Fórum | MyPower.CZ | Obnovitelné zdroje energie - energetická soběstačnost | Právě je úte lis 21, 2017 2:02 am

Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
Předchozí

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvekod solárník » ned říj 01, 2017 8:02 pm

Kdo tu ještě koupil nějaký CO2 senzor?

Potřebuji koupit buď MH-Z19 nebo MH-Z14. Který je lepší - netuším. Jsou tam i varianty "A" a "B". Rozdíl taky netuším. Mám obavu, že to číňani kopírují sami od sebe, takže jen bůh ví, který senzor je opravdu originál a je dobrý.

Například proudový odběr má každý prodejce na ebay a aliexpressu u toho samého senzoru jiný :lol: Bojím se, že číňan výrobce zabrousil nápisy na integráčích a ti, co to kopírovali, nevěděli, co to je za obvod, tak tam dali jen přibližné náhrady, takže to , například, žere 5 x tolik...

Máte tady někdo už nějaké dlouhodobější zkušenosti? Popřípadě i s dopravou, kdo dodává rychle, atd.
solárník

Příspěvekod solárník » čtv lis 02, 2017 2:42 pm

Jen pro info:
Přišel mi MH-Z19B z aliexpressu. Připojení na Arduino celkem jednoduché.

Otázka první bylo připojení:

Možnost 3 způsobů
a)seriová linka
b)PWM výstup senzoru
c)analogový výstup senzoru (někteří ani nevědeli, že ho má)

V podstatě asi nejsložitější program je přes PWM. Nejjednodušší je přes analogový vstup/výstup, ale co jsem tak testoval, to analog napětí není moc přesné a dost zvlněné. Tedy asi nejlepší a nejpřesnější je připojení přes seriovou linku. To funguje perfektně, stačí celkem 4 drátky k arduinu: napájení 5V a dva (RX/TX) spoje na volné analog porty a knihovna SoftwareSerial (je už v IDE obsažena, netřeba ji shánět). V programu pak stačí cca asi 10 řádek a funguje to (kdo by na netu postup nenašel, mohu sem dát krátký kód programu).

Otázká druhá byla přesnost měření:
Tady nastává dost problém.

Po vystrčení co nejdál od domu na zahradu za středního větru (důležitá věc - musí aspoň trochu foukat, aby se vzduch promíchával) mi naměřil můj dlouholetý a osvědčený měřák ZG106, kalibrovaný loni, hodnotu okolo 410ppm. S přihlédnutím k tomu, že celosvětově změřená venkovní hodnota pro letošní říjen byla mezi 403ppm na začátku října, až po necelých 405 ppm na jeho konci, je to slušná shoda. Tenhle měřák se povedl a je opravdu precizní.

Jinak je tomu, bohužel, u senzoru MH-Z19B. Ten zarputile včera na zahradě ukazoval okolo 570ppm. Tedy chyba měření 165 ppm (!)

Tedy poznatek první - senzor není z výroby buď vůbec kalibrován, nebo jen velmi špatně. Hypotéza druhá je, že Winsen od roku 2015 distribuuje tyto senzory se zapnutou takzvanou ABC autokalibrací. Ani z popisu výrobce, ani jinde na internetu, není jasné, co přesně tato autokalibrace dělá, ale z mé zkušenosti zatím v žádném senzoru něco podobného dobře nefungovalo. Jediná informace je, že se snaží upravovat dolní 400ppm kalibraci senzoru průběžně, podle dat za několik hodin (nebo dní) měření. Ovšem evidentně to moc dobře nefunguje. Z mé zkušenosti musíte doma větrat minimálně 3-4 hodiny naplno, aby koncentrace opravdu klesla pod 450ppm. Což v zimě nedělá nikdo, tedy ABC autokalibrace bude v takovém případě nejen nefunkční, ale způsobí, že to bude měřit úplné blbosti.

Tedy zatím vidím další kroky jako
a) zrušení autokalibrace, což lze provést příkazem přes serial
b) vystrčení ven na minimálně 20 minut, jak je psáno v manuálu, a poté zkratování kalibračního pinu na zem na déle jak 7 sekund, což provede novou kalibraci na 410ppm (nové senzory nekalibrují na 400 ale na 410 ppm, což je první údaj koncentrace, kterou senzor vrátí ihned po zapnutí napájení senzoru).

Pak se uvidí, jak to bude souhlasit s ostatními osvědčenými CO2 měřidly, dám vědět. Tedy za mne zatím hodnocení smíšené, senzor je pěkný, malý, připojení k Arduinu jednoduché a spolehlivé, ovšem ta kalibrace z výroby je zcela mimo, to je dost velké zklamání.

p.s. ještě mám na cestě MH-Z14. Tak ho taky otestuju.
solárník

Příspěvekod solárník » pon lis 13, 2017 10:18 pm

Další díl seriálu :lol:

Takže za mne je i po delších testech zatím MH-Z19B takový nic-moc.

- I přesto, že jsem vypnul autokalibraci, připadá mi podle grafů, že každý den to proti ZG106 měřidlu měří trochu jinak. Je možné, že se infra LEDka v sezoru musí pár dní nechat stabilizovat a svítit, aby se ustálila. A nebo ne a senzor je nepřesný a hodnota cestuje.

- Druhá, trochu nepříjemnější věc je, že pod 400ppm senzor v podstatě neměří. Jakmile údaj klesne pod 400, tak na každých asi 10 ppm údaj senzoru klesne jen o jedničku, tedy při 390ppm to ukazuje 399, při 380ppm 398 a tak dále. Což by normálně nevadilo, horší je, když venku zkazíte kalibraci a myslíte si, že fouká vítr dostatečně (ale přitom to není dostatečné, aby se rozfoukal smog, a hladina CO2 je třeba klidně na 500ppm), nebo při kalibraci venku nešťastně vydýchnete na senzor (občas mi nucená zástava dechu dělá při kalibraci problémy). Pak je docela problém, senzor se vám doma po vyvětrání zasekne na údaji například 398ppm a nehýbe se to nahoru ani dolů. Než si uvědomíte, co se děje, že je třeba opakovat kalibraci, vás může napadnout, že se senzor pokazil.

Dnes dorazil větší bratříček, MH-Z14B.

První postřehy jsou, že kalibrace z výroby byla ucházející (rozhodně lepší, než u MH-Z19B), při 430ppm tvrdil, že je 380ppm. Tedy asi 50ppm chyba, což je alespoň v mezích chyby v datasheetu. Druhá potěšující věc je, že nemá omezení měření pod 400ppm, což vidím jako výhodu (můžete nechat senzor nezkalibrovaný a po srovnání hodnot s přesným přístrojem jen (jako v mém případě) například přičítat 50ppm ke změřené hodnotě a bude to ukazovat správně). Set příkazů na kalibraci, vypínání ABC kalibrace a měření přes serial je zcela totožný s MH-Z19B (vyzkoušel jsem), lze tedy použít stejný program pro Arduino. I cena senzoru byla v podstatě shodná. Jedinou nevýhodou je, že je rozměrově asi 3x větší, než MH-Z19B.

Všechny senzory s písmenem B mají z výroby zapnutou ABC kalibraci, což já osobně ihned vypínám. Tedy jak model 14 tak i 19.

Jak se bude chovat při dlouhodobějších pokusech dám vědět.
solárník

Předchozí

Zpět na Automatizace, měření, statistiky