Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od Frenky »

abrams píše: Edit : na ERU je evidentně jen hejno krys a žádný odborník z oboru :uh: .
Edit 2 : trafo je galvanický oddělovač , ale nikterak nezabrání případným přetokům :hell: .
*
Souhlasím s abramsem, trafo přetokům nezabrání. Vzpomínám si na minulý rok, kdy se mi zbláznil STUDER a čerstvě nabité aku, mi zase vrátil na zpět, do elektrárny. :hell: :wood: Nikdy jsem nepřišel na to, čím to bylo. Teď mám raději předřazený stykač a jistím se odpojením (galvanicky :lol: ) od sítě.

Kéž by se mi někdy podařilo galvanicky se odpojit :wood: (nepřipojit) a poslat ERU a všechny energetiky, elektrárny a vůbec všechny úřady ke všem čertům.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

Použití zásuvek místo spínačů jsem viděl i u měničů jak na přívodu, tak na odvodu z měniče, fyzicky to vypadá jak míchačkový přípoj. Tam směřuje moje přestavba FVE, mít bloky a ty prostě napíchnou do zásuvky poté, co jinou zástrčku vytáhnu.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od Frenky »

Tak nám tedy vysvětlete čím se UPS odlišuje od ostrovní elektrárny. Já si teda výrobnu představuji odlišně. V tom případě i dynymo na mém kole je výrobna?
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od vata »

Zdravím, zaručeně bez přetoků to půjde zkrátka jen s off-grid měničem, to je snad jasné. Žiju s přepínáním sítí už nějaký ten pátek, v praxi, pokud na to zrovna nekoukám, ani nevím, kdy se co přeplo - ať žije automatizace. Nevím, co ještě bych měla od baráku prepnout, aby to bylo galvanicky oddělené, zkrátka přepínám oba pracovní vodiče.
Rozum sice zůstává stát nad těmi "půlvlnami" u přifázovaných měničů, jedná-li se o jakousi virtuální dodávku, kdy v bilanci dejme tomu vteřiny teče výkon dovnitř, tedy nedovedu pochopit, koho nebo co může taková "dodávka" ohrozit.
Což ale asi nebyl případ toho smolaře s dopiskem. Ale i tak si tohle zaslouží piublicitu, protože je tady potenciálně trestaný ten, kdo na svoje náklady bez zisku a nechtě krátkodobě pokrýval spotřebu jednoho, maximálně dvou sousedů. Kteří tu spotřebu ještě zaplatili, a někomu jinému...
No ale netvařme se překvapeně, jak jsme si to udělali, tak to tady máme...
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od RRR »

gupa píše:Použití zásuvek místo spínačů jsem viděl i u měničů jak na přívodu, tak na odvodu z měniče, fyzicky to vypadá jak míchačkový přípoj. Tam směřuje moje přestavba FVE, mít bloky a ty prostě napíchnou do zásuvky poté, co jinou zástrčku vytáhnu.
Ano i já se vydávám tímto směrem. Toto je podle mne jediné řešení.
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od RRR »

Frenky píše:Tak nám tedy vysvětlete čím se UPS odlišuje od ostrovní elektrárny.
Tady se ale neřeší ostrovní elektrárna (nespojená se sítí), ale systém zdroje a spotřebičů připojený k síti.
8milan8
Příspěvky: 128
Registrován: čtv led 01, 2015 6:30 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od 8milan8 »

No, jak se oddělit naprosto dokonale je galvanické oddělení trafem, usměrnit a pak zase rozstřídat. ;) Podle mě jediná 100% ochrana před dodávkami do sítě a ještě být i galvanicky oddělený. :) Jinak stačí jen usměrnit a rozstřídat. Přes ty diody to fakt zpět neprojde. ;)
Uživatelský avatar
Frenky
Příspěvky: 815
Registrován: pon led 21, 2013 6:36 pm
Lokalita: Doubravička
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8700
Kapacita baterie [kWh]: 25
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Doubravička

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od Frenky »

RRR píše:
Frenky píše:Tak nám tedy vysvětlete čím se UPS odlišuje od ostrovní elektrárny.
Tady se ale neřeší ostrovní elektrárna (nespojená se sítí), ale systém zdroje a spotřebičů připojený k síti.

Dobrá vzdávám se.

Ale jak je to vlastně se záložní elektrocentrálou (EC), na spoustě míst (nemocnice, datová centra, hasiči ....) EC prokazatelně existuje a prokazatelně jsou napojena na elektrizační soustavu. Připojení oběktu (budovy, zařízení, vysílače) se děje pouze stykačem sítě a stykačem EC. Jde ve smyslu zákona také o výrobnu ? Pokud ano tak prokazatelně vím asi o 300 místech, kde tato výrobna není nikde registrována.
24x Solární panel JINKO SOLAR 225 Pmpp=225W, 2x Regulátor STUDER VT-80, 2x Střídač Studer XTM 4000-48, BSP, RCC, 1x AKU 48V LFP200Ah 1x AKU 48 V LFP280Ah. Řizení a dohled, SDS, vlastní vyčítání arduinem DUE v krabičce (ARMOSY), export dat do RPi s databází a html stránkou.
http://95.85.214.80, viewtopic.php?t=4809
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od RRR »

8milan8 píše:No, jak se oddělit naprosto dokonale je galvanické oddělení trafem, usměrnit a pak zase rozstřídat. ;) Podle mě jediná 100% ochrana před dodávkami do sítě a ještě být i galvanicky oddělený. :) Jinak stačí jen usměrnit a rozstřídat. Přes ty diody to fakt zpět neprojde. ;)
Jenže ono to nesmí projít ani tam. :(
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od mypower.cz »

jsem neviditelny .. :D Nevadi :))
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od RRR »

mypower.cz píše:jsem neviditelny .. :D Nevadi :))
Nejste, ale toto prostě není legální provedení.
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od mypower.cz »

A duvod ? :) Takhle pracuje jakakoliv UPS :)) Pak tedy vsechny UPS jsou nelegal :) Panely nahradme slapacim kolem a dynamem a jsme pak take nelegal. V tom pripade je nelegal i dobijeni baterky automobilu ze site (kdyz auto nestartuje) a z alternatoru, kdyz mame nastartovano. :)) Mam pocit ze se tu pohybujeme nekde v absurdnu.. A nebo prosim o citaci ze zakona proc je to nelegal a co legal je ...

PS: Dobijec je spotrebic. Stejne jako treba zehlicka.

PS2: Z principu vlastne ani neexistuje cesta jak by proud mohl pretect zpet.. a vse se chova jako spotrebic.

PS3: Pokud tvrdite ze dobijenim baterii odjinud se dostavame do ilegality.. tak to zrejme asi nee .. :) V tom pripade bychom si se zakoupenim panelu museli zridit certifikovane mereni, abychom vlastne vedeli kolik jsme vyrobili. A toto je ale pro situace kdy EON napriklad provozuje nejaky od DS oddeleny system, ma zakazniky a ty fakturuje.. Podnika..

Jestli mala chata s panelem kde je selekce bud sit, nebo ostrov je nelegal.. tak to tedy nevim:) Pak asi kazda solarni kalkulacka s moznosti napajeni ze site (adapterem) je nelegal .. :)
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od RRR »

mypower.cz píše:A duvod ? :) Takhle pracuje jakakoliv UPS :)) Pak tedy vsechny UPS jsou nelegal :) Panely nahradme slapacim kolem a dynamem a jsme pak take nelagal. V tom pripade je nelegal i dobijeni baterky automobilu ze site (kdyz auto nestartuje) a z alternatoru, kdyz mame nastartovano. :)) Mam pocit ze se tu pohybujeme nekde v absurdnu.. A nebo prosim o citaci ze zakona proc je to nelegal a co legal je ...
Ano souhlasím, je to absurdno. Už jsem to tu psal. UPSka není zdroj (výrobna)! Tudíž nikomu nevadí. To šlapací kolo a dynamo nechápu?? ale pokud tím chcete dodávat energii do systému, který není oddělen od DS tak je to samozřejmě také nelegální, to samé alternátor v autě.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

Napadlo mne pořídit k mým 24V (24-36V) i triodinu, ale napětí a regulace do triodiny by bylo řízeno spínacím a regulačním prvkem z ostrovní výrobny. Je to oddělené ? Jde jen o hřídel a spínanou cívku z ostrova na stykači a buzeno z ostrova na rotoru dynama.
8milan8 píše:No, jak se oddělit naprosto dokonale je galvanické oddělení trafem, usměrnit a pak zase rozstřídat. ;) Podle mě jediná 100% ochrana před dodávkami do sítě a ještě být i galvanicky oddělený. :) Jinak stačí jen usměrnit a rozstřídat. Přes ty diody to fakt zpět neprojde. ;)
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od mypower.cz »

RRR píše:
mypower.cz píše:A duvod ? :) Takhle pracuje jakakoliv UPS :)) Pak tedy vsechny UPS jsou nelegal :) Panely nahradme slapacim kolem a dynamem a jsme pak take nelagal. V tom pripade je nelegal i dobijeni baterky automobilu ze site (kdyz auto nestartuje) a z alternatoru, kdyz mame nastartovano. :)) Mam pocit ze se tu pohybujeme nekde v absurdnu.. A nebo prosim o citaci ze zakona proc je to nelegal a co legal je ...
Ano souhlasím, je to absurdno. Už jsem to tu psal. UPSka není zdroj (výrobna)! Tudíž nikomu nevadí. To šlapací kolo a dynamo nechápu?? ale pokud tím chcete dodávat energii do systému, který není oddělen od DS tak je to samozřejmě také nelegální, to samé alternátor v autě.
slapaci kolo a dynamo je zdroj. Stejne jako elektrocentrala. Stejne jako alternator v aute, stejne jako panel s regulatorem, stejne jako turbina, stejne jako citron, ten se da take pouzit jako zdroj :)) .

PS: Takze tvrdite tedy ze do ilegality se dostavame kdyz k baterii UPS pripojime paralelne jiny zdroj nez jeji vlastni dobijec baterie a obratime funkci prepinaciho rele v ni tak aby preferovala baterii co nejdele to jde ? A kde jste to vycetl ?
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

RRR píše:To šlapací kolo a dynamo nechápu?? ale pokud tím chcete dodávat energii do systému, který není oddělen od DS tak je to samozřejmě také nelegální, to samé alternátor v autě.
Prý v normálním civilizovaném světě jsou rotopedy, a jiné hnané stroje v posilovnách alternativně propojeny se střídači a jsou to normální výrobny dodávající elektrickou energii ve velkoměstě. Napadlo mne to jako byznys, otevřít posilovnu a zákazníky lákat na minimální poplatky za posilování za podmínky - dojděte posilovat za třetinu ale musíte odpotit alespoň 1/2 hodiny a dát 200Wh do DS.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
abrams
Příspěvky: 2774
Registrován: ned črc 17, 2011 12:19 pm
Lokalita: Brno
Bydliště: Brno

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od abrams »

RRR píše:
mypower.cz píše:jsem neviditelny .. :D Nevadi :))
Nejste, ale toto prostě není legální provedení.
Zdravím ,

... né , fakt , co je na tomto zapojení nelegálního ? Je to přece to samý jako normální odběr el. z DS do domu , jehož majitel před spaním de schodit hlavní jistič u hodin a nahodí jej až bude potřebovat el. , né snad ? Pokud by toto odpojení od DS bylo ilegální , tak dem žalovat ČEZa , E-ona a PRE za používání ilegálních zařízení jejichž používáním je porušován zákon ... :uh: .
Tohle je už fakt na palici ... :hell: .

Mimochodem , co by zákazník odebírající el. z DS mám právo vypnout hlavní jistič kdy se mi zachce , a nikdo nemá právo mi toto jednání zakazovat , natož mě za to trestat (krom tímto jednáním postižených členů domácnosti :lol: ) .

Elektronům zdar *cloud*
3,96kWp monokrystalů + 2x regl PCM60X + 24kWh LiFePO4 + 6kW HF sínus měnič , celé na 52V systému .
Chibi v textu vyhrazeny :D
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od mypower.cz »

gupa píše:
RRR píše:To šlapací kolo a dynamo nechápu?? ale pokud tím chcete dodávat energii do systému, který není oddělen od DS tak je to samozřejmě také nelegální, to samé alternátor v autě.
Prý v normálním civilizovaném světě jsou rotopedy, a jiné hnané stroje v posilovnách alternativně propojeny se střídači a jsou to normální výrobny dodávající elektrickou energii ve velkoměstě. Napadlo mne to jako byznys, otevřít posilovnu a zákazníky lákat na minimální poplatky za posilování za podmínky - dojděte posilovat za třetinu ale musíte odpotit alespoň 1/2 hodiny a dát 200Wh do DS.
To neni nic noveho :))
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2193
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

abrams píše:Mimochodem , co by zákazník odebírající el. z DS mám právo vypnout hlavní jistič kdy se mi zachce , a nikdo nemá právo mi toto jednání zakazovat , natož mě za to trestat (krom tímto jednáním postižených členů domácnosti :lol: ) .
No hlavní jistič je jistící prvek, to je mimo poředstavy ouřady s vyhláškou a pravidly okolo distribuční soustavy a oddělení DS od drobné domácí výrobny FVE někde do 10kWp.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
RRR
Příspěvky: 211
Registrován: pon led 09, 2012 7:24 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od RRR »

mypower.cz píše: slapaci kolo a dynamo je zdroj. Stejne jako elektrocentrala. Stejne jako alternator v aute, stejne jako panel s regulatorem, stejne jako turbina, stejne jako citron, ten se da take pouzit jako zdroj :)) .
Ano, a tyto zdroje (a jejich spotřebiče) se samozřejmě nesmí v žádném případě (tedy pokud to nemáte povolené) spojit s DS. Co na tom nechápete?
mypower.cz píše: PS: Takze tvrdite tedy ze do ilegality se dostavame kdyz k baterii UPS pripojime paralelne jiny zdroj nez jeji vlastni dobijec baterie a obratime funkci prepinaciho rele v ni tak aby preferovala baterii co nejdele to jde ? A kde jste to vycetl ?
PPDS