Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Pračky, mikrovlnky, lednice, myčky na nádobí, mrazáky, rychlovarné konvice, remosky, vysavače ...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

toto téma jsem nedávno probíral s opravářem praček (opravářem , nikoli měnitelem komponentů) , dle jeho odborných znalostí není vhodné pouštět předehřátou vodu bo praček jež jsou z výroby vybaveny pouze vstupem na studenou vodu . Především jde o správné rozpouštění pracího prášku - v teplé vodě nad 30°C se správně nerozpustí a není tedy schopný plnit svou funkci . Další problém nastává když prací cyklus vyžaduje studenou vodu k výplachu zbytků pracího prášku z oblečení .

K důvodu proč napouštět teplou vodu , to jest snížit příkon pračky aby ji utáhl slabší měnič . Staré pračky s mechanickým programátorem lze snadno vybavit topným tělesem o vhodnějším příkonu , jen se prodlouží doba nahřívání . U většiny novějších a všech nových ""smart"" výměna tělesa za slabší vyvolá error vyvolaný delší dobou nahřívání než nastavené časy ve švábím programu .

Co je smart je in ? :?

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od kodl69 »

Je to tak, zkusil jsem jednou do pračky poslat 40°C vodu levnej whirpool s horním plněním - zkrátila se doba praní asi o 10 minut a ženská to vyhodnotila, že takhle ne. Komponenty na směšování vody a přepínání (dva elektroventily, časový a proudový relé) jsou v krabici v regálu... Prava je ta, že bioaktivní látky v prášku (mastnota, zbytky jídel a pod) jsou funční cca od 30° do max. 40°C, pak je konec a už funguje jenom ta mýdlová (saponátová) složka prášku.
Pokud teplou vodu, tak asi takhle: do pračky vlastní programátor, arduino stačí, vstup je: 2x hladina vody, teplota (většinou termistor) , tachogenerátor na otáčky odstřeďování. Výstupy: PWM na motor, přepínání směru otáčení, ventil na teplou, ventil na studenou, topný těleso, čerpadlo. A pak už si jenom pohrát...
Časový harmonogramy pro jednotlivý programy jsou běžně v servisním manuálu, kdo chce může si pohrát, můžu dodat i jednu mechanicky funkční pračku s vadným programátorem, kde by se dala použít ta silová část, jako jsou relátka, enkodér na programy a td..
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od mypower.cz »

kodl69 píše:Pokud teplou vodu, tak asi takhle: do pračky vlastní programátor, arduino stačí, vstup je: 2x hladina vody, teplota (většinou termistor) , tachogenerátor na otáčky odstřeďování. Výstupy: PWM na motor, přepínání směru otáčení, ventil na teplou, ventil na studenou, topný těleso, čerpadlo. A pak už si jenom pohrát...
Časový harmonogramy pro jednotlivý programy jsou běžně v servisním manuálu, kdo chce může si pohrát, můžu dodat i jednu mechanicky funkční pračku s vadným programátorem, kde by se dala použít ta silová část, jako jsou relátka, enkodér na programy a td..
https://github.com/redocnib/FullyAutoma ... ingMachine :))
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od kodl69 »

Tohle je tak něco, s čím bych si myslel, že se začíná vývoj, ne něco, co zveřejním na githubu... Je vidět, že dotyčnej si pere jenom prádlo pro sebe, ženská potřebuje těch programů několik a různý teploty, ostatně není v tom prográmku ani slovo o teplotě a o regulaci otáček odstřeďování.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od tomas »

Já bych chtěl aby pračka vodu z (druhého) máchání načerpala do zásobníku vody a potom tuto vodu použila k praní. Dala by se tak ušetřit asi polovina vody.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od kodl69 »

To už by bylo lepší tu vody vylít na zahrádku... Otázka je, kolik špíny v té vodě ještě je (myslím žmolky ze svetrů a pod.) a když bys týden nepral, jak by to vypadalo... Mám strašlivou osobní zkušenost s vodou zanechanou ve vodním vysavači cca tři týdny...
Ostatně zdánlivě dobrej nápad jako výměník na předehřev vody do sprchy vodou odtékající do kanálu taky funguje jenom první měsíc...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,
tomas píše:Já bych chtěl aby pračka vodu z (druhého) máchání načerpala do zásobníku vody a potom tuto vodu použila k praní. Dala by se tak ušetřit asi polovina vody.
Zásobníku by nebylo třeba , stačilo by do máchací vody spláchnout cca 2l vody prací prášek :D .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

minulý měsíc sem opravoval 11 let mladou pračku Gorenje . Klasika : ložiska , gufero , tlumiče , uhlíky motoru , těleso čerpadel , řemen a 4 nožičky . Zaujala mě oblast upevnění napouštěcího ventilu - v kastli místo pro dva vstupy :shock: . Studený označený C (Cold) a vedle H (Hot) neobsazený :arrow: fabrika vyráběla i verzi se vstupem na teplou vodu :) .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od kodl69 »

Ten prolis je skoro na všech pračkách, to není žádná novinka. Já už likvidoval dvě mechanicky funkční whirpoolky s horním plněním proto, že odešel programátor. Takže takový věci, jako topný tělesa, čerpadla, motory a ventily mám skladem, kdyby něco. A ono něco byla malá lžička zapadlá mezi buben a vanu, co se jednoho dne vydala při odstřeďování na cesty... Naštěstí ten plast jde zavařit. měnit programátor za 3kKč u 6 let staré rezaté pračky, kde nová stojí 6kKč, mi nepřijde ekonomicky rozumný... A to jsou ty kurvítka...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od youda »

tomas píše:Já bych chtěl aby pračka vodu z (druhého) máchání načerpala do zásobníku vody a potom tuto vodu použila k praní. Dala by se tak ušetřit asi polovina vody.
Pokud někdo bydlí v domku, tak je opravdu ideální použít vodu z pračky na zálivku. Já to tak dělám a třeba rajčata po těch fosfátech rostou jako blázen, a ještě vesele hrají všema barvama.

Nicméně, většina populace bydlí ve městech a tam by opravdu dávalo smysl separovat vodu z druhého máchání, hrubě profiltrovat a pak ji použít na další praní. Úspora by určitě byla, byť za cenu výrazného zvýšení prostorové náročnosti a poruchovosti. Obsluha by také musela být poučena, že nejprve se pere bílé, pak teprve barevné atd. Ne že by ta voda z máchání snad mohla bílé prádlo zabarvit, ale pokud by se tam pár žmolků dostalo, tak na tom bílém jsou dost vidět.

Pračka by taky mohla mít inteligenci, že pokud se do hodiny nezačne prát další várka, tak zachycenou vodu vypustí, aby v nádrži nehnila.

Nicméně, složitost a poruchovost takového orloje by byla vyšší. Takže jestli se něco takového prosadí, tak až v době, kdy se lidstvo probere, přestane se vyrábět "spotřební zboží" a opravdu začne hledět na ekologii a udržitelnost.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od diablo007 »

To už bych spíše tu vodu použil na spláchnutí záchodu než na přání záchodem proteče víc čisté vody než pranim
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od youda »

WC? Jo, taky dobrej nápad. A ještě by člověk ušetřil za vonítka a osvěžovače do mísy!

Tvl, Diablo...já chápu, že je strašně pohodlný ležet rozvalenej na zahradě, chlastat a vypisovat mobilem. Ale když čtu ty tvoje komenty, tak si někdy vůbec nejsem jistej, co nám chceš sdělit. Třeba na formulaci "na přání záchodem" jsem čuměl několik vteřin, než mi došlo, že zabrala nějaká automatická korekce mobilní klávesnice.

Prosím tě, zkus to občas doplnit o interpunkční znaménka a než to odešleš, tak to po tom automatu raději zkontroluj. Je škoda, když se tvůj mimořádný talent takhle przní :lol:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
rottenkiwi
Příspěvky: 5451
Registrován: pát úno 13, 2015 2:24 pm
Lokalita: SO, SK
Bydliště: SO, SK

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od rottenkiwi »

No ja zatial odstreďujem na menšie otáčky a potom to dám do sušičky
a kondenzát zo sušičky ide do vedra vo WC a keďže často chodím na WC,
tak sa niečo ušetrí.
Tiež voda z varenia či umývania rúk ide cez nádobu, do WC.
DC-AC inverter REC Lion DC-AC ESP32 DIY inv. 15 GB za sekundu DIY MPPT Holder
Zjedz vsetko, co si kupil, v obchode a netreba ti tasku, auto ci chladnicku.
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od diablo007 »

youda píše:WC? Jo, taky dobrej nápad. A ještě by člověk ušetřil za vonítka a osvěžovače do mísy!

Tvl, Diablo...já chápu, že je strašně pohodlný ležet rozvalenej na zahradě, chlastat a vypisovat mobilem. Ale když čtu ty tvoje komenty, tak si někdy vůbec nejsem jistej, co nám chceš sdělit. Třeba na formulaci "na přání záchodem" jsem čuměl několik vteřin, než mi došlo, že zabrala nějaká automatická korekce mobilní klávesnice.

Prosím tě, zkus to občas doplnit o interpunkční znaménka a než to odešleš, tak to po tom automatu raději zkontroluj. Je škoda, když se tvůj mimořádný talent takhle przní :lol:
Je pravda že některé mé perly by se daly do kamene tesat :lol:
Jinak já mám třeba v plánu zachytávat vodu z koupelny do zásobníku s kterého budou potom napouštěny WC. Přepad z nádoby půjde do retenční nádoby ven a bude využito k zalévání . Je u toho dobre mít trošku rozumné mýdla a šampony ale s tímto naštěstí moje nemá problém preferuje taky nechat planetu potomkům v použitelném stavu.
Jinak mobilem píší ale bohužel ne ze zahrady od pivka ale při hlídání dítěte většinou není čas na to zkontrolovat ale polepším se
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od youda »

Ideální rodinný dům vypadá jako věž:
- střecha zachytává dešťovku
- na půdě nádrž na zachycenou vodu
- ve druhém patře koupelna a prádelna
- v prvním patře nádrž na použitou vodu
- v přízemí WC
- v suterénu žumpa
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
diablo007
Příspěvky: 3204
Registrován: stř lis 28, 2018 7:57 pm
Bydliště: Vyškov

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od diablo007 »

V zimě by byl problém v nevytapene půdě zadržovat vodu . A vzhledem k tomu že by pračka možná měla s gravitačním napouštěním vody kvůli tlaku problém tak mít retenční nádrž v zemi a rozvod tlakové vody díky čerpadlu je asi praktičtější. A když tak počítám kolik pater má tvůj ideální rodinný dům je to na dnešní dobu už skoro panelák teď se preferují bungalovy.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od tomas »

kodl69 píše:To už by bylo lepší tu vody vylít na zahrádku... Otázka je, kolik špíny v té vodě ještě je (myslím žmolky ze svetrů a pod.) a když bys týden nepral, jak by to vypadalo... Mám strašlivou osobní zkušenost s vodou zanechanou ve vodním vysavači cca tři týdny...
Ostatně zdánlivě dobrej nápad jako výměník na předehřev vody do sprchy vodou odtékající do kanálu taky funguje jenom první měsíc...
V paneláku nemám zahrádku, nemám studnu ani dešťovou vodu, takže mne napadají takové věci a musím to řešit s tím co mám. ;)
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od youda »

youda píše:Ideální rodinný dům vypadá jako věž:
- střecha zachytává dešťovku
- na půdě nádrž na zachycenou vodu
- ve druhém patře koupelna a prádelna
- v prvním patře nádrž na použitou vodu
- v přízemí WC
- v suterénu žumpa
diablo007 píše:V zimě by byl problém v nevytapene půdě zadržovat vodu . A vzhledem k tomu že by pračka možná měla s gravitačním napouštěním vody kvůli tlaku problém tak mít retenční nádrž v zemi a rozvod tlakové vody díky čerpadlu je asi praktičtější. A když tak počítám kolik pater má tvůj ideální rodinný dům je to na dnešní dobu už skoro panelák teď se preferují bungalovy.
To mi jako říkáš, že mám to bydlení zase zbourat? Teď, když už to mám skoro postavený? Já se picnu!
idealni RD.JPG
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od ota »

youda píše:Ideální rodinný dům vypadá jako věž:
- v přízemí WC
- v suterénu žumpa
To mi připomíná záchody u nás v práci
management-and-employees.jpg
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am

Re: Pračky - modely so vstupom na teplú a studenú vodu

Příspěvek od youda »

Proč mám pocit, že oba pracujeme ve stejné firmě? :yes:
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek