ochrana před bleskem u mé budoucí FVE

Zabezpečení systémů proti přepětí, úderu bleskem, svodiče napětí, hromosvody, proudové ochrany, jištění, pojistky, bezpečnost elektrických zařízení, zkušenosti, rady, doporučení.
kiksa
Příspěvky: 80
Registrován: ned říj 15, 2017 11:50 am
Lokalita: Benešov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11900
Kapacita baterie [kWh]: 19,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ochrana před bleskem u mé budoucí FVE

Příspěvek od kiksa »

Ahoj všem, svezu se s tímto tématem a poprosím Vás o radu.

Situace: Plánuji malou pokusnou FVE (cca 550 Wp), na stříšce pergoly, několik metrů pod střechou domu. Odtud půjde vedení do sklípku ve stráni, kde bude rozvaděč a baterie a z měniče půjde kabel do podružného rozvaděče domu - na manuální přepínač sítí 1-0-2.
Můj dotaz směřuje na uzemnění - ve sklípku je zavedena elektrika - PE vodič spojený s hlavním rozvaděčem (průřez max. 6mm^2, tam jsou spojeny všechny PE/PEN vodiče a topení - nicméně toto vše je spojené pouze s PEN od elektroměru (sloup cca 20 m od domu) a to je vše, žádné pořádné uzemnění. Na střeše domu je hromosvod, odpor je příšerný a k němu je údajně připojeno vodovodní potrubí, dál není spojen s ničím (nad hromosvodem je anténa :-D). Situace tedy krajně nepříznivá, to je mi jasné :-D ale dům není zatím můj, takže s tím nic moc nenadělám.

Otázka: Má smysl zakopat (zatím) jednu zemnící tyč a spojit jí s rozvaděčem FVE a PE 6 mm^2 vedoucí z rozvaděče FVE do domovního rozvaděče nebo situaci ještě třeba zhorším? V budoucnosti bych vše rád spojil s pořádným nově vybudovaným uzemněním.
11,9 kWp (J+JZ+SV), AKU Lion 14s -385 Ah (19,6 kWh).
MPP Solar PIP 5048MS, 2 x Epever Ipower Plus 5000.
Vytěžování: kaskáda 3 x Kybosův vytěžovač + Athom Homey (smart home).
Monitoring FVE pomocí Athom Homey Pro.
kodl69
Příspěvky: 7403
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ochrana před bleskem u mé budoucí FVE

Příspěvek od kodl69 »

lepší než nic, přerušení vodiče PEN v tvým případě způsobí plný napětí sítě na všech kolících zásuvek a na kostrách spotřebičů - Ale jedna zemnící tyč obvykle nic neřeší, (vysoký odpor) pokud není 5m dlouhá, chce to aspoň 3 ks cca 2m od sebe. Přívod k místu rozdělení PEN by měl být CY 16mm2 kvůli případné instalaci přep. ochrany na vstupu do domu. V zemi propoje průměr 10mm pozink nebo 30x4 pozink pásovina.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
vla
Příspěvky: 1190
Registrován: čtv bře 12, 2015 10:18 pm
Lokalita: Praha 6
Bydliště: Praha 6

Re: ochrana před bleskem u mé budoucí FVE

Příspěvek od vla »

Čím byl měřen zemní odpor hromosvodu, co je to příšerný odpor, pokud je k zemění připojeno podzemní pozinkované vedení vodovodu nečekal bych velký zemní odpor, už jedna šestimetrová trubka zakopaná do země by měla mít docela nízký zemní odpor, pokud není v písku, kamení a podobných neplechách. Pokud má dům hromosvod, měla by být každých 5 let prováděna revize hromosvodu, zkus to s ním pořešit. Předpokládám, že dům je starší, pro novostavby od r. tuším 2011je revizní interval 4 roky, ale tam by problém s zemním odporem být neměl. Životnost podzemních částí hromu, než zreznou spoje bývá kolem 30-ti let.
Nemám rád tenhle stát.
kiksa
Příspěvky: 80
Registrován: ned říj 15, 2017 11:50 am
Lokalita: Benešov
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 11900
Kapacita baterie [kWh]: 19,6
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: ochrana před bleskem u mé budoucí FVE

Příspěvek od kiksa »

Díky za reakce. Postupně bych s tím rád něco udělal. Aspoň tu jednu tyč tam zatím zatluču a jak to půjde budu obkopávat a přidávat a upravovat kabely, ale kvůli betonům to půjde těžko. Situace s přerušeným PEN už prý kdysi nastala, když dělali silnici a nakopli kabel, naštěstí se nikomu nic nestalo! Dům je starý 40 let a hromosvod byl dělán samo domo, předpokládám, že vše už je zrezlé. Odpor byl před několika lety prý měřen a byl hodně vysoký. Proč není hromosvod spojen s uzemněním rozvaděče netuším. No, čeká nás dost práce! :-) Ještě jednou díky za rady.
11,9 kWp (J+JZ+SV), AKU Lion 14s -385 Ah (19,6 kWh).
MPP Solar PIP 5048MS, 2 x Epever Ipower Plus 5000.
Vytěžování: kaskáda 3 x Kybosův vytěžovač + Athom Homey (smart home).
Monitoring FVE pomocí Athom Homey Pro.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek