Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je sob úno 23, 2019 5:21 am

Akumulačná nádrž - akú máte?

Popis a ukázky samostatných ostrovních systémů určených pro vytápění či ohřev vody.
Předchozí

Re: Akumulačná nádrž - akú máte?

Příspěvekod rob.brno » čtv dub 02, 2015 11:44 am

tomas píše:Na té nádrži se mi líbí že má velký otvor kterým lze prolézt a například doplnit do nádrže výměník. Škoda že výměník na ohřev TUV není více roztažený od dna až po víko.
Tuto nádrž jsem navrhl použít i zde:
viewtopic.php?f=3&t=1681&start=40#p36095

U těch malých nádrží je nerez výměník skoro až na dno :-)

Ale sám prodejce nedoporučuje ten horní otvor otevírat, málokdy se to pak podaří zatěsnit, tak jak to udělají z výroby.
rob.brno

Příspěvekod tomas » čtv dub 02, 2015 11:47 am

PavelR píše:Povarit by to samozrejme slo ale je otazka jestli to delat z cernyho nebo uz rovnou nerez ...

Do akumulační nádrže stačí černá ocel, akumulační nádrže jsou zevnitř pouze natřené barvou a někdy ani to ne.
tomas

Příspěvekod tomas » čtv dub 02, 2015 11:54 am

rob.brno píše:Ale sám prodejce nedoporučuje ten horní otvor otevírat, málokdy se to pak podaří zatěsnit, tak jak to udělají z výroby.

Vím, četl jsem to, ale nebojím se toho. Červený silikon na 300°C (pro těsnění motorových hlav) to jistí. A ve dvoupodlažním domě není nutné mít v topné vodě velký tlak, tak jako v paneláku.
tomas

Příspěvekod Kostěj » čtv dub 02, 2015 7:39 pm

PavelR píše:Ta aktivní eletroda... dle údajů o spotřebě ze stránek Dražic....
Máte někdo odkaz na to jak tyto ochrany vlastně fungují? Vím akorát že to je, ale proč to je to nevím ...

Skutečný odběr Corexu je u mne 2W (měřeno). Jak to funguje je popsáno třeba zde: http://old.vscht.cz/met/stranky/vyuka/l ... elchem.htm . Že bych tomu úplně rozumněl, to zase ne.
Kostěj

Příspěvekod solarni-panely.cz » čtv dub 02, 2015 7:43 pm

Zásobník PAST 900HR s TČ vzduch-voda s celoročním topným faktorem SCOP 1:3 včetně TUV :-)
http://solarni-panely.cz/solarni-novink ... la-do-vody
http://www.solarni-panely.cz - Hybridní fotovoltaické elektrárny, Ostrovní systémy, HomeGrid - naše vlastní domácí síť. Oficiální zastoupení Studer Innotec pro ČR, servis střídačů Studer Innotec.
solarni-panely.cz

• 0

Příspěvekod kybos » čtv dub 02, 2015 8:57 pm

tomas píše:
kybos píše:Tato nádrž má jednu nevýhodu: Je v provedení na "mokré " topné těleso, což předpokládá AC vytápění a je zde pouze jedna pozice na osazení topného tělesa. Chybí zde univerzální suchá jímka na variabilní topná tělesa pro DC.

Já tam vidím 9 nátrubků G1 1/2" = G 6/4'' do kterých by mělo vlézt klasické mokré topné těleso G 6/4''. V některých místech ale může topné těleso svou délkou narazit do výměníku pokud bude instalován.
Suchá jímka by se dala to této nádrže také lehce navařit. Suché jímky jsem u akumulačních nádrží zatím moc neviděl, jen v bojlerech, což je škoda.

Z těch devíti nátrubků jsou jen dva (uprostřed a dole) způsobilé pro použití mokrého topného tělesa, ostatní mají zevnitř za nátrubkem navařeny clonky (nebo kolena) proti víření obsahu.
7,5 kWp poly +3x Tristar MPPT60 (>35 MWh) + 48V VRLA 540 Ah + LiFePO 300 Ah + UPS 6kW + 3F nabíječka 4,8kW
kybos

Příspěvekod tomas » pát dub 03, 2015 6:03 am

kybos Máš pravdu, na tom 3D nákresu je tam něco takového vidět. Ale také tam píšou: "Pro topná tělesa je možné použít závit 6/4" uprostřed, od objemu 1000l také závity ve spodní části nádoby. které se také nacházejí po celé délce akumulační nádrže."
Takže 3 topná tělesa by tam do nádrže od 1000l měla vlézt, pokud nebude překážet výměník.
Verze LVT 0V jich může mít 9:
http://akumulacni-nadrz.cz/topne-teleso.php
tomas

Příspěvekod kybos » pát dub 03, 2015 9:41 am

Osazoval jsem LMT2V + DN32 a ta má jen dvě pozice na mokrá topná tělesa. LVT 0V je bez výměníků, což se pro fototermiku zrovna moc nehodí - je nutný externí výměník.
7,5 kWp poly +3x Tristar MPPT60 (>35 MWh) + 48V VRLA 540 Ah + LiFePO 300 Ah + UPS 6kW + 3F nabíječka 4,8kW
kybos

Příspěvekod Tibor » čtv čer 11, 2015 7:40 am

mobilik píše:A kolko litrovy bojler by ste mi odporucili, pre trojclennu rodinu, voda pouzita len ako TUV a bude ju ohrievat 10FVpanelov?
Ma zmysel velku nadrz, alebo nie? POdla mna asi staci 200l bojler, je moja uvaha spravna?

Dakujem za podnety. :wink:

Na 200 litrovú nádrž je 10 panelov (predpokladám, že 2,5 kWp) luxus (v zime môže pomôcť, ale v lete to bude výrazne predimenzovné). Ja mám 200 l a 8 panelov (sme doma štyria). Ak svieti slnko, tak mi nádrž nahreje cca do obeda a potom sa panely "flákajú". Ale ak by som to robil ešte raz, tak by som dal bojler 300l z dôvodu vykrytia dní so slabým osvitom. V lete nebudeš mať problém pri 2,5 kW ani pri výrazne zamračenom dni.
Uvažoval som aj o 500l (to by spoľahlivo pokrylo aj niekoľko zamračených dní), ale tam už by to pýtalo cca 4 kWp panelov aby to bolo použiteľné aj v zime.
Tibor

Příspěvekod mobilik » čtv čer 11, 2015 11:20 am

Ahoj, dakuje. Za odpoved. Tak viac panelov preto, lebo ak sa nahreje voda, energia sa presunie dalej a bude riesit nieco ine. Som radeej zato mat viac panelov, mensiu kapacitu akku a ak sa dobuju akku tak ohrievaju vodu v bojlery, ak ohreje ide dalej napr. na el. ohrievac v izbach atd...
Mozno tych panelov bude este viac, tazko povedat. :-)
Mozno vazmem ten 300l. Dikes. ;-)
mobilik

Příspěvekod kodl69 » sob čer 13, 2015 9:12 am

já teda mám 300l boiler a ohřev fototermika, 9 měsíců v roce to bohatě stačí. Svýho času nás bydlo 6 na 200l boiler a stačil jeden den bez slunka a zapínal sem elektriku. V každým případě je potřeba okolo boileru dát další izolaci, aby se snížily ztráty, těch 5cm molitanu/polyuretanu není nic moc..
ostrov 4600Wp neustále ve stádiu zrodu: 6x noark CHSM6610P250, 6x250Wp z I4wifi, 6xTratek 275Wp, 4x auria 120Wp, midnite classic 150 lite+whizbang jr., 16S a různě P cca 300Ah Winston, Powerjack 8kW (reálně 6kW po úpravě). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69

Příspěvekod mytus » stř srp 19, 2015 8:05 pm

Projektant mi do projektu kurenia navrhol akumulačnú nádrž http://www.dzd.cz/images/download/dzd-cs-nadov6.pdf (Dražice NADO 1000/45 v6). Máte niekto takúto nádrž? Nejaké referencie? :)

Tu je moj povodny prispevok:
Do plánovaného domu plánujem ohrev vody a TÚV cez akumulačnú nádrž (1000L - 1500L). Zdrojom tepla pre akumulačnú nádrž má byť v lete fototermika, v zime teplovodný krb. Ako rezervu plánujem použiť elektrickú patrónu.
Ohrev vody má byť prietokový, cez nerezový výmenník v hornej časti nádrže, kúrenie prostredníctvom teplovodného podlahového kúrenia.
mytus

Příspěvekod Viados » pát úno 26, 2016 9:26 pm

honzasl píše:Já od tohoto výrobce (prodejce) nádrž mám a zatím jsem spokojen. Jediné, co nebylo úplně košer - na obrázku měla zakoupená nádrž vypouštěcí otvor na dně, v reálu tam není. S tím se dá žít, ale...

Pokud bych kupoval podruhé, zaměřil bych se na výměník pro TeV (dříve TUV :) ). Čím větší, tím lepší a nejlépe v celé výšce nádrže.

Jaký z výměníků TeV v nádrži máš?

Uvažuji o stejné nádrži, resp. na 90% se bude do domu dávat LMT 1000 790d, a přemýšlím, že tam asi dám největší výměník DN32, který má nějvětší plochu a tedy největší výkon.
Viados

Předchozí

Zpět na Fototermika