Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od abrams »

RRR píše:Ano souhlasím, je to absurdno. Už jsem to tu psal. UPSka není zdroj (výrobna)! Tudíž nikomu nevadí. To šlapací kolo a dynamo nechápu?? ale pokud tím chcete dodávat energii do systému, který není oddělen od DS tak je to samozřejmě také nelegální, to samé alternátor v autě.
Zdravím ,

alternátor v autě je také nelegální ? Tak proč ještě všichni nesedíme ? :lol: . Seženu Vám číslo na chocholouška :celebrate1: .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od mypower.cz »

RRR píše:
mypower.cz píše: slapaci kolo a dynamo je zdroj. Stejne jako elektrocentrala. Stejne jako alternator v aute, stejne jako panel s regulatorem, stejne jako turbina, stejne jako citron, ten se da take pouzit jako zdroj :)) .
Ano, a tyto zdroje (a jejich spotřebiče) se samozřejmě nesmí v žádném případě (tedy pokud to nemáte povolené) spojit s DS. Co na tom nechápete?
mypower.cz píše: PS: Takze tvrdite tedy ze do ilegality se dostavame kdyz k baterii UPS pripojime paralelne jiny zdroj nez jeji vlastni dobijec baterie a obratime funkci prepinaciho rele v ni tak aby preferovala baterii co nejdele to jde ? A kde jste to vycetl ?
PPDS
A kde mate to propojeni s DS? Ja ho tam nevidim .. Princip dobijece chapete? PPDS .. nezlobte se .. ale citujte konkretni pasaze .. Tvrdite ze je neco nelegal ale nerikate kde konkretne to je napsano ze to je nelegal .. To je jak Najdi si to ve sbirce zakonu.. No pokud to vite a jste o tom presvedcen tak citujte ..

PS mam adapter k notebooku.. Tvrdite ze notebook je spojen se siti? To znamena ze muze napriklad dodavat baterie z notebooku do site nebo ji nejak ovlivnit ?
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od RRR »

abrams píše:
RRR píše:Ano souhlasím, je to absurdno. Už jsem to tu psal. UPSka není zdroj (výrobna)! Tudíž nikomu nevadí. To šlapací kolo a dynamo nechápu?? ale pokud tím chcete dodávat energii do systému, který není oddělen od DS tak je to samozřejmě také nelegální, to samé alternátor v autě.
Zdravím ,

alternátor v autě je také nelegální ? Tak proč ještě všichni nesedíme ? :lol: . Seženu Vám číslo na chocholouška :celebrate1: .

Elektronům zdar *cloud*
Když píšu "to samé" myslím tím to samé - pokud by alternátor v autě dodával energii do systému, který není oddělen od DS, je to nelegální. Nevím co by stím měl dělat Chocholoušek? :lol:
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od RRR »

mypower.cz píše:
RRR píše:
mypower.cz píše: slapaci kolo a dynamo je zdroj. Stejne jako elektrocentrala. Stejne jako alternator v aute, stejne jako panel s regulatorem, stejne jako turbina, stejne jako citron, ten se da take pouzit jako zdroj :)) .
Ano, a tyto zdroje (a jejich spotřebiče) se samozřejmě nesmí v žádném případě (tedy pokud to nemáte povolené) spojit s DS. Co na tom nechápete?
mypower.cz píše: PS: Takze tvrdite tedy ze do ilegality se dostavame kdyz k baterii UPS pripojime paralelne jiny zdroj nez jeji vlastni dobijec baterie a obratime funkci prepinaciho rele v ni tak aby preferovala baterii co nejdele to jde ? A kde jste to vycetl ?
PPDS
A kde mate to propojeni s DS? Ja ho tam nevidim .. Princip dobijece chapete? PPDS .. nezlobte se .. ale citujte konkretni pasaze .. Tvrdite ze je neco nelegal ale nerikate kde konkretne to je napsano ze to je nelegal .. To je jak Najdi si to ve sbirce zakonu.. No pokud to vite a jste o tom presvedcen tak citujte ..

PS mam adapter k notebooku.. Tvrdite ze notebook je spojen se siti? To znamena ze muze napriklad dodavat baterie z notebooku do site nebo ji nejak ovlivnit ?
Pro boha, váš notebook je zdroj?? Já myslím že spotřebič.

No nevím, pro mě je to schéma takové nepřehledné. Pochopil jsem z toho že umožňuje z DS nabíjet baterie FVE, která napájí spotřebiče v domě. Pokud jsem špatně pochopil tak se omlouvám.
Naposledy upravil(a) RRR dne pon úno 02, 2015 9:15 pm, celkem upraveno 1 x.
FRSO
Příspěvky: 2279
Registrován: ned srp 14, 2011 10:13 pm
Lokalita: poblíž Hodonína
Systémové napětí: >48V
Výkon panelů [Wp]: 7200
Kapacita baterie [kWh]: 9

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od FRSO »

Zdravím, že vás to baví a to už dost dlouho, dle mě je galvanické oddělení od DS třeba i měnič LF, který má trafo a tím je podmínka splněna, ostatní řeší chocholoušek.
5,4 kWp JJZ 4deg,1,8kWp JV 24deg, do 13.8.2022 bylo 3,6 kWp, MPII 5k, Victron MPPT 250/85-TR, aku 9,45 kWh Lion 15S, BMS 200A, Smart Shunt 500A.
k 28.3.2024 8500kWh
petrs
Příspěvky: 429
Registrován: pon čer 30, 2014 7:02 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od petrs »

Pro RRR
Prominte,ale my NECHCEME dodavat energii do site,chceme se k siti pripojit,energii z ni v pripade potreby ODEBIRAT a v pripade nepotreby byt od site GALVANICKY odpojeni-navrhnete reseni !
...a viděl jsem Křižíka nazpět se otáčeti ...
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

Připojeni k distribuční soustavě má podmínky, je jedno jestli je to notebookový zdroj, nebo frekvenční měnič nebo FVE která řeší alternativně energii domácnosti. Citace zákona: "Je zakázána nepovolená dodávka do distribuční soustavy" ... a pokud se vymění všechny elektroměry v republice zaty chytré a dojde Vám dopis že máte přetoky do sítě dle registru elektroměru, chci vidět Váš obličej co stím budete dělat?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od RRR »

petrs píše:Pro RRR
Prominte,ale my NECHCEME dodavat energii do site,chceme se k siti pripojit,energii z ni v pripade potreby ODEBIRAT a v pripade nepotreby byt od site GALVANICKY odpojeni-navrhnete reseni !
Já řešení nemám. Já Vám jen říkám postoj ERÚ a distributorů.
To co Vám celou dobu říkám je to, že nesmíte nejenom dodávat ale ani odebírat, když máte nedostatek. A to je přesně to co dělají všechny ty hybridní měniče a nebo různě navrhovaná přepínací zařízení.
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od RRR »

Tady je citace z PPDS E.ON:

"Oddělený ostrovní provoz
Zdroj provozovaný odděleně od DS, u kterého nedochází k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za
normálního provozu či při přechodových jevech."
JiříK
Příspěvky: 1021
Registrován: pon bře 21, 2011 6:29 pm
Bydliště: 345m n.m. v Chřibech

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od JiříK »

RRR píše:Tady je citace z PPDS E.ON:

"Oddělený ostrovní provoz
Zdroj provozovaný odděleně od DS, u kterého nedochází k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za
normálního provozu či při přechodových jevech."
A jak se toto má s věcí rezervy výkonu? Snad si platím za rezervu výkonu proto, abych si KDYKOLIV SE MI ZACHCE, využil, co můj hlavní jistič vydrží! A co si s energií, kterou zaplatím, udělám za elektroměrem, je moje věc a nikomu do toho nic není! Kdybych s tím měl třeba topit na dvoře jen tak do vzduchu, je to jen a jen MOJE VĚC. Přece to platím !
Pokud se rozhodnu, že v jednom kalendářním roce odeberu z DS 151 MWh energie, kterou napytluju, nacpu do beček, do vany a kastrolů, zaplatím 564 345 Kč+fixní platby a v následujících padesáti letech neodeberu ani Ň (a budu brát z beček), tak s tím distributor nic nenadělá...
Naposledy upravil(a) JiříK dne pon úno 02, 2015 9:45 pm, celkem upraveno 1 x.
Pokud mě uvidíte tančit a nehraje hudba, vypněte, prosím, hlavní jistič...
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od mypower.cz »

RRR píše:
Pro boha, váš notebook je zdroj?? Já myslím že spotřebič.

No nevím, pro mě je to schéma takové nepřehledné. Pochopil jsem z toho že umožňuje z DS nabíjet baterie FVE, která napájí spotřebiče v domě. Pokud jsem špatně pochopil tak se omlouvám.
Ano baterie v nem je zdroj.

Vy pisete jedno. A to ze pokud si poridim jakykoliv zdroj, treba to slapaci kolo a dynamo, tak jsem v ilegalite a to je proste nesmysl .. Kdyz budu prepinat napajeni notebooku mezi slapacim kolem s dynamem ktere vyrabi a dodava energii a DS ktera dodava energii, tak proste v ilegalite nejsem. Protoze v tu chvili by v ilegalite byly vsechny treba solarni dobijecky notebooku, kde dobijecku nachvili od notebooku odpojime a nahradime ji adapterem pripojenym do zasuvky a naopak.

Tento notebook by podle vasich tvrzeni byl v CR neprodejny.. Klasicky ostrovni system s moznosti dobijeni i ze site. Dokonce odkazovany notebook lze klasifikovat jako ZDROJ.

Zkuste to promyslet. Totez je na tom mem schematku.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od mypower.cz »

RRR píše:Tady je citace z PPDS E.ON:

"Oddělený ostrovní provoz
Zdroj provozovaný odděleně od DS, u kterého nedochází k přenosu potenciálu a/nebo energie z/do DS za
normálního provozu či při přechodových jevech."
To je definice.. ta ale definuje ale nic nezakazuje .. Navic u toho co tu resime dochazi k prenosu Z DS .. nikoliv DO DS. K prenosu Z DS dochazi v kazde domacnosti.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od solárník »

To už se tady všechno x-krát probíralo v různých tématech. Už se silně opakujeme.

Dokonce na to i tehdejší firma Alrex vyvinula tohle zařízení, které už jsme tu taky zmiňovali:
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=& ... 6809,d.d24
Bohužel firma už zřejmě neexistuje, stránky jsou nedostupné.

Můj názor je, že by zákon měl být lépe formulován, popřípadě přepracován někým, kdo tomu alespoň okrajově rozumí a umí se vyjadřovat jednoznačně.

A pro ostatní bych to viděl asi tak, že kde není žalobce, není ani soudce. Pokud si doma ve sklepě uděláte atomovou elektrárnu a přifázujete ji k síti, pak POKUD to zařídíte precizně tak, že VEN z domu NEPROTEČE skutečně NIC, tak není nikdo, kdo by vás stíhal. Nedostane totiž na základě ničeho povolení k prohlídce vašeho domu, leda by vám komínem stoupal radioaktivní mrak. Ani se nedozví, že jste k síti připojen, protože nemá jak. Dál bych to neřešil a nepanikařil.
PavelR
Příspěvky: 3118
Registrován: ned led 29, 2012 3:59 pm
Lokalita: Žabčice
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 29139
Kapacita baterie [kWh]: 12
Chci prodávat energii: ANO
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od PavelR »

RRR píše:
petrs píše:Pro RRR
Prominte,ale my NECHCEME dodavat energii do site,chceme se k siti pripojit,energii z ni v pripade potreby ODEBIRAT a v pripade nepotreby byt od site GALVANICKY odpojeni-navrhnete reseni !
Já řešení nemám. Já Vám jen říkám postoj ERÚ a distributorů.
To co Vám celou dobu říkám je to, že nesmíte nejenom dodávat ale ani odebírat, když máte nedostatek. A to je přesně to co dělají všechny ty hybridní měniče a nebo různě navrhovaná přepínací zařízení.
Mohl bych poprosit o vysvetleni proc bych nemohl ze sve pripojky odebirat? Treba kdyz se mi vybiji aku prepinam na DS to by preci melo byt v poradku ne?
Menic nemam ve fazi ze siti tudiz u me pretoky do DS nehrozi.
Spojeny mam akorat vodice PEN. Tento potencial ma i hlina kolem baraku ze ano...

Zadalsi: legalni/nelegalni
Souhlasim s tim, ze pretoky do DS jsou nelegalni viz prispevky vyse o chytrych elmerech a duslecich.
Pokud tedy na 100% eliminuji moznost pretoku tak je vse ok.
Distributor ma moznost kecat akorat do nemerene casti tedy po elmer. (v nove vystavbe na hranici pozemku) ja jej mam jeste doma, ale v odpovidajici oddelenem rozvadeci.

Co se deje na merene casti je pouze moje vec.
Samozrejme pokud jakkoliv uprevavim rozvadec/instalaci oproti stavu jaky byl revidovan tak revize pozbyva platnosti a pripadnych dusledku pokud nastanej nejakej pruser a bude se vysetrovat jsem si vedom. Ale to uz je jine tema.

Kazdopadne me tretim rokem klesa spotreba a jeste klesat bude to je jediny signal ode mne k eonu.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od mypower.cz »

RRR píše:ale ani odebírat, když máte nedostatek.
Jaj .. tak toto jsem prehlidl.. Tak toto je uz fakt silne zavadejici :D Pokazde kdyz zapnu jakykoliv spotrebic u sebe doma, mam na sve domaci siti v rozvodech ihned v tu chvili nedostatek. A to uplne pokazde kdyz spotrebic zapnu. Fakt nekecam. A proto tece co ? Proto zacne tect proud .. Z vyssiho potencialu na nizsi. Nemyslim to ted nijak zle, ale mate v tom hokej.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od solárník »

Mám pocit, že pokud má nějaká diskuze smysl, tak jestli existuje takové zařízení, které opravdu dokáže 100% zabránit přetokům i při přifázování elektrárny. Nejlépe i při poruše zařízení a výpadku DS.

Otázku offgrid měničů a jejich přepínání se sítí bych úplně vynechal, za předpokladu, že je zařízení jištěno proti spojení se sítí i v případě selhání přepínače. Jinak to náhodně při výpadku DS probije a zabije technika, který si zrovna jak na potvoru ještě nedal zemnící klemy (což by se stát nemělo, ale znáte to). Proto tam operují s termínem galvanického oddělení.

Dohadovat se tu nad slovíčky nejasně formulovaného zákona postrádá smysl.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2571
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od tomas »

mypower.cz píše: Tento notebook by podle vasich tvrzeni byl v CR neprodejny.. Klasicky ostrovni system s moznosti dobijeni i ze site. Dokonce odkazovany notebook lze klasifikovat jako ZDROJ.
Zkuste to promyslet. Totez je na tom mem schematku.
Prodávat se v ČR může, ale je třeba mít licenci na výrobu elektřiny a notebook připojovat do sítě jen tam, kde to distributor povolí.
Uvažuji o jeho koupi a schválně budu po ERÚ požadovat licenci a po distributorovi smlouvu o připojení fotovoltaického zdroje. Těch 1000Kč za kolek bych obětoval. Zákony platí bez výjimek a když bordel tak důkladý. :yes:
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od brumlaj »

vata píše:.........Rozum sice zůstává stát nad těmi "půlvlnami" u přifázovaných měničů, jedná-li se o jakousi virtuální dodávku, kdy v bilanci dejme tomu vteřiny teče výkon dovnitř, tedy nedovedu pochopit, koho nebo co může taková "dodávka" ohrozit....
Oba dva typy regulace přebytků ovlivňují distribuční síť. Spínání v nule sníží/zvýší amplitudu těch vln, které propustí patřičným směrem. Záleží na kvalitě DS v daném místě - typicky se to méně projeví blízko distribučního transformátoru a vliv se zvětšuje se vzdáleností od něj. Fázová regulace zase mrší každou vlnu od okamžiku sepnutí - dochází k rušení vyššími harmonickými - například HDO by mohlo být negativně ovlivněno, nebo by mohly UPS přepnout na zálohu. Nebo obecně by mohly být ovlivněny napěťově-frekvenční ochrany......
Ale jsou to teorie, reálně v našich podmínkách to pouze ukazuje na bídný stav DS v daném místě. Je to zástupný argument.
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

mypower.cz píše:
RRR píše:ale ani odebírat, když máte nedostatek.
Jaj .. tak toto jsem prehlidl.. Tak toto je uz fakt silne zavadejici :D Pokazde kdyz zapnu jakykoliv spotrebic u sebe doma, mam na sve domaci siti v rozvodech ihned v tu chvili nedostatek. A to uplne pokazde kdyz spotrebic zapnu. Fakt nekecam. A proto tece co ? Proto zacne tect proud .. Z vyssiho potencialu na nizsi. Nemyslim to ted nijak zle, ale mate v tom hokej.
O sítích něco víš, je jedno jestli je to el. energie nebo internet, vlastně i internet je přenos energie. Obchodníci, poskytovalelé, to je podobné. ... Takže přetěžování sdílených toků dat na koncových bodech je jasný příklad jak pochopit problém se spotřebiči. No a to je jen internetový signál, představ si silovou elektřinu a přenosovou soutavu (páteř) jak musí fungovat aby nedošlo k ničemu neočekávanému.

No a jak takovou distribuční soustavu řídit, když vysvitne slunce, odepnou se pevné zdroje, mrví se frekvence a napětí, zaleze slunce, zase se musí přidat z pevných elektráren, ... ve špičkách takové cyklické nafázovávání energie ze slunce může pěkně energetiky sráti.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od mypower.cz »

tomas píše:
mypower.cz píše: Tento notebook by podle vasich tvrzeni byl v CR neprodejny.. Klasicky ostrovni system s moznosti dobijeni i ze site. Dokonce odkazovany notebook lze klasifikovat jako ZDROJ.
Zkuste to promyslet. Totez je na tom mem schematku.
Prodávat se v ČR může, ale je třeba mít licenci na výrobu elektřiny a notebook připojovat do sítě jen tam, kde to distributor povolí.
Uvažuji o jeho koupi a schválně budu po ERÚ požadovat licenci a po distributorovi smlouvu o připojení fotovoltaického zdroje. Těch 1000Kč za kolek bych obětoval. Zákony platí bez výjimek a když bordel tak důkladý. :yes:
Myslim, ze kdybys tech 1000,- obetoval na cestu do Prahy a rozumnou promluvu s nekym vlivnym, kdo je schopen o problemu verejne mluvit, vystoupit pred zakonodarci, vystoupit v mediich a poukazat na absurditu zdaneni slunce, byla by to lepsi investice.

Pokud je to overeni toho, jestli je nutno vazne platit za solarni kalkulacku a az pak jet do Prahy s dukazem, tak to taky beru a mozna jeste vice.

Pokud to je snaha platit za solarni kalkulacku, tak to je docela neucelna investice. :))