doma vyrobený měnič

Měniče stejnosměrného proudu na střídavý proud, porovnání účinnosti, ztráty, optimalizace použití měničů, střídače v UPS - záložní zdroje.
Odpovědět
mobilik
Příspěvky: 2675
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Reputace: 265
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)
Kontaktovat uživatele:

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od mobilik »

Mam XTH8000 a mrka bežné. 1,5kW čerpadlo sa zapne a svetla prebliknu.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
FCC
Příspěvky: 211
Registrován: čtv říj 16, 2014 8:43 pm
Reputace: 38

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od FCC »

Taky mám čerpadlo ( na hovina do tlakové kanalizace) cca 1,5 kW 1f a světla nebliknou. Měnič XW 8548 .
P.
Panely 10 kWp; Conext MPPT 150 60 2x; Conext MPPT 600 100 1x, Conext XW+ 8548; Conext Gateway; BYD Battery-Box Premium LVS 11,5kWh
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

mám odsobně ověřeno, xth jsem měl cca měsíc půjčenej a oproti PJ "srovnatelnýho výkonu" je to jiná liga. Největší světelný efekty dělala klasická zářivka v pracovně, ale poblikly i LED žárovky, teda ty, co jsou na 230V AC, žárovky na 48V DC jedou bez měniče a napětí na baterkách při tomhle ději nijak extrímně neposkočí... Nejhorší bylo cca 2kVA trafo ve zdroji mesit 40V/40A, to někdy způsobilo i celkem dlouhý zatmění, teda aspoň na té zářivce.
Při konstrukci měničů doporučuju dát si pozor na paralelní spojování mosfetů, v PJ a podobnejch krámech, stejně jako ve většině prodávanejch osazenejch desek inverotrů na ali je to špatně: http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-941.pdf
result je na konci, že ve výsledku je největší problém rozpínání, ale dá se vyřešit "hard" budicím obvodem. A že by to byly zrovna 47R odpory bez antiparalelní diody pro 6 IRFB4110 paralelně, tak to teda jistě ne. Je až s podivem, že ten měnič tak dlouho fungoval. Většina prodávanejch desek s EGS002 je na tom podobně, nasázenejch mosfetů paralelně, ale buzení jenom z IR2110 bez posílení, nebo jenom "sprostý" sledovače s PNP/NPN tranzistorem, který to v některejch parametrech ještě zhorší, takže jsou osazený poměrně velký odpory v gate (aby to ty budicí obvody vydržely bez destrukce) a na průšvih je zaděláno.
Prohlížel jsem si schéma EGS002, a podkud by se kondenzátor C28 snížil o řád (100pF) a zároveň R7 vyměnil za menší, (1k za cca 220R) tak by mohla ochrana proti zkratu se správně zvoleným bočníkem (nebo jinak nastaveným napětí na pinu 2 a 5 LM393) fungovat i s tím pomalým LM393, celý by se to mělo stihnout za 1-1.5us což by mohly mosfety přežít, takhle je jenom časová konstanta před komparátorem 1us... Zítra už snad začnu testovat vlastní verzi, tak dám vědět jak jsem dopadl, úspěch i neúspěch se počítá.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 485
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od marko250 »

mobilik píše:Mam XTH8000 a mrka bežné. 1,5kW čerpadlo sa zapne a svetla prebliknu.
Zkontroluj si,nebo rovnou vyměň rozběhový kondenzátor na tom čerpadle.Mohu jen potvrdit kodlova slova,nic nebliká s XTH.Dělalo mě to taky čerpadlo 1.4kW a kybosovy vytěžovače na hraně přechodu do OFF s PJ ,ale s XTH už né.
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

Další věc je, jak jsou na tom baterky, jestli nemají třeba nějakej velkej vnitřní odpor, nebo dlouhý tenký přívody...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

Zpátky k tématu: dnes jsem testoval jádro měniče, zatím osazen H můstek po dvou IRF135B203 , řízení upravená EGS002, z ekteré jsou odstarněny IR2110 a LM393, místo IR jsou propojky Lin - LO a Hin-HO. takže na pinech lo1 hi1 a lo2 a hi2 mám ttl signál spwm. Buzení mosfetů mám IR2110 v katalogovým zapojení posílený IXDN614. Ty dva páry mosfety paralelně na větev při středním proudu můstkem cca 20A nemají vůbec snahu se hřát, hlavně díky tomu, že buzení je podstatně vyššími proudy než má číňan. Ale to hlavní: ochrana proti nadproudu s komparátorem, kterej snímá úbytek napětí na desce mezi přívodem - pólu a výkonovými mosfety vůbec nefunguje. Při 40A proudu je tam cca 15mV užitečný signál, ale při provozu měniče je tam cca 1.5V naindukovaných špiček. Takže všechno je jinak, zpátky na stromy, budiče budu předělávat na IR2127 + IXDN614, a jeden z možných paralelní mosfetů obětuju jeko "hexsense" dle https://www.infineon.com/dgdl/an-1014.p ... 90e5fd0f4c strana 4. Takže hlídání zkratovýho proudu pomocí komparátoru může fungovat, ale musí tam být doopravdy bočník a snímat napětí přímo na něm, s co nejkratšími přívody. Pokud nechci dělat novou a zcela jinou výkonovou desku, tak řešení dle výše uvedeného by mělo být funkční. Dva mosfety paralelně mají podle mýho měření úbytek v sepnutým stavu cca 140mV při 40A, tj 140mV/20A což odpovídá datasheetu. Potom pokud zvolím vypínací proud na 50A/kus (pro začátek na testování, pak jim samozřejmě přitopím) , tak bude na mosfetu 350mV, ir2127 reaguje od 250mV. Zároveň tohle zapojení sníží vypínací proud s teplotou mosfetů, protože roste jejich Rdson s teplotou... Že jsem to tak neudělal zrovna, připadalo mi to složitý...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

Čekám na dodání IR2127 a vymejšlím blbiny: Když už si s tím tak hraju, tak by měl mít měnič i trochu sofistikovaný chlazení, protože účinnosti Studeru asi nedosáhnu :)) Tak mě napadlo, že použití 4 pin PC ventilátorů by umožňovalo nejen ty ventilátory ovládat, ale i kontrolovat, jestli se točí. Nehrál si někdo z vás s tímhle? někde jsem se dočetl, že PWM pro větrák má být 25kHz, ale nikde jsem se nedozvěděl, jaký kmitočty vrací ventilátor na vývodu tacho, a zrovna žádnej na vyzkoušení a oměření nemám. Teoreticky by stačily i 3 pin ventilátory a třeba 555 zapojenej jako MKO na kontrolu toho, že se větrák točí, což může zabránit další katastrofě...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
goodbie
Příspěvky: 1453
Registrován: pát bře 08, 2013 7:19 pm
Reputace: 72
Bydliště:

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od goodbie »

nebude na tom tacho výstupu jen napětí dle otáček větráku?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

ne, jistě jsou tam pulzy, dřív to byl výstup jedné fáze bldc ventilátoru. Ale to by potom byly různý kmitočty pro různě konstruovaný ventilátory... Navíc kmitočet PWM pro řízení má být snad 25kHz, což mi přijde zbytečně hodně, ale nemám to kde ověřit http://pavouk.org/hw/fan/fan4wire.html
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
camel1cz
Příspěvky: 764
Registrován: pon bře 21, 2011 11:12 pm
Reputace: 52
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 3780
Kapacita baterie [kWh]: 18

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od camel1cz »

Není to vždycky stejný, ale nejspíš tam běhají pulzy do GND (open collector). A nejspíš 2x za otáčku.

Zkus to číst přes interupt na sestupnou hranu. A nezapomeň na pullup odpor asi 10k
5 kVA Axpert King @ 3,78 kWp [12x AUO 315Wp mono]
18 kWh [5x Pylontech US3000]
Rozpracováno:
Fangpusun MPPT 150/70 Tr @ 1,89 kWp [6x AUO 315Wp mono]
5 kVA Axpert King II @ 5,52 kWp [12 x AS 460Wp mono]
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od Jozef51 »

kodl69 píše:... Buzení mosfetů mám IR2110 v katalogovým zapojení posílený IXDN614...
Dotaz. Obvod IXDN614 som este na stole nemal. Podla katalogu je to 'dolny budic'. Da sa pouzit aj na budenie hornej casti mostika? Odber ma pri 0V a Vcc na vstupe pomerne maly. Odber rastie iba pri prechode medzi tymito stavmi. Ako je to pri praktickom pouziti s IR2110?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

nehledej v tom IXDN nic jinýho, než to, co dokážou dva P/N mosfety za sebou (asi v tom nic jinýho není), viz http://www.lz2gl.com/power-inverter-3kw ... allery-0-1 což je přesně v AN-978 na str. 14. IXDN má jenom 5 nožiček (zapojený jenom 4) a umí to stejný, jako dva mosfety a dva odpory, takže je to jenom lenost. S IR2110 jsem to testoval, samozřejmě je potřeba podle náboje hradel patřičně zvýšit kapacity v bootstrap obvodu a patřičně dimenzovat diodu.
Proč proudy do buzení: že je potřeba spínat rychle, je bez diskuze. Z datasheetu jakýhokoliv 100V 100A mosfetu vyčtu, že, má kapacitu gate cca 10nF. Pokud ho chci rozepnout za 50ns , ze základů elektrotechniky di=C*dU/dt pro jednoduchost počítám ne diferenciály, ale prostě kapacitu a napětí. 10nF*10V/50ns=2A. Podobně to vyjde i z výpočtu přes náboj gate,
I=Q/t, tj 100nC/50ns=2A. na tranzistor. Samozřejmě v číně to neplatí, a 1A budič stačí na 10 ks "velkejch" mosfetů, takže doba spínání není 50ns, ale 500ns až 1us, a pak stačí mrknout do datasheetu, co se dá čekat - mosfety topí, navíc je problém s nerovnoměrnstí rozdělení zátěže při paralelním spojování... Jediná výhoda je menší "ringing" tj menší rušení...
Ještě si dovolím připomenout dimenzování diody k odporu pro vybití gate - určitě zvládá obvyklá 1N4148 proud 2A s úbytkem ololo 1V? já dal pro jistotu ES1D (D proto, že byly v šuplíku)
P.S. zítra dojdou IR2127, tak bude další kolo testů, snad už konečně s vyřešenou zkratovou odolností.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
Johnny.sk
Příspěvky: 118
Registrován: sob úno 02, 2013 2:42 pm
Reputace: 19

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od Johnny.sk »

kodl69 píše:Čekám na dodání IR2127 a vymejšlím blbiny: Když už si s tím tak hraju, tak by měl mít měnič i trochu sofistikovaný chlazení, protože účinnosti Studeru asi nedosáhnu :)) Tak mě napadlo, že použití 4 pin PC ventilátorů by umožňovalo nejen ty ventilátory ovládat, ale i kontrolovat, jestli se točí. Nehrál si někdo z vás s tímhle? někde jsem se dočetl, že PWM pro větrák má být 25kHz, ale nikde jsem se nedozvěděl, jaký kmitočty vrací ventilátor na vývodu tacho, a zrovna žádnej na vyzkoušení a oměření nemám. Teoreticky by stačily i 3 pin ventilátory a třeba 555 zapojenej jako MKO na kontrolu toho, že se větrák točí, což může zabránit další katastrofě...
PWM riadenie ventilatora som pripojil normalne k ESP8266 (mam otestovane aj na arduinu), v podstate aj ostatne veci sledujem s mikrokontrolerom, meriam teplotu chladica, trafakov a podla teploty sa zvysuju a znizuju otacky. Ventilatory mam teraz 2 velke 120mm ale uz su ubjednane 60 a 50mm ktore dam priamo na chladice.
Da sa dat pull-up rezistor na vystup z ventilatora a cez interrupt sledovat hranu pulzu, pocitat pulzy a vypocitat rychlost.. ale neriesil som to, mozno skusenost.. nestalo sa mi ze by sa niekedy ventilator prestal tocit. Zazil som po rokoch uplne zapraseny ventilator ktory pocas tocenia rapkal a skvrcal.. ale stale sa tocil :D

To ze menic trosku kuri alebo nema dokonaly priebeh na tej cinskej doske by mi nevadilo.. problem je jedine ten skratovy prud ktory odpaluje fety. Inac pouzival som nejaku dobu 3,6kW verziu s 8 FET bez posilnenia drivrov a fungovali teda len na IR2110 a fungoval krasne. Dokonca pravidelne dostal dotela 4kW kedy sa po par sekundach sam vypol a znova zapol. Co mi dalo cas na vypnutie nejakeho spotrebica.
Teraz tam mam 16FET, bezne 4kW odberu, sem tam spicka po 6kW a teplota chladica max 31°C takze sa ventilator rozbehol na 70%. Vsetko odporove zataze, a zatial bezi bez problemov.
Obetujem ho asi a testnem EGS003 (ked dorazi) na indukcnej zatazi alebo v skrate :D
Mam este nejake FETy doma tak zasa prepajkujem :D
::pv:: FS-272 ~ 4600Wp, ::pv:: Poly 230 ~ 5750Wp, :arrow: MakeSkyBlue 60A, *batt* Li-ion ~ 14S 2000Ah, :home: AC ~ DIY 7,5kVA & RDI 15kW, DC ~ stala 250W spotreba, :comp: Vlastny monitoring ~ Domoticz
feliz navidad
Příspěvky: 204
Registrován: stř říj 10, 2012 8:31 pm
Reputace: 22

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od feliz navidad »

Jozef51 píše:Dotaz. Obvod IXDN614 som este na stole nemal. Podla katalogu je to 'dolny budic'. Da sa pouzit aj na budenie hornej casti mostika? Odber ma pri 0V a Vcc na vstupe pomerne maly. Odber rastie iba pri prechode medzi tymito stavmi. Ako je to pri praktickom pouziti s IR2110?
Ten IR2110 je v tomto případě použit jen jako level shifter, kdy posouvá budící signál, který je vůči GND na signál proti středu příslušné poloviny mostu.
Low side driver se dá použít jako high side driver, pokud zajistíš posun budícího signálu a napájení (bootstrap).
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

to Johny.sk : Do zkratu to raděj nezkoušej ani s egs003, i když to na první pohled vypadá, že v tom EG2126 mají nějakej komparátor kterej shodí buzení. Ostatně tak vypadá i EGS002 na první pohled...
Ještě by mě zajímalo, jak vypadá obvod kolem gate na tvé desce. Je tam jenom jeden odpor jako v PJ, nebo jeden odpor a paralelně odpor a dioda? pokud tak či tak, tak by mě zajímaly hodnoty, pak ti řeknu, jestli to chodí krásně nebo to vůbec nevyužívá potenciál těch tranzistorů a zbytečně topí. a díky měkkýmu spínání nedokáže přenést dostatečnej proud. Ono jaksi všechno souvisí se vším...
Takže PWM ala arduino, tj nějakejch 490Hz? Ještě mi jde o to, jakej se vrací kmitočet, jestli je stejnej pro ventilátor 1800n/min a třeba pro 3000n/min, a nebo je to podle otáček, tj jeden z výstupů halů ventilátoru. Chtěl bych to trochu hlídat. Jde mi o to, že měnič nechodím oblížet ob den, ale rád bych, aby nedošlo k poruše, ani když ventilátor například sejme celou pavoučí rodinu i bejvákem a někdo mi nečekaně připojí do zásuvky elektromobil...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2773
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Reputace: 427
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od abrams »

Zdravím ,

PJ nemá měření teploty chladičů s FETama ? To mi přijde vhodnější detekce přehřátí než-li netočící se větrák :idea: .
Apropo , mám doma větrák 80mm x 80mm se čtyřmi vodiči :) . Červenej a černej sou jasný - po připojení DC 12V se roztočí , ale cokčemu sou žlutej a bílej nevím :? . Jo , ještě jeden parametr - příkon cca 50W :twisted: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Martin P
Příspěvky: 574
Registrován: ned úno 25, 2018 5:04 pm
Reputace: 63
Lokalita: Havlíčkův Brod
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 19845
Kapacita baterie [kWh]: 66
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od Martin P »

Dobrá technická připomínka. Měření teploty chladiče s FETy bude spolehlivější než hlídání točení větráku. Na chladící otvory může něco spadnout, nebo tam někdo něco opře ( položí). Pak ani hlídání vrteni vrtule větráku nepomůže a FETy se upečou zaživa.

Plné *batt* přeji a jsem s pozdravem. Martin P.
S-UPS.
20kWp v panelech rozdělených mezi východ, jih a západ. Do osmi stringů.
Baterie
Staré LiFePo4 o kapacitách 12, 24 kWh
Nové LiFePo4 o kapacitách 14, 14 kWh (od listopadu 2022)
Rezerva Pb vrla 200Ah.
Systémové napětí 48V
Hlavní měnič Victron 5000VA.
Pomocné měniče 2x REVO VM 5000
Regulátory PCM60X
Systém je modulární s možností dalšího rozšíření (kdyby bylo kam) řešený tak, aby při výpadku kteréhokoliv jednoho modulu mohly ostatní fungovat dál bez omezení.
Jozef51
Příspěvky: 480
Registrován: stř bře 01, 2017 8:06 am
Reputace: 85
Bydliště: Rosovice

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od Jozef51 »

Johnny.sk píše:...
To ze menic trosku kuri alebo nema dokonaly priebeh na tej cinskej doske by mi nevadilo.. problem je jedine ten skratovy prud ktory odpaluje fety. ...
Johnny, tie skraty ma vyriesene PavelR. Konkretne zapojenie jeho pojistky nemam (snad to Pavel niekedy nakresli). Co viem, ma prudove trafo na vystupe trafaka 50Hz a signal z prudoveho trafa spina bistabilnu pojistku. Po skrate je potrebny manualny reset. Ale to by asi nebol problem. Nejak podobne je to riesene tu
Klaus_Menic s RC-clenmi a vypinanim s tyristorom v2.jpeg
Alebo Danyk tyristorova struktura z komplementarnych tranzistorov
menic230_I poistka kvazityristor.png
Chcem sa Ta spytat ale na ine. Na svojich doskach menicov som meral odpor plosneho spoja na styroch prepojeniach H mostika. Bol som dost nemilo prekvapeny - hodnota 3mOhm sa mi zda byt dost vysoka. Ako su prepoje riesene na Tvojej doske z Ciny? Na jednej doske som prepoje zosiloval Cu vodicmi + pajka a dostal som sa asi na 0.3mOhm. Ako to riesil Cinan?
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

akorát sám pavel vám napíše, že rozběh do zkratu to nedá a fety vypukají jak pecky z třešně.
Právě jsem se vrátil z dílny, a mám první výsledky: vlastní blbostí zničenej jeden IR2127, a dva irf.
A taky dvě videa
https://youtu.be/sIiGbrCAifw
https://youtu.be/TUDSR3L4WsE
Takže já mám vyřešeno. Pro tyhle testy jsem nastavil mezní proud jednoho mosfetu na 20A, a je jedno, jestli jich je 2 nebo 20, hlídá se úbytek napětí v sepnutém stavu. Kontrola přetížení měřením výstupního proudu proudovým trafem tam bude taky, ale tohle je technologický demonstrátor. Ostatně klidně to takhle bliká 3s, pak vypne EG8010 na to, že nemá napětí ze zpětné vazby.
Dole, pod bastldeskou, je hodně upravená deska z PJ, osazeny jenom dva mosfety na větev, na pokusy stačí, a trafo z PJ5000 ... Schéíma klidně postnu, až ho nakreslím, zatím žádný neexistuje, protože jsem to sbastlil jenom podle datasheetů od použitejch komponent.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: doma vyrobený měnič

Příspěvek od kodl69 »

to martin P: hlídání teploty mosfetů bude skoro zbytečný, limitující pro trvalej výkon bude chlazení trafa. Mosfety se prostě nebudou hřát, ostatně v XTM/XTH snad ani nejsou na chladiči, jestli si dobře vzpomínám na obrázek vnitřku měniče, kdyžtak to někdo připomeňte, teď ho nemůžu najít.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek