Základné elektrotechnické vzdelanie

Pozvánky na semináře a přednášky nekomerčního charakteru se vstupem zdarma, dobrovolným nebo přiměřeným vstupem, s tématikou ostrovních a poloostrovních systémů, nebo obecně o soběstačnosti a nezávislosti. Reportáže z proběhlých přednášek.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od ixo »

Plánujem si spraviť pomaturitné dvojročné štúdium na jednej zo stredných elektrotechnických škôl v Bratislave. Len pre rozšírenie vedomostí a potencionálne aj pre získanie osvedčenia "Elektrotechnik" podľa paragrafu 21, keď sa už s tou elektrinou toľko babrem. 8-) Ak by to niekoho zaujalo, nech dá vedieť... :handshake2:
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
LIX
Příspěvky: 856
Registrován: pon črc 30, 2012 3:43 pm
Lokalita: Trnava
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 4900
Kapacita baterie [kWh]: 7,5
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od LIX »

Aké máš stredoškolské vzdelanie? Ja som chodil na elektrotechniku a kebyže ma to nebaví tak z toho nič neviem. Viem to posúdiť, pretože moji spolužiaci takí boli a potom aj tak dopadli. Ak to nepotrebuješ k životu tak je to úplne zbytočné, v takej škole ťa skoro nič nenaučia, to čo ma učili bolo za opicami a ešte k tomu úplne nepodstatné veci. Asi 5% z učiva mi niečo dalo a to je čo povedať. :D
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od PavelR »

souhlasim s LIXem jsem na tom jsem na tom stejne jako on akorat me to bavilo (odborny na ostatni jsem kaslal). Stredni je z 90% hromada zbytecnych sracek. Praxe tam byla taky tristni. Kdyz jsem videl jak odmaturovali lidi, kteri tomu absolutne nerozumeli tak pro me ten papir nema absolutne zadnou hodnotu.

Pokud potrebujes byt papirove elektrikar co nejakej rekvalifikacni kurz?
Jinak bych na to kaslal a venoval se samostudiu toho co te zajima a praxi (experimenty) lze provadet doma.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od 8milan8 »

No, jde souhlasit i nesouhlasit s výše napsaném. :)

Já jsem chodil na průmyslovku v Liberci. A řeknu popravdě, že nevím, jestli to bylo štěstí na učitele či školu, ale já si stěžovat nemohu. Oboru jsme měli hodně a na všechny silnoproudé věci jsme měli hodně erudované a schopné učitele. Takže výkonová elektronika, energetika a podobné předměty byly super a moc rád na to vzpomínám.

Ale bylo to o učitelích. V prvních dvou letech vyházeli všechny, kteří na tu školu neměli nebo je to nebavilo. A pak nás zbylo tvrdé jádro, které bylo ochotné se tomu věnovat.

A z praxe - je jasné, že pokud se jedná o obor s maturitou, tak do tebe musí nahustit i věci, které tě nebaví. Třeba literaturu, dějepis, ... ale zase jsem neměl problém, když člověk aspoň neremcal a držel si 3ky, tak aby byl nějaký problém. A 3ky šli více méně bez učení... :)

Takže ano, kdyby se odbouraly CJL a DEJ a podobné předměty, tak je to na dva roky super studia (ze čtyř ;) ). ;) Ale fakt si nestěžuji. Jen jediná pravda je, že jsme si toho moc praktického neodnesli. I když laboratoře byly vybavené super. Jen na to bylo málo času a nebo někdy nevhodný učitel.... . Ale kdo chtěl, tak se naučil, kdo nechtěl, tak se nenaučil. ;)

Ale pokud doopravdy nechceš z nějakého rozumného důvodu dávat 2 roky do studia (jako že si dodělat maturitu), tak bych nakoupil literaturu, projel internet a zaplatil si radši nějaké pořádné kurzy (takové ty kde to není jen o podepsání papíru). A myslím si, že na tom budeš stejně. Ještě další výhoda je, že takhle se můžeš lépe zaměřit. V té škole jsme toho prošli hodně a stejně pak člověka baví třeba jen úzký výběr a to chce dělat. Samozřejmě není nad všeobecný rozhled, ale ... :)
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od ixo »

Ahojte, ono je to tak, ze ak si chces spravit kurz a skusky na paragraf 21, podmienkou zo zakona je, ze musis mat elektrotechnicke alebo podobne vzdelanie - maturita, vyucny list... Nic z toho nesplnam, tak pre mna jedinou cestou je dialkove kvalifikacne studium na strednej elektrotechnickej skole. Robi sa to formou samostudia a nepovinnych konzultacii raz tyzdenne, raz za cas preskusanie a prakticke cvicenia. A po dvoch rokoch maturita. :) Navyse mi pripada zabavne opat studovat na strednej skole nieco, co ma bavi a vediet, ze na rozdiel od prvej maturity tu o nic nejde. :)
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od 8milan8 »

ixo píše:Ahojte, ono je to tak, ze ak si chces spravit kurz a skusky na paragraf 21, podmienkou zo zakona je, ze musis mat elektrotechnicke alebo podobne vzdelanie - maturita, vyucny list... Nic z toho nesplnam, tak pre mna jedinou cestou je dialkove kvalifikacne studium na strednej elektrotechnickej skole. Robi sa to formou samostudia a nepovinnych konzultacii raz tyzdenne, raz za cas preskusanie a prakticke cvicenia. A po dvoch rokoch maturita. :) Navyse mi pripada zabavne opat studovat na strednej skole nieco, co ma bavi a vediet, ze na rozdiel od prvej maturity tu o nic nejde. :)
Jasný, tak v tom případě jsi ten případ kdy to má opodstatnění. ;) Nechť se dobře učí! A tahák je kamarád. ;) :D
Uživatelský avatar
ota
Příspěvky: 2298
Registrován: čtv dub 18, 2013 9:37 am
Bydliště: na chaloupce u lesa-Příbramsko

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od ota »

Přesně tak, dnes je potřeba na všechno papír.
Ty tam jsou časy, kdy polovzdělaní praktici jako Watt, Newton, Edison, ... mohli stavět základy fyziky a z ní vycházejícího průmyslu.

A hujeři z EU se domnívají, že doženou svět zakládáním podnikatelských inkubátorů, kde si každý bádá za naše peníze v teple kanceláře a netuší, že ve skutečném světě kdyby nic nevybádal, bude mít hlad.
70kWp + 10kW Infinity, 25kWh LiFe
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od brumlaj »

Jestli už máš maturitu, není lepší si udělat za 3 roky Bc. na elektrofakultě? To je také elektrovzdělání. V Blavě by něco takového mohlo být dostupné. Já bych asi dnes opakovat maturitu nechtěl ;-)
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
ixo
Příspěvky: 489
Registrován: stř říj 10, 2012 6:11 pm
Bydliště: Bratislava

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od ixo »

Predsa len mam pracu, rodinu a ak si mam vybrat cestu za cielom (paragraf 21), tak si vyberiem lahsiu cestu...
1900 Wp, LiFePo 8x200Ah + 123\SmartBMS, Tristar MPPT 60A, Meanwell 1 kW, PowerJack 5kW, Bratislava
Monitoring systému: https://panel.homeinfo.sk/?id_objekt=15 ... elektraren
(Ne)návratnosť systému: https://tinyurl.com/cx74hkv
Zdieľaná databáza meničov: https://tinyurl.com/mx6gvsj
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od PavelR »

8milan8 píše:No, jde souhlasit i nesouhlasit s výše napsaném. :)

Já jsem chodil na průmyslovku v Liberci. A řeknu popravdě, že nevím, jestli to bylo štěstí na učitele či školu, ale já si stěžovat nemohu. Oboru jsme měli hodně a na všechny silnoproudé věci jsme měli hodně erudované a schopné učitele. Takže výkonová elektronika, energetika a podobné předměty byly super a moc rád na to vzpomínám.

Ale bylo to o učitelích. V prvních dvou letech vyházeli všechny, kteří na tu školu neměli nebo je to nebavilo. A pak nás zbylo tvrdé jádro, které bylo ochotné se tomu věnovat.

A z praxe - je jasné, že pokud se jedná o obor s maturitou, tak do tebe musí nahustit i věci, které tě nebaví. Třeba literaturu, dějepis, ... ale zase jsem neměl problém, když člověk aspoň neremcal a držel si 3ky, tak aby byl nějaký problém. A 3ky šli více méně bez učení... :)

Takže ano, kdyby se odbouraly CJL a DEJ a podobné předměty, tak je to na dva roky super studia (ze čtyř ;) ). ;) Ale fakt si nestěžuji. Jen jediná pravda je, že jsme si toho moc praktického neodnesli. I když laboratoře byly vybavené super. Jen na to bylo málo času a nebo někdy nevhodný učitel.... . Ale kdo chtěl, tak se naučil, kdo nechtěl, tak se nenaučil. ;)

Ale pokud doopravdy nechceš z nějakého rozumného důvodu dávat 2 roky do studia (jako že si dodělat maturitu), tak bych nakoupil literaturu, projel internet a zaplatil si radši nějaké pořádné kurzy (takové ty kde to není jen o podepsání papíru). A myslím si, že na tom budeš stejně. Ještě další výhoda je, že takhle se můžeš lépe zaměřit. V té škole jsme toho prošli hodně a stejně pak člověka baví třeba jen úzký výběr a to chce dělat. Samozřejmě není nad všeobecný rozhled, ale ... :)
Nemyslel jsem to tak ze bych si na skolu stezoval. Ucitele z odbornych byli doopravdy odbornici z praxe .... kdo mel zajem tak se neco dozvedel. Mozna na to cely mam zkreslenej pohled, protoze elektronika byla od malicka moje hobby a trebas rocnikovku tretiho rocniku bych zvladl uz v prvaku, v praxi jsme jezdili s kamosem po soutezich... Z tech 30lidi co nas bylo ve tride to meli jako hobby asi 3-4 lidi. Ostatni chodili proste do skoly - toto ja nechapu - po te jsem si odtrpel zakladku delat zase neco co me nebavi?

Pokud jde dalkove studovat bez zbytecne vaty kolem tak to je super moznost.
Kostěj
Příspěvky: 587
Registrován: úte úno 25, 2014 9:33 pm
Lokalita: Dobrovicko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9200
Kapacita baterie [kWh]: 16
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od Kostěj »

ota píše:Přesně tak, dnes je potřeba na všechno papír.......A hujeři z EU ...
K tomu jen malou poznámku: Ta vyhláška, která striktně nařizuje mít elektrotechnické vzdělání (a také minimálně výuční list) pro určité práce v elektrotechnice, má číslo 50 (na Slovensku 51) a je z roku 1978 (platí od 1.1.1979). Předtím platila vyhláška 95/1961. Mimochodem: v předmluvě knihy "Skúšky odbornej sposobilosti elektrotechnikov" z r 1987 (občas do ní nahlédnu) se píše o tom, jak je eltech vzdělání důležité: "Podrobne sa tým zaoberal XVI. zjazd KSČ aj 8. a 10. plenárne zasadania ÚV KSČ..."
magnos
Příspěvky: 11
Registrován: sob lis 17, 2012 8:42 pm
Bydliště: Holíč

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od magnos »

Na slovensku je to vyhl. 508/2009, ale to nieje podstatne. Ak sa nehodlate zivit ako elektrotechnici tak je to zbytocne ...
Ostrov - záhradná chata: Avancis 4x125 WP, olovo 800Ah, Epever 4210 MPPT, invertor GWL 2500/3000 pure sinus
honzaL
Příspěvky: 412
Registrován: pon kvě 21, 2012 11:33 am
Bydliště: Hradec Kráové

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od honzaL »

Kostěj píše:
ota píše:Přesně tak, dnes je potřeba na všechno papír.......A hujeři z EU ...
K tomu jen malou poznámku: Ta vyhláška, která striktně nařizuje mít elektrotechnické vzdělání (a také minimálně výuční list) pro určité práce v elektrotechnice, má číslo 50 (na Slovensku 51) a je z roku 1978 (platí od 1.1.1979). Předtím platila vyhláška 95/1961. Mimochodem: v předmluvě knihy "Skúšky odbornej sposobilosti elektrotechnikov" z r 1987 (občas do ní nahlédnu) se píše o tom, jak je eltech vzdělání důležité: "Podrobne sa tým zaoberal XVI. zjazd KSČ aj 8. a 10. plenárne zasadania ÚV KSČ..."
Vyhláška 50/78Sb. navazuje na zákon, který byl zrušen. Vyhlášku tedy nelze aktualizovat. Příslušní úředníci ministerstva vždycky říkali, že to nejde a na Slovensku jsou na tom stejně, až na jednom setkání asi před 5 lety vystoupil jeden slovák a řekl ne, ne, na Slovensku už máme nový zákon. To byla pro Čechy velká rána. Od té doby se věci začaly hýbat a sektorová rada pro elektrotechniku snad již připravila nový zákon, kde se budeme blížit praxi v evropě - tedy ne jedna jediná elektrotechnická kvalifikace, ale několik menších podle potřeb praxe. Navíc vyšel tento zákon (č. 179/2006 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání a o změně některých zákonů + novely) o profesních kvalifikacích a vše nové se zpravidla již na tento zákon odkazuje. Platí, že kdo má zkoušku profesní kvalifikace, považuje se za člověka s příslušným vzděláním (kromě elektrotechniky kde platí vyhl. 50). Se zrušením vyhl. 50 by to mělo platit i pro elektrotechniku. Podrobnosti o prefesních kvalifikacích jsou ZDE. Zkoušky jsou ale dost přísné, pokud je autorizované osoby provádějí poctivě. Taky nejdou skládat postupně, ale jen jako celek a jedna neznalost znamená vyhazov.
18x 550Wp, 16xLiFePO 780Ah (stáří 0, 8, 10 let), STUDER: 3x MPPT VT65; 3x Xtender 4000-48. PLC UNIPI
(v minulosti = CEEG 15x230 Wp, 16xLiFePO 500 Ah, MS TS60A, Studer 4000-48, PLC Siemens,)
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od brumlaj »

2honzaL: PROČ, paneBože PROČ? Z jakého debilního důvodu se ruší jediná, logická a léty prověřená cesta k cíli? Vždyť to že není možno ji změnit je její jedinečná přednost! PROČ máme platit nepřehledný galimatyáš? Opravdu v této republice musíme lézt do řiti každému, který si myslí, že má patent na běh světa jen proto, že má pocit že peníze jsou jediný pádný argument? A furt budou buzerovat přes to, že ve fyzice se nic nezměnilo? Místo abychom si dávali pozor na vlastní život tím, že budeme dál vstřebávat problémy praxe tak furt dokola jak pitomci u počítačů budeme zkoušeni ze základů jen s jiným gzichtem který bude tak podstatný, že bez něj se výsledku nedoberem a s jeho neustálými změnami budeme doživotně v kruhu základů? PROČ?
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Základné elektrotechnické vzdelanie

Příspěvek od kodl69 »

S tím nejde než souhlasit, tohle se třeba děje s normami, co 2 roky nová edice aby byla nová edice, změna pro změnu....
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek