Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Alternativní zdroje energie a právní úprava, revize, nařízení ...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od brumlaj »

gupa píše:No když může zpětný přetok uděla frekvenční měnič nebo plynule říditelný polovodičový nabíječ baterií, tak mne to zajímá, protože jestli jde o 0,01W přetok ve výši nělikolka watů, jde přeci vzít ty watty např žárovkou coby sepnutelná spotřeba ihned na fázi za elektroměrem. A třeba sepnutelný jako první před inicializaci a přifázování gridfree měniče.
Celý průser je v tom, že oni si klidně dovolí Tě spamovat i pokud máš ostrov na ohřev H2O, což je z ulice vidět do dálky a kdoví kolik zhrzených prodejců které jsi odehnal psem si potřebovalo zbytnit ego Tvým udáním, ale vlastníš zmíněnou cirkulárku s měničem a rekuperační brzdou....., které používáš na DS........ Možností je spousty. Až po inkognito měření Tvých vlivů na soustavu. Jde o krabičku velikosti půlky kartónu cigaret, kterou picnou do Tvého sloupku v plotě když svítí slunce a vrátí se na fajront. No a vyčtením si krabičky a porovnáním s nejbližší pobočkou chmi maj jasno.....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

No jestli ten wattrouter funguje tak, že FV pere přetoky do jedné fáze a z ostatních dvou se bere z DS a elektroměr stojí a jen se plní registry o přetoku a zákon se porušuje, tak bych řekl, že ten wattrouter je nanic. Nechápu nějaké SSR, nebo půlvny čtrvrt vlny, pokud mám na fázi vyšší spotřebu než výrobu, nemůže to přeci nikde žádný kvadrant zaregistrovat. A ktomu se lze přeci snadno jednoduše dobrat např. ostrovem s výrobníkem frekvence, tj. např nějaký nejlevnější normální hybrid s malou baterií a zaním dvě tři FV pole s gridfree měniči řízené výrobníkem frekvence a se spotřebou do jističových větví, plně oddělených od DS.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od tomas »

gupa píše:No jestli ten wattrouter funguje tak, že FV pere přetoky do jedné fáze a z ostatních dvou se bere z DS a elektroměr stojí a jen se plní registry o přetoku a zákon se porušuje,
Ne, wattrouter i GreenBonO umí regulovat každou fázi samostatně.
Ale princip měření AC energie a směr jeho toku je dost odlišný od DC. A existuje více způsobů jak to měřit.
Také se mi nelíbí že každému může měřit elektroměr jinak a že se nedodržuje nějaký standard, bohužel naše "nezávislé" ERÚ to distributorům dovolilo a nijak to neřeší, jestli tam tomu vůbec někdo rozumí. Když si přečtu ty jejich prohlášení o galvanickém oddělování technicky neoddělitelného, tak mám vážné pochybnosti jestli vůbec rozumí tomu co tam dělají.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

tomas píše:
gupa píše:No jestli ten wattrouter funguje tak, že FV pere přetoky do jedné fáze a z ostatních dvou se bere z DS a elektroměr stojí a jen se plní registry o přetoku a zákon se porušuje,
Ne, wattrouter i GreenBonO umí regulovat každou fázi samostatně.
Vtom případě nastává jediná otázka jestli je to ojedinělý případ, nebo všechny wattroutery, greenbono, dělají takovou věc, že pouští dodávku do sítě. Já jen logicky a podle toho jak to jednoduše vidím, že pokud např. PWM odsekne půl půlvlny a FV tu druhou nespotřebovanou půl půlvlnu přetlačí do DS, něco je opravdu špatně. Další co vidím na mých offgrid měničích, že se mohou z pwm spotřeby dost rozkmitat v napětí, takže pokud to ty gridfree měniče začnou regulolat podle triaků (tyristorů) v nějakém bonorouteru, tak ty simkarty se mohou v těch měřičích z DS upsat k zbláznění.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od solárník »

Gupa ty to pořád nechápeš.

Wattrouter i GreenBonO s pulzním firmware pouští NEUSTÁLE skupiny celých půlvln DO SÍTĚ. Pokud je přebytek tak prostě pouští různě dlouhé skupiny celých půlvln ven.

GreenBonO s fázovým řízením pouští do sítě TAKÉ NEUSTÁLE (pokud je přebytek), ale POUZE různě velké ZLOMKY PŮLVLN. Z normálním elektroměrem to ale funguje proto, že on nedokáže změřit děj kratší než jedna půvlna (možná ještě delší, viz má diskuze s brumlajem). Proto na výrobu o délce menší než půlvlna nedokáže zareagovat, když celá půlvlna, jako celek, vyjde jako spotřeba.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

Takže je to jasné, je to za určitých podmínek nezákonné zařízení. Je jedno jaký měřič spotřeby vlastně je namontován. A když se před to předřadí hybridní měnič, tak to nemůže vklidu fungovat kvůli pulzování nespotřebovaných různě dlouhých půlvln střídavého napětí. On ten reklamní obal okolo těchto bazmeků je opravdu silný a neznalého věci může dostat do velkých potíží, čehož je důkazem i tato diskuze.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od mypower.cz »

Napada me .. co na to rika GridFree reseni?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od tomas »

Přesně tak jak píše solárník.
Wattrouter i GreenBonO s pulzním firmware reguluje v rámi skupin půlvln, např. 10 půlvln do sítě a 10 půlvln ze sítě. 4Q elektroměr má "dohodu dobu měření" a vektorový součet půlvln mu vyjde 0.
Jenže ne 4Q elektroměr měří v kratším intervalu v rámci jedné půlvlny a proto musí GreenBonO s fázovým řízením rozsekávat půlvlny. Potom třeba půl půlvlny pustí do sítě a druhou půlku půlvlny se sítě odebere.
Gupa zapomeň na měření DC výkonu, u AC je to úplně jiné a záleží jaký si zvolíš vyhodnocovací interval a podle toho změříš občas i jiné hodnoty a to je ten bordel.
Oba regulátory s libovolným firmware pouštějí energii do sítě, buď skupinu půlvln nebo části půlvln a nejsou pro toto použití v ČR legální Oba jsou osciloskopem odhalitelné.
Ideální neodhalitelný regulátor by musel sinusovku ořezávat po celém jejím povrchu. Tak jak střídač sinusovku, tvoří tak by ji zase musel (rozebírat) ořezávat a tím snižovat její amplitudu. Byl by to vlastně další střídač (řízený usměrňovač). Výstup by bylo proměnné stejnosměrné napětí dle množství přebytků, takže by se to muselo zase rozstřídat aspoň na obdélník. Cena takového regulátoru by byla ale daleko vyšší.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od solárník »

gupa píše:Takže je to jasné, je to za určitých podmínek nezákonné zařízení. Je jedno jaký měřič spotřeby vlastně je namontován. A když se před to předřadí hybridní měnič, tak to nemůže vklidu fungovat kvůli pulzování nespotřebovaných různě dlouhých půlvln střídavého napětí. On ten reklamní obal okolo těchto bazmeků je opravdu silný a neznalého věci může dostat do velkých potíží, čehož je důkazem i tato diskuze.
Fázové řízení není tak nezákonné, jak to možná vypadá. Používá se i v běžných spotřebičích.

a) Představme si, že máme malou solární elektrárnu a ongrid střídač, který vyrábí 500W

b) Vše v domě je vypnuto, tedy v tomto okamžiku by elektroměr na domě zaznamenal výrobu o velikosti 500W

c) Dnes má téměř každý vysavač fázový regulátor otáček. Představme si, že malý vysavač o jmenovitém příkonu 1000W zapneme a regulátor otáček nastavíme na poloviční příkon 500W

d) V tomto momentu nás asi nepřekvapí, že by elektroměr na objektu měl ukazovat 0W, tedy vše vypnuto.

e) gupa - tipni si, jaký asi bude průběh toku energie na elektroměru? Přesně takový, který tě děsí. Půlku půlvlny bude výroba 500W a druhou půlku bude spotřeba 500W :o Co z toho vyplývá? Že uvedený průběh je s jakoukoli domácí výrobnou naprosto běžný i bez GreenBonO. Stačí zapnout obyčejný vysavač.
Naposledy upravil(a) solárník dne ned úno 01, 2015 6:11 pm, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

Já DC výkon neměřím, já jen chci vědět, když mne někdo osloví jako solárního opráskaného frajera, abych nebyl za blbce a nic otom nevěděl. V případě gridfree jedině ostrov a hlavně bez triaků či PWM na straně spotřebiče, jak tak pozoruji. Zajímalo by mne, co pan Palča v tomto případě nabídne jako řešení.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

solárník píše: e) gupa - tipni si, jaký asi bude průběh toku energie na elektroměru? Přesně takový, který tě děsí. Půlku půlvlny bude výroba 500W a druhou půlku bude spotřeba 500W :o Co z toho vyplývá? Že uvedený průběh je s jakokoli domácí výrobnou naprosto běžný i bez GreenBonO. Stačí zapnou obyčejný vysavač.
Typuji, ta nepostřebovaná půlka půlvlny v případě bez výrobny zůstane v DS a elektroměr ji nijak nezaregistruje. V případě s výrobnou je protlačena přes elektroměr jako dodávka do DS. Je tedy nutné použít buď komplet ostrov nebo mít spotřebu bez ořezávání vln. Takže je mi jasnější problém který je u mne. On mi problém udělal Victron když jsem povolil nabíječ když, měnič měnil a spotřeba různě kolísala a Victron hýbal s výkonem nabíječe...
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

Izolační transformátor, např. 10kVA umístěný někde mezi elektroměrem a dalším rozvodem, to nevyřeší?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od tomas »

Jedině že by si měl transformátor s řízeným posuvem fáze, ten dokáže zabránit toku energie v opačném směru. Ale v rozvodě s elektrárnou by jsi měl přebytek výkonu a napětí by vyletělo nahoru, něco by shořelo nebo by to stihla vypnout ochrana elektrárny.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

Napětí za a před měničem se může nastavit. To napětí má stále zvyšující tendenci nebo jde přesně podle podle množství nabuzených částí AC vln?
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
JPT
Příspěvky: 75
Registrován: čtv pro 13, 2012 2:01 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od JPT »

Já elektrice nerozumím. Ty vlny a půlvlny atp.. Ale zajímalo by mě, jestli je už nějaká možnost si pořídit poloostrov, tak aby 100% nic nepřetékalo a nikdo by mi nic nemohl říct nebo pokutovat ? Nějaký hybridní měnič ? Nebo ani ten to neřeší ? Nebo musím (pokud nechci riskovat pokuty) čekat až mi to stát nebo ČEZ milostivě povolí a nebudou mu vadit drobné přetoky ?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2569
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od tomas »

gupa když chceš aby On-grid elektrárna sále vyráběla v MPPT bodě, ale ty ji nezajistíš dostatečnou spotřebu této vyrobené energie tak se to projeví tak, že neudržíš napětí v mezích. Odpojení zátěže od točivého generátoru se zase projeví zvýšením otáček a tedy frekvence a částečně také zvýšením napětí. Jenže ve střídači se nic netočí, tak vylítne napětí. Musel by jsi střídači říct aby opustil MPPT bod a snížil výkon.
Zapomeň na transformátor, tudy cesta nevede. Ten s posuvem fáze stejně neseženeš, protože se nevyrábí sériově ale na zakázku pro konkrétní případ. A je možné že by to také nefungovalo na 100% a navíc ty ztráty v trafu. A za tu cenu by jsi měl ostrov pro celoroční provoz.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od mypower.cz »

JPT píše:Já elektrice nerozumím. Ty vlny a půlvlny atp.. Ale zajímalo by mě, jestli je už nějaká možnost si pořídit poloostrov, tak aby 100% nic nepřetékalo a nikdo by mi nic nemohl říct nebo pokutovat ? Nějaký hybridní měnič ? Nebo ani ten to neřeší ? Nebo musím (pokud nechci riskovat pokuty) čekat až mi to stát nebo ČEZ milostivě povolí a nebudou mu vadit drobné přetoky ?
Převod AC ze site na DC a dobijeni baterii v cistem ostrove, pokud je nutno dobijet a nezvlada to slunce.
Z DC strany na AC pak nemuze ani nahodu nic pretect. Jako bychom napriklad dobijeli autobaterii ze zasuvky. Uplne stejny princip.
Uživatelský avatar
gupa
Příspěvky: 2192
Registrován: sob pro 29, 2012 10:22 pm
Lokalita: pod Brnem
Systémové napětí: 24V

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od gupa »

Může, pokud se použije plynule regulovatelný polovodičový nabíječ baterie na stejné fázi spolu s hybridním měničem. Jak jsem psal. Victron ven pustí když nabíjí a je propojen s DS a je spuštěn měnič a koná se PWM spotřeba. Řešením u mne, je nabíječ zakázat a nabíjet baterii odděleně od měniče nebo je asi řešení použít jinou fázi pro nabíjení než s kterou se měnič hybridně propojuje na DS. Potom je řešení zakázat sdílení a používat přepínání mezi DS a měničem. Což značně ořeže hybridní funkce samotného měniče na úroveň lepší UPS.
3x2000VA-VMP-par, NiCd 24V, 22x210-320Wp, 2x85A-VMPPT
Uživatelský avatar
RobertM
Příspěvky: 266
Registrován: sob led 07, 2012 2:47 pm

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od RobertM »

JPT píše:Já elektrice nerozumím. Ty vlny a půlvlny atp.. Ale zajímalo by mě, jestli je už nějaká možnost si pořídit poloostrov, tak aby 100% nic nepřetékalo a nikdo by mi nic nemohl říct nebo pokutovat ? Nějaký hybridní měnič ? Nebo ani ten to neřeší ? Nebo musím (pokud nechci riskovat pokuty) čekat až mi to stát nebo ČEZ milostivě povolí a nebudou mu vadit drobné přetoky ?
Asi mě budete opět kamenovat :-) ale neodpustím si to zde uvést znovu .. Jediné legální řešení je použít "prokazatelně glvanicky oddělený systém a to ne jenom jistícím nebo spínacím prvkem" jinými slovy použít měnič který oddělovací trafo má již v sobě a který umí v reálném čase a současně sčítat elektřinu ze sítě a z panelů/baterek. A ideálně aby také uměl sám limitovat proud se sítě automaticky podle nastavených algoritmů (a ne pomocí nějakého Windowsowského prográmku)
Ano takové měniče exsitují a prodávají se. Znám minimálně 2 výrobce kteří toto splňují. :-) A někteří z Vás určitě taky .. je to naše nekonečné téma :-)
Dále je třeba zajistit aby zařízení njak neovlivňovalo DS (takže ani žádné půlvny ven z baráku) to opět umí LF hybridní měniče - pokud jsou přifázované vždy teče 1/10 elektřiny směrem do baráku. Pokud tedy teče stále pouze jedním směrem logicky nemůže téct opačným a to platí pro všechny výkony měniče. Pokud je měnič úplně odpojen od DS je v "ostrovním režimu" a v tomto momentu není s DS spojen ani fází ani nulou .. pouze zemí, která se odpojit nesmí.
Co se týká definice galvanického oddělení doporučuji všem komu to není zcela jasné zadat tento termín např. do wikipedie nebo vyhledat v nějaké knize o základech elektrotechniky. A ještě bych rád na závěr podotknul něco k oddělení země - ta se samozřejmě v soustavách TNC a TNC-S odpojovat od DS nesmí! Takže glavanickým oddělením není zcela jistě myšleno oddělení vodiče PE ale zcela jistě je myšleno galavanické oddělení primárního a sekundárního obvodu . tzn. oddělení distribuční soustavy a domácí sítě. Hybridní elektrárny dnes již zcela logicky nedodávají do sítě zcela nic a směr toku proudu je opět zcela logicky v případě potřeby veden pouze jedním směrem .. tzn. do baráku.
mopadzi
Příspěvky: 991
Registrován: úte led 24, 2012 8:55 am
Lokalita: Okolí Uherského Brodu
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Sám vyrobím, sám spotřebuji, zaplatím PRE.

Příspěvek od mopadzi »

které konkrétní hybridní měniče to jsou? Díky
kdo si hraje nezlobí
9xRenesola 240Wp+9x Benq 265Wp, 6xTrina 410Wp, 14x Leapton 450Wp, 2xStuder VT65 1xVT 80, 2x XTM4000-48, 40kW Lifepo4..vše ve výstavbě, hotovo 99%. BMW i3 BEV