Ostrovní elektrárna Příbramsko

Popis a ukázky samostatných ostrovních elektráren nepřipojených do rozvodné sítě s akumulací energie.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od tomas »

solárník píše: Zajimalo by mne, cim jsou vylite napriklad ongrid stridace od GWL Power / Involar, vypada to jako sedy sulc a pouzivaji to jako ochranu i jako chlazeni soucastek a to i pri sitovem napeti. Velmi zajimava a uzitecna hmota. Kdyz to otevrete, tak to vevnitr vypada jako tlacenka :lol: (i se to dá stejným způsobem krájet)
Hledej gelová kabelová spojka.

Já jsem viděl panel co byl několik týdnů na dešti a slunku dolů sklem. Stála v něm voda, plavali pulci a rostli řasy. Po otočení, vylití vody a otevření svorkovnice tam bylo sucho. To bylo někdy 2010, teď už šla asi kvalita dolů.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
ant555
Příspěvky: 54
Registrován: ned lis 06, 2016 10:45 pm
Bydliště: SK

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ant555 »

4 kWp Poly, Victron Multiplus 3kW, Axpert VM3K 24Plus, Bater 5-SOPzS 24V/525Ah, všetko vo výstavbe, hotovo 28%
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

Super :) ale pisou tam, ze tohle nikdy nezatuhne? Což nevím, jak to vlastně je myšleno. To oco jsem viděl, tak už nelepilo, byl z toho nelepivý sulc :) Tedy to svým způsobem zatuhlo.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od mobilik »

Asi myslia ze to bude stale vo forme gelu a bide sa to dat pekne odstranit pri nejakom servisnom ukone. Zaujimava vecicka. ;-)

Odoslané z Lenovo P2a42 pomocou Tapatalku
Čo bolo bolo, bude len horšie...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

abrams píše:dle nalezených údajů umí 30V 10A :D a je to P-MOSFET .
Ahoj, nevím, jestli jsem to nepřehlédl, ale nemohli byste sem napsat typ toho mosfetu, co se do těchto 1,7A osazuje? Nebo nějaký detailní obrázek, ze kterého to lze vyčíst...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

chlape , už tu je : https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?f ... 120#p60045

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Po nějakém čase jsem si řekl že vyměním technologii elektrárny. Naskytl se 24V 3kW Victron multiplus a 100V 50A regulátor, tak jsem ho namontoval.
Victron 0717.JPG
Proti Axpertu zajímavá změna, ne vždy příjemná.
1. Pokud chci změnit jakýkoli parametr musím zapnout comp a předtím koupit nějaký interface.
2. Měnič je tichý. Pokud nejede bojler přes triakový regulátor. To je pak randál jak v trafačce. Ventilátor je ale velmi tichý.
3. Nepovedlo se mi rozchodit přisosávání z DS. Možná ještě nenastaly ty správné parametry aby se rozběhl. Máte s tím někdo zkušenost?
4. 60A regulátor v Axpertu jsem vyměnil za Victron 100V 50A. Budu muset přeskládat panely, zatím jsou zapojeny zvláštně 2S+3S paralelně. Regulátor pak vidí nižší Ump i Uoc, asi o 15V níže než pří 3S.
5. Při zátěžovém testu se ukázalo, že nejslabší prvek je 200A DC jistič, tak mi asi nezbude než použít nožovky. Při 3kW 200A jistič vypíná ikdyž by neměl.
6. Na regulátoru jsem nenašel teplotní kompenzaci. To je dost problém, protože pokud je vevnitř tak je nefunkční bo se regulátor fest hřeje.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ResHacker »

Pěknej počin, taky jsem nad Victronem uvažoval, ale ta cena no.. Ty mouchy snad aspoň některý vychytáš, snad nikdy jsem něco nového neinstaloval bez problémů.
Teď jsem bojoval s tím 6kW měničem, padal mi už někdy kolem 2kW. Vzpomínal jsem na bývalý Waeco Mobitronic 1,5kW, který šlapal tiše a stabilně, na nic si nestěžoval, teď už ale dělá radost novému majiteli. Ten 12kWh battery pack s ním ale skoro nešel vybít :D
Problem u toho 6kW ale byl v nedostatečným odvětrávání - málo prostoru za měničem a tudíž proudění vzduchu asi nebylo jaké mělo být. Trochu jsem to prozatím přeskládal a zatím nespadl ani jednou, zatížit ho ale na 4 a víc kW jsem si stejně netroufl ... Ochrany zapojený, aku pack šlape výborně (zkusmo jsem na něm 2x nahřál 50l bojler), podařilo se mi i krásně kapacitně ty články srovnat k sobě, hlídám opět jedním cellogem a balancuju čínskými pumpami, ty taktéž fungují skvěle. Takže díky za super baterky, dělají samou radost :)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od vlkazajac »

To slovíčko "naskytl" sa mi veľmi páči, aj ja by som bol rád, keby sa mi naskytol aspoň holý Victron 3000 VA :yes: Blahoželám !

2/ Aj spínaná nabíjačka ( ako spotrebič ) robí na Victrone trocha randál, je to v pohode.
3/ Nevyhneš sa pátraniu po verzii hardware a software, komunikácia so servisákmi bude asi nevyhnutná.
4/ Regulátor by chcel asi príbuzné stringy, ináč niečo málo strácaš na výhodách mppt.
5/ Vždy by som dával na ochranu meniča radšej poistku ako istič. Menič vydrží preťaženie na výstupe rátané na sekundy a desiatky sekúnd, istič je zbytočne rýchly. Na Multipluse C 800 mám poistky vnútri, u Tvojho nie sú ?
6/ Victrony bez externého čidla snímajú raňajšiu teplotu a tú berú za teplotu batérie pre celý deň. Teplotná korekcia pre batériu je nastaviteľná. Niekedy je to fajn zjednodušenie, Ty to budeš môcť kompenzovať v nastaveniach aspoň čiastočne. Väčšie Victrony sa viac hrejú, sú drobnejšej konštrukcie, tak buď kľudný.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

:D Oslavil jsem malé výročí :D
IMG_1789[1].JPG
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od xmasin »

ota píše: 3. Nepovedlo se mi rozchodit přisosávání z DS. Možná ještě nenastaly ty správné parametry aby se rozběhl. Máte s tím někdo zkušenost?
Pokud jsem dobře studoval dokumentaci, tak se musí do měniče nahrát přes počítač "Asistant" který pak řídí případné přisosávání - podle dokumentace na Victronu buď Hub-1 nebo novější ESS. Sám budu mít MultiGrid od Victronu tak až bude, tak poreferuju, jak s nastavením.
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 873
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Bydliště: Brno-venkov

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od beethowen »

ota píše::D Oslavil jsem malé výročí :D
IMG_1789[1].JPG
Gratulace k výročí :handshake: :yes: U mě je toto číslo zatím v dáli, ale snažím se.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ResHacker »

Taktéž gratulace, 5MWh je krásná porce energie :) Já tam zatím ještě nemám na výstupu elektroměr, ale už je vše objednané, tak jen čekám, jak to dorazí a možná o víkendu namontuji i rozvaděč, uvidíme.. ..a podívám se ti na ten zdroj :D
Každopádně ať solár dále slouží ke spokojenosti a ještě hodně MWh vyrobí ;)
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ota »

Měl bych dotaz na zdejší odborníky:
Jak by měly být správně provedené rozvody od panelů k regulátoru? Měl jsem to prodrátované různýma tkaničkama a pospojovaný čokoládama tak jsem normy neřešil ale teď jsem rozvody učesal dal do trubek a vzniklo dilema:
Mám od každého stringu + a - vodič, solární 6mm. Je přípustné je někde po cestě spojit ve svorkovnici a dále táhnout jediným 6mm vodičem k regulátoru?
Nebo musí být při změně průřezu jištění?
Případně, je změna průřezu přípustná?

Dříve:
IMG_1782[1].JPG
Nyní:
IMG_1786[1].JPG
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ResHacker »

Já mám přímo na střeše všechny 3 stringy zapojeny v krabičce přes svorkovnici na asi 12m dlouhý přívod do reglu, to už je ale 16tka měď.. Nevím, jaké ti tam tečou proudy, ale víc jak 20A bych tou 6tkou netahal, zvlášť, pokud to máš na delší vzdálenost..
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

Přátelé - pro rychlou orientaci:

Při proudu 30 A a délce vedení (+ a -) 10 metrů jsou ztráty (součet v obou kabelech):

Ztráty ve vedení:
6mm2: 53,5W
8mm2: 40W
10mm2: 32W
16mm2: 20W
35mm2: 9W
50mm2: 6,5W
100mm2: 3,2W

Budete-li mít vedení 20 metrů, je nutné samozřejmě násobit dvěma.

A tak dále...

Ovšem pozor, s proudem nestoupá ztráta lineárně, ta samá tabulka pro 60A a 10 metrů kabel:

Ztráty ve vedení:
6mm2: 214W
8mm2: 160W
10mm2: 128W
16mm2: 80W
35mm2: 37W
50mm2: 26W
100mm2: 13W

Tedy při připojení 6mm2 v tomto případě už jsou ztráty rovné cca výkonu jednoho polykrystal panelu.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ResHacker »

Ano, stačí vycházet z konstanty měrné rezistivity mědi, která je: ró = 0,0178 Ohm/mm2 průřezu/1m délky vodiče. Z toho si tu ztrátu jistě Ota dovede spočítat. Pro orientaci, hliník klade zhruba dvojnásobný odpor a ocel už se chová vpodstatě jako topné těleso ;)
Otázka ovšem byla směřována spíše na jištění ...
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od solárník »

Jinak ještě pro Otu - není žádný důvod k obavám při změně průřezu, kromě případu, že je výsledný průřez menší a vedení bude přetíženo. Zrovna tak není důvod v místě změny průřezu jistit.

Poměrně dobrý a opomíjený způsob vedení hlavního vedení jsou Al profily. Stačí jakýkoli Al profil použít jako + a - a vést je s určitým rozestupem od sebe jako průběžné vedení po půdě. A cestou okolo půdy na toto vedení prostě připojovat panely. Většina takových Al profilů má poměrně velký průřez, což zaručí i malé ztráty viz výše. Ovšem jen při nízkých napětích, samozřejmě, jinak je holé vedení nebezpečné.
Uživatelský avatar
ResHacker
Příspěvky: 543
Registrován: stř srp 03, 2011 5:42 pm
Lokalita: Praha
Systémové napětí: 24V
Výkon panelů [Wp]: 1160
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od ResHacker »

Tím je to tedy dořešeno - každopádně to bude chtít větší průřez. Ze střechy mi jde do reglu ve špičkách i přes 20A a na to už je 6tka fakt málo - bude pěkně topit.

@solárník - Zajímavá myšlenka.. nicméně přijde mi, že většina zde bude mít už kvůli ztrátám v každém stringu zapojené min 2 panely v sérii a tím dostaneme nebezpečné DC napětí. Na ztráty to bude super řešení, ale nevim nevim, jestli bych těch špičkově až 80V (než regl po ránu začne zabírat a napětí srazí na těch obvyklých 60-70VMPP) chtěl mít takto odizolovaných v nosné konstrukci panelů... nehledě že tam třeba zateče nějaká voda, dojde k elektrolýze a bude to korodovat ..
(polo) ostrov 1160Wp monokrystal, Midnite Classic 150 + WB Jr, 8S3P (24V) ~540Ah LiFePO (14kWh), HF čína KS-6000p 6kW / 24V čistý sinus
P106 Electric, Samsung SDI 40s3p 148V/180Ah (27kWh) + 9kW fastcharger
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Ostrovní elektrárna Příbramsko

Příspěvek od xmasin »

Pro výpočet ztrát v kabelech doporučuji aplikaci ElectroDroid do Androidu, má dost užitečných výpočtů a mimo jiné i kalkulátor úbytku napětí.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek