Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Home Assistant, Arduino, SDS, Raspberry, Linux, vzdálený dohled, automatizace, měření, opensource, closedsource, hotová řešení, DIY, stavebnice, komponenty, software, postupy, návody, schémata, rady, zkušenosti ...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

brumlaj píše:OT: Maturitní ples? v únoru? v době půstu? co to je za časový nebo pojmový nesmysl?
http://www.dumkultury.cz/index.php?str=14
Viz 27.2. ;-)
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Tak podle dostupných zdrojů je ZG106 opravdu velmi přesné měřidlo. Obsahuje dual beam NDIR senzor, který je vyvinutý přímo výrobcem zařízení ZyAura (http://www.zyaura.com/products/default.asp).

Výrobce má v produktech i samotný senzor, datasheet zde
http://www.zyaura.com/support/manual/pd ... 141120.pdf
V kostce - komunikuje přes sériovou linku, což by pro Arduino neměl být problém.

Obdobné dual beam NDIR senzory jiných výrobců jsou velmi drahé, u nás se samotné prodávají od cca 5900,- a výš. Stabilita hodnot bývá zaručena u dual beam provedení až 15 let.

Hledal jsem ten jejich senzor prodávat na internetu a našel jsem pouze zástupce firmy Radiant (pobočka výrobce ZyAura) na Alibabě, který je ochoten poslat vzorky za cca 45USD jeden.
http://www.alibaba.com/product-detail/Z ... 30524.html
Zkusím s ním ještě chvilku smlouvat. Když to bude úspěšné, zbastlil bych něco s Arduinem a udělal dokumentaci.

Každý senzor je kalibrován výrobcem, má přímo kalibrační vstup na malou hadičku (na obrázku dole vede od senzoru pod displejem do rohu přístroje, kam výrobce při kalibraci strká výfuk kalibračního plynu). Kalibruje se offset a gain. Offset se kalibruje čistým dusíkem tak, aby přístroj (senzor) ukázal 0ppm. Pak se kalibruje přesnou směsí CO2 o hodnotě 2000ppm, kdy se nastaví gain.

Mimochodem - senzor měří teplotu, vlhkost a CO2ppm zároveň.
Přílohy
IMG_20150305_134850.jpg
Uživatelský avatar
trud
Příspěvky: 914
Registrován: čtv úno 07, 2013 1:50 am

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od trud »

Dopracovali ste sa k dákemu lacnému meraniu CO2?
Dali by sa dáko vytiahnuť dáta z tohoto ?

https://www.aliexpress.com/item/Teachin ... d5036f33f8

Alebo radšej toto? Bude to presné?
https://www.aliexpress.com/item/Big-dis ... af7d3fd445
4830W+5*PWM+3MPPT,18650 pack 7S/60P -28,20V- 4.2kWh+18ks 40Ah/+3ks 16P18650 (Mitsubishi Outlander) 2,1kWh+ pack 26650 7S/6P - 0,75kWh+7ks 60Ah (BMWi3) 1,5kWh + testovacia LTO -11*12Ah.+150Ah od pimpongáča 3,8kWh ,Victron VE.Direct 375VA 24V,Victron VE.Direct 1200VA 24V,NoNAME pimpongáč 4kW.
el.skúter 48V/30Ah, Yaris Hybrid už tretí :-), dáke spotrebiče prestavané na Li 18650,
https://www.spritmonitor.de/en/detail/1240420.html
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Ten link 1 - teoreticky by to měl být NDIR infra senzor, i když na této stránce to neuvádějí. Když pohledáš na ebay, tak přesně tento prodávají i s I2C interfacem, což je pak například k arduinu jednoduché jako facka (4 drátky a hotovo).
Ovšem za mne praxe s tímto žádná, tedy přesnost netuším. Chci se taky poohlédnout po levném ale přesném NDIR senzoru.

Já používám už 2 roky dva mnou výše uvedené měřáky ZyAura na kontinuální měření ložnice/obývák(stále jsou k sehnání i v ČR) ke kterým jsem sesmolil interface pro Arduino. Jsou naprosto přesné a mají možnost kalibrace venku a kompenzace na nadmořskou výšku.

Druhý link neznám, ale podle principu je to taky NDIR, takže by teoreticky měl být OK.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od dracekvo »

Chtěl bych si měřit obsah CO2 v líhni na kuřata a podle toho regulovat přívod čerstvého vzduchu. Co jsem tu přočetl, tak nejlevnější sonda je za 2 tis? To je pro můj pokus moc. Co takové to levné čidlo pro arduino? Mě stačí jen detekovat překročení určitého stavu a zapnout větrání, nepotřebuju sledovat přesnou hodnotu.
MareC3k
Příspěvky: 491
Registrován: pát říj 05, 2012 8:37 pm
Bydliště: SK pri Presove

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od MareC3k »

Nahodou som nasiel nieco take, mozno pomoze: https://www.aliexpress.com/item/FREE-SH ... 0675ad4f77
+- 25kWp, 53V 700Ah LifeYpo4+zaloha olovo, 2x5kW Axpert + 3x XTM 4000+Victron quattro 15.000, 5x Victron 250/100, https://forum.mypower.cz/viewtopic.php?t=780 KIA EV6
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Kluci kdybyste to zkoušeli (senzor v linku), tak dejte vědět, taky by mne to zajímalo, jak to funguje.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od dracekvo »

Já bych taky raději něco ověřeného. Přece jen to bude hlídat živé tvorečky. A když nebude nic spolehlivého za rozumné peníze, tak tam raději udělám přiměřenou nucenou cirkulaci vzduchu řízenou časem.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

Aktuálně zkouším tenhle senzor http://www.ebay.com/itm/MH-Z19-Infrared ... SwHMJYKtei, je hodně podobný tomu MH-Z14, akorát nemá analogový výstup, ale PWM. Bohužel se mně zdá, že trochu kecá. Mám ho připojený na osciloskop a v normální místnosti ukazuje koncetraci CO2 po přepočtu cca 200ppm, což mně přijde málo. Po fouknutí na čidlo, ale reaguje a ukáže až cca 1000 ppm. Teď jsem objednal tohle http://www.conrad.cz/digitalni-ukazatel ... 0.k1088915 jako referenci tak uvidím, jak dopadne porovnání.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

momentalni koncentrace venku je tusim 404 ppm, ale musi to byt dostatecne daleko od kominu a vubec od domu. Nejlepe nekde v prirode na poli. Tedy 200 nemuze byt nikde ani nahodou. Mene jak 404 byste nemeli namerit.

ZG106, kterou stale prodava nekolik eshopu jde takto kalibrovat. Vylezete ven nekam na pole (ne do lesa, tam muze byt hodnota lehce nizsi, protoze stromy ve dne co2 spotrebovavaji), v menu date kalibraci a na chvili odejdete pryc abyste to nezkreslovali. Po cca 5 minutach se pristroj zepta kolik je venkovni koncentrace. Zadate 404 (viz hodnota co2 na mych strankach, adresa v mem podpisu) a mate zkalibrovano naprosto presne.

Nezapomente pred kalibraci nastavit v menu nadmorskou vysku a je lepsi kalibrovat pri teplote podobne jako bude doma, coz ovsem jde ted v zime dost těžko ;)
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

Mně je to také divné, buď mám vadné čidlo nebo mají chybu ve výpočtu, kterou popisují v DS to vychází zhruba tak, že délku PWM impulsu vynásobím dvěma a dostanu koncentraci CO2 v ppm.
http://www.winsen-sensor.com/d/files/PD ... Ver1.0.pdf
Ale třeba jsem výpočet pochopil špatně.
rva
Příspěvky: 3513
Registrován: úte dub 23, 2013 10:21 am
Lokalita: Kousek od Lysé nad Labem
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 46000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE
Bydliště: Kousek od Lysé nad Labem

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od rva »

dracekvo píše:Chtěl bych si měřit obsah CO2 v líhni na kuřata a podle toho regulovat přívod čerstvého vzduchu. Co jsem tu přočetl, tak nejlevnější sonda je za 2 tis? To je pro můj pokus moc. Co takové to levné čidlo pro arduino? Mě stačí jen detekovat překročení určitého stavu a zapnout větrání, nepotřebuju sledovat přesnou hodnotu.
A nedá se to obejít a místo CO2 měřit vlhkost? Nevětrá se, stoupne vlhkost, zapne se větrák. U CO2 může být problém, že infračervené analyzátory CO2 jsou ovlivněné vlhkostí - pro vážné měření se vzduch chladí, aby voda zkondenzovala.
_______________________________________________________________________
43 kWp, LiFePO4 46 kWh,
EPSolar 60 A/150 V ET6415N + 3x Isolar SM II (5 kW, 450 V, 80 A) + Axpert PIP 5048MS
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

Ta vlhkost muze byt dost zavadejici, to by bylo nutne vyzkouset. Napriklad venku je pri -5°C (coz v lihni asi nebude, jasny, jen jako priklad) relativni vlhkost 99% a pritom absolutni (skutecny obsah vody ve vzduchu) je nejnizsi za cely rok. Tedy to muze mast.

xmasin - a co pripojeni pres UART? to by melo jit Arduinem cist v pohode a hlasi to primo hodnotu, tedy se to nemusi nijak prepocitavat. Jen na to najit vhodnou knihovnu.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od dracekvo »

rva píše:
dracekvo píše:Chtěl bych si měřit obsah CO2 v líhni na kuřata a podle toho regulovat přívod čerstvého vzduchu. Co jsem tu přočetl, tak nejlevnější sonda je za 2 tis? To je pro můj pokus moc. Co takové to levné čidlo pro arduino? Mě stačí jen detekovat překročení určitého stavu a zapnout větrání, nepotřebuju sledovat přesnou hodnotu.
A nedá se to obejít a místo CO2 měřit vlhkost? Nevětrá se, stoupne vlhkost, zapne se větrák. U CO2 může být problém, že infračervené analyzátory CO2 jsou ovlivněné vlhkostí - pro vážné měření se vzduch chladí, aby voda zkondenzovala.
Vlhkost se tam taky musí udržovat na nějaké hodnotě. viz návod jak na to.
"Teplota v líhni je 37,6–37,8 °C, do 19. dne musí být relativní vlhkost 60–75 % a potom ji zvýšíme na 75–80 %."
To CO2 chci měřit, protože rostoucí kuřata ve vajíčku spotřebovávaj kyslík a produkujou CO2. Sice je možnost tam udělat nějaké větrání, ale bez měření je lepší větrat více než méně a to zase pak způsobuje zbytečný odvod tepla a vlhkosti, takže pak vlastně celá líheň vyžaduje větší energetickou náročnost.
Naposledy upravil(a) dracekvo dne pon úno 06, 2017 2:12 pm, celkem upraveno 2 x.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

solárník píše: xmasin - a co pripojeni pres UART? to by melo jit Arduinem cist v pohode a hlasi to primo hodnotu, tedy se to nemusi nijak prepocitavat. Jen na to najit vhodnou knihovnu.
To by asi šlo, bohužel s Arduinem, resp. programováním obecně se moc nekamarádím. Ale v principu by oba výstupy měly dávat stejnou hodnotu. Popis datové komunikace je v DS, ale moc moudrý z něj nejsem. Možná zkusím kolegu, jestli si nechce hrát.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

Tak mě ještě napadlo, jestli jsem nedostal verzi, která měří 0 - 5000 ppm, pak by puls o šířce 100ms odpovídal koncentraci CO2 500 ppm, což by mohlo odpovídat.
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

No to ano. Když doma vyvětrám, tak to klesne na něco mezi 450-600ppm (podle toho jak dlouho větrám a jaký je vítr). Když se vaří na plynu, tak to ukrutně stoupá v celém domě, kam jsou otevřené dveře z kuchyně. Klidně přes 1500ppm i víc. No a konečně když se člověk někde zavře na spaní, tak (to už jsem tu někde psal) 60m3 místnost ve 2 lidech spících po 4 hodinách spánku 2000ppm :lol: naprosto nevyhovující hodnota i v takové poměrně velké místnosti.
xmasin
Příspěvky: 1766
Registrován: čtv čer 28, 2012 9:45 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od xmasin »

solárník píše:No to ano. Když doma vyvětrám, tak to klesne na něco mezi 450-600ppm (podle toho jak dlouho větrám a jaký je vítr). Když se vaří na plynu, tak to ukrutně stoupá v celém domě, kam jsou otevřené dveře z kuchyně. Klidně přes 1500ppm i víc. No a konečně když se člověk někde zavře na spaní, tak (to už jsem tu někde psal) 60m3 místnost ve 2 lidech spících po 4 hodinách spánku 2000ppm :lol: naprosto nevyhovující hodnota i v takové poměrně velké místnosti.
To znám. Dal jsem na chatě nová okna a ložnici cca 4x4,5x2,2m jsem dokázal sám vydýchat za cca 5 hodin tak, že jsem se pomalu dusil a probudil jsem se zpocený jak myš. Objednal jsem si CO2 čidlo do USB jako referenci, tak čidla porovnám mezi sebou a kolega snad donese převodník USB/3.3V TTL RS232 tak zkusíme čidlo napojit i na datový port a přečíst hodnotu přes něj.
ok2vuv
Příspěvky: 51
Registrován: stř dub 10, 2013 9:19 pm

Re: Měření CO2, Teploty, Vlhkosti

Příspěvek od ok2vuv »

Tak jsem také koupil toho Conrada http://www.conrad.cz/digitalni-ukazatel ... 0.k1088915
Asi to bude jen na "takovéto domácí koukání" a samozřejmě se to nevyrovná solárníkovi a jeho krásnému webu.
Přístroj je nějak podezřele levný proti jiným, tak to snad nebude ukazovat totální nesmysly. Ten návod na kalibraci společně s grafy vývoje CO2 na zemi dávají smysl akorát mne zaráží ten lineární vzestup, tak aby nám stačily měřáky i do budoucna...
solárník
Příspěvky: 1586
Registrován: pát bře 15, 2013 7:53 pm

Re: Měření CO2, Tepltoy, Vlhkosti

Příspěvek od solárník »

O ten lineární vzestup se v podstatě opírají ti, kdo tvrdí, že globální oteplování je problém. Koncentrace CO2 s rozvojem průmyslu začala stoupat a tento vzestup se stále zrychluje. Protože i malá koncentrace CO2 způsobuje skleníkový efekt (teplo z atmosféry nemůže unikat do vesmíru), dá se očekávat, že teplota na Zemi proto také stoupá a bude stoupat stále rychleji.

Jako největší zdroje (způsobené člověkem) se označuje hlavně automobilová doprava a pak následují průmyslové výroby a topení tuhými palivy a plynem. A pak samozřejmě živí tvorové, například člověk vydechuje CO2 o koncentraci 50 000 ppm a počet obyvatel Země také neustále stoupá.

Na druhou stranu je CO2 pohlcován stromy a rostlinami, které ho při fotosyntéze mění na kyslík a nejvíce CO2 pohlcují vodní hladiny (hlavně moře). Tam se rozpouští a chemickou reakcí vzniká vápenec, který se usazuje na dně. Bohužel v posledních letech lidstvo produkuje tolik CO2, že žádný z popsaných procesů nestačí jeho koncentraci držet na uzdě a ta se zvyšuje stále rychleji.

Druzí sice nemohou zpochybnit, že koncentrace vytrvale stoupá, ale tvrdí, že to tu bylo vždy a že si s tím příroda poradí sama. Tedy že se koncentrace CO2 pohybuje v jakési vratné "sinusovce". Pokud je to tak, je otázkou, jaká katastrofa vždy způsobí zastavení růstu a zahájení poklesu koncentrace. Možná vyhubení nepohodlných pozemšťanů horkem :lol:

Ať je to tak, nebo tak, vzhledem k nedávným výzkumům na poli evoluční biologie, nejnázorněji například z teorie "zamrzlé evoluce", začíná vyplývat, že Darwin nemusel mít až tak úplně pravdu, a člověk se takovému vzestupu koncentrace CO2 v atmosféře nedokáže přizpůsobit. Tedy pokud se dříve oteplováním neuvaříme, pak až koncentrace přesáhne 2 000 ppm (3 000, 5 000 ppm), tak se velmi pravděpodobně udusíme. A protože od 1 500 ppm výše je lidský organismus otupělý a jeho IQ klesá velmi rychle, nebude už nikdo, kdo by nad tím zapřemýšlel a něco s tím v poslední chvíli udělal.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek