Spotřebiče na 12/24/48 V

Pračky, myčky, ledničky, mrazáky, mikrovlnné trouby, pece, vařiče, fény, rádia, televize, počítače, vysavače, osvětlení ... Jak je provozovat v (polo)ostrovním režimu?
G4ngsta
Příspěvky: 2
Registrován: sob říj 29, 2011 11:30 am

Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od G4ngsta »

Dobrý den,

pracuji na DP práci, která je na téma off-grid systém. Snažil jsem se vygooglit spotřebiče které lze připojit na 12/24V. Nalezl jsem pouze spotřebiče do automobilů + ledničky a světelné zdroje. Proto by mě zajímalo, jestli neznáte distributora (firmu), která se zabývá prodejem těchto spotřebičů. Respektive alespoň firmu s co nejširším sortimentem spotřebičů do automobilů.
Uživatelský avatar
tomas
Příspěvky: 2567
Registrován: pon bře 07, 2011 11:05 am
Bydliště: Třinec

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od tomas »

Chci elektrárnu s licencí a s prodejem přebytků nebo komunitní výměnou energie: ANO
G4ngsta
Příspěvky: 2
Registrován: sob říj 29, 2011 11:30 am

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od G4ngsta »

Šlo mi spíše o to, jestli někdo nezná firmu, která se specializuje na výrobu spotřebičů na 12/24V. Světelný okruh na 24/48V neni problém (LEDky, kompakty jsou paticovany v E27). Ale v případě, že si člověk pořídí DC okruh, tak v současné době nejsou na trhu spotřebiče se zástrčkou na 12/24V, aniž by si to musel uživatel bastlit doma..

ale i tak děkuji..

p.s: samozřejmě znám problémy např. dimenzování vodičů u DC okruhu, ale jde mi spíše o to, jestli jsou takovéto spotřebiče pro běžného uživatele na trhu k dispozici..
Uživatelský avatar
mypower.cz
R.I.P.
Příspěvky: 4927
Registrován: pát bře 04, 2011 11:36 am

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od mypower.cz »

G4ngsta píše:p.s: samozřejmě znám problémy např. dimenzování vodičů u DC okruhu, ale jde mi spíše o to, jestli jsou takovéto spotřebiče pro běžného uživatele na trhu k dispozici..
V podstate jsou ... ale moc se s tím člověk nesetká, nebo ho to nezajímá, protože doma v zásuvce má drtivá většina populace AC (220/110 atd..). Běžně člověk doma DC k dispozici nemá, takže otázkou je, co se chápe pod pojmem běžný uživatel. Jakmile má člověk doma DC rozvody (třeba exoti bez přípojky el.en. jako já a další ostrovníci zde na fóru), tak se o to začne více zajímat a zjistí, že spousta věcí s externím napájením lze připojit na DC rozvody přímo bez externího napájení, například switche (síťové prvky), některé audiosestavy, LCD monitory (AOC-LM720 lze provozovat přímo na 12V) atd. Co nelze napojit přímo, například má 19V (notebook), lze řešit DC DC měničem. Ty se používají hlavně v autech pro napájení notebooků, miniPC, atd. A to co nelze ani DC DC měničem, to má jistě vstup 230V a pak lze použít klasický DC AC měnič (i s malým výkonem, například 150W, pokud nám samozřejmě 150W vystačí pro nějaký nenáročný spotřebič). Samozřejmě efektivita je někde jinde, ale jde to. Je jasné, že pračku na DC by tak nějak asi bylo nepraktické dělat. Takže tyto spotřebiče řekl bych běžně na trhu nebudou, ale například výše zmíněné IT spotřebiče řekl bych na DC již připraveny jsou a na trhu jsou také. V podstatě mě nenapadají v dneší době ani jiné spotřebiče než ty které nějak pracují s informacemi (TV, radio, IT spotřebiče, mobily, foťáky) a výkonové spotřebiče (pračky, ledničky, vysavače, el. kotle, čerpadla, vařiče). Ta druhá skupina bude možná lepší když bude na AC napětí. I když zase na druhou stranu DC ledničky existují na trhu také, karavanisti je používají v trojkombinaci plyn/DC/AC, DC čerpadla také jsou na trhu k sehnání. No a pak ještě taková samostatná kategorie, a to osvětlení. A to je na trhu dostupné jak v DC, tak v AC variantě.
Matess
Příspěvky: 1514
Registrován: pon zář 09, 2013 5:16 pm
Lokalita: Šumperk
Bydliště: Šumperk

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od Matess »

http://www.emko.cz/produkty/spinane-zdroje/dc-dc

jsou to jen pc zdroje, ale treba se to nekomu bude hodit.
Mam osobne zkusenosti s picopsu - 3 roky provozu nonstop na pc se spotrebou okolo 35W. Potom vymena pc...
brumlaj
Příspěvky: 2467
Registrován: ned kvě 12, 2013 2:24 pm

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od brumlaj »

ten zdroj z 48V vypadá moc dobře, ideální pro ostrovní systémy, jen ta cena je na dvojnásobku sic nekrytovaných, ale na 12-24V. A je bohužel pouze jeden typ jednoho výkonu a bez uvedení účinnosti. Zase to v některých lidech může vzbudit touhu pouštět se do nižších systémových napětí než 48V....
Moudrost nepřichází vždy s věkem, někdy věk přichází sám.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od kybos »

brumlaj píše:... bez uvedení účinnosti.
http://elcodis.com/parts/6200440/fsp200-61dl.html
Uvádí se min 80%
Spíš bych měl zájem o atx zdroje o výkonu kolem 500W se vstupem 48V DC, ty jsem ale zatím bohužel nikde nenašel.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od kodl69 »

něco jsem na netu našel, ale cenovka přes 200usd tě jistě odradí.... stačí hledat ATX dc dc, http://www.powerstream.com/DC-PC-48V.htm . k čemu tolik výkonu?, moje pc konzumuje včetně 28" monitoru 70W, pokud nemám moc nahlas muziku.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od kybos »

Co tam máš za procesor? Moje pracoviště konzumuje v klidu cca 110WAC (desktop i5,8GB RAM, 2TB HD, 22" LCD, UPS, switch, modem, laptop a dva telefony). Mám k PC (12V) připojené i osvětlení (LED max 80W) a občas roztáčím víc disků (interní RAID+ nějaké externí). Malé adaptéry od telefonů,modemu a switche s galvanicky odděleným zdrojem jsem si zatím netroufl připojit na DC/DC měniče z důvodů oddělení od venkovní sítě.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
sipj
Příspěvky: 77
Registrován: pon zář 03, 2012 7:12 pm

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od sipj »

Na napajeni serveru s Xeonem, 8GB RAM, tremi disky pouzivam tohle http://www.mini-box.com/M4-ATX-HV?sc=8&category=981
Cca 2 roky ho napajim z 24V a jsem spokojeny. Stabilita je lepsi nez kdyz jsem to napajel z Atx zdroje.
Da se k tomu koupit i krabice ale tu jsem nakonec nekoupil.
Uživatelský avatar
kybos
Příspěvky: 2706
Registrován: sob zář 08, 2012 10:40 pm
Lokalita: Šternberk
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 15000
Kapacita baterie [kWh]: 40
Bydliště: v údolí mezi kopci

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od kybos »

Tento typ napáječů se bohužel nevyrábí pro jmenovité vstupní napětí 48V. 24V verze by se musela připojit přes další měnič 48V/24V a to by pak celková účinnost byla podobná jako u síťové verze, možná ještě horší vzhledem k velikosti spínaných napětí. Momentálně používám síťový zdroj s účinností vyšší než 85%, tak bych ušetřením jedné konverze získal maximálně 15%-20% energie navíc. Větší výhododa by spočívala ve vypuštění síťové UPS, která má také nezanedbatelnou klidovou spotřebu.
15 kWp JJZ + 3x Tristar MPPT60 + Victron 150/100 + 48V LiFePO 850 Ah + UPS 8kW (MPP-Solar 8048 LC) + 4 x nabíječka 1,2 kW (DELTA) Start: 2012
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od vata »

Zdravím vespolek,
Už jsme tu na více místech probírali způsob přímého napájení (home) serveru z DC, takže bych se ráda podělila o nějaké zkušenosti.
Jeden z mých serverů je dnes už stařičký ITX Marshalltown, ten má DC in papírově 12V. Mám systémové napětí 12V v lithiu a v případě nouze přepínám na DC záložní spínaný zdroj. Servřík má vlastní olověnou zálohovací baterku, takže je od DC rozvodu oddělený diodou - tedy je napájen s patřičným napěťovým úbytkem na diodě, cca tedy v rozmezí 12,2 - 14,4V. Jede úplně bez potíží už pár let, s uptime přes dva roky.
Nově jsem mu pořidila posilu - J3160DC-itx. Tahle deska má DC vstup na 19V. Měla jsem tady od jednoho člena fora DC-DC měnič Opus - hrozně chytrý (až moc na můj vkus) měnič s funkcí ATX, takže jsem jej chtěla použít, ale bohužel, buďto jej neumím nakonfigurovat, nebo je vadný - do hodiny provozu se vypne s jakousi chybou (něco jako "shutdown sequence failed" - říkám, příliš chytrý). Takže jsem v zoufalosti desku nakonec připojila přímo k baterkám FVE (opět přes diodu), a zdá se, že deska je s tím spokojená a jede. Což bylo pro mě milé překvapení, protože jsem na toto téma nic pozitivního nevygůglila - zdá se, že to nikdo nezkouší, prostě lidi jedou tyhle desky na baterie přes DCDC měniče.
Řešíte-li někdo něco podobného, vězte tedy, že tyhle 19V desky, nemají-li nějakou podporu pro nabíjení noťasových baterií, prostě bez problémů 12V systémové napětí v LIFE akceptují, bez ohledu na to, co říká v papírech výrobce. Svůj systém mám nastavený tak, že pod 12V nejde, takže nevím, jak by deska zareagovala v tomhle případě - resp. ano, jednou se mi stalo, že Marshalltown mi při poruše jel přes den na své záložní olovo (7Ah), až to úplně vybil, pak se vypnul. V okamžiku vypnutí musela být baterka hoodně nízko, protože naprázdno měla tak 8V. U té nové to dobrovolně zkoušet nebudu :)
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od kodl69 »

mám intel nuc 6i3xxx což je taková minikostka co ani jako pc nevypadá, u nap. konektoru je napsáno 19V DC, ale v návodu 12-19V DC, max 2A, skutečnost je podstatně míň. Vzhledem k tomu, že v takovýmhle minipc je na 12V max. ventilátorek, tak je jasný, že uvnitř je celá řada step-down konvertorů, na 5V, na 3.3V, na 1.8V, na 1.3V...tak je jasný, že pokud v tom není nějaká "inteligence pro nasrání" tak to musí bez zaváhání jet od nějakejch 7-8V, zatím netestováno. Mám připojeno na jakejsi adaptér od NB, co jede od 50V DC, origo zdroj co byl k tomu dodanej (nějakej FSP) měl " inteligenci pro nasrání" a na 52V nejede.
Předchozí PC mám intel celeron 1007U , s dc zdrojem do ATX konektoru, zvenku napájeno izolovaným DC-DC z nějaké telekomunikace, původně s výstupem 9V s upraveným výst. napětím na 12V - fungovalo to bez zaváhání cca 3r, pc vypínám minimálně. No a monitor je taky na 19V, ale zdroj je připojenej na 52V aku, tak těch 19V při zátěži neudrží, je tam okolo 18V, ale monitoru je to jedno...
No a muziku přehrává modulek z Ebay s TPA3116D2 (třída D, je to úplně studený i při fakt velké hlasitosti) napájenej spínaným zdrojem 80-230V AC/24V DC, zase přímo z 52V. Zdroj v tomhle režimu nedá štítkových 100W, ale to by bylo 90W výstupního výkonu, a diskotéku dělat nepotřebuju.
Na 52V fungují i digitální termostaty z ebay, co mi ovládají klapky v rozvodu teplýho vzduchu, serva na 48V jsem nesehnal, tak jsou u nich "výkonový zenerky" (ZD posílená výkonovým tranzistorem) na kterjch se ztrácí 25V - servo jede pár vteřin s odběrem 100mA, tak se moc elektriky na teplo nepromění...
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
vata
Příspěvky: 1403
Registrován: pon zář 12, 2011 11:32 am

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od vata »

Jj - někde na jakémsi fóru k podobným deskám Gigabyte jsem vyčetla, že tam výrobce umožňuje 12-19V. Tenhle i3160 od Asrocku o tomhle ani slovo, prostě jen 19. Fóra jsou plná mouder o noťasových deskách s nabíječkami 19V baterie, a vzorců nepřímé úměry proudu a napětí, ačkoliv rozum dává, že měniče na desce jen snižují, a pokud tam nabíječka není, netřeba ani vyšší napětí. O významějších proudech při 6W TDP se taky nedá hovořit - spotřeba celé sestavy je kolem 10W, ale pravda, ještě jsem to pořádně nezatížila, a ještě tam není raidové pole.
Zkrátka mě mile překvapilo, že tahle deska není na napájecí straně přemoudřelá a bere co jí dávám. Narozdíl od toho zmíněného DCDC měniče s téměř 30 jumpery a firmware, který se nějak rozhodne a člověk s tím může maximálně nesouhlasit, ale neukecá jej ke spolupráci.

P.S. mimochodem nedávno jsem spotřebovala první MWh v DC z FVE - téměř 300kWh ročně. Roční nákup od DS mám nižší než roční spotřeba v DC.
Inteligentní ostrov - www.vati.cz
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od kodl69 »

já to teda zatím neměřím, ale midnite píše 60 až 120W, takže denně je to cca 1.5kWh, cca poslední rok, dřív to bylo míň, ještě to trochu naroste dokončením světel na 48V a přepojením některejch okruhů zásuvek, kde se používají tak leda lampičky a nabíječky na telefony. No a potom můžu měnič přepojit i na léto do režimu "na přání", tj když detekuje uzavřený obvod, tak se zapne - ledničce, sporáku i pračce by to mělo být jedno. Tím by se měla o něco zvýšit celková účinnost systému.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od dracekvo »

Na pračku bych moc nesázel. Ten odběr v určitějch částech praní je tak malej, že se měnič zase vypne. Stejně tak u lednice by mohl nastat problém, že tím pulzem dojde k natlakování kompresoru a když se měnič úplně vzbudí, tak už se motor nebude schopnej rozjet. Nejlepší by bylo lednici řídit externím termostatem který by si zapnul měnič a po určitém spoždění připnul lednici. Pak by měnič mohl být úplně vypnutý.
U praní nebude problém přepnout měnič do trvalého chodu. Případně si pro pohodlí pořídit na zapínání měniče relé s dálkovým ovladačem.
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od kodl69 »

to není ten eco mode v měniči, ten je k ničemu, ale ovládání ala Frso, kde se snímá úbytek na třech diodách, při vypnutém měniči jde do zásuvek 12V-24V DC a když se měnič sepne, tak přes to prochází proud zátěže. Není problém takhle detekovat 50mA AC, a navíc je v tom časová konsta, která měnič "přidrží" třeba 10s nebo minutu. Že to nezapne žárovka v lednici tuším, ale jinak o nic nejde. Možná pro větší odběr udělám trochu složitější variantu, kde bude dioda jenom jedna a zesilovač, protože na 3 diodách při 20A už je to celkem dost výkonová ztráta.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.
Uživatelský avatar
dracekvo
Příspěvky: 1938
Registrován: čtv zář 13, 2012 4:35 pm

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od dracekvo »

Aháá, tak to jo :)
Nebo tam pro větší odběr můžeš udělat bypass. Když budeš vařit nebo prát, tak to prostě přemostíš :)
kodl69
Příspěvky: 7396
Registrován: sob črc 19, 2014 8:56 pm
Lokalita: severně od Brna
Systémové napětí: 48V
Výkon panelů [Wp]: 8kWp
Kapacita baterie [kWh]: 12kWh
Chci prodávat energii: NE
Chci/Mám dotaci: NE

Re: Spotřebiče na 12/24/48 V

Příspěvek od kodl69 »

ne, žádnej bypas, spíš to bude chtít zkonstruovat tak, že dc napětí bude s optočlenem a snímací diodou, a když se přepne na AC, tak snímat napětí na proudovým trafu, to bude téměř bezeztráty, ale doteď mě to nenapadlo...Zařízení musí být automatický a blbuvzdorný, s tím proudovým trafem by mohlo jít nastavit i minimální proud, aby to nezůstávalo zaplý kvůli proudu co filtračních kapacit ve spotřebičích a kapacitnímu proudu vedení. Jak to vyzkouším, dám jistě schéma pro všeobecný použití.
ostrov skoro 8kWp neustále ve stádiu zrodu: smartshunt(ex WBJR), MPPT150/45, MPPT 250/100(ex midnitesolar 150 clasic lite), 16S a různě P cca 340Ah Winston, MP II 5000,( ex Powerjack 8kW, ex samodomo cca 4kW). 48V DC rozvody a spotřebiče.

  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek