Akumulačná nádrž - akú máte?

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od unicast »

Kostěj píše:Ano, ale. Platí to v létě, když je teplo a hodně svítí. Jenže to bývá tolik tepla, že člověk neví, co s ním. Ale pokud je kolem 10°C a po obloze se honí mraky, má termika problém: Než se panely ohřejí a řídící jednotka sepne oběhovku, přijde mrak a panel zase pomalu chladne. Čím je venku chladněji (a ještě fouká vítr) a čím je teplejší voda v bojleru, tím je to horší. Když jsem k termice pořídil první FVE, psal jsem si denní výrobu tepla a elektřiny v kWh. Přes léto vedla termika, ale podzim-zima-jaro dala víc fotovoltaika (7m2 termiky / 10m2 FVE). Ale rozhodnutí je na vás: vaše peníze, vaše volba.
S panely tomu tak nejspíš bude. Vakuové trubice se ohřejí výrazně rychleji a vnější teplota u nich hraje mnohem menší roli. Nebo ne?
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Kostěj »

unicast píše:S panely tomu tak nejspíš bude. Vakuové trubice se ohřejí výrazně rychleji a vnější teplota u nich hraje mnohem menší roli. Nebo ne?
Asi ano, trubice nemám, nemohu sloužit. Ale trubice mají jiné nectnosti: o vadném plochém kolektoru jsem neslyšel, porouchaných trubic jsou na netu mraky.
unicast
Příspěvky: 1226
Registrován: sob bře 30, 2019 10:27 am
Lokalita: JV od pekla :)
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 5100
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od unicast »

No jasně, to vakuum v nich udržet je problém.
Uživatelský avatar
stano22
Příspěvky: 485
Registrován: ned čer 13, 2021 1:43 pm
Lokalita: SK-ZA
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 6500
Kapacita baterie [kWh]: 13
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: SK (ZA)

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od stano22 »

Otec ma termicke ploche kolektory thermosolar Žiar od 1993. Hlavný problém sú straty do okolia a nutnosť "najskôr" zohriať kolektor a teplonosnu kvapalinu. On ma v systeme 18L... V lete ked dobre svieti, z malej plochy má samozrejme výborný výkon. Ked je polojasno, uz to take ruzove neni. No a ked je pod mrakom, nenahreje dokopy nic a ja z 2,72kWp tych 200L za den na 40-45°C vytlacim, aj v jeseni. Pri cene belu s panelmi a samodomo montazou sa neoplati ist do termiky, lebo za cca rovnaky (ak nie vacsi) peniaz je menej muziky. Ale mat zodva vedla bazena cez sezonu, to je na zvazenie...
lz1
Příspěvky: 9
Registrován: úte bře 07, 2023 11:48 am
Lokalita: Zlaté Moravce, Slovensko

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od lz1 »

Ďakuejm všetkým za reakcie, zdieľania a námety k rozmýšľaniu...

[quote="cipis"]Podle toho, co tu uzivatele psali, tak fototermika dava "vic" akorat pro primem slunku. Ale jakmile je neco jineho nez uplne jasno, tak to jde do kytek a fotovoltaika to s prehledem valcuje.
Jeden kolektor ma mozna smysl akorat pro duchodce v tom nzulight, ale v takovem to projektu pochybuji.
Ve vysledku bude vzdycky nekde neco chybet. Pochopil bych zapojeni uz existujiciho systemu, co na strese bezi x let, ale jit do noveho?

Jak mas tu strechu velkou, jaka je orientace?

Ahoj, v poslednej dobe si pomerne dosť kreslím, tak viem priložiť:
východiskový stav s aspoň približnými rozmermi
uvažované rozmiestnenie panelov
rozmiestnenie (podľa mňa) max.počtu panelov čo by sa na strechu mohlo vojsť; tu sa trochu obávam, že panely pri južnej strane by mohli byť sčasti tienené atikou.
Přílohy
panely na streche - uvažovaný stav.jpg
lz1
Příspěvky: 9
Registrován: úte bře 07, 2023 11:48 am
Lokalita: Zlaté Moravce, Slovensko

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od lz1 »

Východiskový stav strecha.pdf
(194.64 KiB) Staženo 60 x
Východiskový stav strecha.pdf
(194.64 KiB) Staženo 60 x
Naposledy upravil(a) lz1 dne sob zář 09, 2023 4:50 pm, celkem upraveno 3 x.
lz1
Příspěvky: 9
Registrován: úte bře 07, 2023 11:48 am
Lokalita: Zlaté Moravce, Slovensko

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od lz1 »

panely na streche-asi max stav.jpg
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Diablo1st »

Fotky tvojej strechy pridať nevieš?
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od pibi »

FVE stejně budeš mít, vykašli se na fototermiku, možná Ti tam vlezou 3 FV panely navíc. Pokud by mohla stínit atika, tak krátké stringy, 3 panely do série, pospojovat tak, aby ranní a večerní stín snížil výkon jen jednoho stringu. Celoroční výtěžnost energie zřejmě bude větší a složitost menší, než kombinace. Možná to i vyjde levněji a za ušetřené eura můžeš přikoupit baterky.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
lz1
Příspěvky: 9
Registrován: úte bře 07, 2023 11:48 am
Lokalita: Zlaté Moravce, Slovensko

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od lz1 »

Diablo 1st: Ahoj, fotku strechy pridať asi nebude mať význam, pretože tú aktuálnu chcem rekonštruovať - to je jeden z dôvodov prečo sa nad FT/FV (ako následný krok) zamýšľam.

Písal som, že ďalšie otázky budem mať v nasledujúcom príspevku - týka sa druhej nádrže LVT; mám viacero "nápadov":

Druhú akumulačnú nádrž uvažujem ako podporu kúrenia v prechodných obdobiach. Aktuálne je dom vykurovaný kondenzačným plynovým kotlom. Moja úvaha sa týka využitia horného výmenníka v nádrži LVT - upraviť vratku do plynového kotla pridaním odbočky do horného výmenníka, ktorá by sa otvárala (servoventil?), pokiaľ by teplotné čidlo zaregistrovalo dostatočnú teplotu v nádrži a presmerovalo tok cez horný výmenník, kde by došlo k nahriatiu vracajúcej sa vykurovacej vody, takže by kotol dohrieval menší teplotný rozdiel. Riešenie ako som ho nakreslil v úvodnej skici mi teraz pripadá nie úplne vhodné v tom, že by sa presmerovával celý prietok vratky; vhodnejšie sa mi v tejto chvíli javí dať servoventil do až odbočky takže by sa dohrievala len časť prietoku vratky a pred vstupom do kotla by sa tieto dva prúdy zasa zmiešavali. "Prinútiť" časť vratky k toku cez výmenník by sa možno dalo zaradením /miernej) redukcie po odbočke, aby mierne zvýšenie tlaku podporilo prietok cez horný výmenník. Do akej miery by sa tým zvýšil hydraulický odpor, resp. či by takéto riešenie bolo OK v tejto chvíli neviem posúdiť. Pokiaľ čidlo zaregistruje teplotu v nádrži na úrovni vratky a menej, servoventil odbočku zavre, aby som zbytočne nedohrieval nádrž.
Riešili ste niekto niečo podobné, a s akým výsledkom? Vyžaduje to nejakú komplikovanú/poruchovú reguláciu? Môže to mať praktický význam ako podpora ÚK?

Ak by som mal teplotu v nádrži nižšiu ako vratka, stále by tam bolo nejaké zbytkové teplo. "Napadlo" ma, či by sa nedalo využiť tak, že by som využíval na náhrev vzduchu (cez výmenník vložený do rekuperačného potrubia pred rozdeľovačom) rozvádzaného rekuperácoiu po dome (rekuperáciu nemám, je to záležitosť s prioritou nižšou než iné, súrnejšie veci a rozpočtu samozrejme). Odhliadnuc od technických úskalí takejto realizácie - má niečo takéto, vzhľadom napr. na nízku tepelnú kapacitu vzduchu, praktický význam sa tým ďalej zaoberať a ponechať nejakú možnosť to v príhodnej dobe rozpracovať, alebo je to technický nonsens?

V podobnej rovine a priorite je úvaha smerom ku kachliam alebo krbu s tepelným výmenníkom cez ktorý by sa dal dohrievať objem nádrže (nie nakomplet, proste len keď by sa kúrilo v kachliach, aby bolo akékoľvek teplo čo najlepšie využité).

Nádrž LVT by samozrejme bola nahrievaná s primárne uvažovanými zdrojmi tepla, aby mohla slúžiť aj na spätné dobíjanie prvej nádrže LMT (voda z nádrže LVT cez horný výmenník LMT). Nie je isté, či vyprodukujem dosť tepla na všetko, čo je tu popísané, takže ponastavovať priority a riadenie systém zrejme nebude jednoduchá záležitosť.

Narýchlo som si na nete porovnal ceny plochých solárnych kolektorov a FV panelov a zdá sa, že FV je momentálne ekonomicky výhodnejšia, zdá sa mi že za cenu jedného FT panelu by som mohol mať 3 FV, a nemusel by som riešiť rolety. Plus oveľa menej problematická prevádzka...Asi skkúsim prekopať skicu.
Ďakujem za doterajšie reakcie; aj "rozcupovanie" niektorých úvah je cesta vpred.
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Diablo1st »

Plánuješ meniť vykurovanie z plynu na niečo iné?
Teraz je ako riešený ohrev TUV?

Pýtam sa, lebo mi tvoje riešenie absolútne nedáva ekonomický zmysel. Pridávať akumulačné nádrže a FVE kvôli vykurovaniu mi príde troška scestné, lebo vtedy, keď FVE najviac vyrába kúriť nepotrebuješ. A zrovna tie akumulačky nie sú zadarmo, s výmenníkmi už vôbec nie.
Stačil by 200-300L bojler, príp. pred súčasný bojler predradiť ešte jeden čisto na FVE. Na prikurovanie v prechodných obdobiach dať klímu, s ktorou môžeš cez leto páliť prebytky chladením. A za tie peniaze, čo by si dal za akumulačky a všetko okolo toho si vieš kúpiť slušnú batériu. Samozrejme začať môžeš len s tým ohrevom TUV napr. cez Bel alebo Oplockého. Prosto jednoduchý systém, ktorý už tu pár ľudí prevádzku nejaký ten piatok. ;)
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od ZdZ »

jaké používáte termostatické směšovací ventily za nádrž ?
bedně je cca 90°voda, do radiátoru bych pustil 50-55°¨
ventilů jsem našel x značek, ale nevím co vybrat
nejlepší by byla ekviterma s motorem, ale ta reaguje hrozně pomalu a do radiátorů by klidně tekla vařící voda, než by se to zregulovalo
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Franta2776
Příspěvky: 2429
Registrován: pon úno 01, 2021 4:00 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Franta2776 »

Já Esbe mám více než 10let a ok.
18190Wp=13500Wp jihovýchod 27x500Wp, 4690Wpjihozápad Leapton 14x335Wp, cca 8000W 90ks vakuové trubice jihozápad, baterie štítkových 73kWh(Lifepo4 17Sx260Ah, trakční gel štítkových 1230Ah), Axpert Max 7200VA, Easun Isolar 5500VA,Mppt Easun 6048
Pojízdná FV 200Wp=2x100Wp flexibilní+4x280Ah lifepo4+měnič 1500W
pibi
Příspěvky: 705
Registrován: ned led 01, 2023 6:17 pm
Lokalita: Východně od 3nce
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 14kWp
Kapacita baterie [kWh]: 28kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od pibi »

Na kotli mám 4CV ESBE se servem, k tomu regulátor Tech I-1. Minulý týden jsem do sklepa dostal akumulačku 750l a teď čekám na instalatéra, až mi ji zapojí. Ten 4CV chci přemístit na výstup nádrže. Regulátor má i volbu pro podlahovku. Při volbě pro kotel 1x denně otevře ventil na max, pro kalibraci, při volbě podlahovka kalibruje naopak, že ventil zavře. Je tam možnost mimo jiné nastavit rychlost otevírání. Servo má dobu chodu min-max 120s. Až to budu mít, tak budu testovat, jak to chodí. Na ochranu zpátečky dám klasiku 3CV termostatický asi 55°C.
7,5kWp JV, 3,75kWp JZ, 2 x Victron MP II 5kVA, 3 x SmartSolar 150/70, Smartshunt, Cerbo, 16x280Ah + 16X300Ah LiFePO4 + 2xJK BMS.
K levné elektřině se dostaneme jen vytrvalou prací a svým kapitálem. Vladimír List, Elektrisace Československa 1934
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Diablo1st »

ZdZ píše: čtv říj 19, 2023 5:30 pm jaké používáte termostatické směšovací ventily za nádrž ?
bedně je cca 90°voda, do radiátoru bych pustil 50-55°¨
ventilů jsem našel x značek, ale nevím co vybrat
nejlepší by byla ekviterma s motorem, ale ta reaguje hrozně pomalu a do radiátorů by klidně tekla vařící voda, než by se to zregulovalo
Esbe VTA372 30-70
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS
Migel
Příspěvky: 941
Registrován: ned zář 25, 2022 10:47 am
Lokalita: Pod Karpatmi

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Migel »

Ja mam z akumulacky do radiatorov 3cv termostaticky zmiesavaci ventil esbe rozsah ma 30-70C.
Za kotlom na ochranu spiatocky som pouzil tiez esbe zmiesavaci 3cv
Za mna ekvitermika dobra vec ale pre mna draha..
10 x Jasolar 380W 2s5p 3,8kWp jz
1x Epever 8415 AN
2x MP2 5000V/A paralelne
13s Li-ion 48V 760Ah/35kWh
a stále v štádiu budovania (rozširovania)
Vitek
Příspěvky: 1917
Registrován: pát bře 15, 2019 7:44 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Vitek »

Migel píše: čtv říj 19, 2023 7:14 pm Ja mam z akumulacky do radiatorov 3cv termostaticky zmiesavaci ventil esbe rozsah ma 30-70C.
Za kotlom na ochranu spiatocky som pouzil tiez esbe zmiesavaci 3cv
Za mna ekvitermika dobra vec ale pre mna draha..

Mam to stejne do radiatoru posilam 35 stupnu a smesovak to kotle mam na 55 stupnu. Vse funguje dokonale.
Jeste jsem letos netopil.
Pawel
Příspěvky: 812
Registrován: stř říj 02, 2013 8:57 am

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Pawel »

pibi píše: čtv říj 19, 2023 7:00 pm Na kotli mám 4CV ESBE se servem, k tomu regulátor Tech I-1. Minulý týden jsem do sklepa dostal akumulačku 750l a teď čekám na instalatéra, až mi ji zapojí. Ten 4CV chci přemístit na výstup nádrže. Regulátor má i volbu pro podlahovku. Při volbě pro kotel 1x denně otevře ventil na max, pro kalibraci, při volbě podlahovka kalibruje naopak, že ventil zavře. Je tam možnost mimo jiné nastavit rychlost otevírání. Servo má dobu chodu min-max 120s. Až to budu mít, tak budu testovat, jak to chodí. Na ochranu zpátečky dám klasiku 3CV termostatický asi 55°C.
Za AN se dává 3cv.
ZdZ
Příspěvky: 813
Registrován: pon led 24, 2022 7:27 pm

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od ZdZ »

ekviterma je za akumulačku nepoužitelná, je šíleně pomalá a klidně by teklo do radiátorů 90° dvě minuty, než by to stáhla, musí to reagovat okamžitě
mám jeden na půdě, skoro nový ale jak jsem psal, je hrozně pomalý

je potřeba dávat 1coulový 3c ventil, nebo stačí 3/4 na 5 místnosti + chodbu, cca 100m2 podlahová plocha ?
Ostrov. Aktuálně v provozu 15 kWp 12+10+10 55°jih, 30kWh 48V + 3kWk 12V Lifepo4 a 2x Easun smp 5kW sfázovaný + 3x Must mppt 6kW + UPS 12V 500Va + 3F měnič 3x400V 6kW.
Nabíječka 1kW z generátoru. Elektro koltel 48V DC, 9kW 9 stupňů regulace. 750lt aku nádrž, 200l bojler. 3x split klima na topení a chlazení a samozřejmě automat na uhlí. Protože jsem Eko a Wegan v jedné osobě :-) !
Diablo1st
Příspěvky: 1623
Registrován: pon lis 01, 2021 7:41 pm
Bydliště: SR MY

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvek od Diablo1st »

Čo to máš za ekvitermiku? Buď si kúpil šmejd, alebo to máš špatne zapojené či nastavené.
Za zmiešavaním má bzť čidlo teploty, podľa ktorého sa riadi veľkosť otvárania ventilu. Takže nie je možné, aby ti išlo 80-90°C do radiátorov, pokiaľ to tak nemáš nastavené. Teplota za zmiešavaním sa môže troška "prestreliť", ale nie viac ako o pár stupňov a do pár desiatok sekúnd sa upraví.
Victron ESS AC Coupling:
2,75kWp on-grid + 3,3kWp RS450/100 + MP2 5kVA + 17x280Ah + JK BMS

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek