Zahradní ostrov - pomůžete?

Popis a ukázky systémů určených pro vytápění či ohřev vody, které jsou určeny pro výrobu tepla a nevyrábí elektrickou energii.
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od Petr-II »

Prosím o radu k sestavení zahradního ostrova. Rodiče již nezvládají provoz zahrádky a chci jim ulehčit zalévání (sám jsem mimo dosah). Provoz pouze jaro-léto, spotřeba ze systému 3x týdně po max 1hod provozu, tzn. 1hod obden. Spotřebič vibrační čerpadlo 300W nebo 600W (rozhodne cena systému), dvě starší olověné autobaterie každá po 44Ah, panel chci sestavit sám z Sunpower Maxeon:

"Rated Max Power: 3.3W ±5%(w)
Efficiency: 21.8%
Working Voltage: 0.574 V
Working Current: 5.83 A
Short circuit voltage: 0.682V
Short circuit current: 6.24A
Specification: 125 * 125 mm
Material: Monocrystalline silicon
Thickness: 145um"

Prosím Vás zkušené o návrh systému. Samo jde v první řadě o cenu, ale také o to, aby to fungovalo "spolehlivě". Pokud se náhodou nějaký den aku nedobijí, tak se nic nestane - nechci to zbytečně naddimenzovat. Pro vibrační čerpadlo jsem se rohodl z důvodu nenutnosti čisté sinusovky, pokud jsem to správně zde vyčetl, aku Pb mám ze svého auta, panel chci sestavit sám - kolik balení po 10ks mám koupit aby to stačilo? Děkuji všem, kteří se podělí o své návrhy.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od kodl69 »

čerpadlo bych dal na 24V, přímo z panelů, a čerpat do nádrže nahoře, na nějakém stojanu, předpokládám že 600-1000l kontejner na paletě bude stačit. žádný regulátor, žádné baterie, jenom hladinový spínač. Čerpadlo máš tady:http://www.mangala.cz/komponenty-dily-p ... 15_22.html, najdeš tam i hladinový spínač a hadičky. Čerpadlo nasává z 5m hloubky, mám vyzkoušeno. Panel raděj kup, nějakou 24V verzi, třeba toto: http://shop.mypower.cz/fotovoltaicky-pa ... solon-2484. jediná elektronika co bych tam dal, tak relé, které odpojí čerpadlo při napětí pod 24V, aby se netrápilo v nízkých otáčkách a možná nějaký akumulační kondenzátor 10mF/35V nebo víc pro rozběh čerpadla. Žádný baterky co odejdou, když za rok odejde čerpadlo za 1000Kč, tak se vymění a bude to fungovat, dokud někdo nerozbije panel.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od Petr-II »

Nepotřebuji "přečerpávat" vodu,ale potřebuji zalévat tzn. rozstřikovat vodu hadicí.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od dracekvo »

Teoreticky 30 článků udělá napětí 17V a bude to cca 100W panel. Možná by to mohlo stačit 3x týdnu brát hodinu 300W. K tomu regulátor PWM 10A(20A) za pár stovek a je to.
Mám membránovku 225W a v pohodě stačí. 600W je zbytečně moc. Ale nikdy sem jí nezkoušel provozovat na modif. sinus.
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od mobilik »

Kodl69 ti pisal ze ak das nadrz vyssie tak budes mat sice mensi tlak ale na polievanie to staci, samozrejme na roztrekovanie to asi nebude stacit, ale polievat sa takto da, takto to pouzivam aj ja. :wink:
Proste ti navrhol najlacnejsie riesenie. :wink:
Inak ak chces pouzivat cerpadlo, tak budes potrebovat minimalne dva taketo panely a idealne aj vacsiu kapacitu baterii, inak z baterie vycerpas enrgiu beho polhodinky, ak nie skor. :wink:
Takze ono to az tak lacne nebude, treba potom ktomu priratat aj regulator k panelom, nejaku kabelaz, istenie a cena sa nabaluje.
Inak na moj vkus doma vyrobene panely nikdy nebudu mat taku ucinnost ako original panel a este je s tym neskutocna babracka. :wink:
Na bazare najdes kopu lacnych panelov zanovnych.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
rva
Příspěvky: 3525
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od rva »

Alternativně vhodný panel + čerpadlo + kapková závlaha (trubky + filtr na začátku)
http://www.zavlahy-jerabek.cz/2360-kapk ... twin-plus/
Když svítí, je obvykle potřeba i zalévat a čerpadlo běží, když nesvítí, zalévat netřeba a čerpadlo se nerozeběhne. Nejtěžší je naučit se sázet tam, kde ústí kapkovač.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
joshik
Příspěvky: 5
Registrován: ned zář 09, 2012 6:03 am

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od joshik »

Pokud potřebujete panel, tak prodávám zde (aukce do pátku, nebo kup teď): http://aukro.cz/solarni-panel-schott-as ... 93613.html

Pokud byste jej vzal, tak vám k němu přidám ještě PWM regulátor (původní hodnota asi 600Kč)
odtud: http://www.neosolar.sk/pwm-solarny-regu ... 20-12v-24v

Pokud ale potřebujete 24V tak vám to nepomůže regulátor to sice umí, ale panely byste musel mít 2 v sérii.
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od Petr-II »

Jaký typ PWM či MPPT regulátoru doporučíte ke 2ks těchto panelů http://ostatni.bazos.cz/inzerat/4855350 ... l-55-W.php ? Dík za pomoc.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od kodl69 »

jedině MPPT, a takovej co umí amorfní panely, je to CIS, to jsou "nový" panely pravděpodobně uleželý mnoho let v celním skladu, ale proč ne. Vím o fabrice, kde je ve velkým rozemílají na základní prvky...(nedají ani kus)
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
NuclearDave
Příspěvky: 73
Registrován: pát črc 11, 2014 2:33 pm

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od NuclearDave »

http://eshop.neosolar.cz/mppt-solarni-r ... -130-260wp
Pripadne 20A ci 40A pokud bys planoval rozsireni.
mart.fish
Příspěvky: 165
Registrován: pát srp 15, 2014 9:11 pm
Bydliště: okolí Kladna

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od mart.fish »

Mohl bych nabídnout MPPT Epsolar 3215 + LCD MT5 (http://www.elektro-hofman.cz/cz-detail- ... .150v.html).
4800Wp ,2xregulátor Schneider Conext MPPT 60/150, Xantrex XW8048+, LiFePo4/180Ah
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od PavelR »

Sice offtopic ale byla zminena kapkova zavlaha. Toto vrele doporucuju je to naprosto genialni zalezitost.

Mam na kapkove zavlaze cca 150 sazenic nasazene na cerne textilii ( rajce, paprika, zeli, okurek) na jednu zalivku staci bohate 200sud. Je to totalne bezudrzbovy reseni.Muze to zalivat i v tech nejvetsich vedrech bez rizika studene vody na rostliny. Vrele doporucuju. Byl zde zminovan odkaz. Ja jsem kupoval myslim si ze levneji zde http://www.elektrostredisko.cz/kapkova-zahlava.html odmeri ti po metru a kusu presne kolik potrebujes.

Nevim kolik a ceho pestujete a kolik vody denne je treba precerpat ale ta kapkovka umi usetrit spoustu vody a prace a energie.
Jen to presne sazeni pod folii je trosku drbacka.

Co se tyce toho systemu trosku bych se obaval tech autobaterii. To by mohl byt kamen urazu.
Nesla by pouzit nejaka baubau mikrocentrala ? vyslo by to mozna nejlevneji. nasel jsem i za 2300,-
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od Petr-II »

Kapková závlaha v předchozích letech vyzkoušena. Máme velmi tvrdou studniční vodu - trysky po roce "zarosteny".
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od PavelR »

Mam taky tvrdou vodu. Zatim muj system bez problemu.
Co koupel v octu?
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od Petr-II »

Jedenkrát stačilo a to byl jen skleník. Dělat takové opičky na celou zahradu - nemožné.
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od Petr-II »

Tak mám vybrané (odzkoušené) "čerpadlo" 12V 18W. Čerpadlo pojede v kuse max 1,5h asi obden (spíš jednou za 3 až 4 dny vzhledem k výkonu). Mám k dispozici olovo 12V 100Ah. Stačí k tomu tenhle panel? Myslíte, že poměr cena výkon je dobrý? Děkuji za Vaše odpovědi.
http://www.aliexpress.com/item/40w-sola ... 34317.html
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od Petr-II »

Tak předchozí panely bohužel nevyšly. Obchodník zrušil objednávky, že prý uvedl špatnou cenu. Tak teď jsem objednal jinou "sestavu" za podezřele nízkou cenu. Doufám, že v tom nebude nějaký háček http://www.ebay.com/itm/262208333114?_t ... EBIDX%3AIT
Podle uváděných parametrů, by to mělo s obrovskou rezervou stačit. Doufám, že to do příští sezóny, s Vaší pomocí dám dohromady.
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od Petr-II »

Prosím o radu. Můžu použít na odpojení panelu a baterky vypínač "Tahem zapni, stikem vypni" a autopojistky na jištění viz. schéma? Jak velkou pojistku mám použít na panel a na baterii? Děkuji za rady - pomoc!
Přílohy
solar.jpg
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

auto pojistky sou pro 12V systém v pohodě - jen je třeba správně dimenzovat . K zmíněnému ::pv:: použít 3A (myslím že se vyrábí) a mezi regl a *batt* 7,5 až 10A pokud nejsou malé DC spotřebiče připojeny k reglu (load) , pokud je požívaný výstup z reglu pro spotřebiče , tak použít 30A pojistku .

Co se týče zmíněných vypínačů , lze je použít pokud sou nový , nebo mají očištěné kontakty - provozem sou opálené .
U ::pv:: není problém , ale mezi regl a *batt* už to je riziko poškození či zničení reglu :!: není-li to nezbitné , mezi reglem a *batt* nechat jen pojistku - i tou se regl od aku dá odpojit :idea: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Petr-II
Příspěvky: 57
Registrován: pát úno 08, 2013 12:14 pm

Re: Zahradní ostrov - pomůžete?

Příspěvek od Petr-II »

OK, děkuji! Takže na panel dám 3A (ano, vyrábí se) + vypínač. Spotřebiče jsou připojeny na MPPT, takže na baterii použiji pojistku 30A a vynechám vypínač (dají se v poho odpojit svorky z baterie). A spotřebiče budu jistit podle spotřeby, to je mě jasné. Děkuji!

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek