PJ 8000W Zkrat na vstupu

Měniče PowerJack
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od dub042 »

Menic zatim nevim,jsem v praci,testnu ho az odpoledne,jinak ty balancery jsou klasicky ty odporovi,co drzej 3,6V,casem asi budou lepsi,ale momentalne nezbyly penize
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od PavelR »

jasny. nevim kolik tech balanceru na clanek mas a jaky mas nabijeci proudy ale hlavne si to hlidej. balancery udrzi jen to co jimy dokaze protyct a jak jsem zjistil me od nejakych 3,55V leti napeti clanku nahoru hodne rychle. Takze nabijeni koncim na nejakych 3,47V a balancery mam nastaveny na 3,5V
bohuzel muj regl nema vstupu jehoz aktivaci by sel omezit proud na balancni proud....
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od fugas »

Ahoj ve spolek.
Jen bych se vrátil na začátek vlákna abych se ujistil.Myslel jsem,že na zkrat na baterce,respektive přívodu od baterky je tam ta pojistka z čela měniče s označením BAT.Neměla by v případě zkratu shořet dřív než oko z 1,5mm tlusté mědi?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od PavelR »

ja na svem PJ mam jen pojistku na vystup a pojistku na 230V vstup ktery nepouzivam.
Vzdyt je pro 8kw menic potreba pojistka 150-200A a ta by mela byt blize u aku aby jistila i kabelaze pro pripad ....
Taky asi nejakou dobu potrva nez takova pojistka vybavi. A pokud se vytahl oblouk coz asi jo kdyz ta med odkapla tak ty proudy byly urcite mnohem mensi nez tvrdej zkrat.
Coz me privadi k myslence ze by takovym akupakem mozna slo docela dobre svarovat :-D
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od ixo »

Áno, videl som už pár videí, ako sa autobatériami riadne zvára... ;) Pár batérií do série, do ruky elektródu a ideš. :)
Ináč ja mám hneď pri batérii rýchlu valcovú poistku a všetko (okrem desulfátora) tečie cez ňu, bezpečnosť nadovšetko. Netuším, ako rýchlo by poistka vybavila skratový prúd, dúfam, že to ani nikdy nezistím. Poistkový odpájač veľmi odporúčam, všetky montáže sa dajú riešiť bez napätia a to dodáva na kľude i bezpečnosti. Tiež sa ale nevyhnem tomu, že pri pripájaní/odpájaní to v odpájači niekedy zaiskrí a keďže je umiedtnený pri batériách (ktoré plynujú), nevypínam a nezapínam, pokiaľ nemám akú takú istotu, že mi to nevyhodí šatník do vzduchu. :shock: Pre istotu som nedávno nalepil v šatníku aj ceduľu o výbušnom prostredí. :)
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od PavelR »

No jak rychle by se dalo zjistit z datasheetu pojistky. Ja to myslim tak ze na odtaveni par g medi neni treba zdaleka dosahnout zkratovych proudu lifepo.
Nedavno jsem udelal skolackou chybu s merakem preplym na ampermetr na akupaku pro ebike 58V 25Ah no a hrot a svorkovnice jednu chvili byly a najednou nebyly respektive byly v podobe odtaveneho kovu nekde jinde. Sahl jsem pote na draty k meraku a ty se ani nestihly ohrat. Takze bych usuzoval na jednotky ms proude ne zas tak velke.
Neco jinyho by byl tvrdej zkrat jak trebas na videu kde delali testy lifepo a vykonovym vypinacem udelali tvrdej zkrat a cekali co bude.

Ohledne jisteni a odpojitelnosti obvodu samozrejme souhlas. Ono kdyz nastane nejaky havarijni stav tak v tu chvili clovek nema sanci zpravne a rychle zareagovat i kdyby u toho byl a cucel na to.
Preci jenom ty nase ostrovy uz nebyvaji zadny orazavatka a pracujeme s kw a desitkami ci stovkami A
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od ixo »

Veru tak... K vypínaču panelov a k odpájaču batérií a k prívodu verejnej siete do systému idem dať štandardizované nálepky "Hlavný vypínač, vypni v nebezpečenstve" a musím ich ale očíslovať, v akom poradí vypínať (panely, batéria, prívod verejnej siete). A normálne so zvyškom rodiny spravím cvičenia vo vypínaní, budem im stopovať čas. :D
Ináč, v datasheete som zistil, že napríklad taká štandardná OEZ 125A gG poistka sa pri 500A vypína po 4 sekundách. Podľa môjho výpočtu skratový výkon vo vedení v tom čase môže byť možno 5kW, pokiaľ vtedy klesne napätie batérií na 10V.
Datasheed pre OEZ poistky: http://www.oez.sk/uploads/oez/files/ks/ ... _CZ_SK.pdf
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od mobilik »

Videl som v praci uz par krat ako vypinaju poistky a mozem potvrdit trva im to niekedy aj viac ako 4sekundy, ale stale lepsie ako kym to odpoji clovek, takze poistky jednoznacne vsade. Samizrejmostou je hlavny odpajac pri baterke, tem musi byt a nie len kvoli komfortu. :-)

Inak vratim sa este k PJ na PJ su dva poistky, jedna isti vystup 230Vac a druha vstup 230Vac na nabijacku.
Nieje tam nikde hlavna poistka napajanie z akku...
Čo bolo bolo, bude len horšie...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od kodl69 »

Pro koncové obvody sítí tn do 32A je předepsaná vypínací doba pro DC 120V až 230V 5s, pro síť TN (uzeměn pouze zdroj) 0,4s , v síti TN obvody distribuční a nad 32A doba odpojení 5s, v síti TT 1s. Dle ČSN 33 2000-4-41ed.2 čl. 411.3.2., tab 41.1. Toto je z pohledu úrazu osob, pro napětí do 120V DC jde o nebezpečí požáru. Na kolik se asi ohřeje vodič za 5s při zkratovém proudu lepší nedomýšlet.
Já osobně se přikláním k vypínací době 0,4s, příp. 1s u baterie, protože pokud je DC uzemněno, tak pouze v jednom bodě, není to mnohonásobně uzemněná síť, takže TT. Pokud dokážeme nějak určit vnitřní odpor zdroje (třeba katalog článku) a odpor přívodních kabelů, můžeme spočítat zkratový proud, a to by pro vypínací čas 0,4s měl být 5x jmen. proud pojistky gG a ještě bezp. koeficient 1,5. Un>5xInx1,5xZsm. Potom pro DC rozvody na 12V vychází neuvěřitelné průřezy vodičů už při délkách do 20m.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od dub042 »

Tak dobrá zpráva, PJ ten náraz proudu vydržel a maká, před chvílí jsem to zkusil přes 4 autožárovky nabít ty buřty a pak přes pojistku 40 A normální běh. Jenom pro zajímavost přidávám foto, jak dopadl terminál baterky a jak konektor, díry v koberci po roztavené mědi ani fotit nebudu....
Přílohy
IMAG0273.jpg
IMAG0272.jpg
IMAG0270.jpg
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od kodl69 »

Tak forenzní analýza říká, žes nahoře brnkl o matičku, lekl ses, a při mimovolném ucuknutí se ti podařilo ten obloukk přemístit níž. Tohle je jasná ukázka toho, co dokáže leknutí. Kdybys s tím obloukem počítal a rázně to připojil, byla by opálená jenom malinká tečka..... To jsou rozkuchaný akupacky 12V? propojky měď a vývody hliník? Zajímavé.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od dub042 »

jojo, jsou to 12V, spíš bývaly...
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, tak vidíš že jede, akorád ty očka by to chtělo nějaké lepší a zalisované, tyhle jsou dělané asi z Cu trubky a nějak zalisované, v každém případě příště nabít nejprve kondenzátory a nebude problém, jak píše kodl lekl ses a natáhl si oblouk a bylo vymalováno. Máš aspoň poznatky jak to příětě už nedělat. Já připojuji bez nabytí měniče jen na 12V, na vyšší napětí napřed vždy přes odpor, není to tak brutální pro měnič a svorky a nic takového se nestane.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od dub042 »

No asi takhle, před PJ jsem měl HF měnič 5Kw, taky pěkný šlupky, PJ jsem nepřipojoval poprvé, vždycky jsem ťuknul aby se kondy nabily a pak dotáhl šroubem, to co ale bylo tohle, bylo skutečně daleko horší, docela obrovská rána a kusy roztavené mědi se rozlétly po pokoji, jako kdyby vybuchla kulová puma, no každopádně už jsem se poučil...
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od fugas »

Ahoj.
Oka jsou vyrobena z trubky?
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Bydliště:

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od goodbie »

oka jsou evidentně z trubky na topení a nepříjde mi to zrovan jako dobrý nápad o elektrických vlastnostech trubky polotvrdé určené na topení asi polemizovat nebudeme,no nevím no.
dub042
Příspěvky: 272
Registrován: pát kvě 09, 2014 8:11 pm

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od dub042 »

Jasně že jsou z trubek na topení, nějaký mi zbyly tak jsem je takhle využil, stačilo rozklepat a je z toho pásovina. Nevím jestli to něčemu vadí, jsou sice o něco měkčí, než standardní měděné propojky, ale svou práci plní...
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od kodl69 »

Vidím problém s tlakem ve spoji trubka - vodiče a následně s přechodovým odporem. Na propojky článků by to asi mělo stačit, průřez mědi tam bude. Originál lisovací oko po vodič 35mm2 má stěnu 2mm, a kleště páku min. 100ku1 a celkem je to práce z které za chvilku bolí ruce... Kleště ti jistě někdo půjčí, a na dobu určitou se dají použít šroubovací oka, ale není to ono.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od fugas »

Je to jenom úvaha.Ale po rozklepání se to v ohybech nalomí a v ploše to má místy lepší kontakt,než jinde.Takže se možná ve sklepané části zevnitř vypalovaly dírky,až to jednou při stejném proudu,jaký je obvyklý shořelo jako polystyrén.
Zkusil bych to proletovat.
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.
Uživatelský avatar
fugas
Příspěvky: 2222
Registrován: sob pro 21, 2013 6:58 pm

Re: PJ 8000W Zkrat na vstupu

Příspěvek od fugas »

kodl69 píše:Vidím problém s tlakem ve spoji trubka - vodiče a následně s přechodovým odporem. Na propojky článků by to asi mělo stačit, průřez mědi tam bude. Originál lisovací oko po vodič 35mm2 má stěnu 2mm, a kleště páku min. 100ku1 a celkem je to práce z které za chvilku bolí ruce... Kleště ti jistě někdo půjčí, a na dobu určitou se dají použít šroubovací oka, ale není to ono.
Tak nějak jsem to myslel :)
Isolar 5kW (Axpert klon), LiFePo4 202Ah Lishen 18s.Nyní v přestavbě P106 Electric z projektu LiFePo4 na LiIon 100Ah.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek