
sitra
Příspěvky: 288
Registrován: ned led 25, 2015 12:28 pm

Re: Izolace bojleru - má smysl?

Příspěvek od sitra »

ota píše:Mám nový bojler a chystám se ho opláštit dodatečnými 10cm izolace.
V dokumentaci má nominální ztrátu 1kWh denně. Přes léto je to jedno ale za 2 měsíce bude sluneční energie znatelně méně a tak to řeším s předstihem.
Můžete mi někdo doporučit kalkulačku kde bych zadal druh izolace, plochu a rozdíl teplot a vypadla by mi ztráta tepla?
Ahoj Oto,
a jaký boiler si zvolil?
Jak Tě znám tak má určitě spirálu navíc? ;)
RT E2A, Certifikace ČFA, FVE experiment od roku 2015, zpracování projektové dokumentace Victron.
ostrov - Victron 3x Multiplus II 48/5000, Longi 16x455Wp, CERBO GX, GX Touch 50, Pylontech 5x US3000C...
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od youda »

xmasin píše:Nějaké kalkulačky izolace jsou na TZB Info. Jsou sice stavební, ale princip by měl být stejný.
https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vy ... konstrukci
Můj názor je, že moderní bojlery se nevyplatí izolovat. Díval jsem se na svůj bojler temokamerou a plášť bojleru měl asi o stupeň vyšší teplotu než byla teplota okolí.
Tak jsem to taky vyfotil a pár stupňů rozdílu tam je:
bojler.jpg
- Vnitřní cihlová zeď 20.2°C
- Povrch OKHE160 24.8°C
- V zimě ten rozdíl teplot bude ještě větší. Já osobně přesto další ozolaci přidávat nebudu. Jsem totiž rád, že bojler mírně temperuje suterén, takže v zimě nezamrznout trubky.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Díky všem za podměty a rady.
Bojler je 80l obyč, standardní elektrický s jednou spirálou, nerez, podle štítku na krabici ruská výroba.
Podle výpočtu bude mít s 5cm izolace a dt 40 stupňů ztrátu 70W.
Při dvojnásobné tloušťce bude ztráta zhruba poloviční, takže vztah ztráty /izolace je zhruba lineární.
Bude v nevytápěné místnosti (dříve chlív, nyní dílna/kotelna), kde je dost prostoru a polystyrenu je dostatek, takže dostane kabát z 30cm EPS, kdy budou ztráty cca 12W.

Pořád se tu dohadujeme o ztrátách měničů, jestli je lepší utratit o 10kKč víc za měnič se ztrátou naprázdno o 20W menší a pak si na zeď pověsíme takového žrouta. Jasně, on i vytápí ale co když zrovna eletrikou topit nechci ...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od youda »

Oto,
navrhuji abys na tom bojleru udělal i taková polystyrenová dvířka. Když budeš v zimě v dílně, dvířka si otevřeš aby ses ohřál :)
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od vla »

Já bych na moderní tepelnou izolaci moc nevěřil. Když jsem před třemi lety realizoval FV ohřev vody, koupil jsem italský nerezový bojlet 120 l, jelikož jsem ho měl ve skříňce, takže bych neviděl na teploměr, tak jsem kuchnul vnější plášť, abych na něj mohl dát teplotní čidlo digit. teploměru. Izolace byla 1 cm silná jakási žlutá hmota, něco jako těsnící pěna na okna atd. Takže jsem koupil balík Minerální vlny skříňku jí komplet vyplnil. Za noc se mi sníží teplota v bojleru zhruba o 1°C, což považuji za přijatelné. Vrstava je jak kde zhruba od 10 cm výše.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

youda píše:navrhuji abys na tom bojleru udělal i taková polystyrenová dvířka. Když budeš v zimě v dílně, dvířka si otevřeš aby ses ohřál :)
Padací polystyrenová dvířka do prostoru mezi izolací a pláštěm bojleru plánuji. Naše kočka je seniorka a miluje teplo takže na ní musím myslet....
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od marko250 »

A jak ji naučíš ta dvířka otvírat :-) :-)
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
thomas.007
Příspěvky: 346
Registrován: pát říj 28, 2016 2:30 pm

Re: Izolace bojleru - má smysl?

Příspěvek od thomas.007 »

ota píše:Můžete mi někdo doporučit kalkulačku kde bych zadal druh izolace, plochu a rozdíl teplot a vypadla by mi ztráta tepla?
Doporučuji online verzi Isocalu, v práci jej používám a splňuje vše co potřebuji. Dá se spočítat jak ztráta tepla nádrží (koule, kvádr, válec), tak třeba potrubí (horizontálně/vertikálně), tak třeba i útlum hluku, pokud by někdo řešil vzduchotechniku .
http://www.programbyggerne.no/IsodimCZ/
:mrgreen:
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od pezizka »

Výpočet tepelných ztrát není až tak složitý, TZB interaktivními výpočty jistě pomůže - skvělý portál :P Zateplení PUR bojleru 5cm je naprosto nedostatečné :uh: Já osobně - bojler - 40cm mieral vaty, AN - 60cm :lol: Jen ať se nic nepos..e, nechtěl bych to rozpakovávat :sm1: Je to holt cena za pořádnou izolaci. Kde leží hranice? Pokud je to v ekonomické rovině, mluvíme o hranici efektivity, pokud o ztrátách je pouze omezení jen prostorem.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

No super. Díky! Prvotně jsem uvažoval o 50cm ale bylo mi hloupé prezentovat takové megalomanství. A ono je to normální...
Mám ze zateplováni fasády 2 kubíky zbytků vaty takže je konečně použiju na bojler i na AN.
A je mi jedno že bude komora na spaní o dva m2 menší, takže pohoda.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3340
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od marko250 »

Mám nad AN 1m vaty a stejně se to prohřívá,buď v klidu.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
DanoP
Příspěvky: 938
Registrován: stř črc 06, 2016 12:27 pm
Bydliště: Trnava, Slovensko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od DanoP »

Ja by som tvrdu PUR penu nezatracoval, totiz na rozdiel od klasickej montaznej (makka) ma skoro dvojnasobny tepelny odpor. 4cm tvrdej PUR peny tepelnej izolacie je ekvivalent cca 8cm mineralnej vlny, resp makkej peny alebo penoveho polystyrenu.
1,77kWp monokryštál + Fangpusun MPPT 150/45, 1,6kWp +Victron MPPT 250/60, 2xStuder XTM4048 + 25kWh LiFePO4, vlastny monitoring na https://www.mms-softec.sk/pip/
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od pezizka »

DanoP píše:Ja by som tvrdu PUR penu nezatracoval, totiz na rozdiel od klasickej montaznej (makka) ma skoro dvojnasobny tepelny odpor. 4cm tvrdej PUR peny tepelnej izolacie je ekvivalent cca 8cm mineralnej vlny, resp makkej peny alebo penoveho polystyrenu.
Ano je pravda, že tvrdá PUR pěna se hýbe lambda těsně nad 0.02 a je to téměř dvojnásobně dobrá izolace, ale 3-5 cm je nic moc. Zvažoval jsem i udělat odlitek zakázkově vyrobeného bojleru a vyrobit formu na "fusak" pro něj z PUR. A to ne ani tak kvůli izolaci jako takové, ale hlavně proto, že pokud by byl za 3-4 dílů byl by luxusně odnímatelný v případě servisu. Při představě výroby jsem svižně odpadl :| PUR jsem použil jako podklad pro AN, takže nemají ani nožky a hoví si v lůžku z PUR.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od FCC »

pezizka píše:
DanoP píše:Ja by som tvrdu PUR penu nezatracoval, totiz na rozdiel od klasickej montaznej (makka) ma skoro dvojnasobny tepelny odpor. 4cm tvrdej PUR peny tepelnej izolacie je ekvivalent cca 8cm mineralnej vlny, resp makkej peny alebo penoveho polystyrenu.
Ano je pravda, že tvrdá PUR pěna se hýbe lambda těsně nad 0.02 a je to téměř dvojnásobně dobrá izolace, ale 3-5 cm je nic moc. Zvažoval jsem i udělat odlitek zakázkově vyrobeného bojleru a vyrobit formu na "fusak" pro něj z PUR. A to ne ani tak kvůli izolaci jako takové, ale hlavně proto, že pokud by byl za 3-4 dílů byl by luxusně odnímatelný v případě servisu. Při představě výroby jsem svižně odpadl :| PUR jsem použil jako podklad pro AN, takže nemají ani nožky a hoví si v lůžku z PUR.
Zkus se podívat na tohle http://www.izolace-aerogel.cz , stránky výrobce https://www.aerogel.com. Parametry lepší než PUR, cena je taky slušná když se veme v úvahu forma a práce kolem .

Pavel
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od pezizka »

FCC píše:Zkus se podívat na tohle http://www.izolace-aerogel.cz , stránky výrobce https://www.aerogel.com. Parametry lepší než PUR, cena je taky slušná když se veme v úvahu forma a práce kolem .Pavel
Zajímavé, ani jsem nevěděl že se dá pořídit na takovéto aplikace :shock: No ale ta cena se mi teda zrovna mírná nezdá. 5cm - 1m2 - 10k *fall* Izolační vlastnosti "pouze" 3x lepší jak polystyren tj. 15cm - 1m2- když moc tak do pětikila.
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od FCC »

Tyhle ceny jsem dostal v roce 2016. Zkoušeli jsme to na vrámci vývoje. Produkt dobrý, ale našla se levnější varianta ( pro Vás nevhodná - pevné desky).

Pyrogel XT-E cena 66,25 EUR/m2

PYROGEL XTF cena 78,95 EUR/m2

Ceny platí pro odběr celé role.


Materiál má tloušťku 10mm a dodává se v rolích šířky cca 1450mm. Role má přibližně 70m2.

P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek