AKU nářadí

Brusky, frézy, pily, vrtačky, soustruhy, obráběcí stroje, trafopájky a jiné zařízení pro domácí dílnu
Odpovědět
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: AKU nářadí

Příspěvek od tomas »

Kolega v práci má vrtačku makitu a akumulátory moc dlouho nevydrželi. Tak jsem ten vadný akumulátor rozebral a zjistil jsem že je monitorován pouze jeden článek a ostatní propoje mezi články nebyly nikam vyvedeny, takže to ani články nebalancuje. Už je starší, možná že už je to teď jinak.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kyocera
Příspěvky: 1197
Registrován: čtv led 15, 2015 1:37 pm
Reputace: 275

Re: AKU nářadí

Příspěvek od kyocera »

Zdravím,
bohužel se nic nezměnilo. I v posledním nejnovějším aku Makita je monitorován pouze
jen jeden článek a je to bez balancování. Také jsem chtěl japonskou značku Makita.
Ale na výrobcích je potom Made in Romania nebo Made in China.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dotace NE, 6,9kWp ,reg.Harmonie Ver.1, 60A,aku 4kWh LTO,BMS Sokol 400E,řízení Leonardo, LF a HF měnič vlastní Ver.1 a Ver.2, LF Modrá trojka 3kVA,modul HIS,ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.1
Příprava instalace panel 18kWp,reg.Harmonie12kW Ver.4,měnič AC-DC-AC 1f PECKA 22kW,BMS Sokol 400E řízení Leonardo 360V, modul HIS, DC modul AFDD,modul chytré řízení,Aku 360V, ohřev vody Malibu L.A.3kW,Ver.4
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: AKU nářadí

Příspěvek od marko250 »

Za skoro 30 let praxe s aku nářadím mohu jen potvrdit výdrž těl určité značky,s baterkama je to u všech stejné,nebo ještě horší .Dva-tři roky a konec,ta mechanika a tělo drží nejdéle u Dewaltu (made in PRC),přibližné je Festo.Na baterkách Dewaltu je made in Malaysia a uvnitř jsou kontrolované všechny články,dle foto,co je v silikonu netuším.
18VDC:
IMG_20180521_065338.jpg
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: AKU nářadí

Příspěvek od youda »

Marko250,

To, že se u většiny "kontroluje" první článek je podle mne jen proto, aby LEDbar mohl reportovat stav nabití, případně totální smrt.

Já se ani nedivím, že spousta výrobců ty jednotlivé články nekontroluje ani nebalancuje. Je to další elektronika, která se může pokazit, a hlavně dalších 10 minut práce dělníka při kompletaci. Navíc, když nějaký článek začne v takové malé baterce ujíždět, stejně se stím dlouhodobě nedá nic moc dělat. Párkrát to nabíječka zkusí vybalancovat a za pár týdnů, po dalších 30ti cyklech, ten článek odejde úplně. Nedělám si iluze, že se ruční nářadí k baterkám chová s láskou. Určitě tahá maximální proudy a řemeslníci to taky nabíjejí jak se jim to zrovna hodí. Jakmile by chytrystika začala na řemeslníka cokoliv hlásit, většina fachmanů by to prostě vrátila na záruční opravu, takže ve finále by se výrobci možná baterky vracely více a dříve, než nyní. A to výrobci určitě nechtějí :lol:

Bohužel, baterky jsou prostě spotřební zboží a to ruční nářadí vlastně taky :cry:

U Makity bych opravdu čekal lepší provedení.
DeWalt podle mne patří mezi prémiové značky, podobně jako Hilti (které je dle mne tady v EU ještě lepší, DeWalt bude lepší servisem a příslušenstvím v mateřském USA). Není to jen o základním výrobku, ale o celým ekosystému, kompatibilitě a dlouhodobé dostupnosti příslušenství a náhradních dílů. No zajděte někdy do oficiální prodejny Hilti. Mají tam super příslušenství, všechny možný speciální vrtáky, korunky, baterky, nabíječky, kufry, diamantový kotouče....já vždycky úplně slintám a pak si koupím jeden vidiák jako trapák :?

Mimochodem, zkoušel jste už někdo Stanley z Hornbachu? Já na to minule koukal a prodavač mi říká, že je to nejlepší a nejdražší co tam mají. Já si naopak vždycky myslel, že Stanley je nějaká šmejdská privátní značka Obi a spol. Tak jsem mrknul na wikipedii a tam píšou, že Stanley, DeWalt a Black&Decker jsou v jednom koncernu, přičemž kvalita nářadí jde přesně ve vyjmenovaném pořadí od nejlepšího po horší. Tomu se mi snad nechce ani věřit.

Máte vyzkoušeno?
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: AKU nářadí

Příspěvek od beethowen »

tomas píše:Kolega v práci má vrtačku makitu a akumulátory moc dlouho nevydrželi. Tak jsem ten vadný akumulátor rozebral a zjistil jsem že je monitorován pouze jeden článek a ostatní propoje mezi články nebyly nikam vyvedeny, takže to ani články nebalancuje. Už je starší, možná že už je to teď jinak.
Já mám naopak úplně opačnou zkušenost. Zatím jsem se nesetkal s tím, že by nebylo BMS použito. I třeba úplně obyčejné věci z Lidlu obsahují BMS. Je pravda, že nemám doma žádnou Makitu. Vím že má brácha, můžu nahlédnout k němu do baterií. Na foto je zmiňovaný aku ze stroje z Lidlu.
Přílohy
IMG_0476.JPG
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: AKU nářadí

Příspěvek od tomas »

DeWalt i Hilti balancují a monitorují každý článek, Makita ne. Tyto tři jsem měl rozebrané tak to vím na 100%.
Potom mají někteří kolegové ještě Milwaukee a chválí si to.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: AKU nářadí

Příspěvek od beethowen »

Tak si myslím, že jenom ta Makita je problém. Může to být i celkem zásadní problém při nabíjení. Většinou se používají rychlonabíječky s vysokými proudy. Když půjde na 18V systému jeden článek do zkratu, zbývá na ostatní 5,25V a to už není moc fajn pro články a hlavně z hlediska bezpečnosti.
Možná se zeptám blbě, ale byla ta baterka určitě Li-ion? Nemohlo to být ještě NiCd?
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: AKU nářadí

Příspěvek od tomas »

Byla Li-ion. Mám ji ještě doma rozebranou, jak budu doma tak pošlu fotku. Přešla mne chuť to opravovat jak jsem to viděl.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
Uživatelský avatar
youda
Příspěvky: 3074
Registrován: stř dub 27, 2016 12:12 am
Reputace: 907

Re: AKU nářadí

Příspěvek od youda »

Ono se v ČR prodává i Milwaukee? To vidím jen na YouTube, jak to amíci právě furt povnávají s DeWalt a dělají testy.
Youdova ostrovní laboratoř 20kWp: https://youda.mypower.cz
vla
Příspěvky: 1188
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Reputace: 124
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: AKU nářadí

Příspěvek od vla »

Není třeba nic posílat, na té fotce je jasně viděn a popsán článek 18650, stačí se lépe podívat.
Nemám rád tenhle stát.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Reputace: 236
Bydliště: Třinec

Re: AKU nářadí

Příspěvek od tomas »

youda píše:Ono se v ČR prodává i Milwaukee? To vidím jen na YouTube, jak to amíci právě furt povnávají s DeWalt a dělají testy.
Jo tady na Severní Moravě jsem to viděl u dost lidí.
Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AKU nářadí

Příspěvek od kodl69 »

I na jižní...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
pezizka
Příspěvky: 734
Registrován: úte čer 24, 2014 8:23 pm
Reputace: 68
Lokalita: Kyjovsko
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 9170
Kapacita baterie [kWh]: 33
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AKU nářadí

Příspěvek od pezizka »

youda píše:Ono se v ČR prodává i Milwaukee? To vidím jen na YouTube, jak to amíci právě furt povnávají s DeWalt a dělají testy.
Prodává. V r. 1998 jsem koupil akuvrtačku 18V a byla to naprostá šupa. Sice byla těžká jak dlažební kostka a origo Nimh baterky moc nevydržely (repas a bezproblémové), ale Makita je proti tomu hračka pro děcka :yes: Před 2 lety jsem ji zrušil jen proto že odešly baterky a taky se špatně sháněly uhlíky jejihž spotřeba postupně stoupala. Ale jela do poslední chvíle a oddělala si chuderka svoje. Šel jsem do toho samého, jen novodobějšího - https://www.hitmarket.cz/detail/milwauk ... u-hitachi/
Tato má BLDC motor, láce to není ale pokud ji hodně využíváte oplatí se. Jinak to příšerné madlo není na ozdobu, mám pocit že na 1 80Nm :P a párkrát mně solidně vyliskala :uh:
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: AKU nářadí

Příspěvek od beethowen »

vla píše:Není třeba nic posílat, na té fotce je jasně viděn a popsán článek 18650, stačí se lépe podívat.
To jo, ale ta fotka patří k Dewalt baterii a ne Makitě.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm
Reputace: 155

Re: AKU nářadí

Příspěvek od dracekvo »

To je dobrý, to mě ani nenapadlo zjišťovat, že nebalancujou baterky. No tak je holt po záruce kuchnu a vyvedu si balanční konektor pro modelářskou nabíječku. Ono se zřejmě nebudou muset balancovat tak často, když to v nářadí nějakou dobu vydrží i bez BMS.
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AKU nářadí

Příspěvek od kodl69 »

polovina aku krámů má sice BMS, ale bez balancování, taky jsem na to u nějakejch aku krámků dojel. Škoda, že se do baterky už nic nevleze, možná by stačilo přidat obyč balanční moduly z aliexpresu...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
burda
Příspěvky: 209
Registrován: pát kvě 25, 2012 11:15 pm
Reputace: 4

Re: AKU nářadí

Příspěvek od burda »

Jo koupil jsem asi tuhle Milwaukee https://www.naradi-vesely.cz/vrtaci-sro ... -402c.html tak dva tři roky zpátky a proti Makitě nebe a dudy;) Bezuhlíkový motor, i 12 dokáže zašroubovat 10mm vrut o délce 20cm do dubu ;) A spíš má vrtačka tendenci mi urvat ruce než se zastavit;) Se dvěma akumulátorama tě utahá a ona stíhá dřív nabít než ty utavíš baterku. Naprostá spokojenost, kovová kola uvnitř, robusní spolehlivá...
Uživatelský avatar
beethowen
Příspěvky: 872
Registrován: pát čer 23, 2017 7:46 pm
Reputace: 153
Bydliště: Brno-venkov

Re: AKU nářadí

Příspěvek od beethowen »

kodl69 píše:polovina aku krámů má sice BMS, ale bez balancování, taky jsem na to u nějakejch aku krámků dojel. Škoda, že se do baterky už nic nevleze, možná by stačilo přidat obyč balanční moduly z aliexpresu...
Mě se to líbí třeba u výše zmiňovaného Dewaltu. Ten má komplet celou baterii vyvedenu ještě extra na konektor a potom patrně balancuje v nabíječce a zřejmě si podle toho může ke konci nabíjení ještě upravovat nabíjecí proud aby v pohodě balancoval. Co jsem měřil tak je to srovnané perfektně, nejhůř na 0,01V.
Přílohy
IMG_0480.jpg
Uživatelský avatar
marko250
Příspěvky: 3335
Registrován: ned led 12, 2014 7:41 pm
Reputace: 484
Lokalita: Hlučín
Bydliště: Hlučín

Re: AKU nářadí

Příspěvek od marko250 »

Až na jednu maličkost,že ji nabíječka nabije do 15min.Konkrétně baterka 2Ah/18V nabíjí nabíječka 4A/22V(štítek).
12.68kWp/JZ-50°/20xChaori 230 ,JV-90°/8xLeapton 650 + <JZ-90° /8xGWL / Sunny Mono 310, regl Midnite Classic 150<89A> , 1x EASUN <80A> a 1x MakeSkyBlue <60A>,baterka 17s 54.4VDC LFP4/784Ah<uloží 42kWh>,měnič XTH 8000-48V špičkově 21kW
kodl69
Příspěvky: 7379
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Reputace: 866
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: AKU nářadí

Příspěvek od kodl69 »

jo, ale to je Dewalt, zboží ze supermarketu tohle jistě nemá a konec baterek je v dohledné době.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

Odpovědět
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek