Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
ok2vuv
Příspěvky: 51
Registrován: stř dub 10, 2013 9:19 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od ok2vuv »

Super vysvětlení zvláště pak úvaha nad IQ je excelentní.
Krabička přišla, tak jsem jí zapojil. V návodu je napsáno, že bude přemýšlet 72 hodin než začne ukazovat nějakou reálnou hodnotu. Zatím údaj na displeji postupně stoupá a klesá.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

Porovnal jsem dva senzory CO2 a to MH-Z19 a integrovaný senzor v měřiči od Voltcraftu HygroCube 100 a oba ukazují přibližně stejně.
Když jsem domů přišel, tak Voltcraft ukazoval cca 600ppm a MH-Z19 cca 450 ppm, ráno ukazoval Voltcraft cca 1500 ppm a MH-Z19 1350 ppm. Místnost je 4x4,5x2,8m a spala v ní jedna osoba.
Z toho mně vychází, že senzor MH-Z19, co mám, je ve variantě s měřením do 5000 ppm. Mám z Aliexpresu objednanou inovovanou verzi MH-Z19B, která kromě datového a PWM výstupu má i analogový výstup 0,4V - 2V, ale je jen do 2000ppm, až dorazí, tak ji otestuju a budu informovat o výsledku. Mají i verzi do 5000 ppm, ale ta mně přišla zbytečná, pokud chci udržovat rozumnou kvalitu vzduchu v místnostech, což znamená do 1000 ppm.
Takže pro líheň bych asi volil variantu MH-Z19B a Arduinem bych sledoval napětí na výstupu a pokud by překročilo 1V tak bych zapnul větrání.
Ještě odkaz na Aliexpress https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... xt=mh-z19b, na Ebay inovovaná verze ještě není.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Dnešní příklad z ložnice 60m3 (lépe řečeno odstrašující případ, přihlédneme-li k dosaženým hodnotám):

Situace: plastová velmi dobře těsnící okna, zavřená na těsno. Jedny dveře, zavřené.
2017-02-09.ndir.png
Před spaním nebylo vyvětráno (to je samozřejmě špatně). Koncentrace CO2 různými skulinami pod dveřmi klesala od minulé noci na cca 650ppm.

00:30 nástup do ložnice :lol: (2 osoby)
02:45 skoba na grafu ukazuje, že jedna z osob odešla nakrátko z ložnice, přičemž otevřela na chvíli dveře, koncentrace už dosahuje nevyhovujících hodnot (tedy už po 2 hodinách !)
05:15 jedna osoba (pracant) vstala do práce, koncentrace od této chvíle jemně klesá
09:00 druhá osoba (flákač) vstala a před opuštěním ložnice lehce vyklopila ventilačku, vidíme, že pokles koncentrace je daleko rychlejší, než včera.

Vzhledem k dosaženým koncentracím se dá předpokládat, že ani jedna z osob dnes nebude ve formě ;)

Měřeno ZyAura ZG106, Arduino interface.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od Nicholas »

Tohle ukázat každému, kdo z nějakého důvodu nechce v utěsněném domě řízené větrání. I když na ty asi ani fakta nepomůžou. Pěkné.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
brin
Příspěvky: 930
Registrován: sob úno 18, 2012 3:59 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od brin »

Naprosto souhlasím. I když větráme každý den cca 5x intenzivně celý byt, tak je to problém. Přemýšlel jsem dokonce o řízené ventilaci s rekuperací i sem do bytu, ale... Nikdy by se to nevrátilo a navíc chceme stavět dům, kde to bude.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od kodl69 »

A co nechávat pootevřený dveře do další části bytu? U nás to tak funguje a sice nic neměřím, ale vydejchat cca 300m3 ve dvou lidech asi dýl trvá, navíc v tom prostoru je těch oken (sice poměrně těsných) u nás třeba 6 a ještě dveře do schodiště. A ráno se obvykle chvilku větrá zplna, takže o nic nejde, i bez rekuperace. Kdy se někdo zavře v komůrce, nemůže nic jinýho čekat. Mě spíš překvapuje nízká vlhkost, mám tady na stole rozpracovanou meteostanici, a vlhkost v pracovně pořád pod 30%, i když si co chvilku donesu na botech sníh a vodu a taky nějakou páru vydejchám.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od Nicholas »

Pootevřené dveře můžou fungovat, pokud žijete sami nebo spíte jak špalek :)

Ta vlhkost částečně s čerstvým vzduchem souvisí, ale souvislost má taky s materiálovou regulací vnitřního mikroklimatu. Kupříkladu sádrové omítky (nebo ještě lépe hliněné omítky, a také vápenopískové bloky pod nimi) odeberou přebytečnou vlhkost a pak ji vrací, když je potřeba. V kombinaci s větráním po celý den bez problému udrží 45-55% vlhkost i v zimě. Aspoň to je zkušenost kamaráda, který už v pasivním domě bydlí (my teď sice větráme nonstop, ale vlhkost je 80% - bez oken :-)).
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

kodl69 píše:Kdy se někdo zavře v komůrce, nemůže nic jinýho čekat.
Nevím, jestli to bylo myšlené na můj příklad, ale 60m3 není zrovna komůrka - 5 x 5 metrů a 2,4 metrů strop, co by za to v paneláku dali :)
rva
Příspěvky: 3509
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od rva »

Je k té vlhkosti. Pokud je venku 0 st.C, tak do kubíku vzduchu se vejde maximálně 4.85 g H2O. Pokud tam bude vody víc, tak jedině jako mlha, déšť, sníh. Vlhkoměr v takovém vzduchu by měl ukázat 100% Rel. Vlhkost. Pokud vyvětrám (nebo mám výkonnou rekuperaci) a tento vzduch pustím do baráku, kde se zahřeje na 20 st.C, tak množství vody v něm zůstane stejné, to je 4.85 g H2O v kubíku, ale protože do takto teplého vzduchu se vejde až 17.3 g H2O, vlhkoměr mi ukáže 4.85/17.3 * 100% = 28% Rel. Vlhkosti. Za velkých mrazů se "vejde" vody do vzduchu ještě méně. Proto obvykle rekuperace vede k suchému vzduchu, stejně jako třeba kamna, krb nebo jiný spotřebič napojený na komín, který si bere vzduch na hoření z místnosti a ten je nahražen novým vzduchem z venku.
Podklady o absolutní vlhkosti beru z http://artemis.osu.cz/Gemet/meteo2/vlhkost.htm
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Přesně na toto mám na stránce automatický přepočet ;) Bohužel to využijí jen lidé z okolí Kladna, jinde už možná budou trochu jiné meteorologické podmínky.
vlhkost.png
vlhkost.png (58.38 KiB) Zobrazeno 2112 x
Nicholas
Příspěvky: 253
Registrován: stř dub 06, 2016 8:00 pm
Bydliště: HK

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od Nicholas »

rva píše:Proto obvykle rekuperace vede k suchému vzduchu
Ano, ale záleží na množství větraného vzduchu. Při 25 m3/h na osobu v dobře postaveném domě vlhkost příliš nízká nebude ani v nejkrutější zimě (vlhkost nepřichází jen zvenčí). Pokud někdo ale topí ohřátým vzduchem, tak lituju jeho oči.
4,6 kWp s 30 kWh teplovodní baterií
rva
Příspěvky: 3509
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od rva »

Tak zkouším od číňanů snímač CO2 MH-Z19, který má být typu NDIR.
Zapojeni snímače CO2
Zapojeni snímače CO2
A na osciloskopu + popis to vypadá nějak takto
Signál CO2
Signál CO2
Když to přepočítám, tak to dává nějakých 490ppm, což je v místnosti věrohodné. Až budu mít čas, zkusím to v práci překontrolovat přesným analyzátorem. Jinak tento typ je kalibrovatelný a připojitelný po seriové lince, což je fajn, ale nemá analogový výstup, což je škoda. Kupoval jsem to na https://www.aliexpress.com/item/MH-Z19- ... 50985.html
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

Přesně tenhle typ mám taky, akorát jsem ho kupoval na Ebay.
Tady https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... xt=mh-z19b mají novější typ i s analogovým výstupem 0,4-2(5)V podle typu. Už mám jeden na cestě, tak až dorazí, tak poreferuju. Bude zajímavé srovnání mezi oběma variantami.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

V úterý dorazil nový senzor MH-Z19B, tak ho testuju, subjektivně mně přijde, že rychleji reaguje. Analogový výstup funguje, ale trochu se nepotkává s PWM výstupem. Zkusím přes víkend kalibraci a uvidím, jestli se rozdíl srovná.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od redcrown »

To mě moc zajímá, už se těším na výsledky.

Odesláno z mého LG-D802 pomocí Tapatalk
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

Nechal jsem senzor běžet tři dny a zdá se, že PWM výstup ukazuje správně, ale analogový výstup se od PWM liší zhruba po lineární křivce, kdy při 400 ppm ukazuje 0,7V místo 0,4V, při 1000 ppm ukazuje 1,2V místo 1V, při 1500 ppm 1,6V místo 1,5V a při plném rozsahu 2000 ppm ukazují oba výstupy stejně. Zkusím napsat výrobci jestli je to normální a zda to jde nějak upravit nebo jestli je to chyba čidla, které mám. Na obrázku z osciloskopu je příklad PWM výstupu při cca 400 ppm spolu s napětím na analogovém výstupu (pravý horní roh obrázku).
Koncentrace CO2 se vypočítá vynásobením šířky PWM signálu v ms dvěma. Takže pro příklad z obrázku je hodnota CO2 v ppm 198 x 2 tedy 396 ppm +- 50ppm (chyba senzoru).
CO2.JPG
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od redcrown »

Šlo by PWM výstup nějak elegantně načítat do SDS micro? Dik

Odesláno z mého LG-D802 pomocí Tapatalk
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

Asi dost blbě, musí se nějak měřit šířka pulzu. U Loxonu jsem to vyřešil, ale přenost není moc velká, +-20 ms. Senzor mám připojen na analogovém vstupu a sleduji začátek a konec pulsu pomocí čítače, který resetuje náběžná a sestupná hrana. A čítač má periodu 10 ms. Výslednou délku pulzu si uložím do paměti a z ní pak provedu přepočet na obsah CO2. Analogový výstup mně přijde lepší, jen trochu kecá, ale Loxone má možnost zadat korekční křivku, takže pokud bude rozdíl mezi PWM a analogovým výstupem konstatní, tak správnou hodnotu si přepočítám korekční křivkou. Zkoušel jsem si korekční křivku nasimulovat v excelu a je v podstatě lineární, takže by s tím neměl být problém.
Uživatelský avatar
redcrown
Příspěvky: 1133
Registrován: pát říj 12, 2012 8:15 pm
Bydliště: Severní Čechy

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od redcrown »

Kdybych to uměl, u SDSka by asi nebyl problém přes sériovou linku....

Odesláno z mého LG-D802 pomocí Tapatalk
V provozu: poloostrov 19kWp, 4x XTM4000-48, 4xVT80, 18kWh LFP 14S10P + Batrium
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

V datasheetu je popis programu pro komunikaci se senzorem pomocí linky RS232, kterou senzor disponuje, akorát je nutná úprava napěťových úrovní. Senzor má TTL (3,3V a 5V) logiku. Takže MAX232 to jistí, ale sám jsem to zatím nezkoušel.
DS je k mání tady: http://www.winsen-sensor.com/d/files/in ... ver1_0.pdf

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek