FVE bez licence - novela energetického zákona

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od PavelR »

marko250: to je uz na montaz prednostniho rele. toto je uz teda hodne OT ale boty v pracce? Tak to sem jeste ani nevidel ani neslysel. :-D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od ota »

kyocera píše:
ota píše:Můžete to vaše technické řešení bez baterek konkretizovat?
Pokud to tedy není Involar GTI...
Já jsem to popsal nahoře na této stránce , měnič nové generace + energetický asistent.
Fotky + popis uvedu v novém vlákně i to je nahoře.
A co dělá energetický asistent, když zajde slunko? Nebo co v noci? Většina spotřeby je ráno a večer, kdy panely nic moc nedají. Kde se ta energie akumuluje? Nebude nutné "přepanelovat" systém. Bude to pak ještě rentabilní?
Jak to tedy vlastně funguje?
Sorry za vlezlé otázky. jen mi to příjde jako perpetum mobile.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
kyocera
Příspěvky: 1226
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od kyocera »

Chystám podrobný text i fotky do samostatného příspěvku. Energetický asistent neakmuluje žádnou energii. Pouze
umí přicucnout z DS pro spotřebič, který má větší příkon jako je aktuální výkon měniče.
A to takovým způsobem aby nedošlo k přetoku do DS. Uvedu přiklad. Máte slabý měnič 300W a tento měnič může být
napojený na aumulátory a nebo tento měnič 300W je napájený přímo ze sluníčka . A spotřebič kompresorová
lednička, která má nárazový příkon 1500W při rozběhu. Slabý měnič 300W kompresorovou ledničku nerozběhne
Při napojení přes energetického asistenta se přicucnutí potřebného nárazového výkonu pro rozběh ledničky
děje přes energetického asistenta. Energetický asistent přicucne potřebnou energii z DS. Potom už stačí
výkon slabého měniče 300W pro běžící ledničku , protože běžící lednička má příkon jen 100W.
Takže energetický asistent není žádné perpetum mobile. Umí přicucávat a zabraňuje aby nějaká energie z měniče
300W přetekla do DS. Těch 300W měnič je příklad k pochopení principu. A snad ještě tohle. Každý si umí představit
měič 300W napájený z akumulátorů. A představte si měnič čistý sinus , který je napájený pouze z FV panelů
zapojených v serii . Takový měnič napájený pouze z FV panelů má proměnný výkon podle sluníčka. A mohlo
by se stát, že sluníčko zajde za mrak a sinusový měnič ,protože nemá žádné akumulátory , nemá dostatek energie
v tento okamžik.
Přes energetického asistenta si přicucne el.energii z DS . Ale nikdy nedojde k přetoku do DS. Kdyby legislativa vůči uživatelům byla přátelská , jako je v jiných zemích, energetický asistent by byl zbytečný. Stačilo by jednoduše připojit střídač
z FV panelů na DS také bez akumulátorů, jak to popisuje Mates a na tu fázi, kde je střídač připojený k DS připojit
spotřebiče. Jenže prostředí DS je nepřátelské vůči majitelům FV a vymýšlí různé právní kličky, jak penalizovat
přetoky atd. Další právní kličky, jak znemožnit existenci vlastní FV elektrárny a současně DS atd. Takže tady mám energetického asistenta, který umí přicucávat a hlavně zabranuje přetokům do DS.
V sousedních státech je prostředí distributorů ele.energie přátelské vůči spotřebitelům a nejsou nutné žádné pomocné berličky aby kompenzovaly nepřátelské prostředí DS.
A je logicky jasné, že až jednou RD odpojíte natrvalo od DS nebude potřeba ani žádný energetický asistent, ani
bu už neměl odkud přicucnout ele. energii, ale v momentě, kdy
se odpojíte od DS natrvalo , bude vždy zapotřebí pořádných akumulátorů. Tak snad jsem odpověděl Váš dotaz
srozumitelně, než dám dohromady nový příspěvek s fotkami.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od ota »

Vypadá to lákavě. Budeme se všichni těšit na váš příspěvek.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
mobilik
Příspěvky: 2677
Registrován: úte úno 04, 2014 9:06 am
Bydliště: Neďaleko Košic (SR)

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od mobilik »

Presne tak, vizera to veľmi dobre a ak to bude plne funkčné už teraz mám záujem. :wink:
Drzim palce pri testovaní. :wink:

Odoslané z Lenovo Vibe Z2 Pro.
Čo bolo bolo, bude len horšie...
KUTIL
Příspěvky: 286
Registrován: sob pro 01, 2012 11:19 pm

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od KUTIL »

Jeden z najlepších nápadov, len sa bojím ekonomiky. Možno by stálo za to integrovať menič aj asistenta do jedného celku. Aby potom nevznikli problémy so spoluprácou rôznych meničov s asistentov. Ešte by to mohlo aj prepínať prebytky do boilera.
xxtt

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od xxtt »

Mám dojem, že sa tu objavuje význam 1. Kirchoffovho zákona z elektrotechnickej strednej školy.
Je to o systéme a spôsobe, ktorý zdroj je do akej miery (cenovo) preferovaný, panel, baterka, alebo sieť na vstupe do AC meniča. Tiež o tom, kam výhodnejšie s prebytkami. Podobné pokusy, ako šikovno riešiť túto otázku vznikajú všade na svete. Google pomôže. Len je otázka, kto predáva a kto kupuje.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od ota »

Je jasné a jisté, že pokud energetický asistent bude stát víc než běžně používaný měnič (PJ, Axpert, ...) velmi to omezí okruh potenciálních zákazníků.

Cena nad 10-15kKč si většinu potenciálních zákazníků odradí.

Dalším problémem, jak správně píše xxtt, jsou přebytky které při tomto způsobu provozu nutně budou vznikat. Každý, kdo kupuje drahé panely je citlivý na nevyužité přebytky, takže bez úložiště energie takový asistent nemá smysl ...
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od xmasin »

ota píše: Dalším problémem, jak správně píše xxtt, jsou přebytky které při tomto způsobu provozu nutně budou vznikat. Každý, kdo kupuje drahé panely je citlivý na nevyužité přebytky, takže bez úložiště energie takový asistent nemá smysl ...
Přebytky lze zužitkovat třeba natápěním bojleru TUV, mě spíš zajímá, co se stane s vyrobenou energií, která nebude spotřebována (FVE vyrábí 500W, ale spotřeba je 250W). U normální on-grid FVE těch 250W poteče do sítě.
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od ota »

Čekal bych, že asistent zvýší napětí panelů nad mppt bod a tím se sníží výroba.
Jinak je to nemá smysl a budeme pálit elektřinu ve zbytečnostech wattrouterem.
A s tím nechci mít nic společného.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od abrams »

xmasin píše:
ota píše: Dalším problémem, jak správně píše xxtt, jsou přebytky které při tomto způsobu provozu nutně budou vznikat. Každý, kdo kupuje drahé panely je citlivý na nevyužité přebytky, takže bez úložiště energie takový asistent nemá smysl ...
Přebytky lze zužitkovat třeba natápěním bojleru TUV, mě spíš zajímá, co se stane s vyrobenou energií, která nebude spotřebována (FVE vyrábí 500W, ale spotřeba je 250W). U normální on-grid FVE těch 250W poteče do sítě.
Zdravím ,

nestane se nic - jen to zůstane na střeše :? .

Osobně i nadále zastávám názor o nej FVE systému a to ostrovní či ostrovní se zálohou DS :yes: . jakýkoli systém připojený a přifázovaný k DS smrdí malérem . Nemysletesi , že se situace brzké době obrátí k lepšímu :evil: dokud tu v ČEZku budou energetiku řídit ČEZáci tak lze v reálu očekávat jen klacky pod nohy a podobné prasárny :hell: .
Fakt že jsou v ČEZku masivně nasazovány elměry analizující každou půlvlnu , což je v rozporu s požadavky EU ! Tak dle mého názoru není systému ať už HW či SW jenž by svými schopnostmi dokázal zabránit na 100% případným přetokům el. do DS jako to umí přepínače I-0-II či přepínací stykače ::rolleyes:: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
vlkazajac
R.I.P.
Příspěvky: 3481
Registrován: úte čer 11, 2013 10:40 pm

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od vlkazajac »

Pozorujem diskusiu vo vlákne, nie som priamo dotknutý, pretože principiálne odmietam akékoľvek spolky s diablom, ako sa DS javí.
Pokúsme sa predstaviť si situáciu o dva roky dopredu. Rozvojom mobility sa zmení zásadne skutočnosť, že EE sa bude dať nakúpiť VŠADE, nielen cez kábel, ktorého existenciu pocíti každý len za poplatky za pripojenie. Predstavujem si to tak, že progresívni zamestnávatelia, obchodné domy, obce atď. ... budú poskytovať možnosť natankovať. Pominiem teraz cenu, za akú to bude. Bude možnosť pripojiť sa a čerpať počas práce, počas nákupu, pri parkovaní v meste a bude to samozrejmosť. Či už mám elektromobil alebo nie, batérie v aute mi so svojimi 50 kg poskytnú energiu pre domácnosť, stačia mi cca 4 kWh v najhorších dňoch.
Druhá alternatíva zostáva stále kábel natiahnutý od suseda + elektromer. Cena, ako všetko iné, sa dá dohodnúť.
Zmyslom obidvoch alternatív je nakupovať na obchodne prívetivom mieste. Do technických riešení zabraňujúcim pretoky do DS by som neinvestoval ani korunu.
750 Wp, LS3024B, 18650 - 198P8S 30,4 V, Multiplus C 800 nonstop / všetky slabé spotrebiče
1950 Wp, 2 x LS3024B, VS2024N, olovo - 330 Ah / 24 V, Carspa 3000 sin deň / silné spotrebiče a ohrev TUV
5995 kWh za meničmi za posledné 2 roky.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od xmasin »

abrams píše: Fakt že jsou v ČEZku masivně nasazovány elměry analizující každou půlvlnu , což je v rozporu s požadavky EU !
A to je info odkud? Mně vyměňovali elektroměr před 14 dny a dostal jsem super moderní Křižík :D a dost jsem se tomu podivoval, tak jsem napsal na DS jestli to myslí vážně a odpověděli, že ano a že další výměna je plánovaná za 10 let.
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od abrams »

xmasin píše:
abrams píše: Fakt že jsou v ČEZku masivně nasazovány elměry analizující každou půlvlnu , což je v rozporu s požadavky EU !
A to je info odkud? Mně vyměňovali elektroměr před 14 dny a dostal jsem super moderní Křižík :D a dost jsem se tomu podivoval, tak jsem napsal na DS jestli to myslí vážně a odpověděli, že ano a že další výměna je plánovaná za 10 let.
Zdravím ,

no , tak to je fakt užasný :shock: . Co se poslední roky dovídám a čtu tak jsou zlatí křižíci měněni ditálama a u "problematických" zákazníků (my , černí solánríci :lol: ) jsou nasazovány echtovnější elměry než u normálních zákazníků .
I naši sousedé mají po loňské vlně výměny elměrů už jen digitály :( . Žádní 4Q chytráci ale úplně blbý taky nee :evil: .

Elektronům zdar *sun*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od xmasin »

abrams píše: no , tak to je fakt užasný :shock: . Co se poslední roky dovídám a čtu tak jsou zlatí křižíci měněni ditálama a u "problematických" zákazníků (my , černí solánríci :lol: ) jsou nasazovány echtovnější elměry než u normálních zákazníků .
I naši sousedé mají po loňské vlně výměny elměrů už jen digitály :( . Žádní 4Q chytráci ale úplně blbý taky nee :evil: .
Proto mě to zarazilo, ale asi snižujou náklady, protože novej digitál musí koupit, kdežto starýho Křižíka nechaj ověřit a jede dál. Jen pro zajímavost, ten můj měl ve VT natočeno 50 000 kWh a v NT 39500 kWh, takže očividně byl odněkud stažený, znova ověřený a už je u mě.
xmasin
Příspěvky: 1767
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od xmasin »

Je schválená novela zákona o daních z příjmů, takže teoreticky lze provozovat FVE připojenou k DS do výkonu 10kWp bez licence a přebytky legálně prodávat obchodníkovi, příjem z prodeje přebytků se po skončení roku zdaní jako ostatní příjem.
http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... ny-do-site
Mám docela chuť podat si na ČEZ žádost o rezervování výkonu :D
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od Nicholas »

ČEZ Distribuce už uvádí možnost připojit <10 kWp výrobnu bez licence ve standardním režimu s rezervovaným výkonem. Nazývají to taky mikrozdroj (zdroj do 10 kW provozovaný bez licence), ale připojení není ve zjednodušeném režimu.
http://www.cezdistribuce.cz/cs/pro-zaka ... zdroj.html

Úplně dole je žádost pro připojení mikrozdroje s nenulovou hodnotou rezervovaného výkonu.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
rva
Příspěvky: 3526
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od rva »

Tak co, nechce se někdo účastnit tvorby nových tarifů?
http://www.solarninovinky.cz/?zpravy/20 ... i-vyrobnou
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od Nicholas »

Ty tři cíle jsou tak protichůdné, že jsem zvědavý, co z toho vyleze.
Za ty roky jsme zaplatili velké množství peněz v dani za POZE 495 Kč/MWh, tak ať si to vezmou z toho :D
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: FVE bez licence - novela energetického zákona

Příspěvek od dracekvo »

Už delší dobu mi na FB vyskakuje reklama na tuto sestavu
s-power(tecka)cz/nase-sestavy/fotovoltaicka-elektrarna-s-power-maxi-plus/

Koukal jsem na to a komponenty asi nebudou špatné. Panely v pohodě, hybryd střídač je taky zajímavý a baterky lifepo.

Akorát mi vrtá hlavou jedna věc, jak je možné že se na tohle vztahuje dotace. Vždyť to je poloostrov bez možnosti dodávání přebytků do sítě. Takže když to bude normální dům, tak se nahřeje boiler(pokud tam bude nějaké intelitentní spínání, že se bude nahřejvat jen přes den a nepojede i v noci ze sítě), dobijou 4kwh baterky a když majitel bude trošku aktivní, tak se pustí pračka nebo myčka nádobí. Ale co mám zkušenost v létě je elektrárna využítá tak do oběda max. do dvou a pak už není elektriku kam dávat a panely se na střeše flákaj.
Takže dotace 100 tis na něco kde její poskytoval vůbec nemá kontrolu zda je to nějak rozumně využité.
Co si o tom myslíte?

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek